Egzaminy poprawkowe

I dzień - 29 sierpnia - od godziny 8:30

fizyka, j. angielski

egzamin pisemny: 8:30 - 9:15
egzamin ustny: 9:30 - 10:00

II dzień - 30 sierpnia - od godziny 8:30

matematyka

egzamin pisemny: 8:30 - 9:15
egzamin ustny: 10:00 - 11:30

historia
egzamin pisemny: 8:30 - 9:15
egzamin ustny: 9:30 - 10:00

mgr Jarosław Mazur - wicedyrektor

17 sierpnia 2017

Zakończenie roku szkolnego w ZPO w Mszanie Górnej.

Uczniowie szkoły pożegnali się z nauczycielami na okres dwumiesięcznych wakacji. W szkole podstawowej uroczystość była nietypowa, ponieważ klasa szósta nie opuszcza szkoły , tylko kontynuuje naukę w klasie siódmej - efekty wdrażanej reformy systemu edukacji. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała p. Marta Skowronek - dyrektor szkoły, która podsumowała rok szkolny, życzyła uczniom dobrych wakacji a następnie wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody, dyplomy za sukcesy w różnych konkursach. Do życzeń dołączyła się również przewodnicząca Rady Rodziców p. Maria Rapacz. Msza Święta prowadzona przez ks. Tomasza Steca odbyła się również z udziałem uczniów gimnazjum. W II części uroczystości to właśnie gimnazjaliści żegnali się ze szkołą. Dyrektor ZPO wspólnie z wychowawcami klas wręczali świadectwa najlepszym uczniom. Szczególne brawa otrzymała Weronika Jarosz z kl. IIIc, która uzyskała najlepszy w szkole wynik z egzaminu oraz najwyższą średnią ocen z trzech lat nauki. Następnym punktem programu był występ artystyczny uczniów klas drugich przygotowanych przez p. Helenę Domagała, którzy żegnali trzecioklasistów. Oczywiście nie zabrakło sympatycznych słoników - upominków dla odchodzących uczniów. Na zakończenie uroczystości głos zabrali absolwenci gimnazjum. Dziękowali dyrekcji,nauczycielom, pracownikom obsługi a szczególnie swoim wychowawcom, potem w krótkiej multimedialnej prezentacji przypomnieli wszystkim swój trzyletni pobyt w gimnazjum. Było to bardzo wzruszające przedstawienie , które zakończyło rok szkolny 2016/2017 w naszym zespole.

mgr Jarosław Mazur - wicedyrektor

23 czerwca 2017

"Konkurs przyrodniczy Gorczańskiego Parku Narodowego"

We wtorek 13 czerwca 2017 roku odbył się konkurs "Obserwuję i rozpoznaję ptaki w moim otoczeniu" organizowany przez Gorczański Park Narodowy. Uczestnicy musieli poznać ptaki podane w zagadnieniach: ich wygląd, zachowanie i lęgowe obyczaje. Wcześniej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracowników działu edukacji i udostępniania Parku w siedzibie GPN.Konkurs był podzielony na dwie kategorie wiekowe- szkoła podstawowa i gimnazjum. Łącznie w konkursie wzięło udział 30 szkół, nie tylko z otuliny parku, ale również spoza otuliny. W konkursie wziął udział Paweł Kowalczyk uczeń klasy IB gimnazjum ZPO w Mszanie Górnej, który zajął 2 miejsce w kategorii wiekowej gimnazjum. Uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać ptaki, przedstawione na 60 slajdach. Ptaki były pokazane fragmentami w różnych ujęciach np. głowa, skrzydło, kuper, osobniki młodociane. A następnie rozwiązywali test wiedzy składający się z 27 pytań. Serdecznie gratulujemy Pawłowi za osiągnięty sukces.

mgr Helena Domagała

15 czerwca 2017

Wycieczka w Bieszczady.

W dniach 8-10.VI 2017r DSH Czerwone Sońce, której członkami są uczniowie ZPO w Mszanie Górnej była na wycieczce w Bieszczadach. Na wycieczkę wyjechaliśmy o godzinie piątej rano z parkingu ZPO . Po prawie 5 godzinach jazdy przyjechaliśmy do miejscowości Brzegi Górne , skąd pod opieką pana przewodnika BPN Mariusza Stalińskiego wyruszyliśmy na Połoninę Caryńską (Berehowską), położoną między dolinami Prowczy i Wołosatego. Panorama z Połoniny Caryńskiej była wspaniała i bardzo rozległa z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i jedynym schroniskiem górskim W Bieszczadach tzw. Chatką Puchatka oraz grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem. Udało nam się również zobaczyć odległe o ponad 100 km ukraińskie Gorgany. Wędrówkę pierwszego dnia zakończyliśmy w Ustrzykach Górnych, w których znajdował się nasz punkt noclegowy w Hotelu Górskim PTTK. Drugiego dnia, tuż po śniadaniu wyjechaliśmy busem do Wołosatego. Wołosate to oddalona o około 5 km drogi od Ustrzyk Górnych niewielka osada, leżąca w dolinie Wołosatki, skąd również z panem Mariuszem wyruszyliśmy na Tarnicę. Na początku wędrówki zobaczyliśmy zachowawczą hodowlę konia huculskiego BdPN. Droga na Tarnicę była prawdziwym wyzwaniem, musieliśmy pokonać 1000 schodów, ale nagroda w postaci widoków zrekompensowała nasz trud. Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski. Ze szczytu zobaczyliśmy: masyw Krzemienia, Szeroki Wierch, Połoninę Równą, Połoninę Krasną, Świdowiec. Na Tarnicy stoi żelazny krzyż ustawiony w 1987 r, upamiętniający - wraz z wmurowaną tablicą - pobyt ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953. Naszą wędrówkę zakończyliśmy późnym popołudniem. Tego samego dnia po obiadokolacji zapaliliśmy ognisko, były kiełbaski, piosenki, świetne zabawy i prawdziwie harcerska atmosfera. Trzeciego dnia zaraz po śniadaniu, wymeldowaliśmy się z hotelu i wyruszyliśmy busem do Soliny, gdzie zobaczyliśmy Jezioro Solińskie- zbiornik retencyjny z zaporą wodną o wysokości prawie 82 metry. Około godziny 14-ej wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczkę zakończyliśmy o godzinie 18-ej.

Jedno jest pewne, atmosfera Bieszczad sprawia, że chciałoby się tam jeszcze wrócić.

mgr Anna Mrózek-Kotarska

15 czerwca 2017

Klasy II gimnazjum z Mszany Górnej zwiedzali stolicę Polski.

W dniach 23.05-25.05.2017 roku chętni uczniowie klas drugich wraz z opiekunami odbyli wycieczkę do Warszawy.

Wyjazd był wcześnie. Po kilku postojach i długiej jeździe autobusem dotarliśmy do Warszawy. Najpierw zwiedzaliśmy Wilanów, w którym znajduje się rezydencja Jana III Sobieskiego. Później z ładną pogodą przeszliśmy do ogrodu znajdującego się przy Pałacu.

Po zwiedzaniu dotarliśmy do miejsca zakwaterowania. Po rozpakowaniu bagaży i obiadokolacji, wyruszyliśmy na PGE Narodowy. Najbardziej zadowoleni z tego miejsca byli chłopcy.

Kolejny dzień przywitał nas wczesnym śniadaniem, po którym wyruszyliśmy na Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim, a następnie na Rynek. Byliśmy też na Cmentarzu Powązkowskim,w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Katyńskim. Fani historii pochłonięci byli wszystkimi wiadomościami. Spacerowaliśmy także po Parku Łazienkowskim oraz Krakowskim Przedmieściem, którym zmierzaliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza. Będąc w sejmie mogliśmy zobaczyć obrady. Ciężki dzień zakończyliśmy kolacją.

