Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej - Obchody Święta Szkoły

22/11/2010, dodał: Magda Polańska czytano: 1827 razy

18.11.2010 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej odbyły się uroczyste obchody Święta Szkoły. Był to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej. Stał się okazją do przypomnienia historii placówki, prezentacji artystycznych umiejętności uczniów, a przede wszystkim do uczczenia pamięci Patrona Gimnazjum – Ks. Kanonika Stanisława Urygi.

Do szkoły przybyli goście honorowi: Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Pan Marek Twaróg, Wójt Gminy Mszana Dolna – Pan Tadeusz Patalita, Radni Gminy – Pan Kazimierz Perz, Pan Andrzej Płoskonka, Pan Marek Szczypka, była Dyrektor ZPO – Pani Zofia Żak, Prezes Oddziału ZNP Miasta i Gminy Mszana Dolna – Pani Maria Stożek, Proboszcz Parafii Kasinka Mała – Ks. Józef Maciążka oraz Kapelan Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego na Śnieżnicy – Ks. Jan Zając. Nie zabrakło również rodziców, którzy chcieli zobaczyć występy swoich dzieci.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez Ks. Józefa Maciążkę oraz Ks. Jana Zająca. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież naszej szkoły. Następnie uczniowie gimnazjum w pochodzie prowadzonym przez Dyrekcję ZPO oraz przybyłych gości przeszli na cmentarz, by tam, przy grobie Patrona szkoły, wspólnie z Ks. Mariuszem Kopaczem odmówić modlitwę za duszę Ks. Urygi.
Dalsza część obchodów miała miejsce w sali gimnastycznej ZPO, pięknie udekorowanej na tę okoliczność. Jedną ze ścian zdobiły projekty sztandaru, wykonane przez uczniów klas gimnazjalnych, którzy mają nadzieję, że za rok, na 10-lecie istnienia Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej, będą mogli poszczycić się własnym, zaprojektowanym przez siebie, sztandarem. Wszyscy zgromadzeni na sali oddali swój głos na projekt, który najbardziej odpowiada ich oczekiwaniom.
Wiele wspomnień, zwłaszcza wśród nauczycieli i zaproszonych gości, przywołały wyeksponowane na dwóch tablicach zdjęcia Ks. Urygi, pochodzące z różnych etapów jego życia. Szczególnie bliskie nam są te prezentujące postać Patrona podczas spotkań z młodzieżą w naszej szkole, uczestniczącego w obchodach patriotycznych i religijnych świąt.
Tę część programu, przy gromkich brawach publiczności, rozpoczęła Dyrektor ZPO – Pani Anna Piwowarska witając przybyłych gości oraz całą społeczność gimnazjum. Następnie oddała głos uczniom, którzy w części artystycznej przypomnieli biografię zasłużonego dla miejscowości Patrona szkoły oraz jej historię. Recytacji utworów poetyckich dotyczących Ks. Urygi, napisanych przez naszych uczniów oraz mieszkańców Kasinki, towarzyszył śpiew grupy dziewcząt, które zaprezentowały wiązankę pieśni religijnych. Występy uczniów wprowadziły wszystkich w atmosferę zadumy, wspomnień.
Spotkanie z okazji Święta Szkoły było również okazją do złożenia podziękowań. Pani Dyrektor skierowała wyrazy wdzięczności do wszystkich osób wspierających działalność naszej placówki. W przemówieniu podkreśliła, jak ważne jest to, że szkoła ma sojuszników, angażujących swój czas i środki finansowe w jej działalność.
Na zakończenie głos zabrali goście, po czym zostali zaproszeni na obiad oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców ZPO. Ostatnim punktem programu, stanowiącym część nieoficjalną uroczystości, były „otrzęsiny” klas pierwszych, które tradycyjnie podczas Święta Szkoły zmagają się w konkurencjach przeprowadzanych przez klasy trzecie.
Ten dzień pozostanie w pamięci wszystkich na długo. Dzięki takim uroczystościom możemy zacieśniać więzy uczniów ze szkołą, sprawiać że staje się ona miejscem, do którego przychodzą chętnie, mogą zaprezentować swoje uzdolnienia i gdzie stają się świadomym odbiorcą kultury. Umożliwiają też promocję działalności szkoły w środowisku lokalnym.

D. Borowiec