z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


GIMNAZJALIŚCI Z KASINY WIELKIEJ Z COMENIUSEM WE FRANCJI

30/04/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2341 razy

Młodzież oraz nauczyciele Gimnazjum z Kasiny Wielkiej wrócili z Francji z kolejnego już spotkania szkół partnerskich w ramach projektu „Tell me about famous people in your country” będącego częścią europejskiego programu Comenius.


Dziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów (Justyna Nowak, Justyna Lis, Renata Drąg, Natalia Drąg, Jakub Hornik, Michał Solarz, Dawid Kaletka, Izabela Mazgaj, Marianna Frasunek i Karolina Kubowicz) pojechała w dniach 8 do 13 kwietnia 2013 r. do Francji pod opieką koordynatorki projektu Marii Skowronek i Beaty Żołądek (nauczycielki języka angielskiego). Warto przypomnieć, że Gimnazjum w Kasinie Wielkiej w 2012 roku otrzymało 20 tys. euro, dzięki temu młodzież wraz z rówieśnikami z Francji, Niemiec i Hiszpanii realizuje projekt "Opowiedz mi o sławnych ludziach w twoim kraju". Młodzi kasinianie zwiedzają Europę, uczą się języków obcych i promują region Zagórzan.
Dla większości uczestników lot samolotem był pierwszym w życiu. Kasinianie lecieli najpierw z Krakowa do Monachium, potem z Monachium do Tuluzy. Ich miejscem docelowym było niewielkie, położone w południowo-zachodniej części kraju, miasteczko Mézin, w którym oczekiwali zniecierpliwieni comeniusowi partnerzy i rodziny, które przez tydzień gościły naszych uczniów.
Pierwszy dzień spędziliśmy wspólnie bardzo twórczo w szkole. Francuscy gospodarze pokazali nam budynek szkoły, w której uczą się i pracują. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w lekcji francuskiego, fizyki i muzyki. Wszystkie delegacje zaprezentowały również swoje wyniki pracy, czyli prezentacje sławnych ludzi z każdego kraju. Polska grupa przedstawiła, w formie prezentacji multimedialnych, wywiadu lub krótkich scenek filmowych, postaci: Marii Skłodowskiej-Curie, Adama Małysza, Jana Pawła II i Fryderyka Chopina. Dzień zakończył się przyjęciem, podczas którego burmistrz Christian Bataille i dyrektor szkoły Nathalie Beaudouin-Leblanc serdecznie powitali wszystkich uczestników zjazdu. Mieliśmy również możliwość skosztowania miejscowych przysmaków. Nasze podniebienia oczarowała potrawa foie gras (czyli pasztet strasburski produkowany z silnie otłuszczonych wątróbek gęsi lub kaczek, jedna z najdroższych potraw kuchni francuskiej), confit de canard (kaczka z zapiekanymi ziemniakami), wspaniały deser crème brûlée, jak również słynna francuska bagietka. Poezją smaku okazały się również niezliczone gatunki serów, m.in. munster czy tome des bauges.
Kolejne dni upłynęły na zwiedzaniu Muzeum Sztuki w Agen i zamku w Nérac, poszukiwaniu skarbu w Mézin. Podzieleni na kilkuosobowe grupy, w skład których zaliczali się na nasze szczęście francuscy gospodarze, podziwialiśmy urokliwe zakątki miasteczek Mézin i Nérac śledząc instrukcje przygotowane przez francuskich nauczycieli. Najbardziej ulubioną rozrywką okazała się symulowana walka laserami między krajami. Strzelaliśmy również z łuku i wspinaliśmy się po drzewach w tzw. „małpim gaju”, gdzie trzeba było wykazać się niezwykłą koordynacją i tężyzną. Ostatni dzień roboczy zakończył się wspólną pożegnalną dyskoteką, która przypomniała o rychłym rozstaniu i wywołała na wielu twarzach pierwsze łzy rozłąki.
W sobotę 13 kwietnia musieliśmy pożegnać się z naszymi gospodarzami. Jednak nie na długo rozstajemy się z naszymi comeniusowym przyjaciółmi, bo już w październiku nasza delegacja pojedzie na następne spotkanie projektu, ale tym razem do Niemiec.

 

red. Maria Skowronek
 

zdjęcia