Ostatni dzień w stolicy zaczął się jak poprzedni, wczesnym śniadaniem. Niechętnie pakowaliśmy walizki 9, ale byliśmy jeszcze w Pałacu Kultury, z którego podziwialiśmy panoramę Warszawy. Następnie w Centrum Nauki Kopernik każdy znalazł coś dla siebie, jedni chcieli zobaczyć doświadczenia z fizyki, inni woleli coś z astronomii.

Pomimo że poznawaniu naszej stolicy towarzyszyło dużo chodzenia, wszyscy do domów wrócili z uśmiechem na twarzy.

Aleksandra Dudzik IIB

12 czerwca 2017

Święto Szkoły w ZPO w Mszanie Górnej.

2 czerwca 2017r. uczniowie naszej szkoły spędzili w sposób wyjątkowy, bo chociaż byli w szkole, to jednak uczestniczyli w nietypowych zajęciach. Tego dnia odbył się festiwal nauk ścisłych, występy artystyczne naszych uczniów, dzień europejski oraz trzecia edycja gminnego konkursu matematycznego "Magia liczby ?" pod patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna p. Bolesława Żaby.

Nasze spotkanie, które zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy, rozpoczęło się o godzinie 9.45 w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnów obu szkół głos zabrała Dyrektor ZPO p. Marta Skowronek, witając wszystkich zebranych.

Potem uczniowie szkoły podstawowej przygotowani prze p. Zuzannę Papaj przedstawili sylwetkę Marii Konopnickiej, a z kolei gimnazjaliści przygotowani przez p. Helenę Domagała patrona ks. prof. J. Tischnera.

Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: p. Lucyny Płoskonki i p. Krystyny Sutor zaprezentowali ciekawe doświadczenia fizyczno-chemiczne. Kolejnym punktem programu była prezentacja Hiszpanii, jednego z europejskich krajów w ramach "Dni Europejskich". Tę część uroczystości przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli j. obcych: p. Małgorzaty Korus, p. Elżbiety Kubik, p. Agaty Dziedzina, p. Anny Stanisławskiej oraz p. Zbigniewa Wcisło. Poszczególne punkty programów przeplatane były występami artystycznymi uczniów naszego zespołu. Uroczystość została zakończona ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród zwycięzcom III edycji konkursu matematycznego "Magia liczby ?". Podczas całej uroczystości prezentowana była wystawa modeli samolotów, przygotowana przez uczniów pod opieką p. Jarosława Mazura.

A oto szczegółowe wyniki konkursu:

W kategorii uczniów klas I:
I miejsce - Aleksandra Kołodziejczyk - Gimnazjum Mszana Górna
II miejsce - Fatima Karah Moustafa - Gimnazjum Mszana Górna
III miejsce - Adam Kowalczyk - Gimnazjum w Kasinie Wielkiej

W kategorii uczniów klas II:
I miejsce - Aleksandra Cieżak - Gimnazjum w Kasince Małej
II miejsce - Maria Jania - Gimnazjum w Kasinie Wielkiej
II miejsce - Krzysztof Klimas - Gimnazjum w Kasinie Wielkiej

W kategorii uczniów klas III:
I miejsce - Sylwester Kubik - Gimnazjum Mszana Górna
II miejsce - Konrad Pitek - Gimnazjum w Rabie Niżnej
III miejsce - Mikołaj Skolarus - Gimnazjum w Kasince Małej

Dyrekcja Palcówki wraz z organizatorem konkursu p. Jarosławem Draus kierują szczególne podziękowania wszystkim sponsorem, a w szczególności: Wójtowi Gminny Mszana Dolna, firmom: Dualtec Niedźwiedź, GDM Mszana Dolna, Bank Spółdzielczy Mszana Dolna.

mgr Jarosław Draus

5 czerwca 2017

Kolejni uczniowie z ZPO w Mszanie Górnej pojadą do Brukseli.

19 maja 2017r. w SP nr 21 w Nowym Sączu odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu "Ocalić od zapomnienia pamięć o niezłomnych pilotach por. pil. Janinie Lewandowskiej oraz gen. bryg. pil. Stanisławie Skalskim"

Honorowy patronat nad konkursem sprawował Prezydent RP p. Andrzej Duda. Uroczystość finałowa miała piękną oprawę.

W finale konkursu znalazło się 565 uczniów w tym 112 spoza granic Polski. Wśród nagrodzonych nie zabrakło uczniów naszego zespołu:

Walczak Kamil z kl 3c gimnazjum - laureat 3 miejsca w kategorii modelarskiej
Klimek Jakub z kl.3b gimnazjum - laureat 3 miejsca w kategorii prezentacja multimedialna

Obaj uczniowie jako nagrodę dodatkową wygrali wyjazd do Brukseli.

Bolisęga Damian z kl.3a gimnazjum -laureat 4 miejsca w kategorii modelarskiej: nagroda 30 minutowy przelot samolotem sportowym.

W tej kategorii dwóch kolejnych uczniów:

Opyd Tomasz z kl. 3a gimnazjum oraz Figura Jakub z kl. 2a gimnazjum uzyskali wyróżnienia.
Jarosz Weronika z kl. 3c gimnazjum - wyróżnienie w kategorii prezentacja multimedialna
Dziedzina Sylwia z kl. V szkoły podstawowej -wyróżnienie w kategorii praca plastyczna.
Sylwia pracowała pod opieką p. Anity Ziemianin, a pozostali uczniowie zostali przygotowani przez p. Jarosława Mazura.

Serdecznie gratulujemy sukcesów.

mgr Jarosław Mazur

20 maj 2017

Konkurs czytelniczo - plastyczny "Góralskie cytanie"

16 maja uczniowie klas IV - VI przystąpili do etapu szkolnego Podhalańskiego Konkursu Czytelniczo - Plastycznego "Góralskie cytanie" gwarowych tekstów literatury regionalnej Podhala. W ten sposób uczniowie mieli okazję kultywować gwarę zagórzańską oraz kształtować swoje nawyki czytelnicze i świadomie stawać się odbiorcą literatury regionalnej. Etap rejonowy odbędzie się 25 maja, a naszą szkołę reprezentować będą Wiktoria Wojtyczka kl. 5, Aleksandra Rapacz kl. 5, Zuzanna Filipiak kl. 5, Zuzanna Malec kl. 4, Wiktoria Wojtyczka kl. 4.

mgr Anna Juzuń

19 maj 2017

"ARCHIPELAG SKARBÓW" w ZPO Mszana Górna.

W dniach 16-17 maja 2017 w naszym gimnazjum odbył się Program Profilaktyki Zintegrowanej "Archipelag Skarbów". Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.

Archipelag Skarbów to żywy i dynamiczny program profilaktyczny dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Archipelag Skarbów pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał - zupełnie inaczej niż o młodzieży mówią masowe media.

Spotkanie opiera się na kilku metaforach i symbolach. Pięcioramienna gwiazda symbolizuje sfery życia człowieka; statek oznacza podróż życia; prowadzący zachęcają do poszukiwania prawdziwego szczęścia a nie zadawalania się jego namiastkami, czego symbolem są małe szkatułki i duży kufer; metaforą silnych impulsów zakochania, pobudzenia seksualnego i złości jest tygrys, którego należy w sobie poznać, aby nim odpowiednio pokierować. Program "Archipelag Skarbów" jest przeprowadzony w oparciu o udźwiękowione prezentacje multimedialne. Umożliwia to wykorzystanie wrażliwości młodych odbiorców, podkładając pod lekką, barwną formę głębokie profilaktyczne treści. Spotkanie włącza młodzież w aktywne uczestnictwo poprzez różnorodne ćwiczenia, dialog, scenki i konkursy.

Istotnym elementem mityngu były liczne wypowiedzi różnych ludzi, również znanych i cenionych, którzy w swoim życiu kierują się wartościami oraz promują postawy szacunku i odpowiedzialności.

