z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Przetwórstwo mleka w gospodarstwie rolnym i sprzedaż bezpośrednia produktów mlecznych - szkolenie dla rolników

18/10/2012, dodał: Maciej Liberda czytano: 4135 razy

16 października 2012 roku w Urzędzie Gminy Mszana Dolna odbyło się szkolenie dla rolników na temat „Przetwórstwo mleka w gospodarstwie rolnym i sprzedaż bezpośrednia produktów mlecznych”.

Organizatorem szkolenia był Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Limanowej przy udziale Urzędu Gminy Mszana Dolna i Małopolskiej Izby Rolniczej. Wszystkich uczestników konferencji w imieniu gospodarza Gminy, Pana Bolesława Żaby i władz samorządowych przywitał Tadeusz Klimek, Zastępca Wójta.
Celem szkolenia było zapoznanie rolników z wymogami przetwórstwa mleka w gospodarstwie na potrzeby sprzedaży bezpośredniej. To temat bardzo istotny dla naszych rolników, z uwagi na fakt, że przetwórstwem mleka krowiego zajmuje się duża liczba gospodarstw na terenie powiatu limanowskiego.
Pierwsza część szkolenia poświęcona była technologii wyrobu różnych rodzajów sera oraz masła. Temat ten prowadził prof. Piotr Zapletal z Katedry Hodowli Bydła Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Wymagania weterynaryjne przy prowadzeniu działalności podlegającej nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej w przypadku sprzedaży bezpośredniej mleka i produktów mlecznych przedstawiła lekarz weterynarii Aneta Kawula, pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Limanowej.
Alternatywą dla gospodarstw, które nie są w stanie dostosować się do obowiązujących wymogów jest sprzedaż hurtowa mleka do podmiotów skupujących. Ofertę współpracy wszystkim obecnym na szkoleniu rolnikom złożył Józef Urbański, Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej. Przypomniał, że warunkiem sprzedaży jest posiadanie kwoty mlecznej oraz spełnienie warunków weterynaryjnych dla gospodarstw, z których zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego są wprowadzane na rynek.
Bronisław Dutka, Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zapewnił rolników, że mogą liczyć na pomoc w zakresie doradztwa, przygotowania wniosków aplikacyjnych o środki finansowe na inwestycje jak również prowadzenia obowiązującej dokumentacji.
Szkolenie według nas było bardzo potrzebne, o czym świadczy udział 48 rolników nie tylko z powiatu limanowskiego. Poruszono na nim wszystkie aspekty dotyczące wymogów przetwórstwa mleka i sprzedaży bezpośredniej. Teraz przed rolnikami trudna decyzja: dostosować się do obowiązujących wymogów czy też może wybrać inne rozwiązanie –podkreślają organizatorzy.

 

Leszek Leśnik
Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego
w Limanowej