Egzaminy poprawkowe w ZPO Mszana Górna

Dyrektor Szkoły informuje, iż egzaminy poprawkowe w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbędą się w dniach:

  • Egzamin poprawkowy z matematyki - 24 sierpnia 2015r. godzina 9:00
  • Egzamin poprawkowy z języka polskiego - 25 sierpnia 2015r. godzina 9:00
  • Egzamin poprawkowy z fizyki - 25 sierpnia 2015r. godzina 9:00
  • Egzamin poprwakowy z języka angielskiego - 25 sierpnia 2015r. godzina 11:30

mgr Marta Skowronek

19 sierpnia 2015

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014-2015 w Gimnazjum nr 4

Dnia 26 czerwca 2015r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św., której przewodniczył ks. Tomasz Stec. W dalszej części cała społeczność szkoły pożegnała odchodzących na emerytury nauczycieli - p. Elżbietę Wojsław i p. Marię Sułkowską. Podziękowań nie było końca. Następnie w obecności pocztu sztandarowego gimnazjum odśpiewano hymn państwowy oraz wysłuchano przemówienia pani dyrektor. W dalszej kolejności odbyło się wręczanie nagród i wyróżnień uczniom z poszczególnych klas. Na koniec głos zabrały przedstawicielki uczniów klas drugich, które śpiewająco pożegnały trzecioklasistów i wręczyły im skromny upominek.

mgr Agnieszka Karpierz

29 czerwca 2015

Uroczyste zakończenie Szkoły Podstawowej

W dniu 25 czerwca 2015 roku o godzinie 11.00 cała społeczność szkoły podstawowej zebrała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie pożegnać klasę szóstą. Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor mgr Marta Skowronek. Uczniowie klasy szóstej przekazali sztandar szkoły uczniom obecnej klasy piątej. Następnie zaprosili zebraną publiczność na program artystyczny, który okazał się wesołą podróżą po różnych zakamarkach życia szkolnego. I oto na chwilę mogliśmy przenieść się na lekcje, które odbywają się w naszej szkole oraz zobaczyć z jaką starannością uczniowie zadbali o szczegóły, aby upodobnić się do swoich nauczycieli. Okazało się, że drzemią w nich niezbadane pokłady aktorsko-taneczno-wokalnych, które zapewne będą rozwijać w gimnazjum. Na koniec wystąpiła klasa piąta żegnając absolwentów i wręczając drobne upominki.

mgr Zuzanna Papaj

29 czerwca 2015

Szkolna Liga Historyczna

Ogólnopolski konkurs historyczny "Szkolna Liga Historyczna" to program, który pozwala rozwijać zainteresowania i poszerzać wiedzę historyczną. Jest to konkurs całoroczny, powstały w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm Jutra", a współorganizatorem i fundatorem nagród jest Muzeum Historii Polski oraz wydawnictwo Bellona.

Program "Szkolna Liga Historyczna składa się z sześciu rund, a zadaniem szkolnych drużyn jest przedstawienie co miesiąc pracy wykonanej w dowolnej technice na ogłaszane kolejno pytania od września 2014 do lutego 2015.

W tegorocznej edycji konkursu Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera reprezentowały dwie drużyny:

Gabriela Dawiec, Weronika Jarosz i Aleksandra Potoniec z kl.1c oraz
Alicja Baran, Anna Bieniek i Joanna Dawiec z klasy 1b

zajmując w klasyfikacji końcowej odpowiednio X miejsce i XII miejsce. Dodać należy, że w tym roku do rywalizacji przystąpiły 58 szkół z całej Polski. Udział w tym ciekawym konkursie wymaga ciągłej koncentracji, pomysłowości, wiedzy- nie tylko historycznej oraz kreatywności. Przy okazji rodzą się nowe umiejętności i wychodzą z ukrycia te do tej pory nieodkryte. Uczennice nie tylko wspaniale radziły sobie z technologią IT, pracą ze źródłami, ale także wykazywały się umiejętnościami artystycznymi.

Gratulacje dla obu drużyn!

mgr Jarosław Mazur

26 czerwca 2015

Zakończenie roku szkolnego w ZPO w Mszanie Górnej 26 czerwca 2015r. (piątek)

8.30 - rozdanie świadectw i nagród w szkole podstawowej
9.15 - Msza Święta
10.20 - uroczyste zakończenie roku szkolnego gimnazjalistów

mgr Jarosław Mazur

17 czerwca 2015

GIMNAZJALISTO PRZECZYTAJ KONIECZNIE

mgr Rafał Borowiecki

17 czerwca 2015

VI Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK
12-14 czerwca 2015 r. (Mszana Górna-Beskid Wyspowy)

W dniach 12-14 czerwca 2015 r. odbyła się VI edycja rajdu edukacyjnego "Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK" oraz Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Bolesław Żaba - Wójt Gminy Mszana Dolna oraz Jan Puchała - Starosta Powiatu Limanowskiego.

Tegoroczna edycja rajdu odbywała się w Beskidzie Wyspowym, gdzie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Limanowa oraz działały oddziały partyzanckie AK - m.in. OP "Wilk" i OP "Mszyca".

W niedzielę, 14 czerwca w budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej miało miejsce zakończenie i podsumowanie rajdu oraz wręczenie nagród dla najlepszych patroli. Nagrody wręczali p.Jan Puchała - starosta oraz p. Aleksandra Kania- przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna. Wśród nagrodzonych znalazła się również drużyna z naszego gimnazjum, której opiekunem był p. Leszek Kamiński.

mgr Jarosław Mazur

17 czerwca 2015

IX Gminny konkurs "Patronowie naszych szkół"

12 czerwca w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej miało miejsce uroczyste podsumowanie IX edycji Konkursu " Patronowie naszych szkół ", który odbył się pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o życiu, działalności, twórczości patronów naszych szkół, propagowanie ich postaci jako realnych wzorców osobowych, rozwijanie myślenia twórczego uczniów oraz uzdolnień plastycznych. Udział w IX edycji konkursu polegał na przygotowaniu plakatu propagującego postać patrona.

