Rada Pedagogiczna

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mszanie Górnej zawiadamia, że Rada Pedagogiczna odbędzie się dnia 30 sierpnia 2019 godz. 9.00 (tj.piatek). Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli.

Dyrektor Szkoły: mgr Jarosław Mazur

25 sierpnia 2019

Egzamin poprawkowy

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mszanie Górnej zawiadamia, że egzamin poprawkowy odbędzie się 29 sierpnia 2019r. (tj.czwartek)

- z języka angielskiego o godz.10.30
- z matematyki o godz. 8.30

Dyrektor Szkoły: mgr Jarosław Mazur

12 sierpnia 2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się 19 czerwca. Uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej celebrowanej na sali gimnastycznej a następnie głos zabrał dyrektor szkoły. Złożył uczniom gratulacje z okazji zakończenia roku szkolnego i życzył udanych i słonecznych wakacji. Szczególne słowa podziękowania skierował dyrektor do nauczycieli i pracowników szkoły za ich zaangażowanie, wsparcie i całoroczna pracę. Słowa podziękowania zostały również złożone rodzicom.

Po odebraniu świadectw z wyróżnieniem, nagród i listów gratulacyjnych uczniowie przedstawili program artystyczny, wręczyli symboliczne prezenty absolwentom szkoły i obdarowali nauczycieli różą wyrażając w ten sposób swoje podziękowanie. Ostatnia część uroczystości odbywała się w klasach lekcyjnych, gdzie uczniowie rozstawali się ze swoimi wychowawcami.

Dyrektor Szkoły: mgr Jarosław Mazur

16 czerwca 2019

Wyjazd kl. VIII do Oświęcimia

W piątek 14 czerwca uczniowie kl. VIII z naszej szkoły wraz z klasami VIII ze szkoły w Łętowem i S.P. nr 2 w Mszanie Górnej udali się na wspólny wyjazd. Celem było zwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz Birkenau.

Na miejscu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i tak rozpoczęła się ta wyjątkowa lekcja historii. Wejście do obozu otwiera brama, na której widnieje napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył tę bramę, nie miał szans na wolność – czekała go niewolnicza, mordercza praca, nędzne racje często zepsutego jedzenia, wszelkiego rodzaju tortury, poniżenie i śmierć.

Pan przewodnik oprowadzał grupy po wybranych blokach obozu. W każdym z nich znajdowały się dowody okrucieństwa i zbrodni tam popełnionych. Przeszklone pomieszczenia pełne były butów, walizek, przedmiotów codziennego użytku pozostałych po ludziach tam zamordowanych. Drugą częścią zwiedzania był obóz Birkenau, gdzie zobaczyliśmy ogromną poobozową przestrzeń, rzędy baraków, ruiny komór gazowych i krematoriów.

Stąpając po obozowej ziemi, byliśmy świadomi, że idziemy po tej samej ziemi, po której chodzili bezbronni, umęczeni więźniowie, ziemi, która była niemym świadkiem okrucieństwa zgotowanego ludziom przez ludzi. Przerażała świadomość, że to tam zamordowano ponad 1,1 mln ludzi. Auschwitz – Birkenau to fragment historii, której nie możemy i nie powinniśmy zapomnieć.

Wycieczka, choć tak trudna, wywarła na zwiedzających ogromne wrażenie. Do domów wróciliśmy zmienieni, zdając sobie sprawę z tego jaką tragedię przeżyli nasi przodkowie i jak wielka to była tragedia.

mgr Anita Ziemianin

16 czerwca 2019Uroczyste podsumowanie V Gminnego Konkursu Matematycznego "Magia liczby Pi"

W dniu 12 czerwca 2019r. w sali narad Urzędu Gminy Mszana Dolna odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu "Magia liczby Pi". Konkurs jest realizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej z inicjatywy nauczyciela matematyki - p. Jarosława Draus. Gratulacje i dyplomy nagrodzonym uczniom wręczali Wójt Gminy Pan Bolesław Żaba, który objął honorowy patronat nad konkursem oraz Dyrektor Szkoły - p. Jarosław Mazur. Uczniom towarzyszyli nauczyciele przygotowujący ich do konkursu. Fundatorami nagród dla uczniów byli: Wójt Gminy Mszana Dolna oraz Bank Spółdzielczy /oddział Mszana Dolna.

Dyrektor Szkoły: mgr Jarosław Mazur

12 czerwca 2019Z wizytą u wrocławskich krasnali

W dniach 8-10 maja 2019r. uczniowie klas V-VIII pod opieką swoich wychowawców, p. Heleny Domagały, p. Anny Godawskiej, p. Anny Juzuń, p. Anity Ziemianin, udali się na wycieczkę do Wrocławia. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość zobaczyć wiele malowniczych miejsc oraz dowiedzieć się dużo ciekawostek na temat przeszłości tego wspaniałego miasta.

Przed siódmą zameldowaliśmy się przed szkołą i czekaliśmy na autobus. Nauczyciele sprawdzili obecność i omówili kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa. Po przyjeździe autokaru pan kierowca spakował nasze bagaże i wyruszyliśmy. Pięciogodzinna podróż minęła przyjemnie. Na miejsce dotarliśmy około godziny 12.30.

Pierwszym punktem wycieczki był Ogród Zoologiczny. ZOO było naprawdę duże i piękne. Dowiedzieliśmy się, że jest to najstarsze ZOO w Polsce. Mogliśmy obejrzeć wiele egzotycznych zwierząt. Byliśmy zachwyceni niezwykłym bogactwem flory i fauny w Afrykarium. To unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.

Popołudniu udaliśmy się na pokaz multimedialnych fontann znajdujących się przy Hali Stulecia. To kolejna wielka atrakcja turystyczna Dolnego Śląska. Otoczona pergolą fontanna ma powierzchnię prawie 1 hektara, składa się z 300 dysz wodnych, które potrafią tryskać wodą nawet na wysokość 40 metrów! Na dnie znajduje się prawie 800 punktów świetlnych. Dzięki temu w sezonie letnim od końca kwietnia do końca października można zachwycać się multimedialnymi spektaklami łączącymi muzykę, światło oraz ruch wody. Po pokazie zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarliśmy do hostelu Wroclov, który stał się miejscem naszego zakwaterowania i odpoczynku.

Drugi dzień powitał nas deszczową pogodą. Ale nie poddawaliśmy się, nic nie mogło zepsuć naszych dobrych humorów. Po śniadaniu udaliśmy się do najstarszej części Wrocławia. Zobaczyliśmy najważniejsze zabytki wrocławskiej zabudowy, m.in. Ostrów Tumski, gdzie znajdują się zabytki architektury sakralnej, w tym katedra, oraz Most Tumski, który zasłynął jako Most Miłości; Wyspę Piasek, Ossolineum, Plac Uniwersytecki. Następnie wjechaliśmy szybkobieżną windą na 49. piętro wieżowca Sky Tower, najwyższego budynku w Polsce. Zapobiegawczo przygotowaliśmy aparaty fotograficzne i lornetki. Widok zapierał dech w piersiach, bo wszystko dookoła wyglądało, jak żywa makieta miasta.

Po tych wrażeniach pełni energii ruszyliśmy do Centrum Wiedzy o Wodzie, które zostało uznane przez czytelników National Geographic za jeden z siedmiu nowych cudów Polski. Przygodę zaczęliśmy tuż przy wejściu, gdzie na odwiedzających czekała wodna kurtyna, a zaraz za nią wir wodny. W muzeum multimedialna ekspozycja podzielona była na 8 stref klimatycznych. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie. Następnie w sali Planeta wody poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody. Zachwyciła nas możliwość wejścia na pokład kapsuły batyskafu Triste. W kolejnych salach czekały na nas interaktywne eksponaty, wraki statków, atlas chmur i zwierzęta zamieszkujące morza i oceany. Dużą atrakcją były gry interaktywne np. gra Sonar.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. W Małej Rotundzie Panoramy zobaczyliśmy makietę "Bitwy pod Racławicami" oraz słynne dzieło malarza Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami wojsk powstańczych pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. Dzięki specjalnym zabiegom malarskim i technicznym obraz "przeniósł" nas w realny sposób w inny czas i rzeczywistość. Naprawdę warto zobaczyć tę perełkę Wrocławia.

