z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


X Regionalny Przegląd Kolędniczy „Zagrojcie Ta Turoniowi”

21/01/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 3260 razy

Przyśli my tu po kolodzie niek Wom za przykre nie będzie a cy będzie cy nie będzie to się Wom kolodować będzie. Na scoście na zdrowie na ton Nowy Rok zeby się Wom darzyła pszonicka i groch, w kumorze w oborze tego dej Panie Boze Amen.

Przez dwa dni trwania Przeglądu sala Domu Strażaka w Kasinie Wielkiej w Gminie Mszana Dolna rozbrzmiewała tymi życzeniami i barwnymi widowiskami prezentowanymi przez grupy kolędnicze z całego powiatu limanowskiego.
Miłym akcentem rozpoczęcia Przeglądu było udekorowanie Ks. Jana Zająca- dyr. Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy  - Złotym Krzyżem Zasługi, który wręczyli wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys oraz wójt gminy Mszana Dolna Tadeusz Patalita. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami i tradycyjnym sto lat nagrodziła odznaczonego. Po tej miłej uroczystości rozpoczął się X  - jubileuszowy Przegląd.
X Regionalny Przegląd Kolędniczy „Zagrojcie Ta Turoniowi” odbył się w dniach 17-18 stycznia 2009r.; zgromadził na scenie w Domu Strażaka w Kasinie Wielkiej 27 grup kolędniczych z terenu całego powiatu limanowskiego. W ciągu tych dwóch dni wystąpiło ponad 500 kolędników.
Komisja artystyczna w składzie:
1.mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog
2. mgr Michalina Wojtas – choreograf
3. mgr Benedykt Kafel – etnograf
4. dr Stanisław Węglarz - etnolog
po obejrzeniu 27 grup przyznała nagrody i wyróżnienia:
W kategorii dziecięcej:
I miejsce i nagrodę pieniężną otrzymała grupa kolędnicza "z gwiazdą" z Raby Niżnej, grupa ta otrzymała również nagrody dodatkowe w postaci pobytu w Ośrodku Rekolekcyjnym na Śnieżnicy ufundowaną przez Ks. Jana Zająca dyrektora tego Ośrodka, a także specjalną nagrodę ufundowaną przez delegację z zaprzyjaźnionego z Gminą Mszana Dolna Lubomierza z Zachodniopomorskiego.
4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne przyznano grupom „z turoniem" z Łostówki, „z gwiazdą" ze Starej Wsi, „z turoniem" z Olszówki, i „pastuszkom" ze Szczyrzyca.
6 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne dla grup „z turoniem" z Lubomierza, „z gwiazdą" z Sadku Kostrzy , „z szopką" ze Starej Wsi, „ z gwiazdą" z Wilczyc, „herody" z Laskowej i „z konikiem" z Pasierbca.
3 równorzędne wyróżnienia oraz nagrody pieniężne otrzymały grupy kolędnicze „z gwiazdą" z Siekierczyny, „z gwiazdą" ze Słopnic” i „ z gwiazdą" z Krosnej.
W kategorii młodzieżowej:
Pierwszego miejsca nie przyznano, II miejsce oraz nagrodę pieniężną otrzymała grupa „z szopką" ze Szczyrzyca, trzeciego miejsca nie przyznano, dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody pieniężne otrzymały grupy z Poręby Wielkiej i z Sechnej.
Ponadto na Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie"  w Podegrodziu zakwalifikowano: grupy z Raby Niżnej, Łostówki, ze Starej Wsi i ze Szczyrzyca.
Grupa kolędnicza z Olszówki jako ubiegłoroczny laureat nie może wziąć udziału w Przeglądzie.
W kategorii dorosłych:
Grand Prix tegorocznego Regionalnego Przeglądu nagrodę pieniężną oraz „Laskę kolędniczą” zdobyła grupa"‘przebierańcy” z Kasiny Wielkiej
2 równorzędne I miejsca oraz nagrody pieniężne i „Laski kolędnicze" zdobyły grupy: „herody” z Makowicy i „z turoniem” z Jurkowa.
3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne otrzymały grupy „z gwiazdą” z Pasierbca, „z gwiazdą” z Dobrej Zadziela i „z turoniem” z Mszany Górnej.
2 równorzędne III miejsca oraz nagrody pieniężne otrzymały grupy: „z turoniem"  z Sadku Kostrzy i „z gwiazdą” z Jaworznej.
Wyróżnienie i nagrodę pieniężną otrzymała grupa z ”szopką lalkową” ze Szczawy.
Ponadto na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej zakwalifikowano 8 grup laureatów I, II i III miejsc.
Komisja podkreśliła w swoim protokole bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny i merytoryczny, co jest wynikiem wcześniejszych gminnych przeglądów.
Organizatorzy Przeglądu: Urząd Gminy Mszana Dolna, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Kasina Wielka byli niezmiernie zadowoleni z frekwencji grup i widzów, którzy wypełnili w ciągu dwu dni salę widowiskową Domu Strażaka po brzegi. Zainteresowanie mediów tj; prasy radia i telewizji pozwala twierdzić, że tradycja kolędowania w naszym regionie będzie coraz bardziej popularna i nigdy nie zaginie.
Sprawny przebieg przeglądu i dowcipne jego prowadzenie przez Mariana Wójtowicza sprawiło, że mimo kilku godzin dziennie nie nudziło publiczności ,a wręcz budziło rozbawienie i duże zainteresowanie wszystkimi wykonawcami. Święta Bożego Narodzenia i karnawał to okres magiczny dla mieszkańców naszego regionu, to wspólne przeżywanie tych świąt w gronie rodzinnym i tradycyjne śpiewanie kolęd i pastorałek ,co nastraja wszystkich radością i szacunkiem wobec innych. Wszelkie życzenia przekazywane przez kolędników są odbierane z radością i nadzieją , że wszystkie się spełnią, że magia świąt trwać będzie cały rok. Dlatego warto dbać o te piękne tradycje i przekazywać je następnym pokoleniom.
Na zakończenie Przeglądu wójt Gminy Mszana Dolna oraz Starosta limanowski przekazali wszystkim zebranym serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Podziękowali również sponsorom i darczyńcom bez których ten przegląd by się nie odbył. Wszyscy widzowie zostali zaproszeni już dziś na XI Przegląd i imprezy organizowane prze Gminę Mszana Dolna.

Piotr Lulek

 

Pobierz : Protokół

 

Zapraszamy do galerii