W konkursie wzięło udział 48 uczniów z 16 szkół z terenu gminy Mszana Dolna. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Anny Mrózek-Kotarskiej, nauczyciela plastyki w ZPO w Mszanie Górnej, oceniała prace w 3 kategoriach: klasy I-III i IV-VI szkoła podstawowa oraz klasy I-III gimnazjum. Nagrodzono 16 prac i przyznano 6 wyróżnień.

Pierwsze miejsce w kategorii klas I-III zajęła praca Gabrieli Czerwińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu prezentująca patrona szkoły św. Stanisława Kostkę. Drugie miejsce przyznano pracy Marii Szybiak ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej. Trzy trzecie miejsca zajęły plakaty wykonane przez Katarzynę Niżnik ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej, Weronikę Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu oraz Gabrielę Oleksy reprezentującą Szkołę Podstawową w Glisnem.

Ponadto przyznano wyróżnienie Natalii Wojtyczce ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu.

W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca. Nagrodzeni to Kinga Adamczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu za wykonany ciekawą techniką plakat patrona szkoły św. Józefa oraz Kamil Sobuń ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej za pracę poświęconą postaci patrona szkoły Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Drugie miejsce zajęły prace Jessiki Potaczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu oraz Amelii Białoń ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej. Przyznano trzy trzecie miejsca za plakaty wykonane przez Agnieszkę Rzepkę ze Szkoły Podstawowej w Olszówce, Patrycję Bożek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu oraz Agatę Potaczek ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej.

W tej kategorii wyróżniono prace Adama Kowalczyka i Sylwii Ceklarz ze Szkoły Podstawowej w Kasinie Wielkiej oraz Joanny Ptaszkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej.

W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zajęła praca Adriany Gil z Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej propagująca postać patrona szkoły Jana Pawła II. Drugie miejsce przyznano za plakat Mateuszowi Dudzikowi z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej. Trzecie zdobyły prace Aleksandry Kowalczyk z Gimnazjum nr 1 w Kasinie Wielkiej oraz Julii Mucha z Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej.

Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali Kamil Walczak z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej oraz Natalia Oleksy z Gimnazjum nr 3 w Rabie Niżnej.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnienie otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Mszana Dolna Pana Bolesław Żabę.

mgr Marta Chudzikiewicz

17 czerwca 2015

Święto Szkoły w ZPO Mszana Górna

12 czerwca 2015r. uczniowie naszej szkoły spędzili w sposób wyjątkowy, bo chociaż byli w szkole, to jednak uczestniczyli w nietypowych zajęciach. Tego dnia odbyło się podsumowanie IX edycji konkursu "Patronowie naszych szkół", spotkanie z kombatantem czasów II wojny światowej oraz pokaz broni w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Limanowej.

Nasze spotkanie, które zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Mszana Dolna p. Bolesław Żaba oraz przewodnicząca Rady Rodziców ZPO p. Nachman, rozpoczęło się o godzinie 9 w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnów obu szkół głos zabrała Dyrektor ZPO p. Marta Skowronek , witając wszystkich zebranych. Następnie uczniowie obu szkół zaprezentowali krótkie informacje o patronach - Marii Konopnickiej i ks. prof. J. Tischnerze. Kolejnym punktem uroczystości była rekonstrukcja przedstawiona grupę p. Przemysława Szubryta z Limanowej. Największym zainteresowaniem uczniów cieszył się pokaz broni z czasów II wojny światowej. Potem odbyło się podsumowanie konkursu "Patronowie naszych szkół" oraz wręczenie nagród zwycięzcom- przedstawicielom szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu Gminy Mszana Dolna. Należy podkreślić, iż organizatorzy konkursu uzyskali ogromną pomoc ze strony władz Gminy Mszana Dolna, które objęły patronem konkurs i ufundowały nagrody dla zwycięzców oraz wyróżnionych uczniów. Upominki wręczyli uroczyście Wójt Gminy p. Bolesław Żaba, dyrektor ZPO p. Marta Skowronek oraz przewodnicząca RR p. Nachman.

Ten nietypowy szkolny dzień zakończył się spotkaniem z p. Tadeuszem Dębskim, kombatantem czasów II wojny światowej, który w barwny i żywiołowy sposób przedstawił historię swojego życia w czasach wojennych i pierwszych latach po wojnie.

Na zakończenie głos zabrał p. Bolesław Żaba Wójt Gminy, który podziękował za zaproszenie oraz pogratulował organizatorom i uczestnikom konkursu. P. Marta Skowronek Dyrektor ZPO serdecznie podziękowała wszystkim nauczycielom i uczniom oraz pracownikom, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowała w stronę p. Tadeusza Dębskiego.

mgr Jarosław Mazur

17 czerwca 2015

SZKOLNY KONKURS EUROWIZJA 2015

1 czerwca odbył się w naszej szkole konkurs Eurowizja 2015. Uczniowie wszystkich klas gimnazjum zaprezentowali zdolności wokalne, taneczne oraz aktorskie. Uczniowie wykazali się również bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego.

Występy oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem pani dyrektor Marty Skowronek.

Uczennice klasy III A urzekły publiczność wykonaniem piosenki ,,Nie przegap’’ i pokazały talent wokalny. Uczennice z klasy III B wprowadziły wszystkich w wakacyjny nastrój dzięki piosence ,,Holidays’’ oraz prezentując niezwykle dynamiczną choreografię zakończoną spektakularnym wystrzałem confetti. Natomiast uczniowie klasy III C wykazali się pomysłowością, świetną grą aktorską, dopracowaną w każdym szczególe oraz dużym poczuciem humoru wykonując piosenkę "Rise like a Phoenix". Uczennice z klasy II A wspaniale zaśpiewały utwór ,,My Słowianie’’, a ich tradycyjne stroje zwróciły szczególną uwagę publiczności. Uczniowie klasy II B zachwycili wszystkich śpiewając przebój ,,Dancing Queen’’ oraz prezentując rewelacyjną choreografię. Natomiast uczniowie klasy II C zjednali sobie publiczność wykonując piosenkę ,,La la la’’ w języku hiszpańskim oraz angielskim. Zaimponowali również wszystkim porywającą choreografią. Uczniowie klasy I A wykazali się doskonała znajomością języka francuskiego i angielskiego oraz talentem wokalnym śpiewając piosenkę ,,Love life’’. Uczniowie klasy I B przekonali publiczność, że utwór ,,Jej czarne oczy brzmi świetnie zarówno w języku polskim jak i niemieckim’’. W romantyczny nastrój wprowadziły wszystkich uczennice z klasy I C śpiewając włoski przebój ,,Ti Amo’’. Zjawiskowe wykonanie piosenki sprawiło, że publiczność była oczarowana.

