Podsumowanie i zaproszenie. Działalność Gminnych Bibliotek Publicznych w 2013r.

21/05/2014, dodał: Magda Polańska czytano: 2363 razy
Tak jak w poprzednich latach, w roku 2013 na terenie Gminy Mszana Dolna swoją działalność kulturalno – oświatową prowadziło osiem Bibliotek Publicznych.

Pomimo rosnącej  popularności elektronicznych nośników informacji, nasze biblioteki,  dzięki swoim  oddanym czytelnikom,  nie zanotowały spadku czytelnictwa w stosunku do ubiegłego roku.  Wciąż słowo pisane w postaci kodeksu, czyli książki, ma swoich zwolenników.

W 2013r  przybyło nam łącznie blisko 1700 woluminów. Zostały one zakupione z własnych środków budżetowych oraz z dotacji Biblioteki Narodowej, w ramach programu „Zakup nowości dla bibliotek” (do którego to programu kolejny raz  przystępujemy).

We wszystkich naszych placówkach można skorzystać  bezpłatnie ze  stanowiska komputerowego. Internet jest refundowany przez Fundację Orange w ramach programu „Orange dla bibliotek”, w którym już drugi rok bierzemy udział.

Pod koniec 2013 r. zapadła decyzja o wdrożeniu przez nas  nowego systemu bibliotecznego MAK+ (Mak Plus),  który jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwi  tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Na razie  jesteśmy na początku tej drogi. Zapoznajemy się z systemem i zaczynamy tworzyć katalogi księgozbiorów, które posiadamy. Pierwsze egzemplarze już można przeszukiwać na stronie http://www.makplus.pl

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy również ciekawy  konkurs fotograficzny p.t. „Gmina Mszana Dolna wczoraj i dziś”, dzięki któremu zobrazowano zmiany jakie zaszły na przestrzeni lat w naszych miejscowościach. Pokłosiem tego konkursu jest bogata dokumentacja fotograficzna, która ocala od zapomnienia dawne zdarzenia, nieistniejące już często obiekty architektury, dawne krajobrazy, a przede wszystkim  ludzi, którzy  już dawno odeszli.

Biblioteki Gminy Mszana Dolna  są miejscem częstych spotkań grup czytelników: dorosłych, młodzieży i dzieci. W dalszym ciągu też w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeprowadzane są głośne czytania dla najmłodszych. Serdecznie zapraszamy do naszych bibliotek!

Pracownicy GBP Mszana Dolna