O prawach dziecka

10/03/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1077 razy

Wszystkie dzieci, na całym świecie mają te same prawa, bez względu na to, jaką mają płeć, narodowość, kolor skóry, jakim językiem mówią, jakie religie wyznają, czy są pełnosprawne, czy niepełnosprawne. Świadomość własnych praw ma bardzo duże znaczenie dla społecznego rozwoju młodego człowieka.

Dziecko poznając swoje prawa uczy się zasad komunikowania w grupie, rozwiązywania konfliktów bez stosowania przemocy, szacunku i tolerancji dla innych równocześnie zdaje sobie sprawę z własnych ograniczeń, konieczności i obowiązków. Wychodząc naprzeciw problematyce nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, w jasny, zrozumiały dla uczniów i rodziców sposób zapoznali ich z prawami dziecka.
Uczniowie klas 0-III poznawali swoje prawa poprzez udział w przedstawieniu teatralnym pod tytułem ,,Baśnie o Prawach Dziecka’’ przygotowanym pod kierunkiem mgr Grażyny Panek i pani Danuty Krzan. Mali aktorzy nie tylko dowiedzieli się czego mogą oczekiwać od dorosłych, jakie zachowania są złe, jak rozwiązywać problemy, ale również poznawali tajniki gry aktorskiej. Ze swoim pięknym przedstawieniem wystąpili przed całą społecznością uczniowską oraz rodzicami, którzy przybyli na zebranie szkolne. Klasy starsze z prawami dziecka zapoznali się podczas cyklu lekcji wychowawczych, przeprowadzonych przez mgr Joannę Dudę i mgr Annę Kuczaj. Uczniowie poznali m. in. Konwencję Praw Dziecka, pracowali z tekstami źródłowymi, układali domino, a także przybliżyli sobie jakże zasłużoną postać, która całe swoje życie związała z dziećmi – Janusza Korczaka.
Na zakończenie całego cyklu uczniowie klasy IV – VI wzięli udział w konkursie wiedzy o prawach dziecka, którego zwycięzcą został Grzegorz Pajdzik.Powtarzając za ks. kard. Zenonem Grocholewskim ,,Prawa dzieci powinny znaleźć należyte pogłębienie i być respektowane w całym świecie w pełnym wymiarze, dla spokojnego rozwoju i integralnego dobra dzieci. Jest to zadanie fundamentalne również dla dobra ludzkości, w którego realizacji powinni współpracować wszyscy: rodzice, szkoła, instytucje, Kościół. Jan Paweł II kiedyś powiedział, że ,,nie można uczynić nic bardziej wartościowego dla przyszłości świata, jak zachęcać i podtrzymywać wszystkie instytucje, które biorą sobie do serca rozwój dzieci’’ ‘

Joanna Duda