W trzecim dniu pojechaliśmy na Zamek Książ. Zwiedzaliśmy najstarszą część Książa, przebudowaną podczas II wojny światowej oraz tunel w podziemiach na poziomie tarasów. Podczas spaceru poznaliśmy historie zamkowe, które do dziś nie są wyjaśnione, m. in. takie, jak hipotezy dotyczące przeznaczenia wojennych podziemi czy pochówku Księżnej Daisy.

W drodze powrotnej obowiązkowo wstąpiliśmy do restauracji Mc Donald. Wróciliśmy zadowoleni oraz pełni pożytecznej wiedzy o Wrocławiu. Zostały nam piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia, kupione pamiątki oraz postanowienie, że jeszcze tam wrócimy.

Opracowanie: Julia Kraska ucz. kl. VII oraz mgr Anna Juzuń

4 czerwca 2019Laureaci i finaliści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej.

10 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 21 im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii.

Tegoroczna edycja konkursu miała na celu upamiętnieniepostaci: gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego jednego z najwybitniejszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej, bohatera Bitwy o Anglię, ks. prałata Bernardyna Dziedziaka - Niezłomnego kapłana diecezji tarnowskiej oraz gen. bryg. Andrzeja Galicy- twórcy jednostek podhalańskich.

Uczniowie Naszej szkoły uzyskali wysokie miejsca w rywalizacji konkursowej:

Wojtyczka Wiktoria z kl.VI uzyskała tytuł laureata w kategorii plastycznej,
Gacek Magda i Dawiec Oliwia z kl.VI otrzymały wyróżnienia w tej samej kategorii.
Figura Tomasz z kl.IIIa gimnazjalnej uzyskał wyróżnienie w kategorii modelarskiej.

Uczniowie pracowali pod kierunkiem p.Anity Ziemian -prace plastyczne oraz p. Jarosława Mazura -prace modelarskie.

Gratulujemy uczniom dobrych wyników.

Mazur Jarosław - dyrektor szkoły

3 czerwca 2019Święto Szkoły

31 maja 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej odbyło się Święto Szkoły. Z tej okazji, jak co roku, cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby w uroczystej atmosferze celebrować ten wyjątkowy dzień. Na początku wprowadzono sztandary i odśpiewano hymn szkoły podstawowej oraz hymn klas gimnazjalnych.

Następnie pan dyrektor Jarosław Mazur przedstawił pokrótce historię gimnazjum oraz nawiązał do uroczystości nadania szkole imienia Ks. Prof. Józefa Tischnera. Jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej doniosłych punktów programu było przekazanie sztandaru Gimnazjum do Muzeum Ks. Prof. Józefa Tischnera w Łopusznej. W ceremonii uczestniczył dyrektor szkoły pan Jarosław Mazur, brat zmarłego księdza pan Kazimierz Tischner oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Tomasz Dul.

Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie postaci Patronki szkoły podstawowej - Marii Konopnickiej oraz Patrona klas gimnazjalnych - K. Prof. Józefa Tischnera. Podczas występów uczniowie wykazali się talentami aktorskimi i tanecznymi. Ciekawym akcentem uroczystości okazał się występ "Doliny Mszanki". Na koniec przedstawiono wyniki konkursów plastycznych, które odbyły się w ramach przygotowań do Święta Szkoły. Uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Anity Ziemianin i p. Anny Godawskiej wykonali portret Marii Konopnickiej, klasy gimnazjalne pod kierunkiem p. Anny Mrózek-Kotarskiej znaczek pocztowy z wizerunkiem ks. Prof. Józefa Tischnera. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Na koniec pan dyrektor podziękował nauczycielom, którzy zorganizowali uroczystość: p. Agnieszce Karpierz, p. Annie Godawskiej, p. Annie Juzuń, p. Anicie Ziemianin.

Opracowanie: mgr Anna Juzuń

2 czerwca 2019Gminny Konkurs Matematyczny - "Magia liczby Pi"

Z przyjemnością informujemy, iż V edycja konkursu odbędzie się dnia 23 maja br o godzinie 10:00.

Prosimy o przybycie nie później niż na 15 minut przed rozpoczęciem konkursu.

Organizator konkursu: mgr Jarosław Draus

16 maja 2019Darmowe badania spirometryczne w szkołach w klasach IV-VII w ramach projektu ZONE

Gmina Mszana Dolna została wybrana jako gmina pilotażowa do projektu pt. "Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji – ZONE” jest realizowany w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych pn. GOSPOSTRATEG ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Konsorcjum projektu tworzy pięć instytucji: Lider projektu – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (IŁ – PiB), Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ – PiB), Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) i Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy (KAS). Głównymi celami projektu są:

- stworzenie prototypu systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji z bazą danych urządzeń grzewczych i narzędziami do analizy tych danych;
- opracowanie metodyki szacowania zewnętrznych kosztów zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza;
- przygotowanie projektów regulacji prawnych, które pozwolą na uruchomienie ZONE w skali całego kraju oraz zbierania i przetworzenie danych zasilających ZONE i ich systematyczną aktualizację przez umocowanie do tego podmioty.

Współpraca ze szkołami w wybranych gminach na terenie Polski polega na organizacji i przeprowadzeniu badań spirometrycznych wśród dzieci w klasach IV-VII. Celem zadania uwzględniającego te badania jest uzyskanie danych do analiz epidemiologicznych dla oceny długotrwałych skutków wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy oraz zmiany sezonowej wyników spirometrii w grupie badanej. Obecnie prowadzona jest pierwsza tura badań, tj. w sezonie pozagrzewczym. Druga będzie przeprowadzona w sezonie grzewczym 2019/2020 i objęte zostaną nią te same dzieci, które wzięły udział w pierwszej turze. Organizatorem badań spirometrycznych jest Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, a wykonawcą Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jest to największe badanie tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie. Wyniki badań pozwolą określić jak poprawa jakości powietrza poprawi zdrowie dzieci. Rodzice dzieci biorących udział w badaniach spirometrycznych w Karczewie otrzymają informacje czy ich podopieczni są zdrowi czy wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Badania będą odbywały się w wytypowanych szkołach i będą poprzedzone wręczeniem dzieciom „Dzienniczka badań”. W jego skład będzie wchodziła zgoda rodzica na wykonanie badań oraz ankieta, która uzupełni dane na temat czynników zewnętrznych, jakie mogą negatywnie wpływać na zdrowie dzieci oraz uwarunkowań zdrowotnych. O szczegółach, w tym terminach, będą Państwo informowani na bieżąco. Z nadzieją liczmy na wsparcie naszych działań!

Dyrektor mgr Jarosław Mazur

16 maja 2019Gminny Konkurs Matematyczny - "Magia liczby Pi"

Serdecznie zapraszamy uczniów klas III gimnazjum i VIII klas szkół podstawowych do wzięcia udziału w kolejnej edycji Gminnego Konkursu Matematycznego „Magia liczby Pi”, którego Organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej

Honorowy Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Mszana Dolna – Bolesław Żaba.

Przygotowanie do konkursu ma za zadanie uczyć rozwiązywania zadań matematycznych, wymagających pomysłowości i twórczego spojrzenia na problem. Zagadnienia konkursu nie wykraczają poza podstawę programową nauczania matematyki w gimnazjum oraz szkole podstawowej.