Komisja konkursowa miała niezwykle trudny wybór, ponieważ poziom występów był bardzo wysoki. Statuetka I miejsce Eurowizja 2015 została przyznana klasie II B za wyjątkowy poziom wokalny, świetną choreografię oraz zaangażowanie całej klasy w występ.

Wszystkim uczniom gratuluję, a nauczycielom dziękuję za wsparcie przy organizacji konkursu.

mgr Jarosław Mazur

17 czerwca 2015

Zaproszenie do udziału w VI Rajdzie 1PSP AK

Sabina Potaczek


mgr Jarosław Mazur

1 czerwca 2015

WIEN IST PRIMA

25 maja 2015r. odbył się w naszej szkole konkurs Wien ist prima./ Wiedeń jest wspaniały. W konkursie uczestniczyli uczniowie gimnazjum. Konkurs miał na celu poznanie historii, sztuki oraz atrakcji turystycznych Wiednia.

Zwiedzanie Wiednia jest jak podróż w czasie do imperialnej przeszłości, a historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto dodać, że Wiedeń czterokrotnie otrzymał tytuł najlepszego miasta do życia na świecie.

Uczniowie mogli poznać atrakcje stalicy Austrii dzięki prospektom i mapom przysłanym przez austriacki serwis turystyczny.

Największą wiedzą na temat Wiednia wykazały się uczennice klasy III B.

1. miejsce zajęła Kinga Kasprzyk
2. miejsce zajęła Gabriela Kołodziej
3. miejsce zajęła Aleksandra Węglarz

Serdeczne gratulacje!

mgr Agata Dziedzina

1 czerwca 2015

Festiwal Talentów

Dn. 27 maja 2015r. w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbył się Festiwal Talentów, w którym ponad 150 młodych artystów zaprezentowało różnorodne umiejętności.

Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów.

Daria Myszogląd i Kasia Chorągwicka z kl. III B zaśpiewały w duecie piosenkę "Zostań tu" i wywalczyły II miejsce.
Sara Kuczaik z kl. I C wykonała na skrzypcach utwór Antoniego Dworzaka pt. "Humoreska" i zajęła III miejsce.
Aleksandra Rapacz i Wiktoria Wojtyczka zaprezentowały taniec synchroniczny hip-hop wg własnej choreografii zajmując III miejsce.

Ponadto swoimi talentami podzielili się:

- Julia Kraska, kl. III - recytacja
- Aleksandra Grzędziak, kl. IV - śpiew
- Julia Kamińska, kl. IV - śpiew
- Agata Zapała, kl. IV - gra na skrzypcach
- Stanisław Rapacz, kl. IV - gra na skrzypcach i śpiew
- Kacper Wojciaczyk, kl. IV - gra na klarnecie

mgr Anita Ziemianin

1 czerwca 2015

WYCIECZKA KLAS II Z GIMNAZJUM W MSZANIE GÓRNEJ DO WARSZAWY

W dniach 18.05.-20.05.2015r. uczniowie klas II Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Mszanie Górnej uczestniczyli w programowej wycieczce do Warszawy.

W pierwszym dniu widzieliśmy Zamek Królewski, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, Pałac w Wilanowie. Spacerując po Warszawskich Łazienkach podziwialiśmy Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię oraz Belweder i pomnik Fryderyka Chopina.

Następnego dnia odwiedziliśmy Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej, Pałac Kultury i Nauki. Głównym punktem programu w tym dniu było Centrum Nauki Kopernik, gdzie chętnie angażowaliśmy się do osobistego poznawania i zrozumienia świata poprzez wykonywanie wielu ciekawych eksperymentów.

Natomiast trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Oceanarium Prehistorycznym 3D, które dostarczyło nam niesamowitych wrażeń i emocji, gdyż jest to pierwszy na świecie obiekt, który "ożywia" prehistoryczne stworzenia morskie, żyjące w głębinach oceanu od ok.350 milionów do 1,5 miliona lat temu.

Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oglądnęliśmy film "Miasto ruin" w którym przedstawiono obraz zburzonej Warszawy z lotu ptaka. Poznaliśmy historię Powstania we wszystkich aspektach i poznaliśmy jego sens.

Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy również sejm.

Red. Dorota Poręba

27 maj 2015

Dzień Ziemi 2015

W piątek 15 maja odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej Akademia z okazji obchodów Dnia Ziemi. Młodzież z klasy 3a i 2b pod opieka nauczycieli przygotowała na tę okazje przedstawienie pt. " Spotkanie Bogów". Ponieważ tegoroczne światowe hasło przewodnie brzmiało " Z energią zmieńmy źródła" fabuła przedstawienia podejmowała zagadnienie źródeł odnawialnych, które człowiek może wykorzystywać dla uzyskania energii. Również przy pracy nad dekoracją padła propozycja by zamiast Dnia Ziemi 2015, wpisać Rok Ziemi 2015, bo jak słusznie zauważyli zaangażowani uczniowie o naszą planetę powinniśmy dbać codziennie.

mgr Helena Domagała

26 maj 2015

"Czytam, więc jestem" - czytamy polskich filozofów - Józef Tischner
warsztaty literackie z udziałem gimnazjalistów z Mszany Górnej.

Dnia 21 maja 2015r. 5 uczennic naszego Gimnazjum, pod opieką wicedyrektora Jarosława Mazura wzięło udział w warsztatach literackich dla szkół tischnerowskich zorganizowanych przez stowarzyszenie "Drogami Tischnera", które miały miejsce w siedzibie Radia Kraków. Myślą przewodnią spotkania było ukazanie wyższości radia nad telewizją, określenie jego znaczenia, powołania, celów i zadań. Program I części obejmował zwiedzanie rozgłośni oraz zapoznanie się z jej pracą. W II części - warsztatowej, młodzież wysłuchała kilku fragmentów materiałów ks. prof. J. Tischnera pt. "Radio. Szanse i wyzwania". Prace te poruszały problem - jak ważne są słowa, dźwięki. To co mówimy i jak mówimy. Ważne jest też , aby umieć słuchać i rozumieć to, co słyszymy. Bo świat, to skupisko dźwięków , to harmonia słowa i muzyki jak twierdzili starożytni filozofowie ze szkoły pitagorejczyków. Po zapoznaniu się z tekstami uczniowie i organizatorzy dyskutowali na powyższe tematy. Padały ciekawe pytania i jeszcze ciekawsze odpowiedzi i wnioski. Spotkanie okazało się bardzo interesujące i pouczające. Pozwoliło uczestnikom poznać nowe, ciekawe poglądy, poszerzyć horyzonty, nauczyć współpracy w grupie, dyskusji i wyrażania własnych myśli i poglądów. Na koniec organizatorzy poczęstowali wszystkich uczestników gorącym posiłkiem.Sabina Potaczek

Red. Sabina Potaczek

23 maj 2015

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej informuje

W związku z wycieczką klas II do Warszawy, dyrektor szkoły informuje, że spotkanie z rodzica (wywiadówka) zostaje przeniesione na dzień 22 maja tj. piątek. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na to spotkanie, podczas którego będzie można omówić z nauczycielami zachowanie i postępy w nauce Państwa dzieci.

Dyrektor Szkoły mgr Marta Skowronek

14 maj 2015

Sabina Potaczek, uczennica kl. IIIa z Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera
w Mszanie Górnej wyróżniona w konkursie poetyckim!

8. maja 2015r.w Limanowskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie V Jubileuszowego Konkursu Poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej "Niewyśnione sny" w ramach Limanowskiej Wiosny Poetyckiej. Tegoroczna edycja zbiegła się z 85. rocznicą śmierci patronki konkursu oraz 140. rocznicą urodzin i 85. śmierci jej ojca - najwybitniejszego poety naszego regionu, Władysława Orkana. W konkursie wzięło udział blisko stu poetów, nadesłano ponad trzysta wierszy w czterech kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i osób dorosłych. Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej reprezentowała Sabina Potaczek, zdobywając trzecie miejsce w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych. Wiersz uczennicy znalazł się w wydanym specjalnie, pokonkursowym zbiorze poezji "Niewyśnione sny", w którym zgromadzono nagrodzone utwory. Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Powiatu Limanowskiego i Burmistrza Miasta Limanowa, a jego organizatorem były Limanowski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka w Limanowej.

Przewodniczący jury, prof. Bolesław Faron podkreślił wysoki poziom nadesłanych wierszy. " To, co zwróciło moją uwagę to na przykład fakt, że bardzo młodzi ludzie podejmują niezwykle poważne tematy, związane choćby z przemijaniem i śmiercią. Nie brakowało wierszy o miłości, poezji zakorzenionej w regionie, jego przyrodzie. a w każdym liryku widać było uczucie - stwierdził wybitny badacz literatury młodopolskiej.

Sabinę do prezentowania swojej twórczości poetyckiej zachęciła nauczycielka języka polskiego, mgr Anna Jurkowska.Sabina Potaczek4 maj 2015

Sukces gimnazjalistów z Mszany Górnej w konkursie
"Szkolna Liga Historyczna"

Liga Historyczna

Zespół w składzie: Anna Bieniek, Alicja Baran oraz Joanna Dawiec, uczennice z klasy 1b Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej uzyskały II miejsce w IV rundzie tegorocznej Szkolnej Ligi Historycznej.

Ogólnopolski konkurs historyczny "Szkolna Liga Historyczna" to program, który pozwala rozwijać zainteresowania i poszerzać wiedzę historyczną. Jest to konkurs całoroczny, powstały w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm Jutra", a współorganizatorem i fundatorem nagród jest Muzeum Historii Polski oraz wydawnictwo Bellona.

Program "Szkolna Liga Historyczna składa się z sześciu rund, a zadaniem szkolnych drużyn jest przedstawienie co miesiąc pracy wykonanej w dowolnej technice (plakat, referat, prezentacja multimedialna itp.) na ogłaszane w magazynie historycznym "Mówią Wieki" pytania. W tegorocznej edycji konkursu Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera obok drużyny wymienionej wyżej startuje również druga reprezentacja złożona także z uczennic klasy I c: Gabriela Dawiec, Weronika Jarosz oraz Aleksandra Potoniec.

Klasyfikacja generalna po sześciu rundach zostanie ogłoszona w czerwcu. Liczymy, że sukces z czwartej rundy uda się powtórzyć w "generalce". Dodać należy, że w tym roku do rywalizacji przystąpiło ponad 50 szkół z całej Polski. Udział w tym prestiżowym konkursie wymaga ciągłej koncentracji, pomysłowości, wiedzy- nie tylko historycznej oraz kreatywności. Przy okazji rodzą się nowe umiejętności i wychodzą z ukrycia te do tej pory nieodkryte. Uczennice, nie tylko wspaniale radzą sobie z nowoczesną technologią, pracą ze źródłami, ale także wykazują się umiejętnościami artystycznymi.

Jarosław Mazur - szkolny koordynator programu

14 maj 2015

Wybory prezydenckie wśród młodzieży gimnazjum

Dnia 30.04.2015 w naszej szkole odbyły się wybory prezydenckie w ramach programu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt pt. ,,Młodzi głosują" realizowany jest cyklicznie przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi jako praktyczna lekcja wiedzy o społeczeństwie.

Przewodniczący Szkolnej Komisji Wyborczej: Adrian Grzędziak

4 maj 2015

Egzamin Gimnazjalny już w tym tygodniu

W dniach 21-23 kwietnia w naszej placówce zostanie przeprowadzony egzamin gimnazjalny. Poniżej zamieszczamy harmonogram przywozów i odwozów dla uczniów klas III. Jednocześnie przypominany, że uczniowie klas I i II gimnazjum w tych dniach mają wolne.

Przywóz młodzieży: (w szkole na 8.30)

8.05 Lubomierz + Mszana Górna
8.05 Łostówka + Łętowe

Odwóz uczniów:

między 12.45 a 13.15 wtorek, środa
między 12.00 a 12.30 czwartek

Organizatorzy: mgr Jarosław Mazur

19 kwiecień 2015

III Sztafetowy Bieg Katyński

10 kwietnia 2015 roku, po raz kolejny uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy i miasta Mszana Dolna wzięli udział w "III Sztafetowym Biegiem Katyńskim". Startując w zawodach oddali hołd ponad 22 tysiącom żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, urzędników państwowych zamordowanych w 1940 roku przez rosyjskie NKWD oraz 96 przedstawicielom polskich elit z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej koło Smoleńska w 2010 roku. Sportowe zmagania zostały poprzedzone złożeniem wiązanek z kwiatów w biało-czerwonych barwach oraz zapaleniem zniczy przez przedstawicieli władz gminnych i miejskich Mszany Dolnej, Rady Powiatu Limanowskiego, proboszczów mszańskich parafii, koła PiS oraz delegacji szkół i przedszkoli pod obeliskiem upamiętniającym ofiary sowieckiego totalitaryzmu jak również członków tragicznego lotu do Smoleńska. W ich intencji została odmówiona modlitwa.

Miejscem sportowej rywalizacji był stadion LKS Witów Mszana Górna oraz tereny do niego przylegające. Przed rozpoczęciem zawodów Zbigniew Jarosz- nauczyciel ZPO w Mszanie Górnej przybliżył młodzieży informacje związane z "mordem katyńskim" i "katastrofą smoleńską".

Na starcie w kategorii szkół podstawowych stanęły drużyny z: Glisnego, Kasiny Wielkiej, Mszany Górnej nr 1, Raby Niżnej, Łostówki, Łętowego, Mszany Dolnej nr 1, Mszany Dolnej nr 2 oraz Olszówki. Dystans 4x800 m najszybciej pokonała sztafeta z Olszówki (Kinga Gackowiec, Marcelina Żurek, Jakub Czyszczoń, Dariusz Potaczek) przed Kasiną Wielką (Joanna Kopytek, Karolina Kaleta, Marek Rapta, Krystian Faron) oraz Łostówką (Paulina Chorągwicka, Paulina Niedośpiał, Kacper Myszogląd, Jan Kordeczka).

W kategorii szkół gimnazjalnych zawodnicy pokonali dystans 8x800 m. Wygrała sztafeta z Kasiny Wielkiej (Justyna Popławska, Weronika Kaleta, Arkadiusz Drąg, Paweł Rapta). Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Mszany Górnej (Anna Zasadni, Gabriela Dawiec, Maciej Kordeczka, Paweł Piekarczyk). Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Raby Niżnej (Emilia Gacek, Magdalena Knowa, Łukasz Gackowiec, Daniel Wacławik). Miejsca czwarte i piąte zajęli gimnazjaliści z Mszany Dolnej.

Trzy najlepsze drużyny w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych zostały nagrodzone pucharami, medalami i dyplomami. Pozostałym sztafetom wręczono pamiątkowe dyplomy. Wszyscy zawodnicy mieli zapewniony słodki poczęstunek- rogaliki i napoje.

III Sztafetowy Bieg Katyński odbył się pod patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby przy wsparciu Burmistrza Miasta Mszana Dolna Józefa Kowalczyka. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania: samorządom - gminnemu i miejskiemu za dofinansowanie imprezy, Panu Stanisławowi Białoniowi - Prezesowi LKS Witów Mszana Górna za pomoc w przeprowadzeniu zawodów, Pani Janinie Nachman za opiekę pielęgniarską, Pani Marii Kozyra - Prezesowi GS w Mszanie Dolnej za wsparcie finansowe, opiekunom drużyn za przygotowanie zawodników.

Organizatorzy: mgr Zbigniew Jarosz, mgr Ireneusz Nalepa

14 kwiecień 2015

Wizyta historyka krakowskiego OBEP IPN w ZPO w Mszanie Górnej

Poznawanie historii działalności podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego jest jednym z działań prowadzonych w Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej w ramach projektu edukacyjnego "Śladami oddziału partyzanckiego "Mszyca"- por. "Adama" Jana Stachury.

W poniedziałek 30 marca 2015 r. naszą placówkę odwiedził dr Dawid Golik, przedstawiciel krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie spotkania z gimnazjalistami starał się przedstawić czasy i zakres działalności podziemia niepodległościowego w trakcie i po II wojnie światowej. Wykład wspierany prezentacją multimedialną przybliżył słuchaczom struktury i sposób funkcjonowania oddziałów partyzanckich (głównie AK) w okupowanym kraju. Uwzględnił również działalność poakowskich oddziałów zbrojnych po zakończeniu II wojny światowej na terenie Beskidu Wyspowego i Gorców. Uczniowie obejrzeli także wystawę zatytułowaną: "Precz z kajdanami bolszewizmu…… Oddział partyzancki "Wiarusy" 1947 - 1949", poświęconą działającemu w Beskidach oddziałowi partyzanckiemu "Wiarusy" walczącego o suwerenność Polski.

Aktualizacja: mgr Zbigniew Jarosz

14 kwiecień 2015

"Zagrożenia w sieci - profilaktyka, reagowanie"
prelekcja dla uczniów klas IV-VI w ZPO w Mszanie Górnej.

8 kwietnia 2015r. Komendant Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej - Pani Anna Pękała wygłosiła pogadankę na temat "cyberzagrożeń" uczniom kl. IV-VI. Prelekcja realizowana w ramach ogólnopolskiego projektu "Zagrożenia w sieci- profilaktyka, reagowanie" była urozmaicona ciekawymi filmami, w których wypowiadali się m.in. Paweł Mela. Szkoła otrzymała zestaw plansz z procedurami określającymi zasady postępowania nauczycieli wobec ofiary cyberprzemocy oraz maskotkę projektu - granatowego smoka o wdzięcznym imieniu "Netuś".

Aktualizacja: mgr Mazur Jarosław

14 kwiecień 2015

Jezus

Aby zwycięstwo dobra nad złem
i życia nad śmiercią,
będące przesłaniem
nadchodzących Świąt Wielkanocnych,
stało się źródłem radości i nadziei.


Aktualizacja: Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

2 kwiecień 2015

"TISCHNER DAJE CI WSKAZÓWKI!"

