„Niech gospodarz wesół będzie, żeśmy przyszli po kolędzie”

09/01/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 2218 razy

Pod takim hasłem odbył się 07.01.2012 w Olszówce   X Przegląd Kolędniczy Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna, w którym wzięło udział 12 grup kolędniczych ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całej gminy.

Organizatorami całej imprezy byli: Urząd Gminy Mszana Dolna z Wójtem Bolesławem Żabą, Zespół Szkoły i Przedszkola w Olszówce z dyrektor Bogusławą Pajdzik, Rada Sołecka wsi Olszówka z sołtysem Andrzejem Gackowcem, OSP w Olszówce z prezesem Wojciechem Gilem oraz Rada Rodziców z przewodniczącą Beatą Wacławik.
Występy prezentowanych grup oceniało profesjonalne jury w składzie: Aleksandra Szurmiak – Bogucka, Maria Brylak - Załuska, Dorota Majerczyk.
Grupy prezentowały wysoki poziom artystyczny przygotowanych programów oraz bogaty repertuar tradycyjnych kolęd i pastorałek. Jury przyznało:
1 miejsce – grupie kolędniczej z Raby Niżnej (Zespół Placówek Oświatowych)
2 miejsce – grupie kolędniczej z Kasinki Małej ( Szkoła Podstawowa nr 2)
3 miejsce – rónorzędnie: grupie kolędniczej z Olszówki i Mszany Górnej.
Na regionalny przegląd kolędniczy w Kasinie Wielkiej komisja zakwalifikowała dwie grupy kolędnicze, te które zajęły pierwsze i drugie miejsce.
Doskonałą atmosferę imprezy zapewniali wspaniali prowadzący: Urszula Góralik oraz Tadeusz Wacławik.
Przegląd swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście: Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego - Barbara Dziwisz; poprzedni wójtowie naszej Gminy - Stanisław Potaczek i Tadeusz Patalita; przedstawiciele powiatu limanowskiego: Franciszek Dziedzina – Wicetarosta oraz radni: Ewa Filipiak i Piotr Kowalik, Radni Gminy Mszana: Przewodniczący - Jan Chorągwicki, Wiceprzewodnicząca - Elżbieta Jakubiak, Czesław Nawara, Wojciech Gil, Kazimierz Perz, Piotr Doll, księża: Jan Zając ze Śnieżnicy i Stanisław Kasprzak – proboszcz z Olszówki oraz dyrektorzy gminnych placówek oświatowych.
W trakcie uroczystości Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności społecznej i publicznej z terenu Olszówki:
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Władysław Fudro i Tadeusz Potaczek
Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: Stanisław Gackowiec, Wojciech Gil, Stanisław Kusiak, Józef Henryk Potaczek, Stanisław Andrzej Potaczek, Józef Wacławik, Andrzej Żurek, zmarły dn. 27 sierpnia 2011r. (odznaczenie odebrała jego żona - Maria Żurek)
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono: Genowefę Fudro, Stanisława Nawarę, Mariana Potaczka, Tadeusza Wacławika i Piotra Żurka.
Tegoroczny przegląd kolędniczy uświetnił koncert kolęd w wykonaniu: Kapeli „OLSZOWIANIE”, Scholii „NADZIEJA” oraz Dziecięcego Zespołu Regionalnego „OLSZOWIANIE”.
Impreza nie odbyła by się również bez wsparcia naszych życzliwych sponsorów: Zakład Masarski Jan Gacek, FH Walentyna Jamróz, Jan i Maria Malec, Grażyna Olesiak, FH Bożena i Władysław Kubik, którym bardzo serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.

Patronat medialny nad imprezą objęli: Gazeta Krakowska, portale: www.gorce24.pl, www.limanowa.in oraz internetowa telewizja tv28.pl.
Na stronach naszych partnerów przeczytać można relację z Przeglądu oraz obejrzeć galerię zdjęć.

Zofia Piekarczyk
Wioletta Kraus