Zakończenie roku szkolnego

Uczniowie szkoły pożegnali się z nauczycielami na okres dwumiesięcznych wakacji. W szkole podstawowej uroczystość była nietypowa, ponieważ klasa siódma nie opuszcza szkoły , tylko kontynuuje naukę w klasie ósmej - efekty wdrażanej reformy systemu edukacji. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała p. Marta Skowronek - dyrektor szkoły, która podsumowała mijający rok, życzyła uczniom dobrych wakacji, a następnie wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody, dyplomy za sukcesy w różnych konkursach. Do życzeń dołączyła się również przewodnicząca Rady Rodziców. Msza Święta odbyła się również z udziałem uczniów gimnazjum. W II części uroczystości to właśnie gimnazjaliści żegnali się ze szkołą. Dyrektor szkoły wspólnie z wychowawcami klas wręczali świadectwa najlepszym uczniom. Szczególne brawa otrzymali uczniowie, którzy uzyskali najlepszy w szkole wynik z egzaminu oraz najwyższą średnią ocen z trzech lat nauki. Następnym punktem programu był występ artystyczny uczniów klas drugich, którzy żegnali trzecioklasistów. Oczywiście nie zabrakło sympatycznych gadżetów - upominków dla odchodzących uczniów. Uroczystość zakończyli absolwenci gimnazjum. Dziękowali dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi a szczególnie swoim wychowawcom. Ten wzruszający akcent zakończył rok szkolny 2017/2018.mgr Jarosław Mazur

25 czerwca 2018

Bezpieczeństwo uczniów podczas letniego wypoczynku

Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej skierowała 12 czerwca 2018r. list do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz Rzecznika Praw Dziecka dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku.mgr Jarosław Mazur

20 czerwca 2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 - komunikaty

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018
22 czerwca 2018r. - piątek

godz. 8.15 - uczniowie klas 0 - 7
godz. 9.00 - Msza Święta
godz. 10.00 - uczniowie klas gimnazjalnych

dowóz klas gimnazjalnych:
8.15 - Lubomierz + Mszana Górna
8.40 - Łętowe +Łostówka

odwóz klas gimnazjalnych:
ok. 11.00 - Lubomierz + Mszana Górna
ok. 11.30 - Łętowe + Łostówkamgr Jarosław Mazur

20 czerwca 2018

Święto Szkoły 2017/2018

15.czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej odbyło się Święto Szkoły oraz Festiwal Języków Obcych. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły. Następnie odśpiewany został hymn szkoły i przedstawiono sylwetkę patronki Marii Konopnickiej.

W kolejnej części uroczystości klasa VII i klasy gimnazjalne zaprezentowały utwór lub taniec związany z wylosowanym wcześniej krajem. Były to Polska, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Grecja, Irlandia, Niemcy. Uczniowie wykazali się dużymi zdolnościami tanecznymi i wokalnymi. Mieliśmy okazję zobaczyć świetnie zatańczonego kankana wykonanego przez uczennice klasy VII, romantyczny walc angielski w wykonaniu uczniów III C, oraz tradycyjny grecki taniec Zorba wykonany przez klasę II A. Uczniowie klasy III B zaprezentowali utwór "Zawsze tam gdzie ty" przy akompaniamencie gitary elektrycznej - Katarzyna Majerczyk i saksofonu - Jacek Niedojad. Klasa III A wykonała utwór "El mismo sol" Alvaro Soler w języku hiszpańskim, a uczniowie klasy II B zaśpiewali piosenkę "Is it right" niemieckiej wokalistki Elaizy. Uczniowie przygotowali również interesujące plakaty związane z typowymi potrawami dla każdego kraju.

W ramach podsumowania projektu edukacyjnego uczniowie klas drugich oraz klasy VII pod kierunkiem pani Elżbiety Kubik przedstawili inscenizację baśni Wilhelma i Jakuba Grimm "Śpiąca Królewna" - Schneewittchen w języku niemieckim. Uczestnicy projektu wykazali się doskonałą znajomością języka niemieckiego i znakomitymi zdolnościami aktorskimi docenionymi przez publiczność gromkimi brawami. Występ uświetniły utwory wokalne wykonane przez Aleksandrę Wąchałę i Emilię Potaczek.

Uczniowie klas młodszych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z robotyki.

Dzień zakończyły rozgrywki sportowe na boisku szkolnym.mgr Elżbieta Kubik

17 czerwca 2018

Rok dla Niepodległej

Rok 2018 to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej podejmuje wiele inicjatyw dla uczczenia tego niezwykłego jubileuszu.

22 maja 2018 r. klasy IV - VII wraz z opiekunami, p. Anna Godawską, P. Anną Juzuń, p. Anitą Ziemianin i p. Leszkiem Kamińskim, uczestniczyły w wycieczce do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Ośrodek ten znajduje się w murach dawnego więzienia - jednego z najstarszych w Polsce - pamiętającego czasy powstania listopadowego. Jego krwawe i długie dzieje obejmują rządy dwóch zaborców, I i II wojnę światową, okupację hitlerowską i sowiecką. Obecnie miejsce to służy przede wszystkim młodzieży.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach pt. "Polskie drogi do niepodległości". Podzielono nas na grupy. Pierwsza została skierowana na zwiedzanie więzienia, w którym za czasów wojny byli przetrzymywani, torturowani oraz zabijani polscy żołnierze. Druga grupa odbyła zajęcia, w trakcie których wykonywano plakaty z informacjami na temat takich postaci jak: Stanisław Staszic, Tadeusz Kościuszko, Stefan Żeromski i Józef Piłsudski. Później grupy wymieniły się zadaniami. W przestronnych salach PMPiO podziwialiśmy multimedialną wystawę prezentującą dokonania naszych przodków, historię miasta i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Oświetlenie i scenografia oddawały klimat czasów przeszłych, ułatwiały spotkanie z historią, pomagały ją zinterpretować i zrozumieć. Podczas zwiedzania mieliśmy do dyspozycji dokumenty historyczne lub ich repliki. Na ekranach LED i monitorach wyświetlane były prezentacje oraz filmy dotyczące wydarzeń historycznych i osób zasłużonych w historii Polski.

To była szczególna lekcja historii, która zapadła głęboko w umysłach i serach młodzieży, rozbudowując w nich świadomość patriotyczną i obywatelską.Opracowanie: mgr Anna Juzuń

13 czerwca 2018

Świętokrzyskie Skarby

W dniach 21 - 23 maja 2018 roku uczniowie klas IV - VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej pod opieką nauczycieli, Anny Godawskiej, Anny Juzuń, Anity Ziemianin i Leszka Kamińskiego, wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Kulturowo - Archeologicznym w Nowej Słupi. Jest to park, w którym zrekonstruowano obiekty, właściwe dla budownictwa barbarzyńskiego oraz rzymskiego. Uczniowie obejrzeli obiekty i wzięli udział w pokazach starożytnego kowalstwa, garncarstwa i innych rzemiosł.

Następnie udaliśmy się na Łysą Górę, gdzie zwiedzaliśmy Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Przewodnik opowiadał o historii Klasztoru oraz mieliśmy okazję zobaczyć skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze i ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo - bukowy.