Rozwiązywanie zadań ma na celu rozwijać wśród uczniów zainteresowanie matematyką, uczyć samodzielnego, kreatywnego myślenia.

Trzech uczniów z najwyższą ilością punktów w każdej kategorii otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Prosimy o rozpowszechnienie informacji o konkursie w Państwa szkole i zachęcenie uczniów do wzięcia w nim udziału.

Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 12 maja 2019r.

Organizator konkursu: mgr Jarosław Draus

9 maja 2019Sukces uczennicy Aleksandry Kołodziejczyk w powiatowym konkursie matematycznym

30 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej miało miejsce podsumowanie oraz rozdanie nagród w Powiatowym Konkursie Matematycznym „Śladami Matematyków” dla uczniów klas III gimnazjum. Honorowy Patronat nad konkursem objął Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski. Tegoroczna edycja konkursu przybliżała uczniom postać znanego matematyka Hugona Steinhausa. Nagrody wręczali: Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej – mgr Joanna Rudek, mgr Jadwiga Sojka – przewodnicząca zespołu matematyków oraz pan Piotr Zoń – Przewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej. Podczas rozdania nagród podkreślano znaczenie matematyki we współczesnym świecie oraz jej zastosowania w różnych dziedzinach nauki.

W rywalizacji brało udział 106 uczniów z 24 gimnazjów z powiatu limanowskiego. Część pisemna konkursu odbyła się 3 kwietnia i składała się z testu oraz zadań otwartych. W pierwszej części uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące życia i osiągnięć znanego polskiego matematyka. Część drugą stanowiły zadania otwarte z poziomu klasy trzeciej gimnazjum. Zwycięzcy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą od lat w konkursie, co świadczyć może o wzroście zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Rywalizacja miała na celu rozwijanie wśród uczniów kreatywnego myślenia oraz zainteresowanie matematyką, która poprzez swoją harmonię, powtarzalność oraz zależności znajduje zastosowanie w wielu praktycznych aspektach życia. To dzięki matematycznym umiejętnościom łatwiej zdobyć wykształcenie, które zapewni stałą pracę. Dla uczestników, konkurs był także świetną powtórką przed egzaminem gimnazjalnym.

IV miejsce w tej edycji konkursu zdobyła uczennica klasy IIIA gimnazjum Aleksandra KOłodziejczyk. Serdecznie gratulujemy!!!

mgr Draus Jarosław

4 maj 2019228 rocznica uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji

30. kwietnia 2019 roku świętowaliśmy w szkole 228 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji z 1791 roku. W przygotowanie akademii włączyli się uczniowie klas gimnazjalnych IIIA i IIIB pod kierunkiem nauczycieli p. Katarzyny Sobuń i p. Agaty Dziedziny. Przedstawienie w stylu programu informacyjnego: "Teleexpress" pozwoliło widzom przenieść się do 3 maja 1791 r., dnia uchwalenia Konstytucji oraz przybliżyło tło historyczne tych wydarzeń z Polski i Europy. Atmosferę tamtych chwil ubarwiła piękna stylizacja postaci, kostiumy, dekoracja oraz śpiew uczennic pod kierunkiem p. Piotra Komara. Trzeba przyznać, że barwna inscenizacja skłoniła widownię do refleksji nad przeszłością naszego kraju.

mgr Katarzyna Sobuń

4 maj 2019VII Sztafetowy Bieg katyński – Mszana Górna

Uczniowie szkół podstawowych z gmin Mszana Dolna, Niedźwiedź i miasta Mszana Dolna udziałem w zawodach sportowych upamiętnili 79 rocznicę zbrodni katyńskiej i 9 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Po raz siódmy, podobnie jak w latach ubiegłych, na obiekcie sportowym LKS „Witów” Mszana Górna odbył się „Sztafetowy bieg katyński”. W słonecznej pogodzie na starcie stanęło trzydzieści drużyn w kategoriach: rocznik 2003-2006 (14 zespołów) oraz rocznik 2006-2008 (16 zespołów). Uczniowie z klas 4-6 mieli do pokonania dystans 4x800 m. Najszybciej pobiegła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Kasinie Wielkiej. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Dolnej, a trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej.

Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych oraz klas 7 i 8 rywalizowali na dystansie 4x1200 m. Pierwsze miejsce uzyskała drużyna reprezentująca szkołę Podstawową w Porębie Wielkiej, za nimi bieg ukończyła sztafeta ze Szkoły Podstawowej w Łętowem a trzecie miejsce zajęli uczniowie z „dwójki” z Mszany Dolnej. Puchary, medale i dyplomy wręczali Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna i Jarosław Mazur - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Pozostałe drużyny zostały uhonorowane dyplomami.

Zwycięskie zespoły wystąpiły w następujących składach:

Rocznik 2003-2005:
1.SP Poręba Wielka: Sara Liberda, Anna Gniecka, Sebastian Jania, Przemysław Krzysztofiak
2.SP Łętowe: Aleksandra Kołodziej, Patrycja Smoter, Adrian Kościelniak, Jakub Nowak,
3.SP 2 Mszana Dolna: Alicja Stożek, Anna Wójtowicz, Bartłomiej Figura, Dawid Wydra,

Rocznik 2006-2008:
1. SP Kasina Wielka: Maria Popławska, Edyta Pietrzak, Grzegorz Pietrzak, Bogdan Ślaga,
2. SP 2 Mszana Dolna: Patrycja Pajdo, Agnieszka Antosz, Jakub Żmuda, Mirosław Madej,
3. SP 2 Mszana Górna: Weronika Nalepa, Lidia Sławecka, Maksymilaian Kuś, Józef Kubik,

W „VII Sztafetowym Biegu Katyńskim” wzięła udział największa jak dotychczas liczba: 120 młodych sportowców. Napoje, rogaliki oraz nagrody zostały ufundowane przez samorządy Gminy Mszana Dolna, Miasta Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź.

Zawody zorganizowali i czuwali nad ich przebiegiem: Ireneusz Nalepa i Zbigniew Jarosz, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Specjalne podziękowania składamy opiekunom drużyn biorących udział w „Biegu Katyńskim” oraz Pani Janinie Nachman z NZOZ w Mszanie Górnej, która pełniła opiekę pielęgniarską w trakcie zawodów i Panu Stanisławowi Białoniowi- członkowi zarządu LKS „Witów” Mszana Górna za udostępnienie obiektu sportowego.

mgr Zbigniew Jarosz

6 kwietnia 2019Sukces Aleksandry w konkursie plastycznym!

Aleksandra Jarosik- uczennica klasy III a gimnazjum wzięła udział w konkursie plastycznym pt. „O, CÓŻ JEST PIĘKNIEJSZEGO NIŻ WYSOKIE DRZEWA…” organizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „ Remedium” w Tymbarku, którego jednym z celów było upowszechnianie bogactwa flory Beskidu Wyspowego oraz zwrócenie uwagi na znaczenie drzew w środowisku, a także przywrócenie drzewom należytego miejsca w naszym życiu i tradycji. Ola zajęła w nim pierwsze miejsce w kategorii III- MłODZIEŻ 3 GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

mgr Anna Mrózek-Kotarska

3 kwietnia 2019Festiwal zawodów - Kraków 2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 Mszanie Górnej(klasy IIIa ,IIIc oddziały gimnazjalne) w ramach projektu ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” SPInka ,w dniu 21.03.2019 roku uczestniczyli w wycieczce na Festiwal Zawodów w Krakowie. Wydarzenie to, daje możliwości zaznajomienia się ze specyfiką branżową i specjalizacją, ale także pomaga określić osobiste predyspozycje zawodowe. Każdy uczestnik poprzez uczestnictwo w festiwalu będzie mógł przygotować się do wyboru dalszej ścieżki kształcenia poprzez zapoznanie się z dostępną ofertą zawodów na rynku pracy (w tym zawodów deficytowych).

mgr Jadwiga Borowiecka

3 kwietnia 2019Spotkanie z rodzicami

Dyrektor szkoły serdecznie zaprasza na spotkanie z rodzicami w dniu 4 kwietnia 2019r. tj. czwartek na godzinę 16:00
Celem spotkania będzie analiza bieżących efektów nauczania oraz frekwencji w poszczególnych klasach.
Rodzicom klas gimnazjalnych i klasy ósmej przypominamy, iż na spotkaniu z wychowawcami będzie omawiana procedura związana z egzaminem zewnętrznym oraz rekrutacją do szkół.

mgr Jarosław Mazur

26 marzec 2019Ważna informacja!

