Dozwolone od lat 16-tu, czyli niebezpieczne prace w gospodarstwie rolnym

19/03/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1592 razy

Wraz z nastaniem wiosny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej wzięli udział w wykładzie pt. „Dozwolone od lat 16-tu, czyli niebezpieczne prace w gospodarstwie rolnym”.

Prezentacja na ten temat przygotowana i przeprowadzona była przez pracowników KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Przedstawiciele KRUS w zwięzły i zrozumiały dla wszystkich uczniów sposób przedstawili szereg zagrożeń, jakie niesie za sobą pomoc dzieci we wszelkiego rodzaju pracach w gospodarstwie rolnym. W swojej prelekcji przestrzegali uczniów: „Przy pracach w gospodarstwie rolnym nietrudno o nieszczęście. Każda pracująca maszyna stanowi potencjalne zagrożenie. Każdy kontakt ze zwierzętami gospodarskimi wiąże się z ryzykiem. Każda praca z chemicznymi środkami ochrony roślin niesie niebezpieczeństwo zatrucia. Każdego roku kilkanaścioro dzieci pomagających przy takich pracach traci życie”. Zachęcali wszystkich do korzystania z rozsądku, ciągłej uwagi i kontroli wykonywanych czynności, a przedstawiony w prezentacji multimedialnej wykaz prac, których nie powinni wykonywać miał być przestrogą i wskazówką dla dzieci.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał poradnik zatytułowany „Dozwolone od lat 16-tu- czyli niebezpieczne prace w gospodarstwie rolnym”, w którym w sposób przejrzysty opisane i zilustrowane były niebezpieczne prace w gospodarstwie rolnym (książeczka przeznaczona dla dzieci i rodziców), odblaskowe opaski, oraz inne gadżety.
Uczniowie zachęceni zostali również do udziału w konkursie plastycznym pt: „Czy upadek to przypadek”, który cieszył się wielkim wśród nich powodzeniem. A jak wiadomo, jeżeli zaangażowanie wielkie to i wyniki muszą być dobre. Tak było również w tym przypadku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 14.03.2012 roku. Spośród wielu nadesłanych prac w kategorii klasy 0-III pierwsze dwa miejsca należą się uczennicom naszej szkoły. I - zdobyła Anna Filipiak z klasy II, a II- Monika Polańska z klasy I. Jeżeli chodzi o drugą kategorię, klasy IV-VI, to również mamy się z czego cieszyć, ponieważ II miejsce zdobył Marcin Żądło z klasy IV, a III Joanna Cieżak z klasy V.
7 marca 2012 wybrani uczniowie naszej szkoły brali również udział w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym organizowanym w Trąbkach. Stamtąd też nie wyszliśmy bez nagrody. II miejsce w konkursie literackim (wiersz na temat przyrody) zdobył uczeń klasy II Michał Nawara.
Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a pozostałym życzymy hartu, wytrwałości i dobrych pomysłów żeby kolejnym razem mogli znaleźć się
w gronie laureatów.

Agata Zięba