10 LAT DZIAŁALNOŚCI SEKCJI NARCIARSKIEJ LKS "WITÓW" MSZANA GÓRNA

27/04/2010, dodał: Magda Polańska czytano: 2843 razy

2000 – 2010

... do połowy 2000 roku działał na terenie gminy Mszana Dolna Klub Sportowy „Maraton” szkolący zawodniczki do biegów narciarskich. Pochodziły one (w 2000 roku) z 25 miejscowości: Mszana Górna (najwięcej), Kasina Wielka, Podobin, Poręba Wielka i Nowy Targ.

W sezonie 2000 Klub „Maraton” osiągnął 6 medali Mistrzostw Polski w tym 4 złote, mimo to nie miał żadnych środków na utrzymanie zawodniczek na poziomie szkoły średniej i gimnazjum. Pomocy finansowej zdecydowano się udzielić w Urzędzie Gminy Mszana Dolna ale pod warunkiem powstania klubu gminnego. W ten sposób pod koniec 2000 r. rozpoczęła działalność Sekcja Narciarska LKS Witów Mszana Górna. Zabezpieczono w ten sposób dalsze treningi i starty dla zawodniczek z Mszany Górnej, Podobina i Poręby Wielkiej. Jedynie Justyna Kowalczyk zdecydowała się (za namową trenera szkolnego Ludwika Tokarza) pozostać w KS „Maraton”.
W pierwszym sezonie startowym juniorki, które rok wcześniej zdobyły złoty medal w sztafecie wraz z Justyną Kowalczyk, tym razem wywalczyły medal brązowy. W kolejnych latach LKS Witów Mszana Górna notował coraz więcej medali z Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży i Mistrzostw Polski Młodzików. Te ostatnie zawody zmieniły później nazwę na Mistrzostwa Uczniowskich Klubów Sportowych. W roku 2005 Monika Napora zdobyła pierwsze w historii klubu medale indywidualne Mistrzostw Polski Juniorów – brąz na 15 km i srebro w sprintach. Ten rok to 3 miejsce Klubu w klasyfikacji łącznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i w rankingu Polskiego Związku Narciarskiego.
Rok 2006 to pierwszy medal Mistrzostw Polski Seniorów – srebrny w sztafecie 4x5 km kobiet, 3 medale Pauliny Maciuszek w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, złoty medal Joanny Rapty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
W roku 2009 3 medale w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobyła Patrycja Wąchała, dostąpiła też zaszczytu reprezentowania Polski w Europejskim Festiwalu Młodzieży.
Rok 2010 zapamiętamy dzięki wygraniu przez Patrycję 2 biegów podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz rankingu PZN w kategorii Juniorka B. Brązowy medal na 15 km w Mistrzostwach Polski Juniorów zdobyła Dorota Zapała.

Medaliści LKS Witów w latach 2001 – 2010 (od najstarszych do aktualnych):
Małgorzata Gucia - 2 + 2 w Maratonie Mszana Dolna
Agnieszka Rapta - 3 + 1 w Maratonie
Katarzyna Gucia - 6 + 1 w Maratonie
Krystyna Węglarz - 2 + 1 w Maratonie
Paulina Maciuszek - 4
Monika Napora - 6
Joanna Rapta - 4 w tym 2 złote indywidualnie
Bartłomiej Trybuła - 7 w tym złoty indywidualnie
Jakub Trybuła - 5
Aneta Majerczyk - 4
Patrycja Wąchała - 8 w tym 2 złote indywidualnie

Ponadto:
Anna Ogiela, Małgorzata Sroka, Urszula Kuliś, Paulina Sroka, Dominik Zapała, Jakub Kołodziej, Anna Rucka, Beata Grzędziak, Sabina Gunia, Weronika Gucia, Jolanta Piekarczyk, Anna Szczypka, Edyta Kaim

W sezonie 2009/10:
Dorota Zapała – brązowy medal na 15 km MP Juniorów
Zofia Guzara – srebrny medal w sztafecie sprinterskiej z Patrycją Wąchałą
Sztafeta 4x3 km: Sabina Banik, Natalia Grabiec, Edyta Zięba, Anna Sentyrz.

Opracował: Krzysztof Jarosz