z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Nowe przepisy meldunkowe

28/05/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2118 razy

Wraz z początkiem 2013 roku zmieniły się przepisy regulujące zagadnienia zameldowania na pobyt stały oraz na pobyt czasowy.

Zameldowania na pobyt stały będziemy mogli dokonać z jednoczesnym wymeldowaniem się z poprzedniego miejsca pobytu podczas jednej wizyty w urzędzie. Będzie to możliwe na podstawie tylko jednego formularza. Informacja o wymeldowaniu zostanie przekazana przez urzędników do urzędu właściwego dla ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały albo pobyt stały i czasowy.


Wydłużeniu uległy również terminy na wykonanie obowiązku meldunkowego. Termin ten
wynosi 30 dni, zamiast dotychczasowych 4.

 

Ustawodawca wprowadził również możliwość dopełnienia obowiązku meldunkowego przez ustanowionego pełnomocnika, legitymującego się dokumentem pełnomocnictwa i dokumentem tożsamości. Pełnomocnik będzie mógł nas zameldować jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące. Przy dokonaniu tej czynności będzie wymagany jedynie zwykły dokument pełnomocnictwa na piśmie.

 

Od stycznia 2013 roku osoby wyjeżdżające za granicę będą musiały ten fakt zgłaszać jeśli wyjazd będzie dłuższy niż 6 miesięcy, a nie jak poprzednio, dłuższy niż 3 miesiące.

 

Ponadto znika również obowiązek zameldowania na pobyt czasowy, który nie przekracza 3 miesięcy dla obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej . Nie ma też obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Przy dokonywaniu zameldowania nie ma obowiązku podawania informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym.

 

Zniesione zostały sankcje karne (m.in. grzywna) dla obywateli polskich i obywateli UE za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

 

red. Bogumiła Chalcarz