z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Zespół "Jedność"


Schola Jedność to grupa dziewczęca, pochodząca z Kasinki Małej. Swoją działalność rozpoczęła dokładnie 32 lata temu w 1990 roku, kiedy to w kaplicy na Zagródcu po raz pierwszy wybrzmiały dźwięki gitary i śpiew dwóch inicjatorek scholi: Stanisławy Skalskiej i Ireny Nawary, chcących uświetniać oprawą wokalno-instrumentalną każdą niedzielną Mszę świętą w kaplicy. Z czasem zaczęły dołączać do nich ochotniczki i tak powstała młodzieżowa schola składająca się 10 dziewcząt. W 2001roku schola została przekazana w ręce Agaty Zięby (wtedy jeszcze Polańskiej), która zaangażowała w śpiew także dzieci. W efekcie powstała schola dziecięco-młodzieżowa, której nadano nazwę Jedność. Od około 2010 roku do dzisiaj dzieło stworzone przed laty kontynuuje Honorata Kaleta, należąca od najmłodszych lat do grupy.

Przez cały ten czas schola podtrzymuje początkową ideę, śpiewając w niedziele i uroczystości psalmy, części stałe Mszy świętej oraz pieśni religijne, często skomponowane przez same scholistki. Niemal każda kilkuletnia oraz nastoletnia mieszkanka Zagródca należy do scholi. Tradycją stało się, że starsze dziewczyny ustępują miejsca młodszym, by za kilka lat zapisać tutaj swoje córki. W dalszym ciągu skład scholi nieustannie się rozrasta, a obecnie scholę Jedność tworzą 43 dziewczyny w wieku 3-23 lat.

Dziewczęta należące do scholi bardzo chętnie uczestniczą w próbach oraz przygotowują się do występów, ćwiczą swoje umiejętności wokalne i instrumentalne. Spotkania najczęściej odbywają się raz w tygodniu, a przed koncertami częściej. Scholistki wszystkie pieśni i piosenki wykonują w dwu - lub trzy-głosie.

Od 17 lat grupa, poza uczestnictwem wyłącznie w gminnych konkursach, zaczęła brać udział w festiwalach i przeglądach o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Schola prezentuje głównie kompozycje religijne; uczestniczy w festiwalach i przeglądach o charakterze religijnym, jak również świeckim. Nierzadko efektem ćwiczeń i starań dziewczyn są osiągniecia zdobywane w postaci wyróżnień i czołowych nagród w konkursach.

Jedność często gości w kościele parafialnym w Kasince Małej oraz w innych zaprzyjaźnionych parafiach. Od kilku lat jest również zapraszana do Archidiecezji Krakowskiej, aby tam uczestniczyć we Mszy świętej odprawianej za misjonarzy oraz wspólnie kolędować z Kolędnikami Misyjnymi z całej Archidiecezji Krakowskiej.

Schola występuje nie tylko w różnych regionach Polski, ale również świata. W 2020r. najstarsze przedstawicielki pierwszy raz reprezentowały scholę zagranicą, na wyjeździe do Chorwacji, gdzie występowały w mieście Županja oraz na festiwalu ludowym "Igre na Bedenku". Zaprezentowały tam piosenki biesiadne.

Schola niejednokrotnie z wielką radością i sentymentem uświetnia ślubne Msze święte byłych członkiń oraz par, które poproszą ich o oprawę uroczystości.

Pokłosiem działalności grupy Jedność są trzy płyty. W 2008r. pojawiła się pierwsza
z nich zatytułowana ,,Pieśni Betlejemskiej Nocy”, z aranżacją tradycyjnych i mniej znanych kolęd. Kolejna płyta powstała w 2009r.- „Bądź dla mnie drogą”, składająca się
z pieśni, które w większości zostały napisane przez członkinie grupy. Ostatnia płyta „Od serca do ucha” została wydana w 2019r. Znalazły się na niej pieśni religijne i kolędy. Nie mogło na niej zabraknąć utworów skomponowanych przez scholistki.

Na przykładzie scholi prowadzono badania, które były podstawą 2 prac magisterskich. W 2011r. schola Jedność została włączona do „Stowarzyszenia Zagródcańska Wspólnota Kulturalna Zagródcanie”.

Znakiem rozpoznawalnym scholi są stroje, które od początku jej działalności niejednokrotnie się zmieniały. Obecnie scholistki mają dwa rodzaje strojów: na oficjalne występy i mniej oficjalne okazje. Schola bardziej uroczyste stroje chce uzupełnić o wyszywane gorsety, aby móc rozpowszechniać tradycję górali zagórzańskich, bezpośrednio powiązanych z regionem,
z którego pochodzi Jedność.

Po każdym okresie uczestnictwa w występach, cała grupa wyjeżdża na ferie lub na wakacje, aby odpocząć i przygotować się na kolejne koncerty.

Każde wspomnienie scholi Jedność jest uwiecznianie w kronice „aby starsze, a także młodsze pokolenia mogły doznać co najmniej cząstki tego, czego same doświadczyłyśmy”.

                                                                                              red. Katarzyna Żądło

Lista członkiń - zobacz