z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Antonina Zachara –Wnękowa - gorczańska poetka

10/12/2014, dodał: Magda Polańska czytano: 5794 razy
Jeśli będziesz czytał moje wiersze,
a będzie to wieczorem –
niech gwiazdy przy tobie staną.
Jeśli będziesz czytał moje wiersze, a będzie to poranek -
niechaj miedze jak wstążki
wywiną się z mej książki i pachną Ci kwiatkami wezbrane.
A. Zachara – Wnękowa

W dniu 8 grudnia w remizie OSP w Olszówce odbyło się spotkanie poświęcone gorczańskiej poetce Antoninie Zacharze – Wnękowej (1894 -1984).
W roku 2014 przypada 120 rocznica urodzin i 50 rocznica śmierci poetki oraz XXX  - lecie Konkursu Recytatorskiego im. A. Zachary - Wnękowej  organizowanego od 1984 roku w Rabce. 
Było to pierwsze z cyklu spotkań, na których poznawane i przedstawiane będą fakty z życia poetki  oraz  jej twórczość - jako pisarki, a także artystki - malarki.
Zaproszeni goście - Zbigniew Kopytek - wieloletni działacz Związku Podhalan, przyjaciel poetki i opiekun jej dorobku oraz ks. Prałat Józef Kapcia w piękny sposób opowiadali o życiu poetki, przytaczali fragmenty jej utworów. Dzieci z ZSiP w Olszówce wystąpiły z recytacją wierszy poetki, zarówno w języku literackim, jak i gwarą. Spotkanie zakończyło się odczytaniem fragmentu baśni autorstwa Antoniny  Zachary - Wnękowej pt. „Za wierną przyjaźń” przez radną wsi Olszówka Jolantę Mardausz. Przygotowano także wystawę poświęconą dokumentom i wydawnictwom poetki.
Mało kto wie, że poetka urodziła się w Olszówce, tu była chrzczona i tu spędziła pierwsze lata swojego życia. Spotkanie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną, którą prowadzi Teresa Potaczek i Szkolną Bibliotekę w Olszówce. 

red. Ewa Szarkowska
fot. Piotr Kowalik