z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej


Początki    historii Zespołu   sięgają  1970 r. Po kilku latach prężnej działalności członków zespołu objęły opieką Zakopiańskie Zakłady Wzorcowe „Cepelia”.  Około 1978 r. zaczęły w Kasinie działać  dwa zespoły „Kasinianie"  i  "Zagórzanie”, które połączyły się w 1996 w jeden  pod nazwą  „Kasinianie – Zagórzanie”.

W ciągu tych wszystkich lat szeregi grupy zasila mnóstwo osób,  głównie mieszkańców Kasiny Wielkiej, ale także okolicznych miejscowości. Zamiłowanie do tradycji łączyło  i łączy  pokolenia: od wnuków do dziadków. Członkami zespołu są często całe rodziny.

Zmieniały się też kapele muzyków:  „Kasinianom” – przygrywała rodzinna kapela Lulków z prymistą i współzałożycielem Piotrem Lulkiem seniorem; „Zagórzanom”- min. kapela rodzinna Jurczaków z prymistą Józefem Jurczakiem oraz kapela Jana Pazdura. W 1996r., po połączeniu zespołów, grała kapela Lulków.

Obecnie w ramach Zespołu gra kapela w składzie Adam Rusnarczyk –prym, Mateusz Rusnarczyk – sekund, Andrzej Ciężadlik – bas.

W ciągu tych lat zespół prowadzili: Piotr Lulek – senior, Jan Fudala,  Józef Ceklarz, Józef Kubowicz,  Mieczysław  Cieciura, Józef Jurczak, Piotr Lulek – junior, Paweł Chrustek, Stanisław Chrustek. Obecnie zespół  prowadzi Andrzej Ciężadlik, a muzykę – Adam Rusnarczyk.

Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień min.: Złotej (1988), Srebrnej (1991) i Brązowej Ciupagi oraz Złotych Liści (1980, 1985) „Międzynarodowego  Festiwalu Folkloru Ziem Górskich” w Zakopanem, Złotych, Srebrnych i Brązowych Spinek Góralskich przeglądów „Karnawału Góralskiego” w  Bukowinie Tatrzańskiej, Złotych, Srebrnych i Brązowych Serc „Festiwalu Górali Polskich” w  Żywcu, a także laureatem żywieckich tzw. nagród regulaminowych i wyróżnień, laureatem „Spotkań Góralskich pod Jaworzyną” w Krynicy, laureatem XXI „Przepatrzowin Teatralnych” w Czarnym Dunajcu, laureatem „Beskidzkiej Podkówecki”, laureatem „Pogórzańskich Godów”  w Łużnej, a także wielokrotnym uczestnikiem  i zdobywcą nagród ”Limanowskiej Słazy”, laureatem „Nagrody im. Jerzego Obrzuta” (Zespół w 2009r., kapela w 2012r.).

„Kasinianie – Zagórzanie” koncertowali nie tylko w Polsce, ale także: dawnych Czechosłowacji, RFN i Jugosławii oraz   Danii, Francji, Rosji, na Węgrzech, w Belgii, Bułgarii, na Ukrainie, w Austrii, na Litwie, w Chorwacji, Słowacji i we Włoszech.

Zespół prezentował w swoich programach doroczne zwyczaje i obrzędy  górali zagórzańskich: „Wesele”, „Cepiny” „Dobranockę”, „Przenosiny”, „W karcmie”, „Na len, na konopie”, „Ograbek”,  „Oskubek”,  „Młockę”,  „Dziady śmigusie”, ”Wieczór andrzejkowy”, ” Na polanie, w lesie”, ”Przez to kasińsko wieś”, „Po kolędzie”, „Witacka stryka”, „U młodego pana w chołpie z rana” i inne.

Obecnie  Zespół funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Kasina Wielka przy  wsparciu finansowym Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Wszystkich, którym bliski jest rodzimy folklor zapraszamy na nasz profil  na Facebook’u :” Kasinianie – Zagórzanie Zespół”.

Kontakt z kierownikiem zespołu: 602 319 684, aciezadlik@op.pl

Elżbieta Ciężadlik

fot. Archiwum Zespołu „Kasinianie – Zagórzanie”