Serdecznie zapraszamy do nowo otwieranego przedszkola w naszej szkole.

Zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Mszana Dolna rozpoczyna się rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego oraz uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2019/2020 - zapisy w sekretariacie szkoły.

Treść zarządzenia oraz harmonogram rekrutacji poniżej.

mgr Jarosław Mazur

12 luty 2019REKRUTACJA - rok szkolny 2018/2019 - sprawdź szczegóły

mgr Jarosław Mazur

24 luty 2019

Uczniowie SP 1 z Mszany Górnej najlepsi w Tymbarku

W czwartek 7 marca 2019 roku w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku po raz piąty odbył się powiatowy konkurs historyczny „Znaj-Znak”. Konkurs organizowany jest z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Krakowski Odział IPN i Starosta Limanowski. W tym roku do konkursu przystąpiło 60 uczniów z terenu powiatu limanowskiego: Mszany Górnej, Piekiełka, Olszówki, Pisarzowej, Dobrej, Jurkowa, Limanowej i Tymbarku. Zwycięzcą został Marcin Kubik ze Szkoły Podstawowa Nr 1 w Mszanie Górnej, II miejsce zajął Mateusz Mamak ze Szkoły Podstawowa Nr 2 w Limanowej a trzecie Sabina Krzysztofiak z Zespołu Placówek Oświatowych w Jurkowie i Patryk Sporek ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku.

Wyróżnienia otrzymali: Paweł Kowalczyk i Aleksandra Kołodziejczyk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej, Julia Dziadoń Szkoła - Podstawowa w Tymbarku i Kacper Czochara - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Limanowej.

Dla uczestników zorganizowano także turniej strzelecki, nad przebiegiem którego, nadzór sprawował ppłk Dariusz Gizicki. W kategorii uczniów klas gimnazjalnych I miejsce zdobyła Aleksandra Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej w Mszanie Górnej, II miejsce- Agata Rusnak i Filip Bednarczyk z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku, Kinga Bokowy ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku i Oliwia Kokot z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej), miejsce III – Kamila Guzik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej.

Po zakończonym konkursie pan Dariusz Gorajczyk pracownik krakowskiego oddziału IPN wygłosił dla uczestników i ich opiekunów prelekcję „ Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-1956”. Była to kolejna bardzo ciekawa lekcja odkrywanej po latach historii związanej z patriotycznymi postawami młodzieży w okresie rządów komunistycznych w naszym kraju.

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowała pani Lucyna Woźniak – pomysłodawca konkursu i młodzież z klasy policyjnej i wojskowej Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku

mgr Zbigniew Jarosz

20 marzec 2019

HARMONOGRAM REALIZACJI PROJEKTU „JEŻDŻĘ Z GŁOWĄ” W 2019 ROKU

mgr Jarosław Draus

25 stycznia 2019

ROZKŁAD DOWOZÓW I ODWOZÓW
uczniów klas gimnazjalnych w SP nr 1 w Mszanie Górnej 2018/2019 - II półrocze

mgr Jarosław Draus

24 stycznia 2019

"Zagrojcie ta turoniowi"
XX Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych w Mszanie Górnej

Przez miniony weekend nasza Szkoła rozbrzmiewała taktem kolęd i pastorałek, bowiem w dniach 19-20.01.2019r. miał miejsce XX Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych "Zagrojcie ta turoniowi". Na pięknie przygotowanej scenie wystepowały liczne grupy kolędnicze, które przyjechały z całego powiatu, aby zaprezentować swoje zdolności artystyczne.

W konkursie wzięły udział zespoły w 3 kategoriach: dziecięce (11 grup), młodzieżowe (6 grup) i dorosłe (13 grup) wyłonione w lokalnych prezentacjach, bądź wytypowane przez poszczególne gminy, prezentujące tradycyjne formy kolędowania charakterystyczne dla regionu, z którego się wywodzą. W sumie przy licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowało się kolejno 30 zespołów. Wszystkie grupy charakteryzowały się wysokim poziomem artystycznym. Zachwycały przygotowanym programem, dobranymi strojami, grą aktorską, śpiewem oraz ruchem scenicznym, a wszystko zgodnie z kryteriami, które od wielu lat są niezmienne. Komisja konkursowa: mgr Benedykt Kafel - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury " Sokół", dr hab. Stanisław Węglarz - etnolog, Piotr Lulek - regionalista, muzyk, wyłoniła zwycięzców w każdej grupie wiekowej. Ogromne brawa należą się zespołowi "Dolina Mszanki" z Mszany Górnej - prowadzonemu przez Patryka Grzędziaka i Tobiasza Krzysztofa - który zdobył I miejsce w kategorii dorosłych i razem z grupą z Lubomierza, będzie reprezentował naszą Gminę na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w ramach "Karnawału Góralskiego" w Bukowinie Tatrzańskiej.

Powiatowy Przegląd Kolędniczy "Zagrojcie ta turoniowi" jest ważnym wydarzeniem służącym przekazywaniu tradycji kolędniczych całego regionu lachów limanowskich i szczyrzyckich oraz górali zagórzańskich. Wpływa on na utrwalanie tradycji, a młodemu pokoleniu służy poznaniu i umocnieniu własnej tożsamości kulturowej. Według oceniających tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie artystyczno-merytorycznym. Komisja wyraziła uznanie władzom powiatowym ze starostą Mieczysławem Urygą oraz władzom Gminy Mszana Dolna na czele z wójtem Bolesławem Żabą za przychylny stosunek do popularyzacji tradycji kolędniczych oraz pomoc finansową i organizacyjną. Jurorzy podziękowali za włożony trud i przyjęcie ok. 500 wykonawców, a także stworzenie miłej atmosfery tegorocznego przeglądu Panu dyrektorowi Jarosławowi Mazurowi, nauczycielom, rodzicom i pracownikom Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mszanie Górnej oraz wszystkim sponsorom. Podziękowanie także otrzymali tegoroczni konferansjerzy Magdalena Kałuża i Tobiasz Krzysztof oraz licznie zgromadzona publiczność. Serdeczne podziękowania należą się p.Annie Mrózek -Kotarskiej za przygotowanie przepięknej dekoracji oraz zespołowi "Mali Zagórzanie" pod kierownictwem p.Jadwigi Borowieckiej ze SP nr 1 w Mszanie Górnej, ZZF Dolina Mszanki z Mszany Górnej pod kierownictwem Patryka Grzędziaka oraz Orkiestrze OSP z Mszany Górnej pod kierownictwem p. Michała Myszy.