"...Może to właśnie o to naprawdę chodzi, może jesteśmy na tym świecie po to, żeby na końcu powtórzyć najpiękniejsze słowa, jakie Pan Bóg wypowiedział w dniu naszego stworzenia: Dobre było."-Ks.J.Tischner J.Żakowski, "Tischner czyta katechizm",

Kraków 1996

Dorota Poręba uczennica klasy IIc Gimnazjum im. ks. prof.Józefa Tischnera w Mszanie Górnej zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim pt.:"Tischner daje Ci wskazówki." Konkurs został skierowany do uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych z całej Polski. Jego celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży myśli ks.prof.Józefa Tischnera, zachęcenie do podejmowania własnej twórczości, rozbudzanie wyobraźni i wrażliwości, kształcenie umiejętności pisania tekstu literackiego, a także zachęcenie uczniów do zapoznania się z biografią Tischnera. Praca Doroty Poręby została najwyżej oceniona. Uczennica zdobyła nagrodę rzeczową.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu talentu literackiego opiekun mgr Katarzyna Sobuń

Aktualizacja: mgr Katarzyna Sobuń

2 kwiecień 2015

XIII Memoriału im. ks. prof. Józefa Tischnera w narciarstwie alpejskim

Mglisty dzień nie pokrzyżował planów organizatorom XIII Memoriału im. ks. prof. Józefa Tischnera w narciarstwie alpejskim. Od rana zawodnicy, którzy stawili się 11 marca w Kluszkowcach, poznawali trasy, by uzyskać w trakcie rywalizacji jak najlepsze czasy przejazdu.

W kategorii klas IV-ych - I miejsce wśród chłopców zajął Stanisław Rapacz reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 w Mszanie Górnej. W jego ślady poszła Emilia Potaczek, która wygrała rywalizację w kategorii dziewcząt klas V -ych. Za podium uplasował się Marcin Kuczaj, wśród chłopców klas VI-ych uzyskał 4 czas przejazdu.

Cieszymy się z wysokich wyników naszych uczniów, gratulujemy im sportowej postawy.

Dziękujemy też rodzicom za pomoc w sprawach organizacyjnych.

Aktualizacja:

2 kwiecień 2015

EDUKACJA EKOLOGICZNA - SEGREGOWANIE I RECYKLING ŚMIECI

Dnia 25.03.2015r. przedstawiciele firmy "Traszkan" , panowie: Marcin Ciężarek i Robert Sroka - specjaliści do spraw ochrony środowiska i gospodarki odpadami poprowadzili zajęcia dla dzieci z klas I - III S.P., dotyczące segregacji śmieci oraz ich przetwarzania. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację, dzięki której poznały zasady recyklingu. Spotkanie przebiegło w atmosferze przyjaznej dzieciom, które wykazały ogromne zainteresowanie tematem oraz wiedzą na temat segregacji śmieci. Uczniowie potwierdzili to umiejętnym segregowaniem śmieci do worków recyklingowych.

Dzieci, które były najbardziej aktywne, otrzymały nagrody. Rozlosowano także wśród uczniów nagrody książkowe a każdy z uczestników otrzymał długopis wykonany z przetworzonego papieru. Na zakończenie spotkania każda klasa otrzymała pamiątkowe dyplomy a szkoła wzbogaciła się o nową pomoc dydaktyczną w postaci próbek granulatów z tworzyw sztucznych i zmielonego szkła.

Pan vice dyrektor Jarosław Mazur podziękował prowadzącym i wyraził chęć zaproszenia prelegentów na podobne zajęcia dla klas IV - VI.

Aktualizacja: mgr Anita Ziemianin

2 kwiecień 2015

Rekolekcje Wielkopostne w ZPO Mszana Górna

W dniach 16 i 17.03.2015r. W naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. Łukasz Anioł.

Pierwszy dzień poświęcony był pojęciu "wiary". Ksiądz Łukasz objaśniał jak należy rozumieć to słowo. Jak wcielać je w życie, by nie było tylko pustym, nudnym, nic nieznaczącym frazesem. Chrześcijanin nie może wstydzić się swojej wiary. Musi odważnie ją wyznawać, dawać jej świadectwo nie tylko raz w tygodniu w kościele, ale tak na co dzień. W szkole, domu, wśród kolegów, obcych. Chrześcijanin powinien zawsze być blisko Boga i zawsze z Bogiem. Bóg dając nam rozum i wolną wolę zaufał nam. Dał nam możliwość wyboru i tylko od nas zależy co zrobimy dla siebie, innych i dla Boga. I czy zaufamy Jemu całym naszym sercem i rozumem?

Tematem kolejnego dnia była "miłość" do Boga i bliźniego. Ksiądz Łukasz pokazał nam jak dobrze jest "zaprzyjaźnić się", "zakochać się" w Bogu. Tak, aby Bóg był kimś bliskim, zawsze przy nas obecnym. Kimś z kim można w potrzebie porozmawiać, komu można się zwierzyć ze swych sekretów, wypłakać w rękaw, gdy jest nam źle. Ale również kimś z kim będziemy się cieszyć z każdej, małej rzeczy, gestu, uśmiechu drugiej osoby.

Bo Bóg to nie tylko Pan i sędzia sprawiedliwy, który za złe karze a za dobre wynagradza. Bóg to przede wszystkim nasz kochający, miłosierny Ojciec, nasz opiekun, towarzysz w dobrym i złym. Przyjaciel, który nigdy nie zawiedzie, pomoże w biedzie, wesprze w potrzebie, pocieszy w nieszczęściu. Bóg daje nam wszystko. I chociaż czasem nie doceniamy tego, nie szanujemy, nie dostrzegamy On i tak nadal nas kocha bezgranicznie, bezwarunkowo. Zawsze był, jest i będzie nas wspierał

Rozważania rekolekcyjne zakończyliśmy uczestnictwem w uroczystej mszy świętej, którą celebrował nasz rekolekcjonista ks. Łukasz Anioł.

