„A wszystko to, bo szkołę kocham” – 125- lecie oświaty w Glisnem

20/06/2011, dodał: Maciej Liberda czytano: 1672 razy

W 1886 roku przybyły z Prus pan Albin Korytowski zakupił w Glisnem kawałek „kiecowej” roli i w podzięce za gościnność miejscowych postanowił wybudować tam szkołę. Tak zaczęła się historia jednej z najstarszych w gminie placówek oświatowych.

w czerwcu bieżącego roku roku, pełni dumy i wdzięczności, obchodziliśmy jubileusz 125 - lecia istnienia oświaty w Glisnem.
Nasze dziękczynienie zaczęliśmy w niedzielne popołudnie Mszą św. odprawioną w gliśniańskim kościółku przez ks. Proboszcza Andrzeja Sawulskiego, by następnie wraz z zaproszonymi gośćmi i rodzinami uczniów, w asyście pocztów sztandarowych przemaszerować do budynku szkoły na dalszą część uroczystości.
Po przemówieniu Pani Dyrektor głos zabrali uczniowie przedstawiając historię szkoły w formie musicalu. Przez bogate dzieje oświaty w Glisnem przeprowadził zebranych patron szkoły - św. Florian. Wspomagany śpiewem uczniów snuł swą opowieść o szkole, której historia przez lata splatała się z losami narodu.
Pełen radości był czas wręczenia nagród w konkursie plastycznym i literackim pt. „Szkoła naszych dziadków”, jak również w wewnątrzszkolnym konkursie wiedzy o św. Florianie. Posileni żurkiem, zebrani uczniowie, ich rodziny i zaproszeni goście, wzięli udział w loterii fantowej i konkurencjach sportowych, a naszą uroczystość zakończyliśmy wesołymi pląsami podczas zabawy tanecznej.

Dorota Mucha