Dopełnieniem programu były spotkania z rodzicami oraz Radą Pedagogiczną. W ramach tych spotkań wyjaśniano rodzicom i nauczycielom symbole programu (skarby, tygrysy, gwiazda, lejek) oraz niezrozumiałe dla niewtajemniczonych hasła programu (np. "Najważniejszy jest niebieski"). Operowanie symbolami i stworzenie unikalnego, atrakcyjnego dla młodzieży języka bardzo ułatwia rodzicom i wychowawcom rozmowy z młodzieżą na trudne tematy. Nauczycieli zostali wyposażeni w konspekty do prowadzenia zajęć umacniających treści programu.Oba te spotkania mają pomóc wykorzystać pozytywne poruszenie młodzieży przez Archipelag Skarbów w dalszej pracy wychowawczej.

Program łączy w sobie trzy najważniejsze cechy dobrej profilaktyki:

1. wspiera rodziców i wychowawców w przekazywaniu młodzieży świata wartości,
2. jest atrakcyjny dla młodzieży,
3. należy do nielicznej grupy programów skutecznych

Program jest wpisany do "Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych" sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).

mgr Rafał Borowiecki -pedagog

18 maj 2017

Żywa lekcja historii w SP nr 1 w Mszanie Górnej

Jak można było zostać rycerzem? Ile ważyła zbroja? Jakie kary ponosili przestępcy w średniowieczu? To tylko niektóre z licznych pytań, na które odpowiedzi udzieliła grupa artystyczna "Rewita" reprezentowana przez p. Gabriela Górskiego podczas spotkania z dziećmi.

8 maja 2017r. uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w "żywej lekcji historii". Przenieśli się w czasie do średniowiecza. Poznali wiele ciekawostek z życia ówczesnych ludzi. Mogli poznać ekwipunek i uzbrojenie rycerza, kodeks rycerski, prawo i podziały społeczne.

Prezentacja doskonale oddała panującą w średniowieczu codzienność życia rycerskiego. Dopełnieniem lekcji było to, że rekwizyty można było nie tylko zobaczyć, ale też dotknąć.

mgr Anna Juzuń

4 maj 2017

Gminna uroczystość z okazji 226. rocznicy uchwalenia
Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka.

Było to wspaniałe święto druhów - strażaków, ale także lekcja patriotyzmu związana z uchwaleniem Konstytucji. Uroczystości rozpoczęto przed remizą OSP w Mszanie Górnej, gdzie zebrały się wszystkie pododdziały strażackie wraz ze sztandarami, poczty sztandarowe szkół i organizacji z terenu Gminy i Miasta Mszana Dolna oraz goście i mieszkańcy Mszany Górnej. Po podniesieniu na maszt flagi państwowej zgromadzeni na placu przed remizą, w asyście orkiestry dętej OSP z Mszany Górnej, udali się na plac przy Zespole Placówek Oświatowych Mszana Górna, gdzie odprawiona została Msza św. polowa. Przed Eucharystią Wójt Gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba, powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Wśród gości obecni byli m.in.: Poseł na Sejm RP, a zarazem Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego, dh Edward Siarka; Prezes ZP OSP RP w Limanowej dh Grzegorz Janczy. Nie zabrakło radnych powiatowych na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Limanowskiego Franciszkiem Dziedziną, radnych Gminy Mszana Dolna wraz z Przewodniczącą Rady Aleksandrą Kanią oraz Zastępcy Wójta Gminy Mszana Dolna Katarzyny Szybiak. Na uroczystość przybyli również dyrektorzy szkół gminnych, prezesi i naczelnicy OSP wraz z pocztami sztandarowymi oraz młodzież szkolna ze swoimi sztandarami . Mszę św. odprawił ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, w asyście ks. Jana Zająca, kapelana leśnego ze Śnieżnicy (który na uroczystość przybył w mundurze oficerskim) oraz ks. Tomasza Steca, wikariusza parafii w Mszanie Dolnej. Podczas okolicznościowej homilii ks. Jerzy Raźny zwrócił uwagę na wielki patriotyzm i umiłowanie swojej Ojczyzny przez naszych przodków, którzy z ogromną wiarą walczyli o niepodległość kraju. Wspomniał również o zawierzeniu Polski i Polaków Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Na koniec homilii zwrócił się również do druhów - strażaków. Z okazji uroczystości świętego Floriana, patrona strażaków, złożył im życzenia wszelkiej pomyślności w społecznej służbie. Oprawę Mszy św. zabezpieczyła orkiestra dęta OSP z Mszany Górnej i Zagórzański Zespół Folklorystyczny "Dolina Mszanki".

Po zakończonej Eucharystii swoje wystąpienie do licznie zgromadzonych mieszkańców Mszany Górnej i gości oraz dh. strażaków skierował Wójt Gminy, a zarazem Prezes ZMG ZOSP RP w Mszanie Dolnej, Bolesław Żaba. Przypomniał okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i złożył życzenia dh. strażakom. Podziękował im za pracę na rzecz swoich społeczności. Wyrazy swojej wdzięczności skierował również do miejscowej jednostki OSP, na czele z jej Prezesem, Stanisławem Kuczajem oraz dyrektor ZPO Marty Skowronek, Grona Pedagogicznego i młodzieży tej placówki za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

Na zakończenie wspólnego świętowania z programem artystyczno - patriotycznym wystąpiła młodzież z Gimnazjum w Mszanie Górnej, przygotowana przez nauczycieli p. Katarzynę Sobuń oraz p. Piotra Burcana. Zarówno zespół wokalny, który wykonał pieśni patriotyczne, jak również program artystyczny, zebrani nagrodzili gromkimi brawami.

mgr Jarosław Mazur -wicedyrektor ZPO w Mszanie Górnej

4 maj 2017

Wysokie miejsca uczniów Gimnazjum w Mszanie Górnej w konkursie historycznym.

W dniu 27 kwietnia 2017 r. 7 uczniów Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej: Jarosz Weronika, Potoniec Aleksandra, Kubik Sylwester, Szarek Maria, Kozyra Katarzyna, Kowalczyk Paweł i Talarek Bartosz uczestniczyło w finale drugiej edycji wojewódzkiego konkursu historycznego "Sprawa polska i Polacy w czasie I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia bitwy pod Gorlicami dla przebiegu wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości", którego organizatorami były Miejski Zespół Szkół nr 3 im. św. Jana Kantego w Gorlicach oraz Zespół Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Konkurs został objęty Honorowym patronatem przez Małopolskiego Kuratora Oświaty Panią Barbarę Nowak oraz Burmistrza Gorlic Pana Rafała Kuklę i Starostę Powiatu Gorlickiego Pana Karola Górskiego.

Najlepszy wynik w konkursie uzyskała Weronika Jarosz z kl. III c zajmując wysokie IV miejsce. Serdecznie gratulujemy Weronice jak i pozostałym uczniom naszego gimnazjum, którzy zajmowali kolejne miejsca w pierwsze dziesiątce. Uczniów przygotowali nauczyciele historii p. Jarosz Zbigniew i p. Mazur Jarosław.

Uczniowie biorący udział w konkursie w oczekiwaniu na wyniki prac komisji konkursowej mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach.

mgr Jarosław Mazur -wicedyrektor ZPO w Mszanie Górnej

27 kwietnia 2017

"Co nam dał Tischner?"

W sobotę 22 kwietnia 2017r. młodzież Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej ubrana w stroje regionalne, ze sztandarem swojego patrona, uczestniczyła w 17 Dniach Tischnerowskich odbywających się w Krakowie. Współorganizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie "Drogami Tischnera". Debata filozoficzna na temat : "Co nam dał Tischner?" odbyła się z udziałem m.in. znanej aktorki Anny Dymnej. Przewidziane zostały także występy artystyczne młodzieży z "rodziny szkół tischnerowskich".

mgr Jarosław Mazur -wicedyrektor ZPO w Mszanie Górnej

24 kwietnia 2017

Sukces gimnazjalistek z Mszany Górnej na ogólnopolskim festiwalu piosenki patriotycznej.

