„…są ludzie, którzy o Katyniu będą pamiętać”

13/03/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2255 razy

Młodzież gimnazjów gminy i miasta Mszana Dolna w dniu 12.03.2013 r. spotkała się w budynku Urzędu Gminy Mszana Dolna na sesji naukowej związanej z tematyką katyńską. Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Krakowie przeprowadzili cykl wykładów.

Pani Anna Zechenter omówiła zagadnienie :”Czym jest zbrodnia katyńska”, Pan Jarosław Szarek skupił się na temacie: ”Przeciwko kłamstwu katyńskiemu”, Pan Dariusz Gorajczyk zwrócił uwagę na kwestię „Ludobójstwa katyńskiego” w odniesieniu do prawa międzynarodowego.
Było to kolejne spotkanie w ramach projektu „Ofiary zbrodni katyńskiej – mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic”. W listopadzie 2012 r. przedstawiciele Warszawskiego Oddziału Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili z gimnazjalistami miasta i gminy Mszana Dolna warsztaty, mające na celu przygotowanie ich do umiejętnego przeprowadzania wywiadów ze świadkami historii. Pasjonaci minionych czasów dowiedzieli się również, jak należy filmować oraz dokonywać montażu nagrania.
W gimnazjach, pod kierunkiem nauczycieli historii: Joanny Kubowicz w Kasince Małej, Małgorzaty Pietrzak w „dwójce” w Mszanie Dolnej, Barbary Oleksy w Rabie Niżnej, Małgorzaty Kołodziejskiej w mszańskiej „jedynce”, Anny Kalety i Marii Skowronek w Kasinie Wielkiej oraz Zbigniewa Jarosza w Mszanie Górnej uczniowie byli zapoznawani z szeroko rozumianą problematyką zbrodni katyńskiej. W szkołach można było obejrzeć filmy dokumentalne udostępnione przez krakowski oddział IPN i wystawę zatytułowaną „Małopolanie w dokumentach katyńskich dr Jana Robla”.
Kolejne spotkanie młodzieży planowane jest na 21 III 2013 r. w budynku Urzędu Miasta Mszana Dolna. Tym razem gimnazjaliści w panelu dyskusyjnym samodzielnie przedstawią wybrane zagadnienia związane z szeroko rozumianym problemem zbrodni katyńskiej. Dyskusji przysłuchiwać się oraz sprawować nad nią merytoryczną opiekę będą nauczyciele historii i pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Krakowie.

red. Zbigniew Jarosz