z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Spotkań z historią ciąg dalszy

10/11/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1248 razy

19 października 2009 roku był pierwszym dniem wycieczki do Węgierskiej Górki, Katowic, Gliwic i Mokrej organizowanej w ramach projektu " Młodzież śladami kampanii wrześniowej 1939". Wzięło w niej udział pięćdziesięciu uczniów Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej. Opiekę nad uczniami sprawowali panowie - Zbigniew Jarosz, Lesław Pulit oraz Leszek Kamiński.


Trzy tygodnie wcześniej gimnazjaliści odwiedzili Litwę, Łotwę, Rosję i tereny wschodniej Polski, na których Polacy walczyli w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Wyjazdy te miały uczniom umożliwić bezpośrednie spotkania z historią okresu II wojny światowej a w szczególności z jej początkową fazą- kampanią wrześniową.
Pierwszym punktem wyprawy była Węgierska Górka. Zachowały się tam w bardzo dobrym stanie polskie schrony bojowe. Miały one za zadanie powstrzymywać niemieckie ataki na Żywiec i Bielsko od strony Słowacji. Uczestnicy wycieczki podziwiali dwa z nich: „Waligórę” i „Wędrowca”. Okazały się dla zwiedzających nie lada atrakcją. W scenerii bunkrów przewodnik opowiadał o przebiegu walk kompanii fortecznej nr 151 dowodzonej przez kpt. Tadeusza Semika. Dowództwo nad poszczególnymi fortami objęli: nad „Waligórą” - por. Leopold Golacz, „Wąwozem” - Antoni Chludziński, „Włóczęgą” - ppor. Marian Małkowski, a nad „Wędrowcem” - kpt. Tadeusz Semik. Terenu Węgierskiej Górki poza bunkrami bronił 2 Pułk Strzelców Górskich, Batalion KOP Berezwecz, Batalion Obrony Narodowej i 151 Bateria Artylerii Górskiej.
Po obiedzie w pobliskiej miejscowości młodzież ruszyła w dalszą podróż. Kolejnym etapem wyprawy były Katowice, a konkretnie wieża spadochronowa w Parku Kościuszki. To właśnie tam polscy harcerze dzielnie bronili swej ojczyzny przed Wehrmachtem. W podaniach starszych katowiczan zachowały się przekazy, iż prawdopodobnie niemieccy żołnierze zrzucali z wieży zabitych a także rannych polskich obrońców.
Tego dnia, mimo zmęczenia, młodzi pasjonaci historii dotarli pod radiostację gliwicką. Przyciągnęła ich tam historia niemieckiej prowokacji z 31 sierpnia 1939 roku. Akcja miała na celu przedstawienie Polski jako inicjatora konfliktu zbrojnego . Prowokacja gliwicka nie przyniosła Niemcom zamierzonego skutku. Ciekawe epizody oraz przyciągające wzrok otoczenie wzbudziło w uczniach zachwyt.
Późnym wieczorem gimnazjaliści udali się do Tarnowskich Gór, gdzie zjedli kolację i po dniu pełnym wrażeń udali na spoczynek do swoich pokoi.
Rankiem następnego dnia uczestnicy wycieczki pełni zapału za cel przyjęli sobie Mokrą- miejsce walk Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Po drodze zatrzymali się w Kłobucku w XV wiecznym Kościele świętych Marcina i Małgorzaty, którego fundatorem był Jan Długosz. Tam przed koronowanym obrazem Matki Boskiej Kłobuckiej na chwilę pogrążyli się w skupieniu i modlitwie. Opiekunowie Pan Kamiński i Pan Jarosz obejrzeli niedostępne dla zwiedzających pomieszczenia, które zamieszkiwał w XV wieku ówczesny proboszcz Jan Długosz- polski historyk, twórca jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej, dyplomata i duchowny; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka..
Około południa w miejscowości Mokra młodzież stanęła przed pomnikiem upamiętniającym bitwę stoczoną 1 września 1939 roku przez Wołyńską Brygadę Kawalerii pod dowództwem płk. J. Filipowicza z niemiecką 4 Dywizją Pancerną gen. Reinhardta. Na polach wsi Mokra Wołyńska Brygada Kawalerii zniszczyła ponad 100 czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela.
Po zapoznaniu się z tablicami informacyjnymi dotyczącymi walczących jednostek i obejrzeniu pola bitwy gimnazjaliści udali się do miejscowej Szkoły Podstawowej na przygotowaną wcześniej prelekcję nawiązującą do wydarzeń z 1 września 1939 roku, zwiedzili Izbę Pamięci. Szczególną uwagę przykuła makieta pola bitwy pod Mokrą.
W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się w Częstochowie na krótkiej modlitwie w klasztorze na Jasnej Górze. Po obiedzie w Domu Pielgrzyma młodzież pełna wrażeń i emocji, które wyniosła z tej interesującej wycieczki, ruszyła w drogę powrotną do domu.
Przed budynek szkoły udało im się dotrzeć około godziny osiemnastej. Tam już czekali stęsknieni rodzice.

 

Adriana Pajdzik
Klaudia Skiba
Angelika Dawiec
Małgorzata Krzysztof
Zbigniew Jarosz

 

Fort Wędrowiec

Fort Wędrowiec


 

Mokra - pomnik walczących w walkach 1 IX 1939 r.

Pod radiostacją gliwicką

Przy forcie Waligóra

Radiostacja gliwicka nocą

Wieża spadochronowa w Parku Kościuszki

 

więcej

 

Projekt współfinansowany w ramach projektu „Młodzież śladami kampanii wrześniowej 1939 r.”. przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.