Akademia z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej

27/04/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1989 razy

Dnia 26 kwietnia 2012r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia patriotyczna z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Żywą lekcję historii i wychowania patriotycznego przygotowaną w formie sejmiku uczniowskiego rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego.

Następnie narrator w krótkim opowiadaniu zarysował tło historyczne, na którym rozegrało się to ważne wydarzenie w dziejach Polski, jakim było uchwalenie konstytucji - pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Wprowadzono postacie historyczne, król Stanisław August Poniatowski, który przypomniał tekst przysięgi wygłoszonej podczas przyjęcia nowouchwalonej Konstytucji. W programie artystycznym znalazły się również patriotyczne wiersze i pieśni m in. Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” i pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Celem wspomnianej uroczystości było przypomnienie uczniom wagi tego wydarzenia, zapoznanie z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz pogłębienie zainteresowań przeszłością naszego kraju. Specjalnie na tę okazję zadbano o odpowiednia scenografię, wyeksponowano symbole narodowe Polski. Na biało - czerwonym tle widniały słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Uczniowie z klas IV - VI , przygotowywani przez p. Marię Fryc zostali nagrodzeni brawami, a Pani dyrektor Czesława Łabuz podziękowała aktorom, a także poprosiła wszystkich uczniów i nauczycieli o przeprowadzenie pogadanek na temat obchodów związanych z majowymi świętami oraz godne przeżywanie święta narodowego.

B. Tokarz

Akademia w Szkole Podstawowej w Łętowem