Dbajmy o środowisko lokalne

30/04/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1039 razy

"Nie tam jest czysto, gdzie się sprząta,
lecz tam, gdzie się nie śmieci."

7 kwietnia 2009r. młodzież Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej wraz ze swoimi wychowawcami wzięła udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy naszej szkoły przyłączając się w ten sposób do akcji "Sprzątanie gminy".

Uczniowie zaopatrzeni w kolorowe worki i rękawice dostarczone przez Gminę oraz pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli spod szkoły o godzinie 12.30. Każda klasa miała wyznaczony do oczyszczenia teren, z którego wracała z trzema, czterema workami odpadów. Często pojawiały się opakowania z papierosów i butelki po napojach alkoholowych, z czego wynika, że śmiecą nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli, a przecież każdy mieszkaniec naszej pięknej Kasinki powinien dbać o miejscowość, w której żyje.
Młodzież zakończyła akcję około godziny 14.00 z poczuciem dobrze wykonanej pracy. Towarzyszyła nam nadzieja, że kolejna akcja będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci w miejscach, które powinny cieszyć oko swym naturalnym pięknem.
Zapytani o zdanie uczniowie uważają, że takie akcje to dobry pomysł, gdyż środowisko jest zanieczyszczone odpadami, na których rozłożenie się potrzeba wielu lat. Dzięki ich pracy nasze otoczenie staje się czystsze i przyjemniejsze dla oka.
Śmiecą wszyscy, jednak tylko niektórzy rozumieją potrzebę dbania o środowisko. Tego typu akcje proekologiczne są możliwe również dzięki indywidualnemu zaangażowaniu nauczycieli, którzy rozbudzają wśród młodzieży poczucie odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska. Może po udziale w nich dzieci i młodzież zaczną dostrzegać potrzebę wyrzucania opakowań po słodyczach do kosza, a nie na trawnik czy pobocze drogi. Może też schylenie się po śmieć leżący obok nie będzie już wyczynem ponad siły.

Opr. D. Borowiec