Zatroskany o świętość

23/11/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1218 razy

W listopadzie – miesiącu rozpoczynającym się wspomnieniem Wszystkich Świętych – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łostówce próbują uczyć się od swego Patrona dróg świętości, które niestrudzenie wskazywał w swoim nauczaniu. Ale także swoim życiem.

Sam bowiem, w zgodnej opinii milionów ludzi, będąc wzorem świętości, ukazywał ją ciągle nam wszystkim nie jako nieosiągalny ideał, ale jako drogę, którą podążać powinniśmy wszyscy. Jako powołanie każdego chrześcijanina. Wołał do młodych: „Nie lękajcie się być świętymi!”, „Bądźcie solą ziemi!”. Nauczał o powszechnym powołaniu do świętości: „Świętość nie jest przywilejem niewielu, lecz celem, który Bóg «po trzykroć święty» i «źródło wszelkiej świętości» stawia przed człowiekiem stworzonym na Jego obraz i podobieństwo”. „Święci — podkreślał Papież — stali się światłem dla świata i dla ludzi im współczesnych; stali się «odbiciem blasku Boga», oni chronili zawsze świat i Kościół przed miernością”. „Szukajcie świętości w codziennym życiu” — mówił do młodych Jan Paweł II w homilii w Mariborze, 19 maja 1996 r. Uczył, że świętość to nie tylko wielkie, heroiczne czyny, ale właśnie wierna Ewangelii codzienność. Ukazywał nam drogę: „Kochać i postawić modlitwę w centrum — oto prawdziwa szkoła świętych". Poza wsłuchiwaniem się w papieskie nauczanie próbowaliśmy przekładać je w różne działania. Maluchy rysowały swoich świętych patronów i z zapałem śpiewały: „Taki duży, taki mały, może świętym być”. Nawet „zerówka” roztrząsała na religii pytanie, jak postępować, by być świętym. Starsi wykonywali „gwiazdy skojarzeń” na temat świętości, rysowali diagramy, wysłuchali pogadanki i sami próbowali wypowiadać się, jak rozumieją papieskie nauczanie o naszym powołaniu do świętości. A skoro drogą świętości jest miłość bliźniego, to dobrze się stało, że właśnie w tym miesiącu finalizujemy akcję wspierania misji, nadając 2 paczki z naszymi darami w dwóch różnych kierunkach: do Ruandy i Kongo w Afryce witaminy, leki, koszulki i sukienki oraz słodycze, maskotki, piłki. Na Ukrainę zaś zabawki i słodycze do worka św. Mikołaja, herbatę, kawę, środki czystości, lekarstwa dla Wspólnoty Polskiej, którą opiekują się siostry Pallotynki. A w dniu 16.listopada, podtrzymując naszą comiesięczną, szkolną tradycję, modliliśmy się w kąciku Patrona, prosząc nie tylko o rychłe zaliczenie go do grona świętych, ale także, by wspomagał nas w dążeniu do trudnych, lecz pięknych ideałów, jakie przed nami postawił.

Urszula Antosz-Rekucka