z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Płonka Stefan


Płonka Stefan

Urodził się 7 sierpnia 1908 roku w Mszanie Dolnej; zmarł 26 listopada 1980 roku.

Jego ojciec, Wojciech Płonka, zginął w czasie I Wojny Światowej (wcielony do armii austriackiej). Stefan dorastał z siostrą w Mszanie Dolnej, wychowywany przez matkę.  Jako kilkunastoletni mężczyzna podjął naukę w zawodzie szewskim u majstra P. Janiego, przy ul. Starowiejskiej 510. Po egzaminie czeladniczym założył własny zakład szewski. W późniejszym okresie zdobył z wyróżnieniem „Dyplom Mistrzowski”.  Miał duże umiejętności manualne w wykonywaniu skórzanego obuwia wysokiej jakości.

W 1938 roku zawarł związek małżeński w Krakowie, w dzielnicy Kazimierz, z Antoniną z d. Budziaszek. Wynajął w Mszanie Dolnej mieszkanie u żony swojego mistrza, P. Janiny Sech. Wykorzystał lokal na prywatny zakład, który działał pod szyldem „Pracownia Obuwia” Płonka Stefan – Starowiejska 510.

Wybuch II Wojny Światowej przerwał stałą pracę. We wrześniu 1939 roku w Krakowie, gdzie chwilowo przebywał, został raniony odłamkiem broni w czasie nalotów niemieckich. Cudem przeżył.

Trudny okres okupacji przetrwał wykonując usługi szewskie; zapłatą za nie była mąka, ziemniaki itp.

Częstym gościem w zakładzie Stefana Płonki była hrabina Maria Krasińska oraz siostry zakonne zamawiające wyroby dla siebie.

W styczniu 1945 roku zakończyła się II Wojna Światowa. Dawało to nadzieję na normalność pracy. Trwało to jednak krótko, ponieważ przepisy Urzędu Skarbowego w Limanowej poprzez „domiary” – wysokie podatki niemożliwe do zapłacenia - spowodowały zlikwidowanie prywatnego zakładu szewskiego. Zakład został upaństwowiony, a Stefan Płonka z właściciela stał się pracownikiem.

Założył w Mszanie Dolnej „Spółdzielnię Szewców i Cholewkarzy” – dawało to zatrudnienie wielu mieszkańcom. Później zakład zmienił nazwę na „Wielobranżowa Spółdzielnia Usługowa” w Mszanie Dolnej. Stefan Płonka został jej społecznym prezesem. Wiele lat pracował społecznie: był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Mszanie Dolnej oraz Członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej.

Wychował i wykształcił troje dzieci: Eugenię, Barbarę i Zygmunta.

Eugenia Chądzińska (córka)
Fotografia pochodzi ze zbiorów rodzinnych Anny Knapczyk

(Stefan Płonka przemawia podczas szkolenia zorganizowanego przez Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej)