„Szkoła Jana Pawła II szkołą Pisma Świętego” – TYDZIEŃ BIBLIJNY W SZKOLE W ŁOSTÓWCE

04/05/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1653 razy

W dniach 26.04.-02.05.2009 obchodzony był w Polsce po raz pierwszy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Szkoła Podstawowa w Łostówce postanowiła przyłączyć się do tej pionierskiej inicjatywy. W tych dniach rzeczywiście cała nasza społeczność żyła sprawami Pisma Świętego.

Uczniowie wraz z katechetką podjęli szereg biblijnych inicjatyw:
Nasza szkoła czyta Biblię – to idea przeczytania w całości Ewangelii wg św.Marka. W każdej klasie uczniowie odczytywali kolejne fragmenty, młodsi raczej słuchali, choć i oni próbowali swych sił w czytaniu:

Wystawa biblijna, na której zaprezentowano różne wydania Pisma Świętego, zarówno polskie (w różnych formatach: od kieszonkowych po wielką Biblię Tysiąclecia z rycinami; nie zabrakło historycznej Biblii księdza Wujka) jak obcojęzyczne. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Biblię hebrajską, niemiecką, holenderską, słoweńską i rosyjską oraz autentyczny zwój papirusu z Egiptu.

Wykonano gazetkę: „Szkoła Jana Pawłą II szkołą Pisma Świętego”, podającą w telegraficznym skrócie najważniejsze informacje o Biblii. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że Pismo św. to w istocie cała biblioteka, bo zawiera aż 73 księgi. Zaprezentowano miniaturowy model zwoju Starego Testamentu, podano informację o językach biblijnych i okazano ich próbki. Jako ciekawostki pojawiły się informacje o „zaszyfrowaniu” całęj Biblii oraz zwyczajach związanych z nią, jak choćby Simchat Tora – Święto Radości Tory obchodzone w judaizmie, gdy tańczy się ze zwojami Pisma Świętego jak z panną młodą, zaś zużyte egzemplarze grzebie się w ziemi jak ludzkie szczątki, na specjalnych cmentarzach zwanych genizami

Odbyła się „Loteryjka biblijna”, w której wylosować można było np. owieczkę, która zgubiła
się Dobremu Pasterzowi albo wdowi grosz. Do każdej wygranej dołączany był cytat z Pisma Świętego. Za uzyskane z loteryjki fundusze zostanie zakupione Pismo św. dla naszych rodaków na wschodzie.

Wykonaliśmy także wspólną fotografię „Biblia i my”, na której każdy stoi z własnym egzemplarzem Pisma świętego.

Odbyły się konkursy: plastyczny „Moja rodzina czyta Pismo Święte” i literacki: „Moje spotkanie z Biblią”. W tym ostatnim największą radość sprawiła taka oto wypowiedź ucznia:

„I ta Biblia nie jest taka nudna, ona jest nawet całkiem fajna”. O to właśnie w tym Tygodniu chodziło.

Pismo Święte, co to jest?
Każdy to wie, to święta księga
Niech każdy o niej zawsze pamięta
Niech nie leży gdzieś tam w kącie

Ja czytam ją, gdy jest mi źle
Czytam, bo pragnę zrozumieć ją
A ty?
Czy ty o niej pamiętasz?
Chodź, usiądź sobie,
A ja przeczytam ci jedną przypowieść
Potem w domu o niej opowiedz.

(nagrodzony wiersz Ani Pulki z VI Klasy).

Urszula Antosz - Rekucka