XX Przegląd Kolędniczy cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności oraz obecnością zarówno władz samorządowych naszego powiatu, jak i przedstawicieli powiatów partnerskich. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła liczna delegacja zaproszonych Gości: p.Jan Duda - poseł na Sejm RP, p.Mieczysław Uryga -Starosta Powiatu Limanowskiego, p.Agata Zięba - Wicestarosta Powiatu Limanowskiego, p.Ewa Filipiak Przewodnicząca Rady Powiatu, p.Bolesław Żaba -Wójt Gminy Mszana Dolna, p.Katarzyna Szybiak - zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna, p.Jan Choragwicki-Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna, p.Helena Kania -wiceprzewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna, p. Anna Pękała -Burmistrz Miasta Mszana Dolna, zaprzyjaźnione delegacje samorządowe z Margonina oraz Lubomierza (na Dolnym Śląsku), Radni Powiatu Limanowskiego, sołtysi, dyrektorzy szkół, mieszkańcy z terenu Gminy Mszana Dolna.

Podsumowując należy dodać, że dyrektor Szkoły Podstawowej Jarosław Mazur trzymał pieczę, aby ta wspaniała impreza, zorganizowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, zadowoliła wszystkich jej uczestników. Było to możliwe dzięki współpracy nauczycieli, pracowników, rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie i obsługę spotkania, a także licznych sponsorów.

W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla lokalnych sponsorów, którzy hojnie wsparli podjętą inicjatywę:

p.Jania Michał - Tartacznictwo Skup i Sprzedaż Drewna Mszana Górna, p.Kuś Zbigniew i Kuś Krzysztof -Drew-Expres, Tartak -Kuś Mszana Górna, p.Mysza Janusz -Mystan stolarnia Łętowe, p.Kołodziej Grzegorz - Import-export samochodów Łętowe, p.Iwona i Piotr Wojtyczka - Wojdrew Mszana Górna, p.Wojciaczyk Tadeusz - Kambruk Mszana Górna, p.Sarna Stanisław - Mrożonki i zapiekanki Mszana Górna, p.Mysza Michał - sołtys wsi Mszana Górna, p.Wojtyczka Kamil - sołtys wsi Lubomierz, Cichański - produkcja wędlin Mszana Górna, p.Andrzej Marek Skolarus - Markam Kasinka Mała, p.Napora Sebastian -Zakłady Mięsne Podobin, p.Kubik Elżbieta i Władysław - Salon Meblowy Mszana Dolna, p.Kołodziejczyk Stanisława - FulMarket Mrówka Mszana Dolna, p.Myszogląd Adam i Józefa - Wędzarnia Łostówka, p.Szubryt Zbigniew - Firma Szubryt Nowy Sącz, p.Wardyński Jacek - GS Mszana Dolna, p.Stożek Janusz - Firma Omega Mszana Dolna, p.Abramczyk Paweł - konstrukcja szopki Mszana Górna, p.Chorągwicki Jacek, Wietrzyk Maria - dekoracje choinkowe Mszana Górna, p.Jarosz Anna - Nowa Mszana Górna, p.Rapacz Maria i Kazimierz - Sklep Klaudia Mszana Górna, p.Kolar Krystyna - Sklep Krol Mszana Dolna, p.Trzupek Andrzej - Sklep Jędruś Mszana Dolna, p.Kita Ewelina - Hurtownia Warzyw i Owoców Mszana Dolna, p.Pajdo Jan - Hurtownia Warzyw i Owoców Mszana Górna, p.Jania Stanisław - przygotowanie parkingu szkolnego, p.Kowalczyk Maria -Biuro Rachunkowe Mszana Górna, Anonimowi darczyńcy z Mszany Górnej, Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej, p.Jania Bolesław -Cukiernia z Kasiny Wielkiej, OSP z Mszany Górnej, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej.

Dyrektor: mgr Mazur Jarosław

24 styczeń 2019

Uwierz Nam - Masz w sobie moc i nie musisz się bać

mgr Jarosław Draus

23 stycznia 2019

Plan lekcji na rok szkolny 2018/2019

mgr Jarosław Draus

16 stycznia 2019

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

Zimno, mroźno, ale w sercach uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej gorąco, a powodem takiej atmosfery był obchodzony 12.01.2019r. Dzień Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich.Tak też było w naszej szkole, do której licznie przybyli nasi najukochańszy dziadkowie i nasze babcie. Klasy 0 i I przedstawiły swój program artystyczny. W kolejnej części uroczystości wystąpił zespół ,,Mali Zagórzanie", który od lat pokazuje swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie, kultywując zwyczaje bożonarodzeniowe górali zagórzańskich. Dumni goście ze wzruszeniem podziwiali występy swoich wnuków, a uczniowie odważnie i bez tremy zaprezentowali swoje umiejętności. Dzieci dla swoich babć i dziadków przygotowały laurki i upominki. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Pan Dyr. Jarosław Mazur dołączył się do życzeń oraz podziękował wszystkim za przybycie oraz nauczycielom, pracownikom i rodzicom za przygotowanie uroczystości.

mgr Jadwiga Borowiecka

17 styczeń 2019

XX Powiatowy Przegląd Kolędniczy - SP nr 1 Mszana Górna

Harmonogram udziału rodziców w XX Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym - SP nr 1 Mszana Górna

19 stycznia sobota:

Rodzice uczniów klasy:
- IIIa gimnazjum - godz. od.12.00 do 15.15
- IIIb gimnazjum - godz. od 15.00 do 18.15
- VIII i II sp - godz. od 18.00 - do ok. 20.30

20 stycznia niedziela:

Rodzice uczniów klasy:
- klasy VII - godz. od 12.00 - 15.15
- VI - godz. od 15.00 do 18.15
- V i IV - godz. od 18.00 do 20.15
- O i I - godz. od. 20.00 do zakończenia ok. 22.00

mgr Jarosław Mazur

11 stycznia 2018

Szkolna Wigilia Bożego Narodzenia

Dnia 18 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Wigilię Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od uroczystych klasowych wigilii. W każdej sali rozbrzmiewały kolędy.

Następnie w świąteczny nastrój przenieśli nas uczniowie kl. VII i VIII, którzy pod kierunkiem p. Anity Ziemianin i p. Anny Godawskiej, zaprezentowali "Jasełka na strychu". Akcja przedstawienia odgrywa się na strychu, na którym chyba każdy z nas kiedyś szukał ukrytych "skarbów", tajemniczych przedmiotów, którymi byliśmy zafascynowani .

Dzieci Pola i Maks trafiają na strych domu, do którego przyjechali na Boże Narodzenie. Jest tam pełno niepotrzebnych gratów, wśród których znajduje się drewniana skrzynia, wiklinowy fotel oraz drewniany wieszak a także anielskie skrzydła, pasterskie kije, pachnące sianko oraz korona. Jak się okazuje przedmioty te potrafią mówić i pięknie opowiadają historię narodzenia Pańskiego a także próbują nauczyć Maksa szacunku do wszystkiego, co go otacza. Strych okazał się miejscem, gdzie łączy się nasz współczesny świat z historią Bożego Narodzenia. Chłopiec uczy się, że dobre serce i życzliwość pozwalają poruszyć wyobraźnię tak, że można doświadczyć rzeczy nawet najbardziej niemożliwych. Prosta, ale sugestywna scenografia, stroje aktorów oraz muzyka stworzyły odpowiedni klimat, pozwalający poczuć tajemnicę Bożego Narodzenia.

Przywołanie odległych czasów uświadamia widzom, że historia narodzenia Jezusa jest nadal aktualna i tylko od nas zależy, jak często będziemy do niej wracać, by nadal uczyć się szacunku i miłości do wszystkich, których mamy wokół siebie.

Wszystkim występującym należą się słowa uznania i duże podziękowanie, co w sposób bezpośredni oglądający uczynili, nagradzając aktorów gromkimi brawami.

