VII Przeglad Kolędniczy Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna

13/01/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1713 razy

W ubiegłą sobotę, 10 stycznia, w Domu Strażaka w Olszówce, już po raz siódmy odbyły się eliminacje grup kolędniczych ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy na X Regionalny Przegląd Kolędniczy w Kasinie Wielkiej.

Przy sali zapełnionej po przysłowiowe brzegi w szranki stanęło 13 grup kolędniczych reprezentujących wszystkie placówki oświatowe działające na naszym terenie. Komisja w składzie: Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog, Urszula Janicka – Krzywda – etnograf i Dorota Majerczyk – etnolog, jak co roku, miała nie lada kłopot. Poziom grup kolędniczych z roku na rok się podnosi i wyraźnie wyrównuje. Koniec końców panie oceniające przegląd postanowiły wyróżnić nagrodami następujące grupy:
2 równorzędne I miejsca przyznano grupie kolędniczej z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej, II miejsce zdobyła grupa kolędnicza ze Szkoły Podstawowej w Łostówce, a III w tym roku przypadło reprezentantom Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubomierzu. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia indywidualne: dla Tomasza Wacławika – skrzypka prymisty z grupy kolędników z Raby Niżnej oraz postaci dziada z grupy kolędników ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Mszany Górnej, którego grał Konrad Pajdzik. Specjalną atrakcję na tegoroczny przegląd przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Olszówki. Podczas obrad Komisji olszowskie gaździny wspierane przez dorodnych panów i kapelę regionalną „Olszowianie” wystawiły obrzęd „Kisynie kapusty”. W sposób bardzo widowiskowy, iście po aktorsku, pokazano, jak drzewiej ludzie potrafili się spotkać, pogadać i potańcować przy każdej okazji. Nawet deptanie kapusty było do tego dobrym pretekstem. Tegoroczny przegląd zakończyło wspólne kolędowanie przy dźwiękach kapeli „Olszowianie”.