Zespół wokalny z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej zdobyły I nagrodę specjalną na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Patriotycznej, który odbywał się w dniach 22-23 kwietnia 2017r. w Mircu k/Wąchocka. Dziewczęta przygotowane przez p. Piotra Burcana - nauczyciela muzyki w gimnazjum wystąpiły w składzie: Sara Kuczaik, Aleksandra Wąchała, Wioleta Kuczaj, Zuzanna Potoniec i Małgorzata Piekarczyk prezentując dwie piosenki: "Biały Krzyż" i "Tu wszędzie jest Moja Ojczyzna". To już kolejny sukces tej grupy wokalnej - serdeczne gratulujemy.

Wyrazy podziękowania składamy sponsorom wyjazdu na festiwal:

- Wójtowi Gminy Mszana Dolna p.Bolesławowi Żabie,
- FHU "Sting" - p.Agacie i Krzysztofowi Żądło
- "DOBR-MIĘS" S. Cichórz i W. Cichórz Sp.J - p. Sylwestrowi Cichórz
- P.P.H.U. "UCHACZ" Sp.J - p.Markowi Uchacz
- Rodzicom występujących dziewcząt.

mgr Jarosław Mazur -wicedyrektor ZPO w Mszanie Górnej

24 kwietnia 2017

"Drzewo recenzji - warto czy nie warto przeczytać"

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej kolejny raz zostali nagrodzeni w konkursie " Drzewo recenzji-warto czy nie warto przeczytać", który organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Krakowie. Izabela Drabik otrzymała wyróżnienie w kategorii gimnazjum za recenzję książki "Nawijka na skajpie" Agnieszki Tyszki, natomiast Julii Krasce przyznano wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Julia recenzowała książkę "Dzieciaki z Krainy Niesnu: Wielkie poszukiwania" autorstwa Joanny Preisner i Jakuba Bogusza. Gratulujemy!

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

24 kwietnia 2017

"DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYNIA"

13 kwietnia 2017 r. przypada 77 rocznica "mordu katyńskiego" dokonanego przez sowieckie NKWD na ponad 22 tysiącach polskich oficerach wziętych do niewoli w 1939 r. W naszej szkole, dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli, wszyscy uczniowie mieli możliwość obejrzeć filmy dokumentalne poruszające kwestię zagłady Polaków w ZSRR w początkowych latach II wojny światowej. We wszystkich klasach pojawiły się gazetki a na korytarzach zawisło kilkanaście plakatów nawiązujących w treści do tragicznych wydarzeń z 1940 r.

Nasza placówka czynnie włączyła się w uczestniczenie w obchodach "DNIA PAMIĘCI OFIAR KATYNIA", które miały miejsce 5 kwietnia 2017 r. w Mszanie Dolnej. Delegacja szkoły z pocztem sztandarowym wzięła udział we mszy świętej i uroczystym przemarszu do parku miejskiego. Tam z Panią Dyrektor Martą Skowronek złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz pod "obeliskiem katyńskim". Uczeń klasy III, Sebastian Zapała, wykonał na trąbce utwór "Cisza".

Reprezentacje gimnazjum i szkoły podstawowej wzięły udział w "V Sztafetowym Biegu Katyńskim" odnosząc spore sukcesy. Gimnazjaliści zajęli I miejsce a uczniowie podstawówki trzecie. Zawody sportowe odbyły się na stadionie LKS Witów Mszana Górna a przygotowali je i czuwali nad przebiegiem, Ireneusz Nalepa i Zbigniew Jarosz, nauczyciele gimnazjum w Mszanie Górnej.

mgr Zbigniew Jarosz

9 kwietnia 2017

Rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 4
w Mszanie Górnej odbywały się w dniach 30-31 marca 2017r.

Tegoroczne rekolekcje przeprowadzone zostały przez ks. diakona Adama Aleksandrowicza i p. Dagmarę Sołtys. Młodsze klasy poznawały życie i działalność misyjną brata Alberta. Główne przesłanie nauki to: "Jak żyć i pomagać by być Dobrym Jak Chleb". Uczniowie klas gimnazjalnych poznawali historię Jonasza i św. Tomasza, których życie pokazuje w jaki sposób wyznawać wiarę głosząc "Pan mój i Bóg mój". Dwudniowe spotkanie z nauką rekolekcyjną zostały zakończone Mszą Świętą odprawioną przez ks. Tomasza Steca.

mgr Jarosław Mazur

9 kwietnia 2017

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla osób pełnoletnich

mgr Jarosław Mazur

9 kwietnia 2017Święto liczby Pi w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej

Jak co roku 14 marca na całym świecie obchodzony jest światowy dzień liczby Pi. Nasza placówka z inicjatywy p. Jarosława Draus w tym roku również przyczyniła się do uczczenia tego święta. W ramach obchodów został przeprowadzony wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum konkurs pamięciowy, którego celem było zapamiętanie jak największej liczby cyfr po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi.

A oto zwycięzcy naszego konkursu:

Gimnazjum:
- I miejsce - Jakub Klimek - klasa IIIB - 190 cyfr
- II miejsce - Arkadiusz Kamiński - klasa IA - 187 cyfr
- III miejsce - Michał Wojtyczka - klasa IIIB - 125 cyfr

Szkoła Podstawowa:
- I miejsce - Dawid Gacek - klasa V - 98 cyfr
- II miejsce - Alicja Kamińska - klasa V - 60 cyfr
- III miejsce - Magdalena Gacek - klasa IV - 47 cyfr,
Oliwia Janus - klasa V - 47 cyfr
Natalia Jarosz - klasa V - 47 cyfr
Oliwia Kacik - klasa II - 47 cyfr
Wiktor Węglarz - klasa III - 47 cyfr
Oskar Węglarz - klasa III- 47 cyfr
Ola Jarosz - klasa III - 47 cyfr
Sabina Gunia - klasa III - 47 cyfr

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizator konkursu: mgr Jarosław Draus

14 marzec 2017Gminny Konkurs Matematyczny - "Magia liczby Pi"

Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej serdecznie zapraszają wszystkich uczniów naszej gminy do wzięcia udziału w trzeciej edycji konkursu "Magia liczby Pi". W tym roku myślą przewodnią jest temat "Magia liczb". Szczegóły dotyczące konkursu znajdą Państwo w regulaminie zamieszczonym poniżej.

Serdecznie zapraszamy.

Organizator konkursu: mgr Jarosław Draus

9 marzec 2017

Kolejny sukces Amelki Klimek w czytelniczym konkursie plastycznym.

Amelia Klimek, uczennica klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej, została laureatką ogólnopolskiego konkursu literacko- plastycznego" Ludzie wśród zwierząt, zwierzęta wśród ludzi-inspiracje literackie". Konkurs zorganizowany został przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Krakowie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Praca Amelii ,której inspirację stanowiła książka Ewy Nowak "Szarka", zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas I-III szkoły podstawowej.