Uroczystość zakończyły życzenia świąteczne od Samorządu Uczniowskiego oraz dyrektora szkoły p. Jarosława Mazura.

mgr Anita Ziemianin

22 grudnia 2018


Warsztaty w Tyńcu

Dnia 14 grudnia 2018r. dzieci i młodzież z kl. VI - VIII gościła w klasztornych murach Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Przekraczając bramę opactwa, czuje się tajemniczą atmosferę średniowiecznego klasztoru. Z dziedzińca można podziwiać malowniczy krajobraz zakola Wisły i przyległych terenów.

Po pełnych tajemnic murach opactwa oprowadził nas brat Bernard opowiadając o ciekawej, prawie tysiącletniej historii mnichów w Tyńcu, a także o tym, jak wygląda dzień mnicha współcześnie.

Uczniowie wzięli również udział w bardzo ciekawych warsztatach pt. " Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki" . Jakie znaczenie ma książka w dziejach ludzkości? Jak książka zmieniała się na przestrzeni dziejów? Jakich materiałów pisarskich używano? Na te i inne pytania odpowiadała prowadząca warsztaty. Uczestnicy poznali dzieje książki od starożytności do czasów współczesnych. Najwięcej emocji wzbudziła część praktyczna, w której każdy uczestnik zmierzył się z gęsim piórem i atramentem. Uczniowie poznali zasady kaligrafii pisma minuskułą karolińską, wczuwając się w rolę średniowiecznego skryby. Minuskuła karolińska, zwana karolinką została wypracowana w VIII/IX w. na terenie Francji jako wzór pisma idealnego. Świetnie poprowadzone zajęcia tematycznie nawiązywały do tradycji Tyńca, gdzie mnisi zajmowali się przepisywaniem ksiąg. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy certyfikat dokumentujący pobranie nauk kaligrafii i wykazanie się pilnością.

mgr Anita Ziemianin

20 grudnia 2018

"Klikam z głową"

W dniu 11 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej gościli przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którzy zapoznali uczniów klas I-IV oraz klas V - VI z głównymi założeniami kampanii społecznej Prezesa UKE "Klikam z głową". Dzieci miały okazję uczestniczyć w bardzo atrakcyjnych zajęciach - każdy uczestnik otrzymał certyfikat oraz drobny upominek.

Celem Kampanii jest profilaktyka poprzez edukację oraz promocja bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci oraz promowanie bezpieczeństwa dzieci w Internecie, a w szczególności:
- edukowanie młodych użytkowników w zakresie bezpiecznego korzystania ze smartfonów, tabletów, komputerów;
- uczulenie dzieci na zagrożenia w sieci;
- ochrona przed cyberprzemocą;
- zwrócenie uwagi na negatywne skutki korzystania przez dzieci z usług Premium Rate

Kampania ma przybliżyć dzieciom sposoby bezpiecznego poruszania się w świecie Internetu, bez narażania siebie i rodziców na przykre konsekwencje. Najmłodsi użytkownicy często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń i swobodnie ściągają gry, wysyłają drogie smsy lub mają dostęp do treści pornograficznych oraz treści nieodpowiednich dla ich wieku. Dzieci na spotkaniach poznają zasady jak być bezpiecznym w sieci.

Lekcje z dziećmi, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami pokazują, że zdecydowana większość uczniów, już nawet w początkowych klasach szkoły podstawowej, ma swoje smartfony i tablety, a tym samym regularnie korzysta z Internetu - niestety często bez nadzoru rodziców. Podczas zajęć prowadzący rozmawiają z dziećmi o tworzeniu bezpiecznych haseł, pobieraniu i instalowaniu gier oraz aplikacji, wirusach, zasadach bezpiecznej komunikacji oraz - tzw. hejtowaniu. Dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymują dyplomy i drobne gadżety.

Pedagog szkolny: Rafał Borowiecki

12 grudnia 2018

Szlachetna Paczka trafiła do rodziny !!!

Dzieci i Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej już po raz szósty włączyły się w akcję "Szlachetna Paczka" i pomogły potrzebującej rodzinie, tym razem ze Suchej Beskidzkiej. Pani Maria(81l.), to skromna staruszka, która żyje wraz niepełnosprawnym synem Bogusławem(48l.), ma bardzo trudną sytuację materialną i zdrowotną, rodzina wiedzie proste życie i pomimo wielu trudności, nie narzeka na swój los.

W tym roku udało się zebrać 11 paczek o łącznej wartości 2 tysięcy złotych. Przez trzy tygodnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej wraz z ich rodzicami, wychowawcami, nauczycielami oraz pozostałymi pracownikami szkoły, a także z panem Dyrektorem Jarosławem Mazurem, zbierali potrzebne rzeczy i produkty dla pani Marii i jej syna. Nauczyciele i uczniowie zakupili nową lodówkę, udało się także zebrać bardzo wiele artykułów spożywczych oraz środków czystości. Wszystko to zostało w miniony weekend przekazane pani Marii i jej synowi. W sobotę, 8 grudnia, paczki i prezenty trafiły do rodziny, która potrzebowała naszej pomocy. Szósty raz nasza szkoła bierze udział w Szlachetnej Paczce i jak co roku, również tym razem uczniowie, rodzice i nauczyciele stanęli na wysokości zadania. DZIĘKUJEMY !!!

mgr Ewa Pajdo

10 grudnia 2018

Mikołajkowy show w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

Chociaż za oknami brak śniegu, w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej gościł świąteczny nastrój. 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego podtrzymywana jest mikołajkowa tradycja. Każdy kto może, ubiera się na czerwono i zakłada mikołajkową czapkę, to na cześć świętego Mikołaja. Od samego rana aż się roi od dzieci ubranych na czerwono. Na koniec otrzymują słodkie "co nie co".

Dodatkową atrakcją w tym roku była niespodzianka przygotowana przez uczennice z klasy VI. Z okazji Mikołajek zaprezentowały swoim młodszym koleżankom i kolegom przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek i inne bajki". Dzieci z wypiekami na twarzach zasiadły w charakterze widzów, aby za chwilę śledzić to, co będzie działo się na scenie. Ale nic w tej bajce nie było, takie jak powinno być. Czerwony Kapturek nie spotkał w lesie wilka, babcia okazała się Śpiącą Królewną, a książę nie znalazł Kopciuszka. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i bohaterowie żyli długo i szczęśliwie.

Gra młodych aktorów, piękne stroje oraz dekoracje przyciągnęły uwagę dzieci, które z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl. Na twarzach maluchów widać było uśmiech i zadowolenie. Całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami.mgr Anna Juzuń

7 grudnia 2018

Rok dla Niepodległej

Rok 2018 ustanowiony został Rokiem Niepodległości Polski. Nasz kraj 100 lat temu odzyskał NIEPODLEGŁOŚĆ! Rodacy z całego kraju przygotowali na tę wyjątkową okazję szereg uroczystości. Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej bardzo aktywnie włączyła się w działania związane z upamiętnieniem tej wspaniałej rocznicy. 9 listopada cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, aby podsumować tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego. Następnie zebrani obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów z klasy VI, VII i VIII. Było ono piękną lekcją historii, ukazującą walkę Polaków o niepodległość i odzyskanie po 123 latach niewoli upragnionej wolności, a także hołdem złożonym wszystkim tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Szczególną uwagę należy zwrócić na taniec orłów. Uczniowie z klasy VIII w niezwykle wzruszający sposób opowiedzieli historię utraty i odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Przewodnim motywem programu był biały orzeł, w postać którego wcieliła się Agata Zapała oraz trzy czarne orły symbolizujące państwa ościenne: Prusy (Stanisław Rapacz), Austrię (Arkadiusz Węglarz) i Rosję (Aleksandra Grzędziak). Niezapomniane wrażenia wywarł również taniec z flagą przygotowany pod kierunkiem pani Anity Ziemianin. Przy dźwiękach pięknej piosenki "Mówię o Tobie Polsko" ciekawy układ choreograficzny wykonały uczennice z klasy VI i VII. Występ wzbogaciły misternie przygotowane przez panią Annę Godawską i Anitę Ziemianin dekoracje. Po przedstawieniu nastąpiło rozstrzygnięcie i wręczenie dyplomów oraz nagród dla uczestników szkolnego konkursu plastyczno - literackiego "Kartka urodzinowa dla Polski". Piękne kartki urodzinowe, wykonane przez uczniów były najwspanialszym prezentem dla Ojczyzny i najsubtelniejszą dekoracją obchodów. Na koniec odbył się koncert pieśni patriotycznych zorganizowany przez panią Agatę Dziedzinę. Każda klasa pod kierunkiem swojego wychowawcy, zaprezentowała wybrany przez siebie utwór. Pan dyrektor Jarosław Mazur dziękując twórcom i wszystkim wykonawcom podkreślił wartość wychowawczą i artystyczną wszystkich działań poświęconych upamiętnieniu rocznicy odzyskania niepodległości. Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego, a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków.