Drugi dzień wycieczki powitał nas słońcem i bezchmurnym niebem. Po śniadaniu pojechaliśmy do Kielc - stolicy województwa świętokrzyskiego. Najpierw odwiedziliśmy Energetyczne Centrum Nauki. Znajduje się tam 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania, np. ważący ponad 750 kg kołowrót, który formą nawiązuje do kombajnu górniczego, ale napędzanego siłą ludzkich mięśni. Obiekt wzbudził nasze zainteresowanie, ponieważ poprzez zabawę mogliśmy się wiele dowiedzieć o otaczającym nas świecie.

Potem wzięliśmy udział w warsztatach w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, a na koniec zwiedzaliśmy centrum Kielc. W programie była m. in. ulica Sienkiewicza - jeden z najdłuższych deptaków w Polsce, Wzgórze Zamkowe, Kadzielnia.

Trzeci dzień zapowiadał się równie ciekawie i atrakcyjnie. Na początek pojechaliśmy do Oblęgorka, dworku Sienkiewicza, który pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Liczne fotografie, fragmenty listów i zachowane wspomnienia, pozwoliły przenieść się nam w czasie i poczuć, jak gość oblęgorskiego pałacyku z dawnych lat.

Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę poprzez zabawę. Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki. Składa się na nią wiele stanowisk multimedialnych, gdzie uczniowie mieli okazję przeprowadzić eksperymenty poznając tajemnice swojego ciała.

Przedostatnim punktem naszej wycieczki był Zamek w Chęcinach wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. n. p. m.), na przełomie XIII i XIV wieku. Po zdobyciu 162 stopni naszym oczom ukazał się piękny krajobraz Gór Świętokrzyskich.

Wreszcie dojechaliśmy do najpiękniejszej jaskini - Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Zobaczyliśmy występujące tam skupiska stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

Ta wycieczka należała do bardzo ciekawych i atrakcyjnych. Zostanie w naszej pamięci. Polecamy wszystkim ziemię kielecką. Naprawdę warto poznać i zwiedzić ten rejon Polski.Opracowanie: mgr Anna Juzuń

13 czerwca 2018

"Lokalne ekologiczne gospodarowanie odpadami - LokalneEGO"

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej uczestniczyli w dwudniowych warsztatach z zakresu gospodarowania odpadami. Zajęcia prowadzone były przez studentów Koła Naukowego przy AGH w Krakowie . Całość przedsięwzięcia została sfinansowana przez Gminę Mszana Dolna. Uczniowie chwali zajęcia mówiąc, że były atrakcyjne i bardzo ważne.

mgr Jarosław Mazur

11 czerwca 2018

Tomasz Figura i Arkadiusz Kamiński, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1
w Mszanie Górnej wśród nagrodzonych w konkursie
"Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii"

18 maja 2018r w Szkole Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu historycznego "Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii" organizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Konkurs zgromadził liczną grupę uczestników z udziałem szkół polonijnych m.in. z Ukrainy, Kazachstanu, Irlandii czy nawet Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wśród nagrodzonych tytułem laureata znalazło się dwóch uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej: Tomasz Figura i Arkadiusz Kamiński.

Tomek uzyskał jeszcze dwie dodatkowe nagrody: loty widokowe na lotnisku w Łososinie Górnej oraz studyjny wyjazd do Brukseli. Gratulujemy uczniom świetnego wyniku.

mgr Jarosław Mazur

21 maj 2018

Wywiadówka w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

Dyrektor Szkoły serdecznie zaprasza Rodziców na zebranie dnia 15.05.2018r. o godz. 16.00. Ze względu na ważność poruszanych spraw prosimy o liczne przybycie.

Dyrektor Szkoły

8 maj 2018

Uroczyste podsumowanie IV Gminnego Konkursu Matematycznego "Magia liczby Pi"

W dniu 9 maja 2018r. w sali narad Urzędu Gminy Mszana Dolna odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu "Magia liczby Pi". Konkurs jest realizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej z inicjatywy nauczyciela matematyki -p. Jarosława Drausa. Gratulacje i dyplomy nagrodzonym uczniom wręczali Wójt Gminy Pan Bolesław Żaba, który objął honorowy patronat nad konkursem oraz Dyrektor Szkoły - p. Marta Skowronek. Uczniom towarzyszyli nauczyciele przygotowujący ich do konkursu oraz przybyli rodzice.

mgr Jarosław Mazur

9 maj 2018

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej.

Dnia 30 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej odbył się uroczysty apel z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VII oraz klas: III a, III b, III c gimnazjum przygotowali okolicznościowy spektakl. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy VII przedstawili pełną napięcia i pasji dyskusję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z posłami patriotami zatroskanymi nad losem ojczyzny. Młodzi aktorzy przypomnieli zgromadzonym najważniejsze zapisy Konstytucji 3 Maja, które miały przyczynić się do stworzenia niepodległego i nowoczesnego państwa. Występ spotkał się z aplauzem i zachwytem publiczności, szczególnie tej najmłodszej, gdyż posłowie chcąc wyrazić entuzjazm z powodu uchwalania Konstytucji zrzucali czapki z głów. Z całą pewnością apel uatrakcyjnił także występ zespołu wokalnego, który wykonał okolicznościowe pieśni patriotyczne. Na koniec Pani Dyrektor Marta Skowronek podziękowała występującym uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.

mgr Anna Jurkowska

8 maj 2018

Konkurs historyczny "Sprawa polska i Polacy w czasie I wojny światowej."

24 kwietnia 2018r. czworo gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej wzięło udział w etapie wojewódzkim konkursu historycznego "Sprawa polska i Polacy w czasie I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia bitwy pod Gorlicami dla przebiegu wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości". Już po raz trzeci zorganizował go Miejski Zespół Szkół nr 3 im. św. Jana Kantego w Gorlicach. Konkurs został objęty honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem Burmistrza Miasta Gorlice. Miał on charakter otwarty i skierowany był do gimnazjalistów województwa małopolskiego. W II etapie konkursu wzięło udział 23 uczniów, którzy odpowiadali na pytania odnoszące się bezpośrednio do historii bitwy pod Gorlicami z 1915 roku oraz dziejów I wojny światowej. Udzielane odpowiedzi ukazały rozległą wiedzę finalistów w przedmiocie konkursu.

Wyniki etapu wojewódzkiego:

1. Kacper Rak - Miejski Zespół Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach
2. Katarzyna Kozyra - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej
3. Natalia Przybycień - Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach
Oliwia Tarsa - Miejski Zespół Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach

W/w uczniowie zostali laureatami konkursu osiągając ponad 80% punków, pozostali uzyskali miano finalistów.

Uczniowie: Katarzyna Kozyra, Paweł Kowalczyk i Bartosz Talarek przygotowywani byli do konkursu przez Zbigniewa Jarosz a Arkadiusz Kamiński przez Jarosława Mazura, nauczycieli historii w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej.mgr Zbigniew Jarosz

26 kwietnia 2018

Nagroda dla Wiktorii Wojtyczki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej.

23 kwietnia 2018 r. w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie miało miejsce podsumowanie konkursu " Drzewo recenzji warto czy nie warto przeczytać", którego organizatorem była Wojewódzka Bibliotekę Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Krakowie.

Wśród wyróżnionych, w kategorii klas 5-6, znalazła Wiktoria Wojtyczka uczennica klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej. Wiktoria zrecenzowała książkę szwedzkiej pisarki Asy Lind " Piaskowy Wilk", o której tak pisze w swojej pracy: " Myślę, że książka jest potrzebna i dorosłym, i maluchom. Tym pierwszym, by przypomnieć jak to jest być dzieckiem. Tym drugim, by trochę przybliżyć im świat dorosłych". Gratulujemy Wiktorii i zachęcamy młodych czytelników do sięgnięcia po tę wartościową pozycję.

