Szkolne Koło Turystyczne „Tuptusie” ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej rozpoczęło letni sezon wycieczkowy

15/05/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2023 razy

W naszej szkole od początku roku szkolnego 2012/2013 działa Koło Turystyczne, które cieszy się uznaniem wśród dzieci, jak i rodziców.

Uczniowie sami wymyślili mu nazwę i chętnie uczestniczą we wszystkich wycieczkach i zajęciach organizacyjnych. Do tej pory odnotowano 100% frekwencję członków koła, a czasami wędrują z nami inni, chętni uczniowie szkoły.
Celem głównym działalności Szkolnego Koła Turystycznego "Tuptusie" jest rozwijanie wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej zainteresowań krajoznawczych i turystycznych, zachęcanie do poznawania najbliższej okolicy – Kasinki Małej, gminy Mszana Dolna, Beskidu Wyspowego, Małopolski, tradycji i kultury, walorów krajobrazowych przyrody ojczystej.
Spotkania koła turystycznego odbywają się po zajęciach lekcyjnych i w dni wolne od zajęć lekcyjnych (sobota, niedziela). Uczestniczy w nich 12 uczniów z klas od III - VI. W I półroczu 2012/2013 odbyły się 3 piesze wycieczki krajoznawczo – turystycznych. Były to:
1. Piesza wycieczka na Suchą Polanę udział w rajdzie turystycznym z okazji XXII Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich młodzieży woj. małopolskiego;
2. Piesza wycieczka krajoznawczo – turystyczna na Lubogoszcz;
3. Piesza wycieczka krajoznawczo – turystyczna na Śnieżnicę.
Ponadto uczestnicy koła wzięli udział w 2 wycieczkach autokarowych:
1. Autokarowa wycieczka do Doliny Chochołowskiej – spotkanie Rodziny Szkół noszących im. Jana Pawła II z okazji imienin Karola;
2. Autokarowa wycieczka do Krakowa - śladami Jana Pawła II – zwiedzanie zabytków Wawel, kościół Mariacki, Sukiennice, Łagiewniki - Centrum Jana Pawła II.

Letni sezon wycieczkowy Koło Turystyczne „Tuptusie” rozpoczęło 29 i 30 kwietnia tuż przed długim weekendem majowym, korzystając z faktu, że były to dni wolne od zajęć dydaktycznych w naszej szkole.
29 kwietnia odbyła się piesza wycieczka na Luboń Wielki, na który podchodziliśmy z przełęczy Glisne. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK i przekaźnik radiowo- telewizyjny, ale nam najbardziej spodobały się drewniane rzeźby – posągi rozstawione po wzgórzu.
30 kwietnia wyruszyliśmy do Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze, gdzie mieliśmy możliwość wysłuchać prelekcji o temacie astronomicznym, poznaliśmy historię obserwatorium na Lubomirze, obejrzeliśmy również prezentację aktualnego wyglądu nieba, wskazującą najciekawsze obiekty jakie można na nim dostrzec gołym okiem lub przez lornetkę.
Odbyła się też wiosenna wycieczka autokarowa do Karpackiego Oddziału Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu. Wyjazd zorganizowany dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Nawary -taty dwóch uczniów naszej szkoły. Wycieczka ta to nie tylko poznawanie jednostki, ale lekcja patriotyzmu dla naszych dzieci.
Wycieczki organizowane w ramach działalności koła rozbudzają zamiłowanie do turystyki, są atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, propagowaniem zdrowego stylu życia, a także wyposażają uczniów w wiadomości i umiejętności niezbędne do uprawiania różnych dyscyplin turystyki. Uczniowie poznali wiadomości na temat bezpieczeństwa i higieny w czasie różnych imprez turystycznych oraz udzielania pierwszej pomocy, zapoznawali się z regulaminami turystycznymi. Dzieci łączą wiedzę zdobytą w szkole na lekcjach z praktyką, np. posługiwanie się mapą, kompasem, rozpalanie ogniska. Uwrażliwiani są na problem ochrony środowiska naturalnego, szczególnie obszarów leśnych. Wspólne wycieczki są świetną formą na integrację uczniów, tworzenie postaw otwartych na współdziałanie w ramach grupy i kulturę bycia. Po wspólnych eskapadach, chociaż czasami trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, odprężeni i z nowymi siłami wracamy do szkoły.

Opiekun koła: Barbara Tokarz