mgr Anna Juzuń

26 listopad 2018

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Dyrektor szkoły wraz z nauczycielami serdecznie zaprasza Rodziców na zebranie: 21.XI.2018r., godz. 16.00.

Mazur Jarosław - Dyrektor szkoły

18 listopad 2018

Akcja "NO PROMIL- NO PROBLEM" w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej.

To już XI edycja kampanii "NO PROMIL - NO PROBLEM". To niezwykle istotna akcja, która ma na celu pomaganie młodym ludziom w dostrzeganiu wartości odpowiedzialności. Jej inicjatorzy, koordynatorzy oraz uczestnicy pragną wzbudzać w innych refleksję na temat tego co w życiu ważne, aby mogli oni świadomie podejmować decyzje.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej uczestniczą w akcji już po raz trzeci.

W pierwszym etapie przedstawiciele szkoły uczestniczyli w szkoleniu dla koordynatorów szkolnych, a następnie wspólnie z gminnym ambasadorem kampanii ustalono harmonogram działań w tegorocznej edycji.

Wyłoniono także liderów młodzieżowych, którzy wzięli udział w szkoleniu odbywającym się w Urzędzie Gminy w Mszanie Dolnej, mającym na celu ukazanie, że młodzi ludzie mają wpływ na to, co się wokół nich dzieje, mają prawo działać i nie być obojętnymi, mogą przeciwdziałać zachowaniom stanowiącym zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Niezwykle istotnym było też to, że ukazano im, w jaki sposób mogą zareagować w sytuacjach, gdy życie innych ludzi jest zagrożone.

W szkole ogłoszony został konkurs na przedstawienie przykładu ODPOWIEDZIALNEGO zachowania, w tym odpowiedzialnego zachowania jako kierowca, pasażer lub świadek. Praca może mieć charakter literacki, multimedialny lub plastyczno - techniczny. Wyróżnione prace plastyczne przekazane zostaną Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych "Solny Gwarek" w Wieliczce fundatorowi nagród.

15 listopada, uczniowie uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli we wspólnym patrolu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Limanowej z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego. W ramach patrolu funkcjonariusze badali trzeźwość kierowców, natomiast uczniowie wręczali materiały promujące kampanię i pouczali kierowców.

Pedagog szkolny: Rafał Borowiecki

16 listopad 2018

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

Organizacja uroczystego apelu z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w dniu 9 listopada 2018r. (piątek)

Od godz.10.55 - wprowadzanie klas na salę gimnastyczną,

- wprowadzenie sztandaru szkoły,
- godz. 11.11 - hymn państwowy (4 zwrotki),
- występ artystyczny,
- podsumowanie konkursu plastycznego,
- prezentacje piosenki patriotycznej przez poszczególne klasy.
- ok. 12.30 - zakończenie uroczystości.

Serdecznie zapraszamy rodziców na godz. 11.00 do wspólnego świętowania.

Mazur Jarosław - Dyrektor szkoły

7 listopad 2018

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej do Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W dniu 25 października 2018 roku klasy trzecie wraz z wychowawcami i opiekunami pojechały do Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, autentycznego miejsca pamięci. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu, w którym podczas drugiej wojny światowej zginęło wiele milionów ludzi różnych narodowości, a którą do tej pory znaliśmy tylko z lekcji.

Aby dostać się na teren obozu, musieliśmy przejść przez bramki wykrywające metal oraz odebrać słuchawki. Podzieleni na trzy grupy, weszliśmy z przewodnikami na teren byłego obozu przez bramę z napisem: "Arbeit macht frei".

Zwiedziliśmy blok pełniący funkcję więzienia gdzie poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka. Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Aby uczcić pamięć ofiar, zapaliliśmy symboliczny znicz i złożyliśmy bukiet róż.

Byliśmy w bloku poświęconym historii Żydów w obozie. W jednym z pomieszczeń, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów jeszcze przed rozpoczęciem wojny. W sali obok znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami milionów Żydów, których udało się zidentyfikować.

Oglądaliśmy wystawy ułożone z przedmiotów osobistych. Jedna z nich przedstawiała ogromną górę garnków, kolejna kilka tysięcy par butów. Dużą przestrzeń zajmowały też podpisane walizki. Dowiedzieliśmy się również, że galeria z włosami została zlikwidowana.

Przechodząc obok domu komendanta obozu, skierowaliśmy się do budynku będącego w czasie wojny komorą gazową połączoną z krematorium. W komorze gazowej za pomocą gazu o nazwie cyklon B, masowo zabijano ludzi. Obok, w krematorium, mieściły się duże piece do spalania ciał. Tam zwiedzanie Auschwitz dobiegło końca i po oddaniu sprzętu udaliśmy się do autokaru, gdzie czekaliśmy na pozostałe grupy.

Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu.

Na samym początku pani przewodnik pokazała nam oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi. Duża część obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku.

Zachowały się jednak murowane baraki, które zajmowali więźniowie. Panowały w nich nieludzkie warunki: duża wilgoć, brud, zbyt mało miejsca dla setek ludzi.

Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo.

mgr Anna Mrózek - Kotarska

26 październik 2018

Odwiedziny w MOW w Mszanie Dolnej

24. października 2018 r. uczniowie klasy 7 oraz klasy 8 odwiedzili Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy /MOW/ w Mszanie Dolnej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ,,Wehikuł czasu'' zespołu Dżem w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz obejrzeć spektakl profilaktyczny pt.: ,,Spętani'' wg. scenariusza Magdaleny Wódczak, w którym również wystąpili wychowankowie MOW. Młodzież występująca w spektaklu wykazała się doskonałą grą aktorską, która poruszyła i zmusiła do refleksji uczniów siedzących na widowni. Przedstawienie dopełniła ciekawa scenografia oraz znakomita muzyka. Tematyka spektaklu to człowiek spętany nałogami. Uczniowie zobaczyli jakie zagrożenia na nich czyhają i jak ważna jest walka o samego siebie oraz siła charakteru. Uczniowie obejrzeli również prezentację ,, Z życia MOW'', która przybliżyła im codzienność wychowanków.

mgr Rafał Borowiecki

25 październik 2018

Tomasz Figura na wycieczce w Brukseli.

Przez trzy dni (od 15 do 19 października 2018 r.) - Tomasz Figura, uczeń klasy III gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej, laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "PRZYWRÓCIĆ GŁOS NIEZŁOMNYM, NIEOBECNYM NA LEKCJACH HISTORII", przebywał w stolicy Belgii. Został nagrodzony zaproszeniem, przez prof. Ryszarda Legutko przewodniczącego grupy ECR w Parlamencie Europejskim, na studyjny wyjazd do Brukseli wraz z wizytą w Parlamencie Europejskim. Podczas pobytu uczniowie zwiedzali zabytki miasta, wystawy muzealne, m.in. degustowali smakołyki z fabryki czekolady, spotkali się z politykami reprezentującymi Polskę w europejskim parlamencie. Do domu wrócili pełni wrażeń.

