Projekt uczniowski - "Szlakami Gorców z poszanowaniem dziedzictwa GPN-u"

Sprawozdanie z wyjścia na Gorc Troszacki

Dnia 21.06.2016r. zdobyliśmy szczyt "Gorca Troszackiego". O godzinie 8.00 nasza grupa pod przewodnictwem pani Anny Mrózek-Kotarskiej i pana Rafała Borowieckiego wyruszyła z pod szkoły busem, w kierunku Lubomierza. Podejście zaczynało się na osiedlu "Przysłop II". Podążaliśmy żółtym szlakiem. Najpierw dotarliśmy na "Jaworzynkę". Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej. Następne były "Podskały". Po długich zmaganiach w końcu dotarliśmy na Gorc Troszacki. Gdy wystarzająco odpoczęliśmy ruszyliśmy w dalszą wędrówkę do Polany Stawieniec. Przechodziliśmy koło Papierzówki i innych interesujących obiektów. Kiedy dotarliśmy na polanę "Trusiówkę" rozpaliliśmy ognisko. Potem poszliśmy na autobus i udaliśmy się do domu. Wycieczka była fantastyczna a górska atmosfera pozostała z nami na długo.

Sara Kuczaik

25 czerwca 2016

Wyjście na Stare Wierchy

Dnia 19.03.2016 r. odbyło się kolejne wyjście w góry w ramach projektu edukacyjnego ''Szlakami Gorców z poszanowaniem dziedzictwa GPN-u". Trzecią zdobytą przez Nas górą był szczyt Stare Wierchy liczący 969 m.n.p.m. Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 8.20 z Rdzawki. Podążając niebieskim szlakiem podziwialiśmy przyrodę budzącą się do życia i zachwycaliśmy się widokiem zielonych górskich krajobrazów. W zacienionych miejscach można było jeszcze zobaczyć większe ilości śniegu. Podążając na szczyt niejednokrotnie zatrzymywaliśmy się by uwiecznić na zdjęciach piękno górskich widoków. Szczególne wrażenie zrobiła na Nas widoczna w oddali pokryta śniegiem Babia Góra. Po dłuższej wędrówce dotarliśmy wreszcie na polanę, która również nosi nazwę Stare Wierchy. W znajdującym się na polanie schronisku odpoczęliśmy i zapaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. W drodze powrotnej dostrzegliśmy pierwsze oznaki wiosny, a mianowicie krokusy i ślady zwierząt m.in. wilków i saren. W dobrych humorach zeszliśmy do Poręby Wielkiej.

Alicja Płachytka kl.IIc

25 marzec 2016

Sprawozdanie z wyjścia na Turbacz

Dnia 12.09.2015 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły, biorących udział w szkolnym projekcie edukacyjnym - ,,Szlakami Gorców z poszanowaniem dziedzictwa GPN-u" rozpoczęło odkrywanie Gorców.

Pierwszą, pieszą wycieczką było wyjście na górę Turbacz - najwyższego szczytu w Gorcach liczącego 1310 m.

Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 8:15. Podążaliśmy niebieskim szlakiem, podziwiając przyrodę lasów Gorczańskiego Parku Narodowego. Wypatrując rzadkich gatunków zwierząt i roślin, szybko dotarliśmy na Polanę Średnią, gdzie odbył się pierwszy, dłuższy odpoczynek.

Następnym punktem wycieczki było zdobycie Czoła Turbacza, z którego podziwialiśmy piękne widoki na Halę Długą. Po kilkunastominutowej wędrówce naszym oczom ukazał się polowy ołtarz, w którym Karol Wojtyła w 1953 r. odprawił mszę św.

Niedługo po tym doszliśmy do schroniska, gdzie piekliśmy kiełbaski. Mogliśmy również zajrzeć do małego muzeum i poznać historię tego miejsca.

Wracaliśmy innym szlakiem, który prowadził przez górę Tobołów. Pełni zadowolenia zjechaliśmy koleją liniową na dół.

Szczęśliwi i nie mogący doczekać się następnej wędrówki wróciliśmy do domów.

Aleksandra Potoniec kl.IIC

2 listopad 2015

Sprawozdanie z wyjścia na Gorc.

Dnia 24 października uczniowie z projektu ,,Szlakami Gorców z poszanowaniem dziedzictwa GPN-u ", zdobyli kolejny szczyt - a był nim Gorca liczący - 1228 m.

Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 8:30. Szliśmy niebieskim szlakiem, podziwiając mijane po drodze obłędnie kolorowe górskie krajobrazy. Doszliśmy na Polanę "Świnkówka," gdzie chwile odpoczęliśmy, rozkoszując się widokiem Tatr, muzyką wiatru oraz szumiących traw i liści.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę. Po kilkunastominutowej wędrówce byliśmy już niedaleko szczytu , u podnóży którego stoją 2 bacówki. Po paru minutach marszu naszym oczom ukazała się górująca na szczycie, nowo wybudowana wieża widokowa. Ciekawość dodała na ponadludzkiej mocy i nie wiadomo kiedy znaleźliśmy się na szczycie góry, wspięliśmy się po ponad 150 schodach podziwiając, trochę zasnute mgłą cudne widoki , rozpościerające się z wieży. Należy dodać, że wieża na Gorcu ma jeszcze trzy siostry, jedną z nich udało nam się zobaczyć z wieży, a mianowicie wieżę na Lubaniu.

Po zejściu poszliśmy do jednej z bacówek i zapaliliśmy ognisko. Piekliśmy kiełbaski, pianki, śpiewaliśmy piosenki.

Z pełnymi brzuszkami oraz wybornymi humorami zeszliśmy stokówką do Lubomierza . Nie możemy się już doczekać kolejnego wyjścia w góry.

Aleksandra Potoniec kl.IIC

25 październik 2015