SZKOLENIE ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

02/07/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1860 razy

W dniu 18.06.2012r. w sali narad Urzędu Gminy Mszana Dolna, odbyło się szkolenie dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego, a także innych osób zajmujących się problematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Tematyka szkolenia dotyczyła „Procedury podejmowania działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – Niebieskiej Karty”. Szkolenie prowadzone było przez wykładowcę z Ośrodka Psychoprofilaktyki „Nowa Perspektywa” z Krakowa.
Wzięli w nim udział przedstawiciele wielu instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Gminie Mszana Dolna: Oświaty, Służby zdrowia, Policji, Sądu, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Uczestnicy szkolenia mogli poszerzyć wiedzę na temat procedury „Niebieskiej Karty”, a szczególnie tematu przemocy wobec dziecka. Jak rozpoznawać objawy przemocy wobec dziecka, na co zwracać uwagę w bezpośrednim kontakcie , jak pomagać krzywdzonemu dziecku, a także jakie są skutki przemocy i krzywdzenia dzieci. Wspólnie zastanawiali się jakie podjąć działania, by pomoc na rzecz ofiar przemocy była skuteczna. Poruszono, także kwestię umiejętnej rozmowy z ofiarą przemocy, prawidłowego diagnozowania problemu oraz planowania skutecznych działań.
Przeprowadzone szkolenie pozwala na pełniejsze poznanie problemu, a także stwarza szansę na efektywną współpracę ludzi, którym nie jest obojętny los osób doświadczających przemocy.

Koordynator ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Elżbieta Kania