Drodzy Mieszkańcy naszej planety, Ziemi !

29/04/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 8221 razy

Ruszyła akcja dbania o naszą Ziemię. Każdy z Was może przyczynić się do polepszenia warunków życia na tej wspaniałej planecie.
Pisząc ten list chciałbym przypomnieć Wam, że Ziemia nie jest Waszą własnością.

Wy ją pożyczyliście od Waszych dzieci i musicie ją zwrócić taką, jaką zastaliście, a nawet w lepszym stanie. Chyba nikogo nie cieszy widok śmieci w rowach i w lesie. Każdy z Was powinien się zastanowić, czy wspiera Ziemię, czy jej szkodzi poprzez wytwarzanie ton śmieci i odpadów przemysłowych. Jeżeli nie zmienicie swojego postępowania, to Ziemia niedługo zamieni się w wielkie wysypisko różnych toksycznych odpadów. A przecież nie trzeba tak wiele, aby nasza planeta była czysta. Chyba nikt z Was nie chce, aby piękne lasy znikły na zawsze pod stertą śmieci. Pamiętajcie, że są one miejscem, w którym możecie odpocząć po trudach związanych z codziennym życiem. Gdy chodzicie na spacer do lasu, nie wyrzucajcie śmieci, gdzie popadnie. W wielu lasach są przygotowane specjalne worki na odpadki, a gdy ich brakuje, schowajcie śmieci do kieszeni i wyrzućcie je do kosza w domu.
Kończąc ten list jeszcze raz chciałbym zachęcić Was do zadumy nad Waszym postępowaniem, bo Ziemia jest tylko jedna i trzeba o nią dbać, aby służyła Wam jak najdłużej.

Przyjaciel Ziemi
Adrian Dawiec, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2
w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

Mszana Górna, 22.04.2013 r.

Drodzy Mieszkańcy Małopolski!

Piszę do Was ten list, ponieważ ostatnio bardzo poruszył mnie widok, który codziennie oglądam spacerując po okolicy, w której mieszkam.
Po długiej, bardzo uciążliwej zimie nareszcie nadeszła upragniona wiosna. Znowu możemy cieszyć się cieplutkim słoneczkiem, słuchać ślicznego śpiewu ptaszków, patrzeć, jak powoli ziemia pokrywa się zielenią trawy, zbóż i różnobarwnym kwieciem. Niestety, znikający śnieg odsłonił bardzo przygnębiający widok. W pobliskich zagajnikach, na łąkach, w przydrożnych rowach pojawiły się całe sterty różnych śmieci, które szpecą naszą miejscowość i zagrażają ludziom, zwierzętom, roślinom. Szczególnie niebezpieczne dla otaczającego nas środowiska są elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: stare lodówki, telewizory, komputery, telefony komórkowe, a nawet baterie i żarówki. Chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że urządzenia tego typu zawierają bardzo niebezpieczne, toksyczne substancje. Jeśli ktoś te zepsute urządzenia wywozi do lasu, to pozbywa się kłopotu, na swoim podwórku ma czysto i przyjemnie, ale nie wie, że tymczasem w lesie dzieje się tragedia; z pozostawionych tam elektrośmieci wydostają się trujące gazy, substancje, takie jak freon, ołów, rtęć i inne chemikalia , i przedostają się do powietrza, gleby i wody, zatruwając całe środowisko. Dowiedziałem się o tym w szkole na lekcjach przyrody oraz korzystając z różnych źródeł wiedzy. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że śmieci w różnych miejscach jest coraz więcej. Drodzy Mieszkańcy Małopolski, czy nie wiecie, że zanieczyszczając miejsca, w których przebywacie, przyczyniacie się do niszczenia naturalnego środowiska, które nas otacza, do powiększenia dziury ozonowej, a co najgorsze, do globalnego ocieplenia klimatu? Wymieniłem tylko najważniejsze, moim zdaniem zagrożenia, które w niedługim czasie mogą spowodować wielką , nieodwracalną katastrofę ekologiczną nie tylko u nas, ale na całej Ziemi.
Nie jestem jeszcze dorosłym człowiekiem, ale ośmielam się apelować do Was wszystkich. Zróbmy coś z tym. Przecież na ulicach jest bardzo wiele specjalnie przygotowanych śmietników,
a w lasach znajdują się specjalne kontenery zostawione przez pracowników nadleśnictw. Wrzucajcie śmieci nie gdzie popadnie, ale do tych pojemników. Szanujcie przyrodę, bo to wszystko, co mamy. Jeśli nadal będziemy śmiecić, dewastować, i niszczyć środowisko, w którym mieszkamy, to w końcu poniesiemy bardzo przykre konsekwencje. Znikną rośliny, które produkują dla nas tlen! Jeśli nie będzie roślin, nie będziemy mieli czym oddychać i umrzemy. Kończąc ten list jeszcze raz apeluję do Was. Oszczędzajcie energię i wodę! Szanujcie przyrodę! Bez niej zginiemy!
Mam szczerą nadzieję, że zastosujecie się do moich rad i będziecie postępować rozsądnie. Tym sposobem pomożecie całej Ziemi.

Z poważaniem

Wiesław Kowalczyk, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2
w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

Mszana Górna 22.04.2013 r.

Kochani Mieszkańcy Mszany Górnej!

Do napisania tego listu zmotywowały mnie zaśmiecone lasy, łąki i polany.
Przerażają mnie, leżące na zielonej trawie odpady. Spacerując po lesie widzę: papierki po cukierkach, czekoladkach, butelki po alkoholu i różnych napojach, worki i puszki. To wszystko aż razi w oczy! Czyżby nie lepiej było, gdybyśmy nie widzieli rozległych wysypisk śmieci w lesie? Jest to bardzo niemiły widok. Takie wysypiska zagrażają również zwierzętom lub bawiącym się dzieciom. Zanieczyszczanie lasów i powietrza jest bardzo nieodpowiedzialne!
Lasy są doskonałymi miejscami do odpoczynku, więc troszczmy się o nie i nie zaśmiecajmy ich! Przecież większość ludzi wolałaby przebywać w pięknym, zielonym środowisku, niż w otoczeniu śmieci. Zastanówmy się nad naszym postępowaniem
i spróbujmy je chociaż odrobinę poprawić. Dbajmy o naszą Ziemie, o swe środowisko, bo to ono sprawia, że się uśmiechamy!

Z poważaniem
Wioleta Pajdzik, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola
w Mszanie Górnej.

zobacz Listy dla Ziemi