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

25 kwietnia 2018

Rekrutacja uzupełniająca do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr1 w Mszanie Górnej

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej ogłasza postępowanie uzupełniające w związku z wolnymi miejscami w oddziale przedszkolnym.
Czas trwania postępowania: od dnia 23 .04.2018 r. do 27.04.2018 r. do godz. 15.00-tej .
Liczba wolnych miejsc - 7.

Dyrektor: Marta Skowronek

23 kwietnia 2018

Wszystko zależy od CIEBIE - spotkanie z Piotrem "Lupim " Lubertowiczem

Piotr LubertowiczWokalista, gitarzysta i autor tekstów. Od 1989 roku współpracuje z czołówką polskiej muzyki rockowej i bluesowej jak: Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, John Porter Band, MokeyBusinnes, Chłopcy z Placu Broni. Był laureatem wielu festiwali, w tym: Rawa Blues, Węgorzewo, Jarocin, WOŚP-Jurka Owsiaka, czy też Inwazja Mocy RMF FM.

...przed laty wyszedł zwycięsko z walki z narkotykami, a tak naprawdę walczy z nimi nieustannie... dziś przestrzega przed nimi młodzież.

W dniu 11.04.2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej odbyło się spotkanie młodzieży z Piotrem "Lupim " Lubertowiczem. W trakcie spotkania opowiedział uczniom o swoim życiu, radzeniu sobie z problemami, słabościami, nałogami. Poruszył tematykę wpadania i wychodzenia z nałogów i konsekwencji jakie niosą za sobą. Jednym z głównych haseł jego przekazu było "Wszystko zależy od CIEBIE, jesteś wyjątkowy więc nie zachowuj się byle jak i nie bądź byle jaki". Atmosfera koncertu, jaką wprowadził muzyk oraz osobiste wypowiedzi, wywołały wiele refleksji i dyskusji wśród młodzieży, a kompozycje rockowe wykonywane w trakcie wystepu, zachwyciły uczniów, szczególnie tych, lubiących "dobrą" muzykę.

Pedagog szkolny Rafał Borowiecki

17 kwietnia 2018

78 Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Młodzież szkół podstawowych gmin Mszana Dolna, Niedźwiedź i miasta Mszana Dolna upamiętniła 78 rocznicę zbrodni katyńskiej i 8 rocznicę katastrofy smoleńskiej udziałem w zawodach sportowych. Po raz szósty na obiekcie sportowym LKS "Witów" Mszana Górna odbył się "Sztafetowy bieg katyński". W słonecznej pogodzie na starcie stanęło dwadzieścia sześć drużyn w kategoriach: rocznik 2002-2004 (13 zespołów) oraz rocznik 2005-2007(13 zespołów). Uczniowie z klas 4-6 mieli do pokonania dystans 4x800 m. Najszybciej pobiegła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej, a trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Dolnej.

Uczniowie klas gimnazjalnych i klas 7 rywalizowali na dystansie 4x1200 m. Pierwsze miejsce uzyskała drużyna "dwójki" z Mszany Dolnej za nimi bieg ukończyła "jedynka" również z Mszany Dolnej, a trzecie miejsce zajęli uczniowie z Kasiny Wielkiej. Puchary, medale i dyplomy wręczali Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna i Marta Skowronek - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Pozostałe drużyny zostały uhonorowane dyplomami.

W "VI Sztafetowym Biegu Katyńskim" wzięła udział rekordowa dotychczas liczba: 112 młodych sportowców. Napoje, rogaliki oraz nagrody zostały ufundowane przez samorządy Gminy Mszana Dolna, Miasta Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź.

Zawody zorganizowali i czuwali nad ich przebiegiem: Ireneusz Nalepa i Zbigniew Jarosz, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Specjalne podziękowania składamy Pani Halinie Potaczek z NZOZ w Mszanie Górnej, która pełniła opiekę pielęgniarską w trakcie zawodów oraz Panu Stanisławowi Białoniowi- prezesowi LKS "Witów" Mszana Górna za udostępnienie obiektu sportowego.

mgr Zbigniew Jarosz

16 kwietnia 2018

Jezus

Aby zwycięstwo dobra nad złem
i życia nad śmiercią,
będące przesłaniem
nadchodzących Świąt Wielkanocnych,
stało się źródłem radości i nadziei.
Dyrekcja Szkoły przypomina, iż wiosenna przerwa świąteczna trwać będzie od 29 marca do 3 kwietnia.

Aktualizacja: Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

27 marzec 2018Święto Liczby PI w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

W dniu 14 marca ogłoszonym jako Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, na terenie naszej placówki odbył się IV Gminny Konkurs "Magia Liczby PI" pod patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna p. Bolesława Żaby. Tym razem edycja tego konkursu była skierowana nie tylko do uczniów klas gimnazjalnych, ale również do uczniów VII klas szkoły podstawowej. W konkursie wzięło łącznie udział 27 uczniów z różnych szkół naszej gminny.

A oto szczegółowe wyniki konkursu:

W kategorii uczniów klas VII:

I miejsce - Patrycja Macuga - Zespół Szkoły i Przedszkola w Olszówce
II miejsce - Paweł Pajdzik - Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu
III miejsce - Karolina Kraus - Zespół Szkoły i Przedszkola w Olszówce

W kategorii uczniów klas II:
I miejsce - Aleksandra Kołodziejczyk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej
II miejsce - Szymon Sater - Zespół Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej
III miejsce - Szymon Kołodziejczyk - Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej

W kategorii uczniów klas III:
I miejsce - Aleksandra Cieżak - Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej
II miejsce - Alicja Kowalczyk - Szkoła Podstwowa nr 1 w Mszanie Górnej
II miejsce - Maria Jania - Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej

Dyrekcja Palcówki wraz z organizatorem konkursu p. Jarosławem Draus składają gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom, a także kierują szczególne podziękowania wszystkim sponsorom w szczególności: Wójtowi Gminny Mszana Dolna, firmom: Komputronik Jelenia Góra, Bank Spółdzielczy Mszana Dolna.

W dniu 16 marca dokonaliśmy również podsumowania wewnątrzszkolnych konkursów związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Liczby PI, w ramach których uczniowie mieli przygotować plakaty o tematyce liczbi Pi oraz wykazać się znajomością jak najdłuższego ciągu cyfr w rozwinięciu dziesiętnym liczby PI,

A oto szczegółowe wyniki konkursów:

W kategorii "Plakat o tematyce liczby PI

I miejsce - Magdalena Babuśka i Katarzyna Kozyra - klasa IIb oddział gimnazjalny
II miejsce - Katarzyna Leśniak - klasa IIa oddział gimnazjalny
III miejsce - Oliwia Kacik i Agnieszka Rapacz - klasa III szkoły podstawowej

W kategorii "Zapamietaj mnie:"
I miejsce - Gabriela Kowalczyk (uczennica podała 165 cyfr po przecinku) - klasa IIb oddział gimnazjalny
II miejsce - Aleksandra Węglarz (uczennica podała 100 cyfr po przecinku) - klasa III szkoły podstawowej
III miejsce - Magdalena Gacek (uczennica podała 83 cyfry po przecinku)- klasa V szkoły podstawowej

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursach, a w szczególności ich zwycięzcom.

