Ze Szczebla prosto pod okno papieskie

14/12/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1449 razy

Z inicjatywy Wójta Pana Tadeusza Patality tegoroczna „choinka papieska” jest darem mieszkańców Gminy Mszana Dolna. Poszukiwania odpowiedniego drzewka w okolicznych lasach trwały już od października b.r.

Szukano go w lasach Lubomierza, Kasiny Wielkiej i Olszówki. Okazało się, że ta najpiękniejsza choinka – gęsty, strzelisty świerk o wysokości ok. 14 metrów rósł na polanie będącej własnością mieszkańców osiedla Niedośpiały, pod górą Szczebel w Kasince Małej.
Uroczysta ścinka drzewka miała miejsce w sobotę 12 grudnia 2009 roku. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Kasinki Małej – Panów Floriana Skolarusa, Andrzeja Marka Skolarusa, Antoniego Pyrza, Piotra Pyrza oraz wielu członków rodziny Skolarusów możliwa była realizacja tego trudnego, a zarazem zaszczytnego przedsięwzięcia.
Na wyznaczonym miejscu ścinki, w stworzonej jak na zamówienie zimowej scenerii, przy dźwiękach skocznej góralskiej muzyki w wykonaniu kasinczańskiej orkiestry „Echo Gór” zgromadzili się zacni goście: Poseł na Sejm RP Pan Ireneusz Raś, dyrektor Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie Pan Adam Mazurkiewicz, Proboszcz Parafii Kasinka Mała Ks. Józef Maciążka, Wójt Gminy Mszana Dolna Pan Tadeusz Patalita, przedstawiciele Nadleśnictwa Limanowa, dyrektor ZPO w Kasince Małej Pani Anna Piwowarska, radny Pan Marek Szczypka.
Na polanie zjawili się wyposażeni w odpowiedni sprzęt wykonawcy tego niełatwego zadania. Podcięta choinka podtrzymywana linami została łagodnie położona na zeschłej trawie. Dbano o to, aby żadna z jej gałązek nie złamała się.
Na miejscu ścinki przygotowano gorący poczęstunek przy ognisku – był gorący bigos przyrządzony przez kucharkę ZPO w Kasince Małej oraz kiełbaski z grilla ufundowane przez firmę MARKAM.
Za pomocą sprzętu ciężkiego świerk został przetransportowany na posesję Pana Floriana Skolarusa. Tam został „otulony” plandeką i załadowany na naczepę. Choinka wyruszyła w podróż do Krakowa w eskorcie policji i w godzinach nocnych z pomocą krakowskiej straży pożarnej została zamontowana przy ulicy Franciszkańskiej.
Teraz czeka na uroczyste rozświetlenie, które będzie miało miejsce w niedzielę 20 grudnia 2009 roku o godz. 1600 . Na uroczystości tej nie zabraknie mieszkańców gminy, a w szczególności mieszkańców Kasinki Małej, którzy są dumni, że mogli złożyć taki dar na chwałę bożą, dla uczczenia pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II i ku radości Krakowian.

Anna Piwowarska