”Nowe wyzwania-nowa szkoła”

15/02/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1420 razy

SPRAWOZDANIE Z FESTIWALU NAUKI REALIZOWANEGO W RAMACH PROGRAMU „AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY W ŻYCIU”
W GIMNAZJUM NR 4 W MSZANIE GÓRNEJ

Festiwal rozpoczął się o godzinie dziewiątej apelem szkolnym, podczas którego v-ce dyrektor Zbigniew Jarosz przypomniał założenia programu „Aktywny w szkole-aktywny w życiu” oraz dokonał podsumowania dotychczasowych rezultatów funkcjonowania programu w szkole. Następnie zaprezentowały się poszczególne sekcje Koła Naukowego Młodych i zaprosiły młodzież szkolną na pokazy swoich zajęć w poszczególnych pracowniach. Zainteresowani uczniowie przeszli do sal, gdzie mogli obserwować i uczestniczyć w niektórych ćwiczeniach.
O godzinie trzynastej rozpoczęła się Konferencja z udziałem zaproszonych gości, rodziców i uczestników programu „Aktywny w szkole-aktywny w życiu”. Konferencję zapoczątkowała krótkim wystąpieniem Pani dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Marta Skowronek. Podkreśliła w nim, znaczenie aktywności młodzieży dla jej rozwoju, a także rolę programu jako czynnika mobilizującego uczniów do doskonalenia swoich osiągnięć. Następnie, opiekunowie poszczególnych sekcji oraz nauczyciele uczestniczący w programie przedstawili zebranym informacje o swojej działalności.
Zasadniczym punktem konferencji była prezentacja pt. „Nowe wyzwania-nowa szkoła” ,, której dokonał opiekun sekcji przedsiębiorczości Lesław Pulit. Do tego wiodącego tematu nawiązywali w dyskusji zaproszeni goście: v-ce starosta powiatu limanowskiego Franciszek Dziedzina, który w swoim wystąpieniu scharakteryzował działania w zakresie przedsiębiorczości oraz bankowości m.in. na terenie starostwa limanowskiego. Z kolei wójt gminy Mszana Dolna Tadeusz Patalita, podkreślił znaczenie aktywności gospodarczej mieszkańców dla rozwoju gminy, regionu i kraju. Natomiast przewodnicząca Rady Gminy Stefania Wojciaczyk wyraziła uznanie dla projektu, podkreślając jego celowość i korzyści, jakie może przynieść jego uczestnikom.
Akcentem podsumowującym dyskusję było omówienie ankiet na temat projektu, kierowanych do uczniów i rodziców a opracowanych przez Koło Naukowe Młodych. Omówienia dokonał opiekun sekcji matematycznej Jarosław Draus. Stwierdził, iż popularność programu „Aktywny w szkole – aktywny w życiu” jest wysoka. Zarówno rodzice jak i uczniowie chętnie widzieliby poszerzenie wsparcia i pomocy o inne przedmioty nauczania.
Konferencję podsumował i zamknął Zbigniew Jarosz, który wyraził nadzieję na dalszą współpracę i poparcie zarówno ze strony zaproszonych gości jak i rodziców.

Lesław Pulit