IX Festiwal Pieśni Maryjnych „Ave Maryja”

17/05/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2131 razy

W dniach 11-12 maja w Osielcu odbył się IX Festiwal Pieśni Maryjnych „Ave Maryja”, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, a współorganizowany przez Gminę Jordanów, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół w Osielcu i Parafię Rzymskokatolicką w Osielcu.

W tym roku na scenie w ZS w Osielcu zaprezentowały się 53 podmioty wykonawcze, występujące w sześciu kategoriach: soliści, zespoły, chóry, schole, zespoły i soliści ludowi (łącznie 570 wykonawców).
Jury w składzie: Małgorzata Majda, Zygmunt Kokoszka i Grzegorz Miśkiewicz wnikliwie oceniało zmagania uczestników.
Wśród laureatów tegorocznego konkursu znaleźli się przedstawiciele Gminy Mszana Dolna, którzy nasz region reprezentowali w kategoriach: schola i zespół ludowy.

W Protokole komisji konkursowej czytamy:

„Kategoria schola:
grupa dziecięca

I miejsce – schola „Śnieżnej Pani” z Tokarni
II miejsce – nie przyznano
III miejsce ex aequo – „Jezusowa Kapela” z Osielca oraz schola „Jedność” z Kasinki Małej

grupa młodzieżowa
I miejsce – schola przy parafii w Nowem Bystrem k. Zakopanego
II miejsce – schola „Nadzieja” z Olszówki
III miejsce – nie przyznano

Kategoria zespół ludowy:

grupa dziecięca
I miejsce – zespół regionalny „Zbyrcocek” z Juszczyna
II miejsce ex aequo – zespół regionalny „Olszowianie” z Olszówki oraz zespół ludowy „Mali Łostowianie” z Łostówki
III miejsce – „Szarotki” z Samorządowego Przedszkola w Łętowni”.

W drugim dniu Festiwalu odbyła się gala na której wystąpili najlepsi wykonawcy oraz wskazane przez jurorów osoby, szczególnie wyróżniające się w pierwszym dniu przesłuchań. Jury zauważyło i zwróciło uwagę na wysoki poziom artystyczny solistów oraz bogatą i zróżnicowaną stylistykę wykonawczą. Ponadto podkreśliło fakt propagowania tradycji muzycznej kultury ludowej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Źródło: www.powiatsuski.pl