Organizator obchodów Dnia Liczby Pi: mgr Jarosław Draus

18 marca 2018

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr1 w Mszanie Górnej

Dyrektor: Marta Skowronek

28 luty 2018

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr1 w Mszanie Górnej

Dyrektor: Marta Skowronek

19 luty 2018

Akcja ekologiczna "Szkole pomagamy i świat oczyszczamy"

Uczniowie, rodzice a także nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej aktywnie zaangażowali się w akcję zbiórki elektrośmieci , której koordynatorem była firma Green Office Ecologic Spółka z o.o. z Warszawy. Wspólnym działaniem zebrano ponad 1600kg zużytego sprzętu elektronicznego za który szkoła otrzymała bonus finansowy o równowartości 390zł na zakupy materiałów biurowych. Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia.

mgr Jarosław Mazur

13 luty 2018

Występy uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum
z Mszany Górnej na VIII Koncercie Noworocznym.

W dniu 26 stycznia 2018 roku w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej odbył się VIII Koncert Noworoczny, na którym to zaprezentowały się zespoły muzyczne z powiatu limanowskiego.

W wydarzeniu wzięli udział również dwa zespoły, w skład których wchodzili uczniowie z naszej szkoły: zespół góralski - złożony z uczniów gimnazjum oraz zespół instrumentalny - w którym zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej oraz klas gimnazjum.

Podczas występów nasi uczniowie pokazali swoje umiejętności z zakresu śpiewu oraz gry na instrumencie. Prezentowane przez zespoły tradycyjne pastorałki były wykonane na wysokim poziomie artystycznym oraz interpretacyjnym.

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcą i dziękujemy za bardzo udany koncert.

mgr Piotr Komar

28 stycznia 2018

Sprawozdanie z uroczystości Dnia Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach nasi seniorzy obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 20.01.2018 r. o godzinie 9.00. w Szkole Podstawowej nr1 w Mszanie Górnej odbyła się z tej okazji wspaniała uroczystość. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek a dzieci wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła klasa 0, która piosenką i wierszami wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Następnie wystąpiła kl. III . W kolejnej części klasa Iwraz z Zespołem Regionalnym ,,Mali Zagórzanie'' . W swoim programie przedstawili obrzęd ,,Kolędowania'', gdzie nie zabrakło pięknie zaśpiewanych kolęd i pastorałek oraz tańców wykonanych przez małych górali. Nie zabrakło życzeń tym razem wyśpiewanych i skierowanych do najbliższych. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany własnoręcznie przez Zespół ,,Mali Zagórzanie". Wzruszeń nie było końca w niejednych oczach widać było radość i szczęście. Oklasków nie brakowało.

Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Do życzeń dołączyła się również Pani dyr. Marta Skowronek nie zapomniała również o nauczycielach dziękując im za przygotowanie uroczystości.

mgr Jadwiga Borowiecka

23 stycznia 2018

Plan lekcji na drugi semestr nauki - obowiązuje od dnia 29 stycznia 2018r.

mgr Jarosław Draus

18 stycznia 2018

Adoracji Żłóbka w kościele św. Michała w Mszanie Dolnej

W czwartek 18 stycznia 2018 roku w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej uczniowie, nauczyciele, pracownicy, absolwenci oraz sympatycy naszej szkoły wzięli udział w Adoracji Żłóbka . Licznie zgromadzeni śpiewali kolędy i pastorałki przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych. Kolejnym utworom towarzyszyły deklamacje, podkreślające jak wielką wartość ma narodzenie tego Jedynego Dziecka - Jezusa. Po adoracji odbyła się msza św. w intencji nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. Kultywowanie tej wieloletniej tradycji jest ważnym i radosnym momentem w życiu naszej społeczności - Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej im. Marii Konopnickiej.

mgr Leszek Kamiński

19 stycznia 2018

"Śladami oddziału partyzanckiego Wilk"

Dnia 15.12.2017 odbyła się wycieczka w rejony góry Mogielicy. Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej wzięło w niej udział trzynastu gimnazjalistów pod opieką pana Zbigniew Jarosza. Celem wyjścia w góry było poznanie historii działań I Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w okresie II wojny światowej. Umożliwiła nam to ścieżka historyczno- edukacyjna "Śladami oddziału partyzanckiego Wilk". Wyjazd nastąpił około godziny 9. Gdy dojechaliśmy na miejsce spotkaliśmy się z 4 rekonstruktorami ubranyni w brązowo-zielone mundury, Każdy był inny, aby pokazać nam jak wyglądały realia lat 40 ubiegłego wieku. Po krótkim wprowadzającym nas w tematykę wycieczki, poszliśmy w stronę samej góry. Przeszliśmy 200-300 metrów i doszliśmy do ,,Leśniczówki Florka``, gdzie spotykali się partyzanci. W latach powojennych leśniczówka pełniła funkcję szkoły. Uczęszczał tam też mój dziadek. O znaczeniu leśniczówki opowiedział pan, obejrzeliśmy zdjęcia zdjęcia z ,,Wyrębisk Zalesiańskich`` (na nich również mieszkał mój dziadek). Pan prezes "SRH 1PSP-AK" opowiadał bardzo ciekawie, że nie spostrzegliśmy się kiedy przeznaczony czas minął. Podczas tego spotkania opowiadałem o tym co przekazali mi mój dziadek i prababcia, byli bardzo zdziwieni, tym że znam historię tego miejsca. Po leśniczówce przeszliśmy do ,,Krzyża Partyzanckiego`` gdzie odbywały się msze partyzanckie odprawiane przez księdza którego pseudonim brzmiał ,,Urban``. Gdy przybyliśmy na miejsce, stało przy krzyżu kolejnych dwóch rekonstruktorów. Po opowiedzeniu historii tego miejsca do krzyża podeszli przedstawiciele szkół i przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej gdzie złożyli znicze. Następnie upamiętniliśmy tych co walczyli o naszą wolność minutą ciszy, po tym zaśpiewaliśmy hymn RP i ruszyliśmy w dalszą drogę do jej rozwidlenia. Na tym rozwidleniu była chwila odpoczynku. Po tym poszliśmy w prawo, wydawało by się że droga nie ma końca. I doszliśmy do potoku który sobie spokojnie spływał, a my? Musieliśmy wyjść w górę. Droga nie była przyjemna ale przy słuchaniu opowiadań pana prezesa czas szybko nam minął. Po wyjściu przywitała nas kolejna tablica pamiątkowa. Tym razem pokazała tam jak żyli partyzanci. Po omówieniu tego przeszliśmy do broni jakich używali partyzanci. W nich znalazły się: Sten, MP40 i Mosin (miałem okazję się nimi pobawić). Panowie bardzo szczegółowo o nich opowiadali. W trakcie omawiania ostatniej broni przyszedł jeden z rekonstruktorów i powiedział że czas nas nagli, więc ruszyliśmy dalej. Znowu pod górkę, lecz gdy wyszliśmy przywitała nas łagodna droga. Po ok. 50 metrach przywitał nas piękny widok gór. Zrobiłem parę fotek i lecimy dalej. Znów pod górkę, lecz było łatwiej niż wcześniej. Chwila przerwy i znów droga 1,5 km (wg mnie). Po przejściu 1 km mieliśmy lekcję musztry. 10 minut zabawy i koniec idziemy dalej. Wróciliśmy do rozwidlenia a tam pan rekonstruktor powiedział że muszą sprawdzić czy patrol niemiecki nie wyruszył z obozu. Parę sygnałów i okazało się że to oni, Niemcy. Gdy zauważyli partyzantów zaczęła się strzelanina (oczywiście na ślepe naboje). Trwało to ok. 10 min. Po wszystkim okazało się że jest już bardzo późno. Pozbierane parę łusek i idziemy. Wsiadamy do autobusu i jedziemy na obiad do Kamienicy. Był smaczny, lecz nie to było najważniejsze, spotkaliśmy partyzanta który na własnej skórze przekonał się czym są realia wojny. Po krótkim spotkaniu wróciliśmy do domów. Ten dzień był pełen wrażeń, za które dziękujemy: "Stowarzyszeniu Odra-Niemen" oraz "Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP-AK" z Limanowej" - organizatorom rajdu.

