W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00

Dożynki wiejskie w Łętowem

06/09/2024, dodał: Maciej Liberda czytano: 254 razy
W Łętowem odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dożynki, które po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat powróciły do tej miejscowości. Był to dzień pełen radości, tradycji i wspólnoty, przypominający o dawnych zwyczajach i historii. 1 września 2024 na długo pozostanie w sercach uczestników.

O godzinie 10:45 uroczysty korowód dotarł do parafialnego kościoła, aby przed obliczem Matki Bożej Królowej Polski złożyć hołd za otrzymane błogosławieństwa poprzez śpiew i modlitwę. Podczas Mszy Świętej, Proboszcz ks. Jan Potoplak MS poświęcił wieniec dożynkowy i udzielił wszystkim zgromadzonym specjalnego błogosławieństwa. Po zakończeniu Mszy rozpoczęło się radosne biesiadowanie na placu przy kościele, gdzie dzieci mogły korzystać z przejazdów konną bryczką i zjazdami na dmuchańcu.

Święto było owocem ciężkiej pracy wielu osób. Całe rodziny przez wiele tygodni angażowały się w przygotowania, aby ten dzień był niezapomniany. Przygotowywanie wieńca dożynkowego, dekorowanie wozów, pieczenie domowych wypieków, gotowanie regionalnych potraw, a także organizacja oprawy muzycznej całego wydarzenia – wszystko to było możliwe dzięki zaangażowaniu i pasji łętowian. Atmosfera była niezwykła – pełna serdeczności, dziecięcej radości i wzajemnej życzliwości.

Usłyszano ważne słowa Sołtysa wsi Łętowe pana Zbigniewa Florka: "Przyszliśmy tutaj dziękować Panu Bogu za plony i zachowanie od nieszczęść, dziękować za błogosławieństwo w tych pracach. Jest to święto przede wszystkim rolników, ale myślę, że każdy z nas ma za co dziękować, pracując w ten lub inny sposób - by nie zabrakło nikomu chleba."

Wdzięczność wyrażono wszystkim, którzy swoją obecnością uhonorowali starania organizatorów tej uroczystości. Szczególne podziękowania skierowano do przedstawicieli Gminy Mszana Dolna – Agnieszki Zawadzkiej oraz Wacława Zonia – za obecność i życzliwe słowa, które z pewnością wzmocnią motywację do dalszego działania na rzecz wsi. W godzinach popołudniowych, mimo dopiero co zakończonej pielgrzymki do Częstochowy, wydarzenie odwiedził również Wójt Gminy Mszana Dolna, Mirosław Cichorz.

Wydarzenie odbyło się dzięki sponsorom oraz współfinansowaniu z funduszu sołeckiego. Wspólna praca i zaangażowanie Stowarzyszeniu Artystycznemu Folkowe Łętowe, OSP Łętowe, Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe oraz Stowarzyszenia Łętowianie pokazały, że wspólnie można osiągnąć wiele. Życzymy aby ten dzień stał się początkiem nowej tradycji w Łętowem, która będzie pielęgnowana przez kolejne lata.

ZAANGAŻOWANI W WYDARZENIE:

Stowarzyszenie Artystyczne Folkowe Łętowe (fb: folkowe.letowe)

OSP Łętowe (fb: Ospletowe)

Koło Gospodyń Wiejskich Łętowe (fb: KGWLetowe)

Stowarzyszenie Łętowianie (fb: Letowianie)

Zespół Łętowianie (fb: letowianie.zespol)

Gmina Mszana Dolna

UCZESTNICY WYDARZENIA:

Wójt Gminy Mszana Dolna Mirosław Cichorz

Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna Wacław Zoń

Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna Agnieszka Zawadzka

Sołtys wsi Łętowe Zbigniew Florek (!członek zespołu Folkowe Łętowe)