W dniu 3 marca w Dworze Czeczów w Krakowie odbyła się gala podsumowująca ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny. Gratulujemy Amelce sukcesu w ogólnopolski konkursie, na który zostało przesłane, w tej kategorii wiekowej , 298 prac z 68 szkół z całej Polski. To kolejny sukces uczennicy naszej szkoły, która w ubiegłym roku otrzymało wyróżnienie w powiatowym czytelniczym konkursie plastycznym na ilustrację do książki organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Limanowej.

mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

7 marzec 2017

Staszek Rapacz - mistrz powiatu limanowskiego w narciarstwie alpejskim

24.01.2017r w Lubomierzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego w narciarstwie alpejskim w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nowym mistrzem powiatu został Stanisław Rapacz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Chłopiec jest pasjonatem narciarstwa alpejskiego od wielu lat z powodzeniem startuje w wielu zawodach narciarskich osiągając wysokie lokaty. Jest również wicemistrzem powiatu z roku 2016. Gratulujemy mu sukcesu .mgr Anna Godawska

21 styczeń 2017

ROZWIJANIE KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH ORAZ UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

- Sprawozdanie z realizacji ewaluacji (pobierz plik)
- Prezentacja wyników i wniosku z przeprowadzonej analizy (pobierz plik)

Zespół Ewaluatorów

22 luty 2017SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU NADZORU PEDAGOGICZNEGO,
W TYM WYNIKI I WNIOSKI ORAZ INFORMACJE O DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY
Rok szkolny 2016/2017 - I półrocze (pobierz plik)

Dyrektor Placówki

22 luty 2017Plan lekcji na II semestr - rok szkolny 2016/2017

mgr Jarosław Draus

8 luty 2017

Adoracja żłóbka w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej

W środę 25 stycznia 2017 roku w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej uczniowie, nauczyciele, pracownicy, absolwenci oraz sympatycy naszej szkoły wzięli udział w Adoracji Żłóbka . Licznie zgromadzeni śpiewali kolędy i pastorałki przy akompaniamencie różnych instrumentów muzycznych. Kolejnym utworom towarzyszyły deklamacje, podkreślające jak wielką wartość ma narodzenie tego Jedynego Dziecka - Jezusa. Po adoracji odbyła się msza św. w intencji nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły. Kultywowanie tej wieloletniej tradycji jest ważnym i radosnym momentem w życiu naszej społeczności.mgr Leszek Kamiński

8 luty 2017

Staszek Rapacz - mistrz powiatu limanowskiego w narciarstwie alpejskim

24.01.2017r w Lubomierzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego w narciarstwie alpejskim w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nowym mistrzem powiatu został Stanisław Rapacz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Chłopiec jest pasjonatem narciarstwa alpejskiego od wielu lat z powodzeniem startuje w wielu zawodach narciarskich osiągając wysokie lokaty. Jest również wicemistrzem powiatu z roku 2016. Gratulujemy mu sukcesu .mgr Anna Godawska

21 styczeń 2017

Noworoczne kolędowanie w ZSTI

W czwartek już po raz siódmy na gościnnej scenie ZSTI wystąpiło 12 najlepszych zespołów regionu – wokalistów i instrumentalistów, by uczcić trwający jeszcze okres kolędowania. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek odbyło się w ramach Koncertu Noworocznego.

Impreza, która z roku na cieszy się coraz większą popularnością, weszła na stałe do kalendarza okolicznych szkół i instytucji kultury. W tym roku wspólnie ze społecznością ZSTI kolędowali Mali Porębianie z Poręby Wielkiej, artyści z Pracowni Muzycznej Triolki i Triola prowadzonej przez Mariolę i Piotra Burcanów z Rabki-Zdroju, dwa zespoły z Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, podwójna reprezentacja przybyła również z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej, zespół muzyczny z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej, UNISONO – muzycy reprezentujący Zespół Szkół w Rabce-Zdroju, młodzi artyści z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej i gospodarz imprezy – INSTAL BAND.

Mimo iż po świętach Bożego Narodzenia zostały już tylko wspomnienia, wystrój Sali i repertuar przygotowany przez artystów pozwolił jeszcze przez kilka godzin poczuć magię świąt. Warunkiem wzięcia udziału w koncercie było bowiem przygotowanie kolęd, pastorałek lub piosenek związanych ze świętami. Artyści chętnie sięgali zarówno po te tradycyjne utwory, jak i bardziej nowoczesne. Za każdym razem jednak zaskakiwali publiczność aranżacją wykonania.

W naszej kulturze tradycja kolędowania jest dość mocno zakorzeniona, chcemy ją kontynuować, stąd pomysł Koncertu Noworocznego i jego otwarta formuła. Każdy może wystąpić. Cieszymy się, że zainteresowanie naszą inicjatywą jest tak duże – mówią organizatorzy. Zadowolenia z możliwości udziału w imprezie nie kryją także i sami wykonawcy. – Dla nas jest to wspaniała okazja, aby się zaprezentować – podkreślają.mgr Jarosław Mazur

21 styczeń 2017

Sprawozdanie z uroczystości Dnia Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 07.01.2017r. o godzinie 10.00. w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mimo dużego mrozu zaproszeni dziadkowie i babcie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Mszana Dolna Pan Bolesław Żaba. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek a dzieci wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła klasa 0, która piosenką i wierszami wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój, następnie wystąpiła kl. II świetnie zatańczony rock and roll przez dzieci zaprosił wszystkich do zabawy. W kolejnej części uroczystości wystąpiła klasa III wraz z Zespołem Regionalnym ,,Mali Zagórzanie''. W ich programie nie zabrakło pięknie zaśpiewanych kolęd i pastorałek oraz tańców regionalnych. Nie mogło zabraknąć życzeń tym razem wyśpiewanych i skierowanych do najbliższych. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany własnoręcznie przez zespół ,,Mali Zagórzanie". Wzruszeń nie było końca, w niejednych oczach widać było radość i szczęście. Oklasków nie brakowało. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Do życzeń dołączyła się Pani dyr. Marta Skowronek nie zapomniała również o nauczycielach dziękując im za przygotowanie uroczystości.

mgr Jadwiga Borowiecka

10 styczeń 2017

"Świąteczne spotkanie uczniów ZPO w Mszanie Górnej"

Dnia 22 grudnia 2016r.w ZPO w Mszanie Górnej odbyło się pełne uroku i niespodzianek spotkanie świąteczne. Na początku uczniowie z klas IV-VI SP zaprezentowali przedstawienie pt. "Gdzie jest pierwsza gwiazdka?" Scena wypełniła się mnóstwem aniołków, które przygotowywały się do świąt. Niestety pojawiające się problemy, opóźniały ich prace. W końcu jednak udało się pokonać wszelkie przeszkody i aniołki ogłosiły, że czas rozpocząć święta.

Po przedstawieniu przyszedł czas na występ uczniów z zespołu "Dolina Mszanki", którzy śpiewem i muzyką regionalnych kolęd wprowadzili zebranych w świąteczny nastrój.

Na zakończenie dyrektor ZPO p.Marta Skowronek oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim piękne życzenia świąteczne i wręczyli drobne upominki.

mgr Anna Juzuń

31 grudzień 2016

Staropolskim obyczajem według ojców naszych wiary,
chcemy złożyć Wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia.
Niech ta gwiazdka betlejemska, która świeci dziś o zmroku,
doprowadzi Was do szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku.


Profilaktyka w Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej.

Dnia 14.12.2016 r. odbyło się spotkanie uczniów Gimnazjum nr 4 im ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej z przedstawicielami Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej-st. sierżantem Iwoną Pawlik oraz aspirantem sztabowym Markiem Śliwa.

W ramach realizacji programu profilaktycznego i wychowawczego, szkoła prowadzi szeroki zakres działań takich jak np. udział w akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na wykształcenie już od najmłodszych lat właściwych postaw i mechanizmów obronnych wobec zagrożeń ze strony negatywnych zjawisk społecznych jak: alkoholizm, narkomania, nikotynizm, przestępczość nieletnich, przemoc rówieśnicza, przemoc domowa itp.

Spotkanie poświęcone było przede wszystkim odpowiedzialności nieletnich. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, co to są czyny karalne, jakie są obowiązki świadka czynów zabronionych oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również następujące zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne, korzystanie z Internetu i portali społecznościowych, użytkowanie telefonów komórkowych, zamieszczanie informacji i pobieranie plików z internetu, uczęszczanie do szkoły, kary sądowe, izolacja od środowiska, czyli placówki opiekuńczo-wychowawcze, socjalizacja i prawidłowe wychowanie. Ponadto uczniowie zostali uświadomieni o tym, że od 13 roku życia odpowiadają za swoje czyny i ponoszą ich konsekwencje. Młodzież została poinformowana o zagrożeniach wynikających z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu oraz konsekwencjach zdrowotnych i prawnych takiego postępowania. Funkcjonariusz policji omówił gimnazjalistom skutecznie prowadzenie rozmów w sytuacjach, gdy ktoś namawia ich do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia, a przede wszystkim, jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze dorosłe życie.

