z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Spacer krakowskim szlakiem Tadeusza Kościuszki

10/06/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 2054 razy
Tadeusz Kościuszko to bohater dwóch kontynentów i dwóch narodów: Polaków i Amerykanów, któremu szczególnie bliska była idea wolności i niepodległości.

To również bohater projektu historycznego  „Wybitni dowódcy wojskowi w historii mojej gminy, powiatu i regionu”  realizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu i współfinansowanego  przez Urząd  Gminy Mszana Dolna.  Od 1 lutego 2022 roku uczniowie  klas IV-VI uczestniczyli w różnorodnych zajęciach przybliżających im postać  Tadeusza Kościuszki, jego życie i działalność polityczną oraz zasługi dla Polaków i innych narodów.  W czerwcu przyszedł czas na wycieczkę śladami Tadeusza Kościuszki po Krakowie, podczas której zdobytą na lekcjach wiedzę, uczniowie mogli wykorzystać praktycznie, odkrywając wiele interesujących miejsc  związanych  z tą niezwykłą  postacią.

Zwiedzanie rozpoczęli od Muzeum Kościuszkowskiego i multimedialnej ekspozycji „Kościuszko- bohater wciąż potrzebny”, która przeniosła ich  do czasów jego dzieciństwa  i młodości. Zabrała w podróż do Francji i Ameryki oraz na pola bitewne, gdzie walczył  o wolność  Polski.  Potem uczniowie udali się na Kopiec Kościuszki – niezniszczalny pomniki  usypany  przez  mieszkańców Krakowa  i wielu Polaków z całego kraju w celu upamiętnienia Naczelnika. Kolejnym punktem na kościuszkowskim szlaku Zagórzan był Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska – miejsce pochówku Tadeusza Kościuszki. O jego obecności na wawelskim wzgórzu przypomina również pomnik konny  usytuowany wysoko na  bastionie  króla Władysława IV Wazy  od strony ulicy Podzamcze.  Ostatnim miejscem, które kryje wiele pamiątek związanych z polskim bohaterem, jest Rynek Główny. To tutaj, tuż przed rozpoczęciem powstania – 24 marca 1794 roku składał on przysięgę na wierność ojczyźnie, a zaraz potem udał się do Kościoła Mariackiego. To również tutaj  w „Szarej Kamienicy”  mieścił się jego sztab, czyli główne biuro Naczelnika powstania i jego współpracowników.

Ta niezwykła lekcja historii poprzez  odkrywanie,  poszukiwanie i  doświadczanie  na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, a zdobyta wiedza i  wspaniałe zdjęcia zrobione podczas wycieczki posłużą im do wykonania wystawy na temat Tadeusza Kościuszki, która jest kolejnym z zaplanowanych w projekcie działań – program podsumowują nauczyciele z Lubomierza.

Dorota Węgielska