z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kolędnicy z Lubomierza wygrali „Góralski Karnawał”

10/02/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 4756 razy
7 lutego b.r. zakończył się 43. „Góralski Karnawał”, który odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej.

Laureatem I miejsca po raz kolejny została grupa kolędnicza „Z turoniem” z Lubomierza, która na ogólnopolskie zmagania została zakwalifikowana podczas Powiatowego Przeglądu Kolędniczego. Kolędnicy z Lubomierza zdobyli równorzędną główną nagrodę konkursu wraz z siedmioma innymi grupami: „Z gwiazdą” z Krasnych-Lasocic, „Z turoniem” z Sadku - Kostrzy, „Z Dorotą” z Rudnika, „Dziady noworoczne”  („Rozbójnicy”) z Suchego (Laliki), „Z dziadem” z Zakopanego, „Herody” z Juszczyna i „Draby” z Ptaszkowej.  Zwycięzców wyłoniono spośród 46 dorosłych grup kolędniczych.
Tradycyjnie już w jury konkursowym zasiedli: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog,  dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog i dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy.

W protokole konkursowym komisja podkreśliła „dużą różnorodność zaprezentowanych form grup kolędniczych podczas tegorocznego „Góralskiego Karnawału” oraz ich wysoki poziom artystyczno-merytoryczny. Jest to z jednej strony rezultat dobrej pracy instruktorów i kierowników grup, zaangażowania ich członków, a z drugiej strony wieloletniego ich udziału w terenowych kwalifikacjach i warsztatowych rozmowach z ekspertami. Widoczne jest to szczególnie w grupach kolędniczych z Małopolski. Komisja wyraża nadzieję na udział większej liczby grup spoza Polski południowej”.

Ciekawostką jest fakt, że „Góralski Karnawał” po raz pierwszy zorganizowano w 1973r. Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacja promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach m.in. Rio de Janeiro.

red. Magda Polańska