Musicie od siebie wymagać

21/12/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1580 razy

W Adwencie – czasie radosnego oczekiwania, ale i czuwania przed przyjściem Zbawiciela, uczniowie z Łostówki rozważali nauczanie swojego Patrona, Jana Pawła II, właśnie o czuwaniu. Wszystkie myśli podane im do refleksji pochodziły ze szczególnego spotkania Papieża-Polaka z młodzieżą na Jasnej Górze,

18. czerwca 1983 r. Jan Paweł II, w ponurych okolicznościach trwającego stanu wojennego, mówił wówczas młodym, jak ważne jest czuwanie, trwanie przy wartościach, przy drugim człowieku, przy świadomie wybieranym choć nieraz trudnym dobru. „Co to znaczy: czuwam?” – pytał Papież. I odpowiadał licznie zgromadzonej młodzieży: „Czuwam, to znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie.”. „Czuwam - to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam - to znaczy: miłość bliźniego - to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność”. To właśnie wtedy, ze szczytu Jasnej Góry padły słynne słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Słowa te stanowią motto programu wychowawczego szkoły w Łostówce i zna je każdy uczeń, choć pewnie do tej pory nie wszyscy byli świadomi kontekstu, w jakim zostały wypowiedziane. Było to zresztą niezwykłe i – mimo ograniczanych przez władze możliwości – bardzo entuzjastycznie przeżywane spotkanie. Papież musiał w pewnej chwili domagać się dla siebie głosu, żartobliwymi słowami: „Chciałem was zapytać, czy pewien człowiek z Rzymu, który przyjechał do Polski i dzisiaj jest na Jasnej Górze, ma prawo zabrać głos?” Autorka programu (o wdrażaniu nauczania Jana Pawła II) była wówczas wśród młodych w Częstochowie, mogła zatem podzielić się osobistymi wrażeniami z tego ważnego spotkania z Ojcem Świętym. Zaprezentowała dzieciom krzyż pobłogosławiony wówczas przez Jana Pawła II i złożyła osobiste świadectwo z tego wydarzenia. Najważniejsze myśli papieskie o czuwaniu znalazły się na szkolnej gazetce, uczniowie rozwiązywali diagramy i wykonywali „gwiazdy skojarzeń”, układali hasła, wykonywali ilustracje. Praktycznym dopowiedzeniem tych teoretycznych rozważań była zorganizowana w szkole dobroczynna akcja adwentowa na pomoc potrzebującym. Szkolne Koło „Caritas” przystąpiło też po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” na rzecz rodzinnych domów dziecka. Zatem także dzięki cegiełce uczniów ze Szkoły im.Jana Pawła II w Łostówce, więcej dzieci, które nie mają własnego domu, będzie mogło przebywać w warunkach do tych domowych jak najbardziej zbliżonych. Bo – jak głosi hasło tejże akcji „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.” Przypomnieliśmy sobie także w naszej szkole w tym roku o Dniu Bez Przeklinania (17. grudnia), który zachęca nas do czuwania nad swoim językiem. Janie Pawle II – Czuwamy! Czuwamy jak umiemy. Ucz nas, jak to robić najlepiej.

Urszula Antosz-Rekucka