z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Nauczanie Jana Pawła II o dialogu i Tydzień Ekumeniczny w Szkole Podstawowej w Łostówce

19/01/2011, dodał: Maciej Liberda czytano: 1627 razy

W styczniu w szkole Podstawowej im.Jana Pawła II słychać nie tylko zagórzańskie kolędy i pastorałki. Owszem, trwają gorące przygotowania do jasełek, przygotowywane są kolejne wersje występów kolędniczych, bo podtrzymywanie tradycji to ważna część szkolnej pracy.

 

Jednak ten miesiąc ma także bardzo istotny wymiar związany z nauczaniem Patrona szkoły – mowa o ekumenizmie i dialogu. Styczeń bowiem już od wielu lat przeżywany jest w Kościele polskim bardzo ekumenicznie: 17. stycznia już po raz czternasty obchodzimy Dzień Judaizmu, 18. – 25. stycznia to Tydzień modlitw o zjednoczenie chrześcijan, a 26. stycznia przypada Dzień Islamu. W łostowskiej szkole powstał pomysł, by wszystkie te działania jakoś z sobą połączyć i w ten sposób powstał Tydzień Ekumeniczny, przeżywany od 17 do 21. stycznia. Nieprzypadkowo także w styczniu zaplanowano rozważanie nauczania Jana Pawła II o dialogu. Nie tylko międzyreligijnym. O dialogu jako podstawowej relacji osób. Dokładnie tak nauczał nas Jan Paweł II: „Dialog to podstawowa relacja między człowiekiem a Bogiem, ale też między człowiekiem a człowiekiem”. „Postawa dialogu to przezwyciężenie egoizmu: to <my> zamiast <ja>”. „Dialog jest relacją miłości; jest wyjściem ku drugiemu”.
„Dialog jest drogą Kościoła. Nie ma innej drogi.” I wreszcie, bardzo wyraźnie ekumenicznie : „Jest życzeniem Kościoła prowadzenie dialogu z innymi religiami”. Skoro zaś tak, to nic dziwnego, że my – starając się jakoś być spadkobiercami myśli papieskich – próbujemy wydeptywać i w naszej małej skali, ekumeniczne ścieżki. Tak się składa, że żyjemy na bardzo jednorodnym pod względem religijnym terenie. Nie ma u nas cerkwi prawosławnej czy grekokatolickiej, nieobecne są kościoły protestanckie, a nasi bracia Żydzi zniknęli tak tragicznie z tej ziemi. Nie możemy zatem – jak dzieje się to choćby w Krakowie – zaprosić do wspólnej modlitwy przedstawicieli innych wyznań, poznać się przez bezpośrednie spotkanie. Możemy jednak przynajmniej dowiedzieć się czegoś o wierze, liturgii i kulturze wyznawców innych religii. W nich bowiem także, według nauczania Jana Pawła II, znajdują się „Semina Verbi” – ziarna Słowa. W czasie Tygodnia ekumenicznego dzieci w Łostówce poznawały więc wielkie religie świata, ich podstawy, święte księgi, miejsca, nazwy świątyń i duchownych. Dowiedziały nieco o historii podziałów chrześcijaństwa, ale także dążeniu do ponownego zjednoczenia. O ważnych gestach nie tylko Jana Pawła II (odwiedzenie rzymskiej synagogi, ucałowanie Koranu, spotkania międzyreligijne), ale i jego wielkich poprzedników.
Dzień Judaizmu, o którym sporo już było mowy w czasie ubiegłorocznych obchodów, a także w czasie grudniowego święta Chanuki, zaakcentowaliśmy bardziej muzycznie: słuchaliśmy żydowskiej muzyki, śpiewaliśmy pieśni hebrajskie, próbowaliśmy także sił w podstawach tańca. Dzieci uczyły się też pięknej modlitwy o pokój: „Ose szalom bimromaw” - by „Ten, który czyni pokój na wysokościach, uczynił pokój dla nas” oraz mogły obejrzeć niedawno dopiero wydany Talmud w polsko-hebrajskiej wersji językowej i wodzić po zwojach Tory srebrnym jadem – wskazówką w kształcie dłoni. Wysłuchały też relacji i miały okazję obejrzeć zdjęcia z niezwykłego wydarzenia: sobotniego wspólnego świętowania Hawdali (nabożeństwa pożegnania szabatu) w synagodze Tempel w Krakowie przez chrześcijan i Żydów. Obecny tam kardynał Dziwisz powiedział – odwołując się także do osoby Jana Pawła II - że nie wolno zaprzepaścić żadnej okazji do wzajemnego poznania, spotkania, wspólnej modlitwy. Cieszymy się zatem, że udało nam się odpowiedzieć na to wezwanie skromnymi obchodami w naszej szkole.
W programie Tygodnia Ekumenicznego mamy jeszcze bardzo ważny punkt – obchody prawosławno-grekokatolickiego święta Jordanu. Ale to już temat na osobną relację. Będziemy też poznawać to, co piękne w islamie. Opowiemy o tym przy okazji muzułmańskiego święta.

 

zobacz zdjęcia

 

Urszula Antosz-Rekucka