IX zwyczajna sesja Rady Gminy Mszana Dolna

01/06/2011, dodał: Maciej Liberda czytano: 1454 razy

W IX zwyczajnej sesji Rady Gminy Mszana Dolna uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości: posłowie Bronisław Dutka i Tadeusz Patalita, wicestarosta limanowski Franciszek Dziedzina, komendant miejscowej policji Marek Szczepański oraz odchodzący i nowo wybrani sołtysi z tereny naszej gminy.

Obrady rozpoczęły się informacją Wójta Gminy o pracy w okresie między sesjami. Sprawozdanie to dotyczyło między innymi; podsumowania projektu „e – Integracja szansą na rozwój społeczności lokalnej”, którego głównym celem było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowym części mieszkańców społeczności gminy Mszana Dolna, relacji ze stanu prac związanych z przeglądami gwarancyjnymi III etapu kanalizacji w Kasince Małej, postępów kanalizacji w Łostówce, programu ministerialnego „Radosna szkoła” dotyczącego budowy placów zabaw przy SP 2 w Kasince Małej i SP 2 w Lubomierzu, budowy chodników i zatok przystankowych w Łętowem oraz dalszych postępów prac przy wdrażaniu projektu solarnego. W okresie sprawozdawczym rozwiązywane były bieżące sprawy mieszkańców, a także rozpatrzone zostały protesty w sprawie wyborów sołtysa w Rabie Niżnej i Kasinie Wielkiej. Protesty te ze względu na znikomość uchybień zostały odrzucone.
Interpelacje i zapytania radnych skupiły się, generalnie ujmując, na problemie zabezpieczenia osuwisk, poprawy stanu uszkodzonych dróg, czystości chodników, działań związanych z likwidacją dzikich wysypisk oraz prac naprawczych w obrębie cieków wodnych, co do których gmina ma ograniczone możliwości ze względu na stanowisko zarządcy tych terenów - RZGW.
Przed przejściem do zasadniczej części obrad głos zabrali zaproszeni goście. Poseł Bronisław Dutka przedstawił bieżące sprawy, którymi w Sejmie zajmuje się kierowana przez niego Komisja Samorządu oraz zachęcił do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych, by roztropność mieszkańców naszego regionu, wybierających posłów zgodnie ze swoimi przekonaniami i poglądami politycznymi pozwoliła na utrzymanie silnej reprezentacji naszego regionu – liczby 3 posłów. Poseł Tadeusz Patalita nakreślił stan prac sejmowych związanych z przyjęciem tzw. ustawy śmieciowej jako ważnego dokumentu mającego bezpośredni wpływ na stan środowiska naturalnego oraz stan prac legislacyjnych dotyczących przeciwdziałania klęskom żywiołowym. Starosta F. Dziedzina odniósł się do inwestycji realizowanych i planowanych na terenie naszej gminy przy udziale powiatu oraz zachęcił do wpłacenia zadeklarowanego udziału naszej gminy w inwestycji „Wody termalne”
Wszyscy goście złożyli podziękowania ustępującym i gratulacje nowo wybranym sołtysom, którym wspólnie z władzami gminnymi wręczyli zaświadczenia o wyborze.
W dalszej części radni podjęli uchwały; w sprawie zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zmian budżetu gminy oraz podjęcia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2011 – 2020. Przy pełnej aprobacie Rady został podjęty pakiet 16 uchwał dotyczących przystąpienia do zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych w Glinem, Kasinie Wielkiej, Kasince Małej, Łętowem, Olszówce i Rabie Niżnej oraz w sprawie przedłużenia dzierżawy nieruchomości w Kasince Małej i w Lubomierzu i wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości położonej w Łętowem.
Szczególną uwagę radnych skupił projekt uchwały w sprawie zasad usytuowania na terenie naszej gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych - proponowana uchwała to kolejny krok na drodze normalizowania tego ważkiego społecznie problemu.
Posiedzenie zakończyły odpowiedzi Wójta na zapytania radnych oraz wolne wnioski i przekazanie przez Przewodniczącego bieżących informacji.
Radni oraz uczestniczący w posiedzeniu zaproszeni goście minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego Marszałka Województwa Małopolskiego p. Marka Nawary, który był Honorowym Obywatelem Gminy Mszana Dolna.

Elżbieta Jakubiak