Autor - Mateusz Mucha

15 stycznia 2018

"Niebo vs piekło"

"Jeden zero dla nieba" - to tytuł przedstawienia, które 22 grudnia 2017r. zaprezentowały dzieci z grupy teatralnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. W ten sposób -podtrzymując coroczną tradycję - wprowadziły całą społeczność szkolną w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Nie były to typowe jasełka, zabrakło stajenki, trzech króli, pasterzy. Widzowie zobaczyli natomiast walkę w niebie. Choć niewidoczną na co dzień, to często rozgrywającą się w ludzkich sercach - walkę między dobrem, a złem. Dobro zwyciężyło, Chrystus przyszedł na świat. Oby w naszych sercach, domach i najbliższym otoczeniu zawsze zwyciężała miłość, uczciwość i sprawiedliwość.

Dziękuję moim uczniom, a w szczególności tym z klasy VII, którzy pomimo wielu obowiązków szkolnych, podjęli trud przygotowania przedstawienia i z zapałem oraz wieloma własnymi pomysłami w nim uczestniczyli.

Na uwagę zasługują również dekoracje, które stanowią nieodłączny element każdego przedstawienia. Bywają bardzo pracochłonne, ale bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie efekt końcowy spektaklu. Jak zwykle niezawodne panie: Anita Ziemianin i Anna Godawska dołożyły wielu starań, aby i tym razem scenografia dopełniła całości i oddała nastrój przedstawienia.,

Ciekawym akcentem był również udział młodzieży z klas gimnazjalnych, którzy w strojach regionalnych przy akompaniamencie własnych instrumentów wykonali kolędy.

Na zakończenie dyrektor szkoły p.Marta Skowronek oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim życzenia świąteczne i wręczyli drobne upominki.

Opiekun grupy teatralnej: Anna Juzuń

23 grudnia 2017

Szlachetna Paczka już po raz piąty w naszej szkole!!!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej już po raz piąty włączyli się w akcję "Szlachetna Paczka" i pomogli potrzebującej osobie. Pan Jan (85l.), który mieszka samotnie, ma bardzo trudną sytuację materialną i zdrowotną, utrzymuje się wyłącznie z niskiego zasiłku. Uczniowie zebrali 11 paczek o łącznej wartości 2 tysięcy złotych. Przez dwa tygodnie dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej wraz z ich rodzicami, wychowawcami, nauczycielami oraz pozostałymi pracownikami szkoły, a także z panią Dyrektor Martą Skowronek, zbierali potrzebne rzeczy i produkty dla pana Jana. Nauczyciele i uczniowie zakupili nową lodówkę, udało się również zebrać nowe ręczniki, pościele, koc, kurtkę, czapkę, rękawiczki, swetry, mnóstwo jedzenia oraz środków czystości. Wszystko to zostało w miniony weekend przekazane panu Janowi.. W sobotę, 9 grudnia, paczki i prezenty trafiły do samotnego, starszego pana, który potrzebował naszej pomocy. Piąty raz nasza szkoła bierze udział w Szlachetnej Paczce i jak co roku, również tym razem uczniowie, rodzice i nauczyciele stanęli na wysokości zadania.

opr. Ewa Pajdo

22 grudnia 2017


Spotkanie autorskie z Władysławą Anną Jamróz

W dniu 7 grudnia uczniowie klas I-IV oraz oddziału przedszkolnego wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Władysławą Anną Jamróz - poetką, pisarką, dziennikarką, emerytowaną nauczycielką z Mszany Dolnej.

Autorka opowiedziała dzieciom o początkach swojej drogi pisarskiej, gdy jako dziecko układała wiersze o pięknie otaczającego świata. Uczniowie zapoznali się z jej twórczością, słuchając w skupieniu czytanych przez pisarkę tekstów, pisanych z myślą o młodszych czytelnikach - " Boże Narodzenie" oraz " Bajka o góralskim krasnoludku". Wszyscy brali aktywny udział w spotkaniu, które stanowiło wspaniałe wprowadzenie w atmosferę zbliżających się świat. Dziękujemy Pani Władysławie Jamróz, że przyjęła nasze zaproszenia i tak pięknie wprowadziła dzieci w świat literatury.

Spotkanie autorskie realizowane było w ramach projektu Narodowy Program Rozwoje Czytelnictwa.

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

12 grudnia 2017

Dzień Pluszowego Misia w SP nr 1 w Mszanie Górnej.

Uczniowie klas I-IV oraz dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej wspólnie świętowali w bibliotece szkolnej Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia przez Panią Dyrektor nagród i wyróżnień w czytelniczym konkursie plastycznym " Misie znane i mniej znane". Uczestnicy mieli sportretować wybranego misia - bohatera książkowego. W konkursie wzięło udział 28 uczniów, którzy dowolnymi technikami wykonali portrety Kubusia Puchatka, Misia Uszatka oraz Misia Paddingtona.

Po podsumowaniu konkursu przyszedł czas na wspólną zabawę. Uczniowie klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego wzięli udział w konkursie wiedzy o misiach, rysowali portret misia z zasłoniętymi oczami i układali puzzle.

Imprezie towarzyszyła wystawa książek, których bohaterami są misie, ze zbiorów biblioteki szkolnej i publicznej. Oddział przedszkolny przygotował album z ilustracjami do książki Łukasza Wierzbickiego " Dziadek i niedźwiadek", a uczennice klasy siódmej wykonały lapbooka, którego tematem była książka A.A. Milne " Kubuś Puchatek."

Imprez czytelnicza realizowana była w ramach projektu Narodowy Program Rozwoje Czytelnictwa.

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

5 grudnia 2017

Nagrody w konkursie czytelniczym dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej.

17 listopada br. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej miało miejsce podsumowanie i rozdanie nagród w II edycji plastycznego konkursu czytelniczego na plakat pod hasłem " Dobry zwyczaj wypożyczaj" dla uczniów klas IV-VI. Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami szkół podstawowych powiatu limanowskiego realizujących Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Laureatkami konkursu zostały trzy uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Aleksandra Rapacz z klasy VI zdobyła III miejsce, w swojej pracy zachęcała do przeczytania książek z serii "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki. Na plakacie umieściła hasło " Biblioteka jest the best, dużo książek tutaj jest na każda porę roku". Wyróżnienie otrzymały Zofia Bieniek z klasy VI i Magdalena Dziedzina z kl. V, których plakaty polecały do przeczytania książki z serii " Nela Mała reporterka." Gratulujemy!

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

21 listopad 2017

"Tolerancja nie oznacza akceptacji"
Dni Przeciwko Przemocy w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

W dniach 20-24 XI zrealizowana została tegoroczna edycja akcji profilaktycznej "Dni Przeciwko Przemocy", realizowanej od szesnastu lat w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. W bieżącym roku szkolnym przebiegała ona pod hasłem "Tolerancja nie oznacza akceptacji".

