z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Niesamowity świat gadów - pokaz węży w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej

12/10/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 4661 razy

Węże są wielkie, szybkie i śmiertelnie niebezpieczne. Do tego długo żyją i pożerają zwierzęta znacznie większe od nich samych. Raczej nie budzą powszechnego zaufania, ale trzeba przyznać, że ich świat jest naprawdę interesujący.


W środę, 10.października 2012r. w Szkole Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej w ciszy i skupieniu oraz podekscytowaniu zebrali się wszyscy uczniowie naszej szkoły, gdzie odbyła się niezwykła lekcja przyrody. Jej głównymi bohaterami stały się węże hodowlane, które przyjechały z Krakowa. Pani Ania – hodowca i miłośnik tych gadów - bardzo ciekawie opowiadała o rodzinie węży: o ich potrzebach i środowisku, w którym żyją. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu. Zachwyceni niecodziennymi „pomocami naukowymi” próbowali dotknąć i pogłaskać to rzadkie dla nas zwierzę, z którym nie mamy przecież do czynienia na co dzień. Były węże małe i duże. Każde dziecko mogło zobaczyć z bliska stworzenie, które jest uważane za nieprzyjemne i obślizgłe, na widok którego przechodzi po ciele gęsia skórka. Teraz już wiemy, że skóra węży jest sucha i ciepła, ponieważ dowiedzieliśmy się, że skóra węża jest pokryta łuskami, które odbijając światło sprawiają wrażenie mokrej. Ciekawostką jest to, że te gady przyjmują temperaturę otoczenia. Uczestnicy pokazu mieli okazję zobaczyć różne rodzaje węży: boa dusiciela, pytony tygrysie, albinosa, czyli węża o jasnym zabarwieniu, którego ciało jest bardzo wrażliwe na dotyk. Mocniejsze uściśnięcie lub uderzenie powoduje u niego sińce, które goją się przez długi okres czasu. Obejrzeli również wylinki, czyli zrzucone naskórki węży. Pokaz cieszył się zainteresowaniem i dostarczył wielu wrażeń na dalszą cześć dnia.


WARTO WIEDZIEĆ!!!


Herpetologia (z greckiego: herpeton – "pełzać" i logos "nauka" czyli nauka o zwierzętach pełzających) – dział zoologii badający płazy i gady. W obrębie tej nauki wyróżnia się niekiedy jeszcze batrachologię (płazy) i reptiliogię (gady), ale w zasadzie najczęściej używanym określeniem jest herpetologia. Wspólna nauka badająca dwie osobne gromady to wynik tego, że przez jakiś czas (również za życia Linneusza) płazy i gady były zaliczane do jednej grupy (na podstawie budowy serca). Zmieniło się to dopiero w drugiej połowie XVII wieku, kiedy wyodrębniona została gromada gadów.


red. Barbara Tokarz
 

zdjęcia