z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Zakretki.info – Pomagamy nie tylko przyrodzie…”

15/10/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 1709 razy

W dniu dzisiejszym Gmina Mszana Dolna przekazała 220 kg zebranych zakrętek do Koordynatora Regionalnego w Myślenicach. Kilka worków zakrętek dostarczyli uczniowie ze szkoły w Glisnem oraz z Kasiny Wielkiej.

Zebrane zakrętki trafiły do firmy recyklingowej, która za skup surowca wpłaca określony ekwiwalent pieniężny na subkonta niepełnosprawnych dzieci założone w Fundacji Bez Tajemnic. Pieniądze w 100% przeznaczane są wyłącznie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Głównym celem zbiórki zakrętek jest bezinteresowna pomoc niepełnosprawnym dzieciom, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zbiórka surowca wtórnego.
Promujemy akcję zbiórki surowców wtórnych, które są łatwo dostępne, powszechne, lekkie, jak np.: plastikowe nakrętki na butelki. Zbiórce podlegają nakrętki z różnych plastikowych butelek: po napojach, sokach, wodzie mineralnej, mleku, szamponach, detergentach i chemii gospodarczej, czyli wszystkich elementów, które wykonane są z polipropylenu. To materiał łatwy do powtórnego przetworzenia. Zebrane i posegregowane nakrętki i plastikowe zatyczki przekazujemy firmie recyklingowej, która przerabia go m.in. na obudowy komputerów lub rury PCV.

Przelicznik:
- kilogram plastikowych nakrętek = około 0,5 zł (na kilogram składa się blisko 450 sztuk nakrętek)
- 1000 kg = 1 tona
- jedna tona = około 600 zł.

 

Diagnoza problemu.
Nagły wzrost cywilizacyjny, z roku na rok podnosząca się stopa życiowa Polaków i konsumpcyjna postawa wobec życia, generuje powstawanie ton śmieci i odpadów. Wiąże się to z brakiem podstawowej wiedzy o możliwości ponownego przetworzenia surowców (plastiku, szkła, papieru, metalu). Maszyny konsumpcjonizmu nie da się całkowicie zatrzymać. Jesteśmy jednak w stanie zminimalizować i racjonalnie wykorzystać efekty jej działania. Tym bardziej konieczność budowania silnej świadomości oszczędnego i racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi oraz propagowania zachowań przyjaznych środowisku, jawi się jako potrzeba współczesnych czasów. Zadbajmy o to, by recykling na stałe wpisał się w nasze codzienne nawyki.
Do budowania świadomości „ekologicznej”, niezbędna jest współpraca firm, instytucji, zaangażowanie młodzieży i jej opiekunów oraz wsparcie medialne. Promowana w mediach moda na recykling, to jedyna droga dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Akcje zbierania surowców wtórnych stają się coraz bardziej popularne, przez co przynoszą wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Liczymy, że powodzenie tego typu inicjatyw zaprocentuje świadomą troską o środowisko naturalne.