Na zakończenie spotkania dyrekcja i uczniowie serdeczne podziękowali prowadzącym za ciekawą i interesującą prelekcję, z której wynieśli wiele cennych informacji.

mgr Rafał Borowiecki

20 grudzień 2016

Szlachetna Paczka trafiła już do rodziny !!!

Dzieci i Młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej już po raz kolejny włączyły się w akcję "Szlachetna Paczka" i pomogły jednej z potrzebujących rodzin, pani Grażynie (551.) i panu Janowi (551.), który w wypadku na budowie stracił nogę, mieszkają z córką Władysławą i mamą pani Grażyny, panią Moniką (951.). Uczniowie uzbierali 19 paczek o łącznej wartości 4 tysięcy złotych. Przez dwa tygodnie uczniowie z ZPO w Mszanie Górnej wraz z ich rodzicami, nauczycielami, pozostałymi pracownikami szkoły, a także z panią Dyrektor Martą Skowronek zbierali potrzebne rzeczy i produkty dla rodziny, nauczyciele i uczniowie zakupili nową praikowirówkę oraz nową lodówkę dla rodziny, udało się również zebrać nowe koce, ręczniki, pościele, kurtki, swetry, bluzy, czapki, szaliki, mnóstwo jedzenia oraz środków czystości. Wszystko to zostało w miniony weekend przekazane pani Grażynie i panu Janowi, którzy mieszkają wraz z córką i schorowaną mamą w Łącku. Co więcej uczniowie przygotowali specjalne prezenty, ciepłą kurtkę dla pani Grażyny, nowe radio dla pana Jana oraz kosmetyki dla pani Władysławy i pani Moniki. W sobotę, 10 grudnia, spod Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej wyjechał samochód dostawczy, który zabrał wszystkie paczki, a było ich aż dziewiętnaście. Czwarty raz nasza szkoła bierze udział w Szlachetnej Paczce i jak co roku, również tym razem uczniowie, rodzice i nauczyciele stanęli na wysokości zadania.

mgr Ewa Pajdo

17 grudzień 2016Mikołaje w ZPO Mszana Górna

Mikołajki mogą być jak z bajki ...
Dla każdego! Dla Tomka, dla Majki, dla Agnieszki, dla Piotrka, Łukasza ...
Więc uwaga! Dziś Mikołaj zaprasza! Już jest! Z workiem!
A w worku - prezenty.
Ciężko ...
Pewnie się zmęczył nasz święty (...)

W dniu 6 grudnia 2016r. w naszej szkole SU zorganizował Mikołajkowy Dzień. Uczniowie, którzy w tym dniu nosili czapkę mikołaja otrzymali słodki upominek i na niektórych lekcjach nie byli pytani. Szkoda że takich dni nie ma więcej w roku.

mgr Agnieszka Karpierz

7 grudzień 2016

Mural w ZPO w Mszanie Górnej

Mural - rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego. Murale można zdefiniować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków.

Od kwietnia do czerwca 2016, 16 uczniów z klas III gimnazjum brało udział w zajęciach: "Autorytet, wzorzec, ikona, idol" krakowskiej Fundacji Sztuki Nowej " ZNACZY SIĘ" w ramach projektu" Jestem kulturalna, jestem kulturalny". Celem zajęć była próba odpowiedzi na pytanie o istnieniu bohatera we współczesnym świecie i jego wpływu na współczesną kulturę i sztukę. Uczestnicy podczas warsztatów tworzyli indywidualne kolaże swoich super bohaterów, starając się odpowiedzieć na pytanie: "Ile ideału jest w autorytecie ". Wykorzystując działania interdyscyplinarne takie jak "Wyborny trup" czy "Góra lodowa" mogli rozwinąć swoje kompetencje społeczne takie jak: motywacja, optymizm, kooperacja w grupie, rozwijanie wyobraźni oraz kompetencje kulturalne i twórcze. Po wakacjach nastąpił ciąg dalszy spotkań pod tym samym tytułem. Młodzież przystąpiła do wykonania projektu muralu, a inspiracją do działania była historia migracji tygrysa białego, w którą to wpisali się ludzie, których decyzje i postępowanie miało mniejszy lub większy wpływ na losy zagrożonego wyginięciem gatunku.

25-26 listopada uczniowie uczestniczący w projekcie pod opieką oraz z pomocą artystów malarzy: Joanny Róg-Ociepka, Marty Koryckiej, Charliego-malarza z Hiszpanii oraz nauczycielki plastyki Anny Mrózek-Kotarskiej namalowali na ścianach zewnętrznych biblioteki szkolnej mural, imponujący nie tylko rozmiarem, ale przede wszystkim oryginalnością i mistrzowskim wykonaniem, w które wszyscy włożyli mnóstwo pracy, ale również kawał serca. Mural nie tylko ożywił szkolny korytarz ale stał się prawdziwie bajkowym wejściem do bilioteki.

mgr Anna Mrózek-Kotarska

4 grudzień 2016

"HISTORIA W PIEŚNI ZAKLĘTA"

Pod takim hasłem dn. 23 listopada 2016r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej.

Jego celem była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży pieśni patriotycznej i żołnierskiej a także rozbudzanie patriotyzmu w młodym pokoleniu.

W przeglądzie wzięli udział młodzi artyści z 12 szkół z terenu gminy. Wśród nich na scenie zaprezentowali się także uczniowie z kl. V i VI naszej szkoły podstawowej.

Duety:
Julia Kamińska i Gabriela Gawronek - "Rota";
Agata Zapała i Aleksandra Grzędziak - "Rozkwitały pąki białych róż";

Zespoły:
Wiktoria Wojtyczka, Aleksandra Rapacz i Marta Szczęsnowska - "Ojczyzno ma";
Marcin Kubik, Stanisław Rapacz, Arkadiusz Węglarz, Kacper Wojciaczyk, Michał Szczęsnowski, Stanisław Ogiela - "Marsz I brygady".

mgr A. Ziemianin

2 grudzień 2016

Kto dla ciebie jest autorytetem? - Dni przeciwko przemocy w ZPO w Mszanie Górnej.

Już po raz 14 przeprowadzona została akcja: DNI PRZECIWKO PRZEMOCY, skierowana do uczniów gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej. Hasło, które przyświecało akcji w tym roku brzmiało: " Jesteś naszym FEJMEM! Kto dla ciebie jest autorytetem". Koordynatorami i opiekunami przedsięwzięcia, w które licznie włączyli się uczniowie, byli p. mgr Anna Kotarska - Mrózek oraz p. mgr Rafał Borowiecki.

W ramach tegorocznej akcji wychowawcy klas przeprowadzili godziny wychowawcze na temat: " Autorytety, Kto dla ciebie jest autorytetem? Czy FEJM może być autorytetem"

Uczniowie klasy VI szkoły odstawowej oraz uczniowie gimnazjum wzięli liczny udział konkursie plastycznym na SLEEVFACE czyli fotografię osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Dla uczniów klas IV, V szkoły podstawowej zorganizowano konkurs plastyczny pt. " Mój autorytet z książki". Uczniowie wykonywali również gazetki klasowe o ich własnych autorytetach.

