Zakończeniu kursu zawodowego "Opiekunka dziecięca"

15/06/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1731 razy

W okresie od 14 maja 2012r. do 5 czerwca 2012r. został przeprowadzony kurs zawodowy- Opiekunka dziecięca w ramach projektu systemowego pt. "Uwierz w siebie - program aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym"

współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Uczestniczyło w nim 12 beneficjentek ostatecznych projektu. Kurs obejmował 120 godzin, w tym 80 godzin to wykłady, a 40 godzin to zajęcia praktyczne. Tematyka szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:
-Anatomia i fizjologia dziecka,
-Opieka nad dzieckiem trudnym, nadpobudliwym ,nie pełnosprawnym,
-Profilaktyka zdrowotna i prawidłowa dieta,
-Psychologia rozwojowa wieku dziecięcego,
-Psychologia wychowawcza,
-Rola i zadania opiekunki dziecięcej -odpowiedzialność opiekunki,
-Twórcze wychowanie dziecka,
-Współpraca z rodzicami,
-Zasady opieki pielęgnacyjnej i pierwszej pomocy przed medycznej,
-Najnowsze koncepcje pedagogiczne i psychologiczne wychowania małego dziecka.
W ramach zajęć praktycznych przeprowadzone zostały warsztaty pedagogiczne i aktywizacyjne, uczestniczki realizowały różne formy zajęć z dziećmi od nauki do zabawy.
Na zakończenie kursu uczestniczki przygotowały przedstawienie pt. "Kopciuszek". Na widowni zasiadły ich dzieci ,które jednocześnie uczestniczyły w zajęciach praktycznych kursu, a także zaproszeni na przedstawienie pracownicy GOPS w Mszanie Dolnej. Każda kursantka brała czynny udział w przedstawieniu. Każda była przejęta swoją rolą, dla większości z nich był to pierwszy publiczny występ .Przedstawienie, które zakończyło się wesołą zabawą wszystkim bardzo się spodobało, aktorki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Dla wszystkich było to dużym przeżyciem.

Na zakończenie wszystkim uczestniczkom kursu Kierownik GOPS -Anna Duda wraz z prowadzącym kurs Andrzejem Sapikowskim wręczyli certyfikaty ukończenia kursu :Opiekunka dziecięca.
W kolejnych miesiącach realizowane będą dalsze etapy projektu.

Koordynator Beata Farganus