z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

OSP Mszana Górna


 

        W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku mieszkańcy miejscowości Mszana Górna, widząc potrzebę utworzenia oddziału, który chroniłby ich przed pożarami, coraz częściej podnosili tą kwestię na zebraniach wiejskich i sąsiedzkich spotkaniach. Dominowała bowiem wówczas zabudowa drewniana. Kilka pożarów, mających miejsce na terenie wsi przesądziło sprawę i ostatecznie w 1956r. powstała OSP w Mszanie Górnej. Do jej założycieli należeli: Stanisław Kaczmarczyk, Józef Dziedzina, Jan Woźniak, Władysław Rapacz, Władysław Kozyra, Jan Jarosz, Józef Węglarz oraz Stanisław Lipień z Kasinki Małej i Mieczysław Gwiazdowicz z Limanowej.
Pierwszym prezesem został druh Jan Woźniak z osiedla Fligi. W jego prywatnych pomieszczeniach przechowywano sprzęt, którym dysponowała jednostka. Stanowiły ją pompa ręczna i kilka węży. Na naczelnika natomiast wybrano druha Jana Kamińskiego z osiedla Romasy. W niedługim czasie pozyskano wóz konny i motopompę o wydajności 200 l/min, przywiezioną na saniach z Komendy Powiatowej w Limanowej, przez druhów z tej jednostki.
W 1960r. nastąpiła zmiana naczelnika, którym został druh Franciszek Węglarz. Z kolei stanowisko prezesa objął druh Józef Dziedzina z osiedla Polaki. Przeniesiono również siedzibę jednostki do pomieszczeń państwa Świerk z osiedla Węglarze Górne. W spichlerzu na dole mieścił się garaż, a w górnej części znajdowały się sala i poddasze na którym suszono węże.
W 1963r. wybrano druha Józefa Kuczaja na naczelnika jednostki, która to zaczęła się powoli rozwijać. Strażacy z wielkim zapałem organizowali festyny na wolnym powietrzu oraz zabawy taneczne w mieszkaniach prywatnych i szkole podstawowej na osiedlu Fligi.
Równolegle działała też orkiestra dęta. W początkowym okresie muzycy z Mszany Górnej grali pod szyldem orkiestry z Mszany Dolnej, jednak pan Stanisław Dawiec, widząc ich ogromne zaangażowanie, zdecydował o utworzeniu samodzielnej orkiestry. Najpierw nie posiadała ona własnego lokum, więc próby odbywały się w domu pana Dawca, jej pierwszego kapelmistrza.
Z upływem czasu coraz częściej powracał pomysł budowy własnej remizy, w której byłyby pomieszczenia na nowocześniejszy sprzęt przeciwpożarowy oraz na próby orkiestry. Początkowo kupiono działkę od pana Kazimierza Kałuży i powoli zaczęto gromadzić materiały budowlane. Budowę strażnicy zaczęto w 1975r., a oddano ją do użytku w 1980r. Wówczas też jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Limanowej samochód marki „ Żuk”, a pierwszym kierowcą został druh Stanisław Jania. Okazały budynek i nowe auto były przyczynami radości i dumy społeczeństwa Mszana Górnej i jednostki OSP.
W nowej remizie zaczęto organizować zabawy taneczne dla mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości oraz wynajmować salę na wesela. Odbywały się w niej także różne inne imprezy, więc stała się szybko centrum życia kulturalnego wsi. W strażnicy znalazły się też pomieszczenia dla orkiestry dętej, a tym samym zakończyła się jej wędrówka po domach prywatnych.
Po druhu Józefie Dziedzinie prezesurę przejął Stanisław Jania, a po nim kolejno: Jan Kamiński i Adam Dawiec. W miejsce Józefa Kuczaja naczelnikiem został Józef Kamiński. Po rezygnacji Adama Dawca z funkcji prezesa, ponownie wybrano na to stanowisko druha Stanisława Janię. W tym okresie rozbudowano remizę, powiększając ją o jeden garaż oraz przebudowano salę na poddaszu. Uporządkowano również teren wokół budynku.
1 czerwca 1999r. Urząd Gminy w Mszanie Dolnej zakupił dla naszej jednostki samochód marki „Magirus”, zaś 9 grudnia 2000r. za własne środki uzyskane ze sprzedaży gromadzkiego drzewa, jednostka wzbogaciła się o samochód marki „Mercedes Sprinter”. Pojazdy te służą nam do tej pory i sprawdzają się w każdej sytuacji bez zarzutu. Są one wspaniałą wizytówką naszej jednostki, która od 28 marca 2001r. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W styczniu 2006r. nasza jednostka otrzymała z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie samochód marki „VW-T4” z wyposażeniem do ratownictwa drogowego.
Na walnym zebraniu w 2001r. wybrano nowy zarząd. Prezesem został druh Stanisław Kuczaj, a naczelnikiem druh Krzysztof Rusnak. Funkcję kapelmistrza od 1989r. pełni druh Michał Mysza.