29 listopada odbyło się podsumowanie akcji. Zebrani w sali gimnastycznej obejrzeli krótką przedstawienie profilaktyczne pt. " BOSka" przygotowane przez uczniów klasy Ia gimnazjum. Nad przygotowaniem przedstawienia czuwali p. mgr A. Mrózek - Kotarska oraz p. mgr R. Borowiecki. Młodzi aktorzy spisali się fantastycznie! Zwrócili uwagę na fakt, że we współczesnym świecie trudno czasem znaleźć dobry wzór do naśladowania i większość młodych ludzi ma z tym problem. Młodzież często poddaje się ogólnym trendom by nie odstawać od większości, lecz tak naprawdę wiele osób, przynajmniej czasami, odczuwa brak autorytetu, mistrza, a zarazem nauczyciela, na którego mogłoby się powołać lub którego mogłoby zapytać o radę. Kim więc jest autorytet? Jakie cechy musi posiadać?

Należy nadmienić iż tegoroczna akcja finansowana była przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.

Głęboko wierzymy w to, że akcja trafiła do grupy młodych odbiorców i być może skłoniła ich do refleksji, nad tym kto dla każdego z nas może być autorytetem i jaki "drogowskaz" wybrać.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych występów.

mgr Rafał Borowiecki

1 grudzień 2016

Zespół wokalny "Triolki" z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej
finalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej

19 listopada 2016r. w Zwoleniu odbyły się eliminacje do XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni - Piosenki Patriotycznej - Ludowej i Tańca Ludowego. Wśród zespołów i solistów (26 podmiotów - 128 osób) z 17 powiatów i 4 województw wystąpiły uczennice Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera z Mszany Górnej: Sara Kuczaik, Zuzanna Potoniec, Ola Wąchała, Małgorzata Piekarczyk i Iza Drabik przygotowane przez nauczyciela muzyki p. Piotra Burcana. Dziewczyny występujące pod nazwą "Triolki" wywalczyły w swojej kategorii I miejsce i nominację do przyszłorocznego ogólnopolskiego finału.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych udanych występów.

Dyrekcja ZPO

23 listopad 2016

www.lokalnyanimatorsportu.pl

Szanowni Państwo,

Na str.: www.lokalnyanimatorsportu.pl uruchomiliśmy dla Państwa nowy portal internetowy, którego celem jest ułatwienie dostępu do oferty zajęć sportowych i rekreacyjnych, prowadzonych przez Animatorów Sportu w ramach realizacji projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Lokalny Animator Sportu”. Dostęp do serwisu możliwy jest zarówno z komputerów stacjonarnych jak i urządzeń mobilnych, a zastosowane rozwiązania mają na celu obniżenie czasu ładowania i zmniejszenie obciążenia łącza ilością przesyłanych danych. Od tego roku projekt „Lokalny Animator Sportu” może być realizowany, nie tylko na boiskach typu Orlik 2012, ale także w terenie, halach sportowych, pływalniach, lodowiskach oraz wszystkich innych obiektach sportowych udostępnionych przez Samorządy Terytorialne na potrzeby jego realizacji. Obejmuje on swoim zasięgiem różne grupy wiekowe, a udział we wszystkich zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Liczymy, że oddane w Państwa ręce narzędzie ułatwi dostęp do zaplanowanych na dany miesiąc zajęć oraz dzięki poprawie komunikacji z Animatorami, pozwoli im lepiej rozpoznać potrzeby środowiska, co zaowocuje powstaniem wielu nowych form aktywności ruchowej osób, które dotąd nie korzystały z możliwości jakie daje realizowany w tym roku projekt. Choć zakończy się on 31 grudnia, to mamy nadzieję, że oddana do Państwa użytku Platforma w kolejnych latach będzie stopniowo rozbudowywana, by jak najlepiej wspierać współpracę Animatorów z lokalnymi społecznościami na terenie całego naszego kraju.

Puck 16.11.2016 Zespół FRKF

23 listopad 2016

"TA, CO NIE ZGINĘŁA"

W dniu 9 listopada 2016 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyła się Akademia z okazji Święta Niepodległości, ważnego dnia w życiu Polaków. Po wieloletniej niewoli, po wielu wylanych łzach i krwi w walce o niepodległość, nadszedł ten piękny dzień - 11 listopad 1918 roku, Polska stała się wolna! Dzieci i młodzież uczeni patriotyzmu są świadomi wzniosłości tego wydarzenia. Uczniowie ZPO w Mszanie Górnej pod okiem nauczycieli p. Jarosława Mazura, p. Heleny Domagała oraz p. Piotra Burcana przygotowali wspaniałą akademię. Repertuar poważny, a zarazem łatwo dostępny dla najmłodszy słuchaczy szkoły. Wiersze i narracja przeplatana była pieśniami, pięknie zaśpiewanymi przez chórek uczennic gimnazjum. W akademię zaangażowani byli uczniowie z różnych klas, począwszy od klasy III szkoły podstawowej, przez kolejne etapy edukacji. Tłem była dekoracja przygotowana przez uczniów pod okiem p. Danuty Dorynek, z przewodnim cytatem "Ta, co nie zginęła…". Na uwagę zasługuje zaangażowanie wszystkich uczniów szkoły w uczczenie Święta. Wraz z wychowawcami przygotowali kotyliony, które dekorowały ich galowe stroje. Apel zakończyła przemowa Dyrektora ZPO, p. Marty Skowronek na temat patriotyzmu młodych Polaków.

mgr Helena Domagała

9 listopad 2016

Sprawozdanie z Łopusznej

W środę 26 października uczniowie pierwszych klas gimnazjum pojechali na wycieczkę do Łopusznej. W domu kultury spotkali się z bratem ks. prof. Józefa Tischnera - Kazimierzem, który opowiedział wiele ciekawych historyjek z życia patrona naszej szkoły. Przeprowadził również quiz, w którym można było zdobyć przeróżne nagrody. Następnie uczniowie oglądali dwa filmy związane z życiem patrona. Po obejrzeniu udali się do izby pamięci,w której podziwiali pamiątki, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku i inne rzeczy należące do ks. prof. Tischnera. Na zakończenie udali się na grób księdza, gdzie złożyli wieniec i zapalili znicze.autor - Gabriela Sobczak, Ic

28 październik 2016

Sprawozdanie z Święta Drzewa w ZPO w Mszanie Górnej

W dniu 20 października 2016 roku w czwartek w ZPO w Mszanie Górnej odbyło się sadzenie drzew z okazji Święta Drzewa. W tym roku w sadzeniu drzew brała udział IIB gimnazjum wraz z Panią Dyrektor Martą Skowronek oraz nauczycielem biologii Heleną Domagałą. W sadzeniu drzew, jak co roku pomagali pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego Pani Anna Kurzeja i Pan Michał Kosiarski, którzy służyli cennymi wskazówkami. Drzewa zostały przekazane z Nadleśnictwa w Limanowej. W tym roku zostały posadzone cztery drzewa: buk, 2 olsze oraz świerk.

mgr Helena Domagała c

4 listopad 2016

Uczniowie ZPO z Mszany Górnej na otwarciu nowej wystawy Pana Stanisława Dobrowolskiego

"Hołd Karpatom" taką nazwę ma autorska galeria dzieł Stanisława Dobrowolskiego. Artysta rysownik, malarz i rzeźbiarz był związany miejscem urodzenia i pracy z Kasiną Wielką. W dniu 27 października nasi uczniowie byli obecni na otwarciu nowej wystawy poświęconej twórczości realizatora spuścizny Władysława Orkana.