     

Aktualizacja: ks Tomasz Stec

20 marzec 2015

I Gminny Konkurs Matematyczny "Magia liczby PI"

W dniu 13 marca 2015 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyła się pierwsza edycja konkursu matematycznego dla uczniów gimnazjów "Magia liczby PI" pod honorowym patronatem Wójta Gminy Mszana Dolna Pana Bolesława Żaby. Poziom konkursu był wysoki. Uczniowie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony zarówno pod względem wiedzy historycznej na temat liczby PI, jak również od strony umiejętności zastosowania jej w trudnych zadaniach z geometrii, co świadczy, że byli dobrze przygotowani do konkursu przez swoich nauczycieli. Organizatorzy mają nadzieję, że zapoczątkowany w tym roku konkurs będzie kolejną motywacją do nauki nie tylko matematyki, ale również innych przedmiotów ścisłych. A teraz najważniejsze, czyli miejsca w konkursie:

Kategoria klas 1
1. Pitek Konrad - Zespół Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej
2. Kubik Sylwester - Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej
3. Jarosz Weronika - Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej

Kategoria klas II
1. Niedojad Krzysztof - Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej
2. Piwowarska Katarzyna - Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej
3. Poręba Dorota - Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej

Kategoria klas III
1. Drąg Arkadiusz - Zespół Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej
2. Grucela Paulina - Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej
3. Nowak Justyna - Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej

Podsumowując dzisiejszy konkurs, który zbiega się z obchodzonym 14 marca Światowym Dniem Liczby PI chcielibyśmy serdecznie podziękować:

- Wójtowi Gminy Mszana Dolna
- Firmie DUALTEC z Niedźwiedzia,
- Firmie GDM Partner w Biurze z Mszany Dolnej
- Firmie TELENEXT z Mszany Dolnej

za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu i zaprosić na kolejną jego edycję już w przyszłym roku.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

14 marzec 2015

Konkurs "Gorce w Naturze 2000"…

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Gorczański Park Narodowy pt. "Gorce w Naturze 2000".

Konkurs odbył się dla uczniów z gimnazjum 5.03.2015 w czwartek , natomiast 6.03.2015 w piątek dla uczniów ze szkół podstawowych. Miał charakter zespołowy, uczniowie z zespołach trzyosobowych rywalizowali ze sobą o wygraną.

Z Zespołu Placówek Oświatowych w Górnej Mszanie wystartowały dwa zespoły: uczniowie gimnazjum : Dorota Poręba, Karolina Szczypka i Aleksandra Wacławik, uczniowie szkoły podstawowej : Aleksandra Kołodziejczyk, Gabriela Kulig, Maria Szarek.

Pierwszy etap odbył się w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Niedźwiedziu o godzinie 8:30. Zespoły rozwiązywały test składający się z 25 pytań. Z pośród rywalizujących siedemnastu zespołów z gimnazjów , wybrano trzy zespoły, które dostały się do finału. Wśród tych trzech zespołów, również był zespół z Mszany Górnej. Kolejny etap odbył się w tym samym dniu w czwartek w Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej. Zespoły otrzymały do rozwiązania 5 zadań otwartych. W finale zwycięstwo odnieśli uczniowie z naszego gimnazjum, zajęli 1 miejsce, otrzymując bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe przygotowane przez Gorczański Park Narodowy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej również bardzo ładnie napisali test.

W pierwszym etapie rywalizowały 33 zespoły ze szkół podstawowych. Zespołowi z naszej szkoły podstawowej zabrakło bardzo niewiele punktów by dostać się do finału, do którego wybrano również trzy zespoły uczniów.

Jeszcze raz gratulujemy naszym uczestnikom z Placówki Oświatowej w Mszanie Górnej! Wykazali się wielkim zaangażowaniem i pracą w przygotowanie do konkursu na temat Natury 2000 w Gorcach.

     

Aktualizacja: mgr Helena Domagała

14 marzec 2015

Konkurs historyczny "Znaj-Znak".

3 marca 2015 roku uczniowie klasy 3b z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej, Maciej Kordeczka i Jan Filipiak, wzięli udział w konkursie historycznym "Znaj-Znak" opartym na grze edukacyjnej wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Konkurs odbył się w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, pod patronatem Krakowskiego Oddziału IPN. Po zakończeniu zmagań, w których wiedza historyczna musiała iść w parze z refleksem i spostrzegawczością, przedstawiciel Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie Pan Dariusz Gorajczyk wygłosił prelekcję o tematyce związanej z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Udział trzecioklasistów w tym spotkaniu był elementem realizowanego w naszej szkole projektu edukacyjnego "Śladami oddziału partyzanckiego "Mszyca"- por. Jana Stachury ps."Adam".

Aktualizacja: mgr Zbigniew Jarosz

4 marzec 2015

I edycja konkursu "Magia liczby PI".

Szanowni Państwo!

Zespół Placówek Oświatowych ma zaszczyt zaprosić wszystkie gimnazja naszej gminy na I edycję konkursu "Magia liczby PI",
który odbędzie się dnia 13 marca 2015r na terenie naszej szkoły.

W związku z tym, zwracamy się z prośbą o przekazanie informacji o konkursie uczniom oraz nauczycielom wraz z załączonym Regulaminem konkursu.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

13 luty 2015

IX edycja konkursu "Patronowie Naszych Szkół".

Szanowni Państwo!

Zespół Placówek Oświatowych organizuje IX edycję konkursu "Patronowie Naszych Szkół",
który w ubiegłych latach cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół z terenu gminy Mszana Dolna.

W związku z tym, zwracamy się z prośbą o przekazanie informacji o konkursie uczniom oraz nauczycielom wraz z załączonym Regulaminem konkursu.

Aktualizacja: mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

13 luty 2015

Uroczystość Dnia Babci i Dziadka w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej.