W ramach akcji uczniowie obejrzeli spektakle profilaktyczne zrealizowane przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa.

Pierwszy spektakl przeznaczony był dla uczniów klas 0-III i nosił tytuł "Na końcu świata... Przygody Misia i Kacpra pirata ". Spektakl poruszał problemy przyjaźni i tolerancji , wartości które w bieżącym roku szkolnym były myślą przewodnią podjętych działań.

Młodzież z klas IV - VII obejrzała spektakl "Ja, egoista". To przedstawienie opowiadające o tym, jak ważne w życiu są przyjaźń, wzajemny szacunek, dbanie o dobre relacje z rówieśnikami , bycie miłym i kulturalnym. Pokazuje, jak złe bywają skutki źle pojętej pewności siebie, wywyższania się i traktowania innych, jak gorszych od siebie oraz jak łatwo można wszystko stracić poprzez nieodpowiednie zachowanie.

Spektakle skłoniły uczniów do chwili refleksji i zadumy nad swoim postępowaniem i zachowaniem wobec innych, jednocześnie dostarczyły im dużą dawkę humoru i dobrej zabawy.

Ponadto wychowawcy w trakcie godzin wychowawczych poruszyli tematykę tolerancji i akceptacji, klasy natomiast wykonały gazetki klasowe poświęcone tej tematyce. Uczniowie zostali zachęceni do udziału w konkursie plastycznym, w ramach którego mieli wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice przedstawiającą scenkę rodzajową związaną z hasłem przewodnim całej akcji.

24 listopada odbyło się podsumowanie Dni Przeciwko Przemocy oraz ogłoszenie wyników konkursu plastycznego. Najlepsze prace zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Istotnym jest, że udało się skłonić naszych uczniów do chwili refleksji i zadumy nad swoim postępowaniem i zachowaniem wobec innych, zwrócić ich uwagę na pojęcia: tolerancja, szacunek, poszanowanie, godność człowieka i prawo do bezpieczeństwa.

Dni Przeciwko Przemocy, które odbywają się w naszej szkole cyklicznie, są ważnym elementem działań profilaktycznych. Pomysłodawcami i koordynatorami całego przedsięwzięcia są: Rafał Borowiecki i Anna Mrózek-Kotarska. Należy nadmienić iż corocznie akcja finansowana jest przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.

Głęboko wierzymy w to, że podjęte działania trafiły do grupy młodych odbiorców i być może skłoniły ich do refleksji, zastanowienia się, a być może zmiany swojego stosunku do drugiego człowieka.

mgr Mazur Jarosław

15 listopad 2017

Święto Zawodów Limanowa 2017

15.11.2017 roku uczniowie klas trzecich a, b, c Szkoły Podstawowej (oddziały gimnazjale) w ramach projektu SPInKa uczestniczyli w Święcie Zawodów, które zorganizowano w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. Zwiedzający uczestniczyli w pokazach zawodoznawczych uczniów z Powiatowych Szkół Zawodowych. Była to również okazja do wypróbowania swoich sił w wykonaniu prac związanych z różnymi zawodami. Ponadto gimnazjaliści mogli zapoznać się z kierunkami kształcenia proponowanymi przez szkoły.

Doradca zawodowy: Jadwiga Borowiecka

19 listopad 2017

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w SP nr 1 w Mszanie Górnej

Uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości odbył się 10 listopada 2017r. Inscenizację słowno-muzyczną przedstawili uczniowie klas gimnazjalnych przygotowani przez nauczycieli: Katarzynę Sobuń, Danutę Dorynek i Piotra Komara. Krótkie scenki historyczne przeplatane znanymi pieśniami patriotycznymi stworzyły podniosłą atmosferę. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły p. Marta Skowronek podziękowała nauczycielom i uczniom za piękną oprawę wydarzenia.

mgr Mazur Jarosław

15 listopad 2017

Święto drzewa w Szkole Podstawowej nr 1

W piątek 20 października 2017 roku klasa II A gimnazjalna wraz z Wicedyrektorem szkoły Jarosławem Mazurem posadziła drzewa z okazji Święta drzewa. Sadzonki ufundowało Starostwo Powiatowe w Limanowej. W tym roku nasza szkoła posadziła sosnę czarną i buka kolumnowego. W sadzeniu jak co roku pomagali nam pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego, Pani Anna Kurzeja i Pan Michał Kosiarski. Młodzież mogła się dowiedzieć w jaki sposób sadzić drzewa, w jak najbardziej odpowiednim terminie. Wydarzeniu "towarzyszyła" odpowiednia pogoda i bardzo miła atmosfera.

mgr Helena Domagała

8 listopad 2017

Biwak na Jasieniu

W dniach 20-22.X 2017 uczniowie naszej szkoły, należący do drużyny Harcerskiej Czerwone Słońce wzięli udział w integracyjnym biwaku harcerskim, inaugurującym nowy rok harcerski. Tematem biwaku były czasy PRL-u, który dla dzieci okazał się być bardzo ciekawym ale również nowym przeżyciem. Podczas trwania biwaku z bazą noclegową na Jasieniu w bacówce Młodzieżowego Ośrodka Młodzieżowego w Mszanie Dolnej, odbyliśmy wycieczkę na szczyt Jasienia, gdzie harcerze mieli okazję zobaczyć starą bacówkę. Wielu wrażeń dostarczyła im gra w paintballa, którą prowadził komendant Hufca Gorczańskiego pwd Grzegorz Jasiński. Bardzo ciekawy okazał się bieg patrolowy tematycznie związany z PRL-em, podczas którego trzeba było wykonać wiele zadań związanych z czasami PRL-u. Interesująca również był wieczorna gra handlowa, podczas której należało wymieniać różne towary, a także można było dokonywać zakupów w sklepie-Pewex. Nawet posiłki przygotowane dla dzieci należało wymieniać na kartki, a papier toaletowy był towarem luksusowym. Harcerze mieli również okazję poznać smak bloku czekoladowego, który w tamtych czasach dzielnie udawał czekoladę. Zresztą okazał się być prawdziwym kulinarnym hitem (przepis w dołączonych zdjęciach). Nie zabrakło również ogniska, pieczonych kiełbasek oraz prawdziwie harcerskich piosenek i zabaw. Biwak zakończyliśmy w niedzielę apelem pożegnalnym.

Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania!

pwd Anna Mrózek-Kotarska

6 listopad 2017

Projekt "Jestem kulturalny, jestem kulturalna 3. edycja"

Akademia Kultury odbywa się w ramach projektu Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ "Jestem kulturalny, jestem kulturalna 3. edycja", w partnerstwie z Fundacją Miasto Literatury oraz Kawiarnią Literacką. Projekt "Jestem kulturalny, jestem kulturalna 3. edycja" jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Młodzież z naszej szkoły po raz drugi miała możliwość uczestniczyć w projekcie przygotowanym przez Fundację Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Tym razem były to warsztaty pt. "Aktor". Warsztaty odbyły się 30 października, wzięło w nich udział 15 uczniów. Warsztaty prowadził teatrolog Tomasz Macios oraz gość specjalny- aktor teatralny i filmowy Krzysztof Piątkowski. Uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda etap przygotowywania się do bycia aktorem, gdzie można studiować aktorstwo oraz jak wygląda praca i życie aktora. Pan Krzysztof w bardzo ciekawy sposób opowiadał o aktorstwie nie tylko jako zawodzie ale przede wszystkim Jego ogromnej pasji. Uczniowie mieli okazję zadawać mu pytania oraz uczestniczyć w zabawach integracyjnych , w których umiejętności aktorskie bardzo się przydały. Czekamy na więcej.

mgr Anna Mrózek-Kotarska

6 listopad 2017

SPInKa na wycieczce

26 października 2017 roku uczniowie klasy 3 c pod opieką pani Jadwigi Borowieckiej szkolnego doradcy zawodowego w ramach projektu SPInKa udała się na wycieczkę do Ośrodka Zdrowia w Mszanie Górnej

Celem naszej wycieczki było poznanie zawodów pielęgniarki, higienistki stomatologicznej oraz technika urządzeń medycznych. Wkrótce każdy trzecioklasista stanie przed trudnym wyborem dalszej ścieżki kształcenia, a dokonany wybór będzie miał ogromny wpływ na to, co uczniowie będą robić w przyszłości, jaki zawód będą wykonywać. Dlatego też takie inicjatywy podejmowane przez szkołę pomogą im w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, a w przyszłości - wykonywanego zawodu.

mgr Jadwiga Borowiecka

30 październik 2017

Dyrektor Szkoły Podstawowej informuje

W związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych Dyrekcja Szkoły w porozumieniu
z Radą Pedagogiczną podjąła decyzję, iż dzień
2 litopad 2017r. będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

Dykrekcja szkoły informuje również, że zamianie uległ adres strony internetowej oraz adres e-mail.
Poniżej zamieszczone zostają nowe adresy:

www.podstawowka.mszana.pl
podstawowka.mszana@onet.pl

mgr Marta Skowronek

25 październik 2017

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

W przeddzień 14.10.2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Następnie przystąpiliśmy do ślubowania. Pierwszaczki przepięknie zaprezentowały się przed całą szkołą. Po odczytaniu roty przyrzeczenia przez przewodniczącą SU, nasze dzielne maluchy zostały pasowane przez Panią Dyrektor, a wychowawczyni pani Jadwiga Borowiecka wręczyła swoim podopiecznym pamiątkowe dyplomy. Upominki dla pierwszaków przygotowały także: klasa III i zerówka oraz w imieniu klas IV-VII samorząd uczniowski. Cała społeczność nagrodziła pierwszaków gromkimi brawami.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich do obejrzenia krótkiej inscenizacji

pt. "Jeden dzień z życia klasy….", w której to w zabawny sposób uczniowie klasy 2c przedstawili lekcje z najbardziej charakterystycznymi nauczycielami naszej szkoły. Nie mogło zatem zabraknąć charyzmatycznej lekcji historii z panem Jarosławem Mazurem, ekscytującej przede wszystkim chłopaków lekcji biologii z panią Heleną Domagałą, trudnej lekcji matematyki z panem Jarosławem Drausem, świetnej lekcji religii z księdzem Tomaszem, "wybuchowej" lekcji chemii z panią Krystyną Sutor. Wisienką na torcie była…. lekcja geografii z panem Lesławem Pulitem. Wszyscy zgromadzeni dobrze się bawili.

Po przedstawieniu nastąpił czas na życzenia. Jako pierwsza głos zabrała p.Marta Skowronek - dyrektor szkoły, która złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom administracji. Mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców, pani Maria Rapacz, która również złożyła podziękowania dla nauczycieli za ich trudną pracę.

Nie zabrakło podziękowań także od uczniów, w imieniu których życzenia złożyła przewodnicząca SU Patrycja Zoń i jej koleżanka Gabriela Pietrzak.

I mimo że nasza akademia odbyła się 13-go w piątek, wszystko nam wyszło!

red. Agnieszka Karpierz

14 październik 2017

Odpowiedzialność prawna nieletnich- spotkanie z policjantem

W ramach cyklu spotkań z policją w dniu 12.10.2017r uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Limanowej z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii.

Policjanci wyjaśnili młodzieży kogo określa się mianem nieletniego, jak również zakres odpowiedzialności prawnej, która obowiązuje osoby nieletnie. Uczniowie zapoznali się z przepisami Ustawy o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dowiedzieli się jak przebiega postępowanie w sprawie nieletniego i jakie środki wychowawcze może zastosować Sąd Rodzinny wobec sprawcy czynu karalnego. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jakie zachowania zaliczamy do przejawów demoralizacji oraz jaką odpowiedzialność ponoszą nieletni za ich popełnianie.

W rozmowie z młodzieżą nie zabrakło przestróg związanych z konsekwencjami zażywania środków psychoaktywnych, a także nadmiernego i niewłaściwego korzystania z sieci Internet.

Rafał Borowiecki - pedagog szkolny

13 październik 2017

Naukowa epidemia, czary mary i alchemia w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

Dnia 11 października 2017r. naszą szkołę odwiedzili pasjonaci chemii i fizyki "zaelektryzowani", którzy pokazali niecodzienne eksperymenty z dużą dawka humoru. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali prezentowane doświadczenia, między innymi przy użyciu gazów: helu, wodoru, tlenku węgla(IV), propanu, butanu. Każdy z uczestników mógł nie tylko oglądać eksperymenty, ale również wziąć w nich udział.

Najbardziej efektownym doświadczeniem było "podpalenie" dłoni uczennicy z kl. V Zuzi. Prezentacja była bardzo widowiskowa. Taka nauka przez zabawę wszystkim się podobała. I dostarczyła sporo emocji.

Na koniec uczniowie nagrodzili występujących gromkimi brawami.

mgr Krystyna Sutor

12 październik 2017

XII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych im. mjr. Józefa Kurasia "Ognia"

W dniach 29.09-01.10.2017r. odbył się XII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych im. mjr. Józefa Kurasia "Ognia", w którym wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Opiekunem dziesięcioosobowej grupy był Pan Zbigniew Jarosz. Rajd odbył się w Gorcach z bazą w schronisku znajdującym się na Turbaczu.

W czasie trwania rajdu uczestnicy poznali dzieje polskiego podziemia zbrojnego walczącego o niepodległość z komunistami w latach 1945-1947 na terenie Podhala oraz okolic. Tak jak w poprzednich edycjach, uczestnicy tworząc kilkuosobowe patrole, w pierwszym i drugim dniu rajdu przemierzali szlaki, po których chodzili "Żołnierze Wyklęci", wykonując przeróżne zadania na punktach kontrolnych.

Uczniowie naszej szkoły stworzyli patrol, który otrzymał nazwę "Skała" i tą grupą dowodził Bartosz Talarek. Zespół ten na rajdzie pokazał się z jak najlepszej strony, dzięki czemu zdobył on uznanie w oczach organizatorów. Trzeba zaznaczyć, że zadania nie należały do łatwych. Sama droga, którą musieli pokonać wymagała wytrwałości jak i dobrej kondycji, ponieważ nasza młodzież pokonała około 40 km.

