„Opowiem Ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”

22/06/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1174 razy

„Opowiem Ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”- to projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytutu Pamięci Narodowej skierowany do szkół podstawowych , gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

W tym przedsięwzięciu wziął udział 8 osobowy zespół uczniowski z naszego Gimnazjum, nad którym opiekę sprawowali nauczyciele historii – mgr Jarosław Mazur i mgr Leszek Kamiński.
Uczniowie pracowali nad projektem od listopada 2008r. do maja 2009r. Przeprowadzili wywiady z dwoma świadkami historii: Panią Marią Płachytką z Mszany Górnej oraz Panią Anną Woźniak z Lubomierza. Zebrane podczas spotkań materiały: zdjęcia, dokumenty i nagrane wspomnienia zostały opracowane w formie sprawozdania i przesłane do organizatorów.
W połowie kwietnia zespół otrzymał informację, że będzie prezentował efekty swojej pracy na ogólnopolskiej konferencji organizowanej w Warszawie, mającej na celu podsumowanie i ocenienie projektu. Grupa uczniów znalazła się w gronie zaproszonych 44 szkół ze 120 uczestniczących w przedsięwzięciu.
Konferencja odbyła się w dniach 31 maja – 2 czerwca 2009r. Zespół naszego Gimnazjum reprezentowany był przez trójkę uczestników: Angelikę Dawiec, Małgorzatę Krzysztof, Marcina Pajkę i nauczyciela mgr Jarosława Mazura. Konferencja odbyła się w komnatach Zamku Królewskiego oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie uczestniczenia w warsztatach uczniowie spotkali ciekawych ludzi, m.in. Konrada Piaseckiego z radia RMF FM, który opiniował ich pracę, czy Jacka Fedorowicza - znanego aktora kabaretowego. Dopełnieniem wrażeń było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki, Łazienek, przejażdżka metrem oraz zakupy w słynnych Złotych Tarasach.

Na podstawie relacji Jarosława Mazura opracował zespół red. GIMMIX