Lekcja patriotyzmu w Glisnem

17/08/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1287 razy

W dniu 15 sierpnia 2009 roku w Kościele parafialnym w Glisnem odbyła się uroczystość poświęcona Żołnierzom z Oddziału Partyzanckiego „Adama” wchodzącego w skład I Pułku II Batalionu 4 Kompanii Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Władze Gminy Mszana Dolna z wójtem Tadeuszem Patalitą , Ksiądz Andrzej Sawulski proboszcz parafii w Glisnem oraz żyjący żołnierze oddziału „Adama” w ten sposób chcą oddać hołd żołnierzom AK , którzy bohatersko walczyli z okupantem w czasie II wojny światowej na terenie Gorców i Beskidu Wyspowego. W kościele parafialnym Najświętszego Serca Jezusowego została odprawiona Msza święta za poległych i zmarłych żołnierzy a także modlono się za niewielu już żyjących żołnierzy oddziału „Adama” , którzy przybyli na tą uroczystość. Mszę świętą odprawili księża rodacy z Glisnego , przewodniczył Ks. Infułat Jakub Gil , który wraz z Ks. Prałatem Janem Franczakiem sprawowali eucharystię a oprawę liturgii i akademii zabezpieczyli : Chór męski im. Ks. J. Hajduka z Mszany Dolnej , młodzież ze Szkoły Podstawowej w Glinem występując z programem patriotycznym oraz orkiestra dęta „Echo-Zagórzan” z Kasiny Wielkiej. Przybyły również poczty sztandarowe OSP z terenu Gminy Mszana Dolna i poczet ze Szkoły podstawowej w Glisnem. Wśród licznie zgromadzonych na uroczystości obecni byli: min. Starosta limanowski Jan Puchała, członek Zarządu Starostwa Powiatowego Stanisław Potaczek ,Wójt Gminy Mszana Dolna Pan Tadeusz Patalita oraz Radni Gminy. Apel poległych prowadził Pan Andrzej Skowroński były żołnierz oddziału "Adama". Była to piękna lekcja patriotyzmu i oddanie czci żołnierzom, którzy bohatersko walczyli za naszą wolną Polskę.

zdjęcia: ks. Zdzisław Płuska SCJ