Wzruszająca lekcja historii i wychowania obywatelskiego

17/11/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1159 razy

w Szkole Podstawowej nr 2 w Kasince Małej.Uroczyste, nacechowane patriotyzmem obchody Dnia Niepodległości to chlubna tradycja naszej szkoły. W tym roku uczciliśmy ją patriotyczną lekcją historii, którą był spektakl przygotowany przez uczniów klasy VI pod kierunkiem wychowawcy p. Marii Kurowskiej. Występ wzbogacony został filmowym pokazem materiałów archiwalnych sprzed 91 lat, które stanowiły doskonałe tło do prezentowanych treści .

W związku z realizowanym przez szkołę projektem „Młodzież poznaje narodziny polskiej demokracji” połączyliśmy wydarzenia sprzed 91 i 20 lat. Niepodległość, którą uzyskaliśmy po 123 latach niewoli oraz demokrację, którą przyniosły wydarzenia roku 1989 i wolne wybory.
Z tej okazji młodzież pod kierunkiem p. Marii Fryc przygotowała spotkanie i debatę historyczną w konwencji popularnego u nas sejmiku uczniowskiego. W jego pierwszej, tegorocznej, edycji poświęconej wyborom z 4 czerwca 1989 roku wzięli udział licznie zaproszeni goście; radni gminni I kadencji, wybrani w wyborach samorządowych 27 maja 1990 r. oraz goście honorowi: pełnomocnik Wójta Gminy Mszana Dolna, p. Barbara Dziwisz, wizytator kuratorium w Krakowie p. Marek Twaróg oraz dyrektor ZPO w Kasince Małej p. Anna Piwowarska. Na widowni obecna była również delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej z p. Barbarą Tokarz.
Uczniowie klas młodszych przywitali gości szumem biało – czerwonych chorągiewek i oraz pięknym wykonaniem pieśni legionowych.
W przepięknej scenerii sali obrad , tej na wzór siedziby polskiego Sejmu , która uczniowie mieli okazję zwiedzić we wrześniu br. odbywały się obrady Szkolnego Sejmiku , gdzie z należytą starannością Marszałek czuwał nad prawidłowym przebiegiem obrad .
Uczniowie szkoły są wdzięczni za wzruszające chwile refleksji byłym Radnym I Kadencji wybranych w demokratycznych , wolnych wyborach w roku 1990 roku.
Radni z dumą mówili o swoich marzeniach i dokonaniach 20 lat młodej samorządności. Uczniowie natomiast w multimedialnej prezentacji pod hasłem „ Gmina Mszana Dolna – pracowicie wykorzystany czas” wyrażali wdzięczność za dokonania i pracę Radnych na rzecz naszej Małej Ojczyzny, dziękowali za podjęty trud i wysiłek . Do podziękowań dołączyli pamiątkowy dyplom i symboliczną bordową różę w biało – czerwonej dekoracji. Radni odbierając podziękowania z rąk dyrektora szkoły i uczniów nie kryli wzruszenia i dziękowali za możliwość przeżycia wspaniałych chwil.
Owocem obrad była podjęta jednogłośnie uchwała o następującej treści:

„ Uczestnicy I Sejmiku Uczniowskiego W Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliana
Tuwima w Kasince Małej w imieniu całej społeczności szkolnej zobowiązują się:
 pogłębiać wiedzę dotyczącą najnowszej historii Ojczyzny,
 szanować wysiłek wszystkich ludzi , którzy pracują dla jej dobra ,
 starać się pomnażać dorobek naszej Ojczyzny poprzez solidną naukę i wzorowe
zachowanie.”
Podjęta uchwała stanie się dla naszych uczniów drogowskazem , a zarazem wielkim zobowiązaniem , który na co dzień będą wykonywać.
Wójt Tadeusz Patalita zaapelował do młodzieży, aby mając w pamięci wspomniane dokonania i stworzone warunki przygotowywali się poprzez naukę do budowania przyszłości. Równie znamiennie słowa padły z ust p. wizytatora, który dziękując młodzieży za przygotowane spotkanie, chwalił uczniów za piękną lekcję historii i wychowania obywatelskiego, podkreślił również : „....ojczyzna potrzebuje mądrych i wykształconych ludzi. Bardzo ważny jest kapitał ludzki – jego mądrość, wykształcenie i umiejętności...”
Dyrektor szkoły, p. Czesława Łabuz dziękując gościom i wszystkim zebranym za udział w uroczystości życzyła, by praca każdego z nas na rzecz dobra i pomyślności Ojczyzny przynosiła owoce, napełniała satysfakcją i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

Elżbieta Jakubiak