Narodowe Czytanie " Kordiana " Juliusza Słowackiego za nami !

23/09/2024, dodał: Ewelina Dziedzina czytano: 211 razy
6.09.2024 Gminna Biblioteka Publiczna w Kasinie Wielkiej wraz z Filią Biblioteki w Łostówce oraz Zespołem Szkoły i Przedszkola w Łostówce zaprosiły mieszkańców Gminy na wspólne czytanie „ Kordiania „Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 r z inicjatywy prezydenta RP . Wtedy wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Od tej pory w każdej kolejnej edycji czytane są fragmenty  twórczości najbardziej znanych polskich pisarzy.

Głównym zadaniem jest promocja czytelnictwa i powrót do arcydzieł klasyki literatury polskiej. Tegoroczne czytanie odbyło po raz trzynasty i było objęte honorowym patronatem pary prezydenckiej. Z  Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy przysłano okolicznościową pieczęć, więc zainteresowani mogli ostemplować swoje egzemplarze tekstu.

Dziękujemy wszystkim za obecność i spędzone wspólnie kwadranse w klimatach XIX wieku gdzie emocje po nieudanym powstaniu listopadowym rozpalały serca Polaków i zmuszały do refleksji i dyskusji nad dalszą drogą do niezależności i wolności Polski . Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom , którzy podjęli wyzwanie i pięknie zaprezentowali nam fragmenty dramatu. Dostarczyliście Państwo niezapomnianych wrażeń!

Fragmenty „Kordiana” czytali: wicestarosta Ewa Filipiak; wójt Mirosław Cichorz; przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna – Agnieszka Zawadzka, radni gminy Mszana Dolna – Monika Góralik, Jan Chorągwicki, Rafał Kubowicz i Krzysztof Niedojad; rady powiatu limanowskiego - Szczepan Figura; dyrektorzy szkół w Łostówce, Kasinie Wielkiej i Mszanie Górnej – Janina Flig, Zbigniew Jarosz, Józef Nowak i Jarosław Mazur; przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Łostówce – prezes Józef Malec i naczelnik Paweł Kuczaik; absolwenci naszej szkoły - Antonina Ciemniak, Maja Kochańska, Aleksandra Kowalczyk, Jakub Malec, Jessica Potaczek; uczennice kl. V i VII – Laura Kołodziej, Dominika Rapacz, Wiktoria Rapacz oraz Paulina Węglarz; kierowniczka biblioteki w Łostówce – Agnieszka Chorągwicka; Monika Kucharczyk i Danuta Potaczek pracujące w naszej szkole; mieszkanki Łostówki – Maria Knapczyk i Natalia Potaczek, a także działacze społeczni z gminy Mszana Dolna i Niedźwiedź – Michał Figura i Wojciech Wielowski. W brawurowej scenie przed komnatą cara w rolę Kordiana walczącego ze Strachem i Imaginacją wcielił się Bogusław Nawara - wokalista, instrumentalista i aktor, promotor kultury zagórzańskiej. Komentarze do poszczególnych scen czytały Joanna Dudzik, Natalia Kordeczka, Alicja Kucharczyk, Ewelina Niedośpiał i Lena Rataj.

GBP Mszana Dolna pragnie podziękować dyrektor Janinie Flig za możliwość zorganizowania w progach Szkoły Podstawowej naszego spotkania, serdeczność i wszelaką pomoc. Dziękujemy też za wsparcie pozostałym pracownikom szkoły. Wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy pod adresem P. Moniki Antosz- Grodzickiej za opracowanie scenariusza, przydział ról, i reżyserię tego wydarzenia.

Dziękujemy także :

• radnym gminy Mszana Dolna : Agnieszce Zawadzkiej , Monice Góralik i Rafałowi Kubowiczowi za pomoc i zaangażowanie w realizację naszego projektu
  • Bogusławowi Nawarze i Dawidowi Burasowi za wspaniałą oprawę muzyczną
  • młodzieży prowadzącej spotkanie uczennicom Szkoły Podstawowej w Łostówce : Joannie Dudzik, Natalii Kordeczce , Alicji Kucharczyk, Ewelinie Niedośpiał i Lenie Rataj za profesjonalną konferansjerkę
  • Józefie Potaczek za namalowanie portretu Juliusza Słowackiego
  • lokalnym łostowiańskim firmom które wsparły nas przy organizacji Narodowego Czytania w Łostówce :
  1. PROFEXIM (Baza Drogowa)- usługi budowlane i wynajem sprzętu
  2. OBERWANKA- Restauracja/Dom weselny
  3. ADUŚ- sklep spożywczo-przemysłow

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelakie wsparcie.

• Dziękujemy także Agnieszce Chorągwickiej prowadzącej Bibliotekę Publiczną w Łostówce za zaangażowanie i czas poświęcony w przygotowanie wydarzenia. Wyszło pięknie !
  • Dziękujemy też redakcji TV28 za obecność i relację z Narodowego Czytania.

Elżbieta  Ciężadlik

Dyrektor GBP Mszana Dolna z/s w Kasinie Wielkiej