Mazur Jarosław - Dyrektor szkoły

21 październik 2018

"Znam Zabytki Mojego Powiatu!"

Uczniowie klasy V i Vi Szkoły Podstawowej nr 1 Mszanie Górnej wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach "Znam Zabytki Mojego Powiatu!".

Projekt realizowany przez Fundację Nowoczesny Konin , współfinansowany przez Powiat Limanowski polegał m.in. na zbudowaniu z klocków lego modelu zabytku z naszego rejonu. Uczniowie wybrali Kościół parafialny z Mszany Dolnej. Taka formuła zajęć bardzo spodobała się uczniom.

Mazur Jarosław - Dyrektor szkoły

21 październik 2018

Młodzi Głosują!

W przeddzień ogólnopolskich wyborów samorządowych młodzież naszej szkoły mogła wcielić się w rolę pełnoprawnych obywateli. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyborach na Przewodniczącego Szkoły.

Komisja wyborcza w składzie : Nikola Kucharczyk kl.IV, Karol Burtan kl.V, Jakub Kamiński kl. VI, Bartek Farganus kl.VII, Aleksandra Grzędziak kl.VIII, Magdalena Pajdzik kl.IIIA , Bartosz Talarek kl.IIIB, Joanna Palac kl.IIIC

nadzorowała przebieg głosowania a następnie przeliczyła głosy.

Przewodniczącym Szkoły został wybrany Stanisław Rapacz z kl.VIII,
jego zastępcami zostali: Bartek Wojtyczka z kl. IIIB i Ireneusz Michorczyk z kl.IIIC.

Gratulujemy.

Agnieszka Karpierz, Anita Ziemianin

20 październik 2018

Święto Komisji Edukacji Narodowej.

12.10.2018r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystości rozpoczęły się Msza Św., po której ks. Tomasz poświęcił plecaki pierwszoklasistom. Następnie w podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkole, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan dyrektor Jarosław Mazur dokonał uroczystego pasowania na ucznia. "Pasuję Ciebie na ucznia" mówił pan dyrektor, symbolicznie dotykając lewego ramienia ołówkiem każdego dziecka. Wychowawczyni oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Tomasz Dul i sołtys Michał Mysza wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy. W dalszej części cała klasa pierwsza zaprezentowała się w krótkim programie artystycznym. Cała społeczność szkolna nagrodziła ich występ gromkimi brawami. Nie zabrakło także życzeń dla nauczycieli i pracowników oświaty, które złożyli kolejno Pan dyrektor, przewodniczący Rady Rodziców p. Tomasz Dul oraz sołtys pan Michał Mysza. Na koniec młodzież przygotowała skromny muzyczny upominek dla nauczycieli oraz wręczyła im kwiaty.

Agnieszka Karpierz, Anna Bielin

15 październik 2018

Święto drzewa w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

Drzewa jako największe rośliny najskuteczniej wytwarzają tlen i pochłaniaj dwutlenek węgla, zapobiegają powodziom i spowalniaj proces erozji. Są podstawowym składnikiem lasu, stanowią środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W tym roku odbyła się już 16 edycja ogólnopolskiej akcji Święta Drzewa, a nasza szkoła uczestniczy w niej od 2009 roku.

We wtorek 9 października 2018 roku klasa V wraz z wychowawcą Heleną Domagałą i Dyrektorem szkoły Jarosławem Mazurem posadziła drzewa w ramach akcji Święta drzewa. Drzewa ufundowało Starostwo Powiatowe w Limanowej, a sadzonki pochodzą z Nadleśnictwa w Limanowej. W tym roku szkoła posadziła cztery drzewa - jedną sosnę zwyczajną i trzy buki zwyczajne. W sadzeniu drzew jak co roku pomagali pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego, Pani Anna Kurzeja i Pan Michał Kosiarski. Młodzież mogła dowiedzieć się o znaczeniu drzew oraz w jaki sposób i w jakim najlepszym terminie je sadzić. Pogoda w tym roku była wyjątkowa, towarzyszyła odpowiednia wilgotność i zarazem cudowne słońce.

mgr Helena Domagała

10 październik 2018

Komunikat w sprawie e-dziennika

W związku z licznymi problemami w zalogowaniu do e-dziennika związanymi z błędnym wpisywaniem adresu internetowego umieszczam link do logowania w lewej kolumnie naszej strony. Jeśli mimo to nie mogą Państwo się zalogować proszę o ponowne dokonanie rejestracji konta lub kontakt z wychowawcą.

mgr Jarosław Draus

29 września 2018

Drogi do wolności. Polscy lotnicy w Bitwie o Anglię

13 września bieżącego roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej pojechali do kina na film " Dywizjon 303. Historia prawdziwa." W wyjeździe brały udział klasy 6, 7 i 8 oraz opiekunowie: p. Anna Godawska, p. Marta Chudzikiewicz-Kubies, p. Anita Ziemianin i p. Anna Juzuń.

Tym razem obejrzenie seansu miało być nie tylko rozrywką, ale również pretekstem do głębszych refleksji na temat niepodległościowych dążeń Polaków podczas II wojny światowej. Film powstał na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera i przedstawia losy wybitnych polskich lotników wchodzących w skład Dywizjonu 303. Bohaterscy myśliwcy wykazali się nie tylko odwagą, ale również sprawnością i fantazją w Bitwie o Anglię. Polacy wiedzieli, że bronią nie tylko państwa, ale też wolności, niezależności. Wiedzieli, że przegrana Niemców będzie końcem ich dominacji w Europie i będzie dowodem na to, że wojska niemieckie można pokonać. Początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą, tworząc Dywizjon 303, który nie miał sobie równych. W filmie wystąpiło wielu znanych polskich aktorów, takich jak Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk czy Antoni Królikowski. Liczne sceny bitew powietrznych zostały odtworzone z wielką starannością i zapierały dech w piersiach. W filmie nie brakowało również zabawnych, humorystycznych scen.

Historia walecznego Dywizjonu 303, którego działalność zmieniła losy nie tylko bitwy o Anglię, ale też całej II wojny światowej obrazuje patriotyzm, który może być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków.

mgr Anna Juzuń

18 września 2018

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej rozpoczęli nowy rok szkolny 2018/2019. Młodzież zebrała się wyjątkowo na korytarzu szkolnym, gdzie przy sztandarze szkoły odśpiewano uroczyście hymn narodowy. Dyrektor Szkoły powitał serdecznie wszystkich zebranych – uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców . Następnie przedstawił organizację pracy szkoły w bieżącym roku. Potem nauczyciel historii nawiązał do wydarzeń związanych z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie w towarzystwie swoich wychowawców udali się do klas lekcyjnych.

mgr Jarosław Mazur

17 września 2018

Kredki dla Afryki

mgr Maria Szczucka

10 wrześni"Arial">
mgr Jarosław Draus

28 sierpnia 2018

Komunikaty Dyrektora Szkoły

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3.września 2018r. godz. 9.00

Ze względu na remont sali gimnastycznej uroczystość odbędzie się na górnym korytarzu szkoły.
Z tego powodu nie będzie w szkole w tym dniu Mszy Świętej.

Dowozy i odwozy uczniów klas gimnazjalnych.

Dowóz:

8.30 -Lubomierz + Mszana Górna
8.30 - Łostówka +Łętowe

Odwóz:
10.00 - Lubomierz + Mszana Górna
10.00 - Łętowe +ŁostówkaDyrektor Szkoły mgr Jarosław Mazur

28 sierpnia 2018