Uczniowie III c

30 październik 2016

Otrzęsiny Pierwszaków

Dnia 24 października 2016r. w naszej szkole odbyły się otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Główną organizatorką była pani Elżbieta Kubik. Do pomocy włączyli się uczniowie klas drugich. Wszystkich zebranych przywitały uczennice klasy 2C: Roksana Kuczaj i Gabriela Pietrzak, które objaśniały zasady zabawy. Poszczególne konkurencje oceniało jury w składzie: pani dyrektor Marta Skowronek, pan wicedyrektor Jarosław Mazur, pani Marta Chudzikiewicz-Kubies oraz przewodnicząca szkoły Patrycja Zoń. Wszystkim towarzyszył doskonały humor. W pierwszej konkurencji uczniowie zaprezentowali maskotkę klasy i okrzyk. Klasa 1A wybrała kruka, wszyscy mieli ciemne stroje i kapelusze czarownic, 1B super bohatera, uczniowie również założyli ciemne ubrania i koszulę w kratkę, 1C wybrała orła, chłopcy mieli sportowe stroje, a dziewczyny kolorowe spódniczki. W kolejnej konkurencji ,,Jogurtowa uczta'' uczniowie karmili się jogurtem. Trudnością w tej konkurencji było to, że uczestnicy mieli zasłonięte oczy. Zwycięzcą została klasa, która najszybciej zjadła jogurt i najmniej się ubrudziła. Uczniowie brali również udział w takich konkurencjach jak tor przeszkód, jabłko bez rąk, plotka, muzyczne licytacje i chrupki. Uczestnicy wykazali się swoimi umiejętnościami. Wszyscy dobrze się bawili.

Monika Bolisęga

25 październik 2016

Dzień Nauczyciela w ZPO w Mszanie Górnej

W dniu 13. października 2016r. uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami administracji naszej szkoły zebrali się w sali gimnastycznej na akademii z okazji Dnia Nauczyciela.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego a następnie hymnu gimnazjum. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. Pani dyrektor złożyła pierwszakom gratulacje i życzyła powodzenia w nowej szkole. Na sali można było odczuć atmosferę niezwykłej powagi oraz dumy.

W drugiej części akademii uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali krótki program artystyczny. Następnie uczniowie gimnazjum złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyli drobne upominki. Na koniec spotkania Pani dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

Patrycja Bożek, Aleksandra Dudzik, Monika Bolisęga

14 październik 2016

XVI RAJD SZKÓŁ TISCHNEROWSKICH

W dniach 29 - 30 września 2016 roku siedmioro uczniów naszej szkoły wraz z Panem Leszkiem Kamińskim uczestniczyło w XVI Rajdzie Rodziny Szkół Tischnerowskich. Tego roku organizatorem był Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy około godziny 10 wyruszając z Zalesia zielonym szlakiem na szczyt Mogielicy. Chwilę wytchnienia mieliśmy obok krzyża partyzanckiego, postawionego ku czci 1 batalionu 1 pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Po następnej godzinie zmagań dotarliśmy pod szczyt Mogielicy . Podziwialiśmy przepiękne widoki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z pomysłodawcą przedsięwzięcia Panem Kazimierzem Tischnerem. Odpoczęliśmy trochę, następnie ruszyliśmy w drogę powrotną .Nim się zorientowaliśmy ,już czekaliśmy w Jurkowie na autobus , który miał zawieść nas na Gruszowiec a z stamtąd udaliśmy się do Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy. Po przybyciu ,czekał na nas ciepły obiad. Następnie, każda ze szkół przybyłych na rajd dokonała swojej prezentacji i przedstawiła wiersz lub piosenkę związaną z osobą ks. prof. Józefa Tischnera. Nikomu nie zabrakło sił na spotkanie z himalaistą oraz dyskotekę.

Następnego dnia , po śniadaniu i mszy świętej odbyło się podsumowanie XVI Rajdu w budynku " Ekonomika" w Limanowej. Każda z drużyn uczestnicząca w tym wydarzeniu otrzymała pamiątkowe zdjęcie oraz drobny upominek. Bardzo zadowoleni i odrobinę nie wyspani wróciliśmy do domu.red. Aleksandra Potoniec

6 październik 2016

Zebranie z rodzicami

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej serdecznie zaprasza wszystkich rodziców uczniów naszej szkoły na zebranie, które odbędzie się dnia 14.IX.2016r. (środa) o godzinie 16.00.

mgr Marta Skowronek

12 września 2016

Kalendarz roku szkolnego 2016/2017

1. Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 1 września 2016r.
2. Święto KEN -dzień wolny od zajęć lekcyjnych: 14 października 2016r. (piątek)
3. Święto Niepodległości: 11 listopada 2016r. (piątek)
4. Zimowa przerwa świąteczna: 23 -31 grudnia 2016r.
5. Nowy Rok: 1 stycznia 2017r. (niedziela)
6. Święto Trzech Króli: 6 stycznia 2017r. (środa)
7. Ferie zimowe: 30 stycznia - 12 luty 2017r.
8. Wiosenna przerwa świąteczna: 13 -18 kwietnia 2017r.
9. Egzamin w kl. III gimnazjum: 19-20-21 kwietnia 2017r.
10. 1 Maja Święto Pracy: 1 maja 2017r.(poniedziałek)
11. Święto Konstytucji: 3 Maja 3 maja 2017r. (środa)
12. Boże Ciało: 16 czerwca 2017r. (czwartek)
13. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 23 czerwca 2017r.

DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

Gimnazjum:
31 października (poniedziałek)
2 listopada ( środa)
19-20-21 kwietnia (środa-czwartek-piątek) - Egzamin gimnazjalny
2 maja (wtorek)
16 czerwca (piątek)
19 czerwca (poniedziałek)

Szkoła Podstawowa:
31 października (poniedziałek)
2 listopada ( środa)
21 kwietnia (piątek) - Egzamin gimnazjalny
2 maja (wtorek)
16 czerwca (piątek)
19 czerwca (poniedziałek)

SPOTKANIA Z RODZICAMI:14.IX. (środa), 14.XI. (poniedziałek), 26.I. (czwartek), 29.III. (wtorek),18.V. (czwartek)

POSIEDZENIA RADY PEDAGOGICZNEJ ZPO

31.08.2016 RP rozpoczynająca rok szkolny 2016/2017
15.09.2016 Zatwierdzenie planów pracy
10/20.10.2016 RP szkoleniowa
25.01.2017 RP klasyfikacyjna
14.02.2017 RP podsumowująca I półrocze
20.03.2017 RP szkoleniowa (egzamin gimnazjalny)
28.04.2017 RP szkoleniowa
14.06.2017 RP klasyfikacyjna
30.08.2017 RP podsumowująca rok szkolny 2016/2017

mgr Jarosław Mazur

12 września 2016

Uczniowie ZPO w Mszanie Górnej rozpoczęli nowy rok szkolny

1 września 2016r. w sali gimnastycznej ZPO w Mszanie Górnej uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy szkoły uroczyście powitali nowy rok szkolny 2016/2017. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Tomasz Stec. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Marta Skowronek witając wszystkich zebranych wyraziła nadzieję, iż najbliższy rok szkolny będzie dla wszystkich udany i bardzo owocny. Wice- dyrektor Zespołu p. Mazur Jarosław nawiązał do historycznych wydarzeń sprzed 77 lat, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej. Po spotkaniu na sali gimnastycznej uczniowie rozeszli się do klas wraz ze swoimi wychowawcami, gdzie zostały omówione sprawy bieżące dotyczące organizacji roku szkolnego.

mgr Jarosław Mazur

4 września 2016

Plan lekcji na rok szkolny 2016/2017

mgr Jarosław Draus

1 września 2016

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej informuje, że rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się dnia 1.09.2016 (czwartek) o godz. 9.00

Harmonogram uroczystości:
9.00 - Msza Święta
10.00 - wystąpienie Dyrektora ZPO
10.15-10.45- spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach.

Organizacja dowozu i odwozu uczniów gimnazjum w dn.1 września 2016r.

Dowóz:

Lubomierz Przysłop + Kościół oraz Lubomierz Król. Góra + Mszana G. - godzina 8:15
Łostówka i Łętowe - godzina 8:45

Odwóz:
Lubomierz + Mszana G.: ok.10.45
Łętowe + Łostówka : ok.11.20

Dyrektor ZPO Mszana Górna

29 sierpnia 2016