W pierwszy dzień o godzinie 11:20 uczestnicy rajdu wyszli z Ostrowska. Najpierw grupa poszła zapalić znicz przy miejscu śmierci majora "Ognia". Po drodze napotkali człowieka, który podawał się za brata "Ognia". Idąc dalej zespół napotkał patrol Milicji Obywatelskiej, który nakazał zrobić test historyczny. Następnym wymagającym zadaniem było znalezienie obelisku upamiętniającego Polskę Walczącą oraz ukrytej informacji, która zawierała nowe hasło, potrzebne do dalszych zadań. Na następnym punkcie patrol "Skała" napotkał patrol partyzancki. Na tym punkcie trzeba było wykazać się znajomością musztry oraz zaśpiewać piosenkę patriotyczną. Oczywiście dzięki znakomitemu przygotowaniu grupy przez Pana Zbigniewa Jarosza z tym zadaniem nie było żadnego problemu. Na kolejnym zadaniu patrol musiał pokazać znajomość pierwszej pomocy, broni i musztry. Na tym punkcie okazało się że człowiek, który podawał się za brata "Ognia" był konfidentem współpracującym z KBW. Kolejnym bardzo ważnym punktem była przysięga pod krzyżem upamiętniającym poległych w walce o ojczyznę partyzantów. Następną misją był bieg na czas na czoło Turbacza. Mimo ogromnego zmęczenia nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie. Po biegu na czas grupa została złapana i udała się na przesłuchanie, podczas którego dowódca nie zgodził się na współpracę z KBW i cała grupa została skazana na więzienie. Tak zakończył się pierwszy dzień rajdu.

Drugiego dnia ponownie odbyło się przesłuchanie, po którym przebiegli młodzi ludzie uciekli z więzienia. Idąc zgodnie z mapą natrafili na patrol Ludowego Wojska Polskiego, który kazał grupie rozpoznać różne osobistości Polski Ludowej. Kolejnym punktem było spotkanie z patrolem "Ognia". Tam do zadań uczestników należało pokazanie na mapie terenów stacjonowania poszczególnych kompanii Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica". Podążając dalej patrol musiał przesłuchać milicjanta i wyciągnąć od niego jak najwięcej informacji. Na polanie Stawieniec grupa spotkała się z "Ogniem". Po raz kolejny sprawdzono znajomość musztry, ale oprócz tego przeprowadzono ćwiczenia defensywne oraz należało rozrysować plan obrony koliby na Stawieńcu. To zadanie wypadło bardzo dobrze dzięki dowódcy. Dalej na uczniów napadła obława NKWD, która za wszelką cenę chciała uzyskać informację o partyzantach, lecz grupa nie dała się nakłonić i nie powiedziała nic. Następnym punktem było spotkanie łączniczki i dołączenie do Wiarusów. Tak minął drugi dzień rajdu.

Ostatniego dnia ogłoszono wyniki rywalizacji rajdu. Uczniowie naszej szkoły zajęli 4. miejsce wśród 11 możliwych. Po rozdaniu nagród wszyscy udali się na mszę św. do Kaplicy Papieskiej. Następnie odbyła się rekonstrukcja historyczna i uroczyste zakończenie rajdu. To wydarzenie zapewne na długo pozostawi ślad w pamięci naszych uczniów. Jednogłośnie uznali, że ten rajd był dla nich dużym przeżyciem i są dumni z tego, że ukończyli go z tak dobrym wynikiem.

tekst: Aleksandra Wąchała, fotografia: Klaudia Mysza

11 październik 2017

Informacje Dyrektora SzkołyDyrektor szkoły mgr Marta Skowronek

21 września 2017

Spotkanie z Policjantami w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej

20 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej uczestniczyli w spotkaniu z asp. szt. Markiem Śliwą oraz st. sierż. Iwoną Pawlik policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Limanowej z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii.

Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0 - III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Policjanci uczulili także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Przypomniali, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali odblaskowe opaski.

Drugie spotkanie, przeznaczone było dla uczniów klas IV-V. Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjanci przypomnieli uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Opowiedzieli o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Odpowiadali również na pytania uczniów dotyczące niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w internecie. Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnili, dlaczego jest ono tak niebezpieczne - kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjanci radzili, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślali, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które należy zgłaszać organom ścigania.

Mamy nadzieję że zajęcia przeprowadzone przez policjantów przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród uczniów oraz wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach.

Pedagog szkolny mgr Rafał Borowiecki

21 września 2017

Wycieczka piesza na Gorc Kamienicki

Dnia 19 września uczniowie klasy II A pod opieką wychowawcy Anny Mrózek-Kotarskiej, Kai Kotarskiej i pana Ireneusza Nalepy wyruszyli na pieszą wycieczkę, której celem był Gorc Kamienicki liczący 1228 m.

Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 8:30. Szliśmy niebieskim szlakiem, podziwiając mijane po drodze kolorowe górskie krajobrazy. Doszliśmy na Polanę "Świnkówka," gdzie chwile odpoczęliśmy, rozkoszując się widokiem Tatr i przepysznymi kanapkami.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę. Po kilkunastominutowej wędrówce byliśmy już niedaleko szczytu , u podnóży którego stoją 2 bacówki. Po paru minutach marszu naszym oczom ukazała się górująca na szczycie, wieża widokowa. Nie mogliśmy się doczekać by dotrzeć na miejsce. Należy podkreślić, że wieża robi naprawdę ogromne wrażenie. Gdy wyszliśmy na szczyt po ponad 170 schodach, naszym oczom ukazały się naprawdę cudne widoki , rozpościerające się z wieży. Należy dodać, że wieża na Gorcu ma jeszcze trzy siostry, na Lubaniu, na Koziarzu i Magurkach.

Po zejściu poszliśmy do jednej z bacówek i zapaliliśmy ognisko. Piekliśmy kiełbaski i pianki. Niestety zaczął padać deszcz i musieliśmy ruszyć w drogę powrotną . Na szczęście gęsty las okazał się być niezawodnym parasolem. Mamy nadzieję, że uda nam się niedługo znów wybrać na górski szlak.

mgr Anna Mrózek-Kotarska

21 września 2017

Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mszanie Górnej nowy rok szkolny rozpoczął się Mszą Świętą prowadzoną przez ks. Tomasz Steca. Klasy gimnazjalne, zgodnie z założeniami reformy są klasami włączonymi w strukturę szkoły podstawowej i wygaszanymi. Po Mszy Świętej poświęcone zostały tornistry pierwszoklasistów, następnie wprowadzono sztandary szkół i odśpiewano hymn państwowy. Potem Dyrektor szkoły p. mgr Marta Skowronek serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych: nauczycieli pracowników i rodziców i złożyła życzenia spokojnej i efektywnej pracy w nowym roku. P. Mazur Jarosław - wicedyrektor szkoły nawiązał do 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pierwszy dzień szkoły zakończyły spotkania uczniów z wychowawcami klas.

mgr Jarosław Mazur - wicedyrektor

5 września 2017Plan lekcji na rok szkolny 2017/2018

mgr Jarosław Draus

1 września 2017Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Dyrekcja ZPO w Mszanie Górnej informuje:

Początek roku szkolnego 2017/2018 : 4 września 2017r. (tj. poniedziałek)

godz.9.00 - Msza Święta na sali gimnastycznej ZPO
godz. 10.00 - wystąpienie Dyrektora ZPO
godz.10.15-10.45 - spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.

Organizacja dowozu i odwozu uczniów gimnazjum w dn. 4 września 2017r.

Dowóz:
Łostówka: 8.20
Łętowe: 8.20
Lubomierz Przysłop + Kościół : 8.40
Lubomierz Król. Góra + Mszana G.: 8.40

Odwóz:
Łętowe , Łostówka.: ok.10.45
Lubomierz, Mszana Górna : ok.11.15

mgr Jarosław Mazur - wicedyrektor

31 sierpnia 2017