z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnakoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Małopolskie swietlice 2024Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


Lekcja historii – 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

16/11/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 5397 razy
11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu – członkowie grupy teatralnej „Tajemnicza Piętnastka” przedstawili wzruszającą lekcję historii. Był to finalny występ grupy kończącej innowację pedagogiczną pt. „Teatr to nie tylko maski i kostiumy. Teatr to życie tętniące na scenie”.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście: o. Piotr Głód – proboszcz parafii, Danuta Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Młodych Talentów z Lubomierza, uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 2 w Mszanie Górnej oraz rodzice uczniów lubomierskiej "jedynki".

Aktorzy w kilku scenkach opowiedzieli o utracie niepodległości, zaborach i o radości ze wskrzeszenia Polski w 1918 roku. Na scenie zostały odwzorowane wydarzenia z przeszłości.

Byliśmy świadkami kolejnych rozbiorów Polski, zniewolenia Polski poprzez zakucie w kajdany Orła symbolu wolności -  informują opiekunki grupy teatralnej. Ze łzami w oczach patrzyliśmy, jak matka żegna swojego syna, który wyrusza na wojnę. Czuliśmy jej ból i strach, że być może widzi go po raz ostatni. Znaleźliśmy się w szkole w zaborze pruskim. Braliśmy udział w proteście dzieci wobec nauki religii w języku niemieckim. Widzieliśmy w ich oczach strach i niepewność, a przede wszystkim wielką odwagę. Podziwialiśmy męstwo żołnierzy, którzy zostawiali swoje rodziny i szli na wojnę; składali przysięgę, że będą bronić Polski „… do ostatniej kropli krwi”. Uczniowie poprzez modlitwę nad symboliczną mogiłą i zapalenie zniczy przypomnieli nam, że musimy pamiętać o tych, którzy zginęli oddając życie za wolność naszej Ojczyzny.

Pamięć minionych dni przywoływały również prezentowane pieśni patriotyczne. Na zakończenie przedstawienia, na cześć wolnej Ojczyzny, dziewczynki wykonały taniec z flagą.

Starannie dobrane stroje, realistyczna dekoracja pozwoliły w pełni przenieść się w tamte wydarzenia. Publiczność z zaciekawieniem obejrzała przedstawienie, które można obejrzeć klikając w link https://www.youtube.com/watch?v=jW-Av9sZz5U. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie przekazywanymi treściami.

Mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a Ojczyźnie miłość – dodają nauczycielki z Lubomierza. Niech słowa św. Jana Pawła II wielkiego Polaka, patrioty będą naszym mottem: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości”.

 

Ewa Drabik