Z kroniki uroczystości szkolnych… ZPO w Kasince Małej - Pasowanie na czytelnika

22/02/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1250 razy

Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej stała się tradycją szkolną. Organizuje się ją na początku drugiego semestru, kiedy pierwszaki znają już cały alfabet i potrafią czytać.
W tym roku przyjęcie klasy pierwszej w poczet czytelników biblioteki odbyło się 16 lutego 2010 r.

W zorganizowaniu imprezy z wielkim zaangażowaniem pomagali członkowie Aktywu bibliotecznego klas IV-VI szkoły podstawowej, którzy przygotowali i przedstawili część artystyczną – inscenizację pt. „Kłótnia wróżek”. Uczniowie klasy pierwszej wykazali się znajomością baśni, bajek – bezbłędnie rozwiązywali zagadki, tytuły baśni. Opowiedzieli, jak należy szanować książki, przeczytali prośby książki. Dzieci zostały zachęcone do czytania i częstego wypożyczania książek.
Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste „Przyrzeczenie", po którym każdy uczeń został pasowany na pełnoprawnego czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali dyplomiki oraz zakładki do książek zrobione przez uczniów klas starszych. Dla pierwszoklasistów ten dzień był pełen wrażeń i zapewne przeżycia związane z uroczystością na długo zostaną w ich pamięci, a biblioteka będzie im się kojarzyła z miejscem radosnym i bezpiecznym, z miejscem gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.

K. Rutkowska-Topinek