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 31.01.2015 r. o godzinie 10.00 w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła klasa 0, która piosenką i wierszami wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Wspaniałymi aktorami okazali się uczniowie z kl. II i III, którzy zaprezentowali przedstawienia o Babci i Dziadku. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne oraz aktorskie. W kolejnej części uroczystości wystąpiła klasa I wraz z Zespołem Regionalnym ,,Mali Zagórzanie'' oraz ,,Doliną Mszanki''. W swoim programie przedstawili obrzęd ,,Skubania pierza'' gdzie nie zabrakło pięknie zaśpiewanych kolęd i pastorałek oraz tańców wykonanych przez dorosłych jak i małych górali. Nie zabrakło życzeń tym razem wyśpiewanych i skierowanych do najbliższych. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany własnoręcznie przez Zespół ,,Mali Zagórzanie i Dolinę Mszanki''. Wzruszeń nie było końca w niejednych oczach widać było radość i szczęście. Oklasków nie brakowało. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Dziękujemy również Przewodniczącej Rady Gminy Mszana Dolna - Pani Aleksandrze Kani, która przyjęła nasze zaproszenie i przybyła na tę wspaniałą uroczystość. Życzenia drogim solenizantom złożyła także Pani Marta Skowronek , dyrektor ZPO w Mszanie Górnej.

Uroczystość przygotowali nauczyciele :mgr Jadwiga Borowiecka -opiekun Zespołu ,,Mali Zagórzanie'', Grażyna Płoskonka wych.kl.0.,mgr Maria Szczucka - wych. kl. II ,mgr Anna Bielin wych. kl .III ,mgr Rafał Borowiecki-pedagog szkolny, mgr Jarosław Mazur -prezes Stowarzyszenia Zespołu ,,Dolina Mszanki"

ZZF Dolina Mszanki na realizację uroczystości otrzymał wsparcie finansowe Gminy Mszana Dolna w ramach zadania: "Promocja i upowszechnianie kultury zagórzańskiej w kraju i zagranicą".

Aktualizacja: mgr Jadwiga Borowiecka opiekun Zespołu "Mali Zagórzanie"

3 luty 2015

Semestralne zebranie z rodzicami uczniów ZPO w Mszanie Górnej

Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych zaprasza wszystkich rodziców uczniów naszej szkoły na zebranie podsumowujące wyniki semestralne w nauce, które odbędzie się w dniu 3 lutego 2015r o godzinie 16:00. Szczególnie chcielibyśmy zaprosić rodziców klas III i VI Szkoły Podstawowej oraz klas III Gimnazjum ze względu na zbliżające się egzaminy końcowe po szkole podstawowej i gimnazjum.

Aktualizacja: Dyrektor ZPO w Mszanie Górnej

26 stycznia 2015Wojna o duszę czyli Jasełka w ZPO Mszana Górna

Tradycyjnie już, jak co roku, w ostatnim dniu nauki poprzedzającym wyjątkowy czas Bożego Narodzenia uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście zebrali się wspólnie w sali gimnastycznej na wigilijnym spotkaniu.

Od wielu lat spotkaniom tym towarzyszą przedstawienia jasełkowe przypominające cud Bożego Narodzenia. W tym roku uczniowie Koła Teatralnego zaprosili wszystkich zebranych na "Anielsko - diabelską wojnę o dusze". Mogliśmy zatem przenieść się wyobraźnią do nieba, w którym Archaniołowie wraz z Aniołem dyżurnym czuwali nad bezpieczeństwem ludzi oraz ich właściwym przygotowaniem się do narodzin Jezusa, a także do piekła, w którym Lucyfer i Boruta knuli plany sprowadzenia ludzkości na manowce. I tu jedynie młody Diabełek- pozbawiony mimo wszystko diabelskiej duszy- przysparzał Borucie wielu trudności podczas nauki kuszenia. Wreszcie staliśmy się świadkami walki dobra ze złem stoczonej w jednej z rodzin, w której ostatecznie zwyciężyły siły niebiańskie i zapanowała radość oraz szczęście z powodu narodzin Boga. Należy tu dodać, że tym razem Archaniołowie oraz diabły mówiły do nas językiem niezwykle współczesnym, poruszali problemy bliskie nam, znane z codziennego życia, a wszystko po to, by bożonarodzeniowe przesłanie trafiło do młodych odbiorców. I choć nieco na wesoło, to bohaterowie przedstawienia zwrócili naszą uwagę na to, że w życiu najważniejsze są miłość, życzliwość, chęć niesienia pomocy, dobroć i że możemy być szczęśliwi tylko wtedy, gdy dostrzeżemy innych wokół siebie.

Wielkie brawa należą się młodym aktorom- Michałowi Wojtyczce, Wojciechowi Wojtyczce, Wiesławowi Kowalczykowi, Tomaszowi Białoniowi, Kamilowi Głuchowi, Patrycji Głuch, Sylwii Grzędziak, Magdalenie Kałuży, Radkowi Kołodziejczykowi, Sabinie Potaczek, Sylwii Szczęsnowskiej, Paulinie Gruceli, Marii Kowalczyk, Karolinie Złydach oraz Markowi Wadylowi, którzy spisali się na medal! Wyczarowali swoim zaangażowaniem wspaniały klimat opowieści i wywołali uśmiech na nie jednej twarzy.

Przedstawienie zakończył występ grupy uczniów z klas pierwszych i trzecich gimnazjum, którzy wykonali pastorałkę "Panienka Maryja". Następnie głos zabrały pani dyrektor Marta Skowronek oraz przewodnicząca Rady Rodziców, składając wszystkim zebranym świąteczne życzenia. W niezwykle podniosłej i miłej atmosferze zakończyliśmy nasze spotkanie.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

20 grudnia 2014

OTRZĘSINY PIERWSZAKÓW

Dnia 12 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyły się otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Wszystkich zebranych powitała pani Agnieszka Karpierz, która objaśniła zasady zabawy i życzyła wszystkim powodzenia. Wówczas zaczęło się prawdziwe szaleństwo i zabawa. Klasy pierwsze dawały z siebie wszystko, żeby jak najlepiej zaprezentować się przed kolegami z innych klas pierwszych i jury w składzie: dyrektor Jarosław Mazur, przewodnicząca szkoły Aleksandra Chorągwicka oraz wice przewodnicząca Izabela Talarek. Wszystkim towarzyszył doskonały humor. Klasa 1A swoim strojem i makijażem upodobniła się do zombie, 1B ubrana była w neonowe koszulki a włosy uczniów zdobiły różnokolorowe pasemka zrobione własnoręcznie, klasa 1C upodobniła się do Smerfów. Pierwszaki przygotowały także piosenkę i taniec. Spisali się wyśmienicie! Jury chwilami potrzebowało dłuższej chwili namysłu, by podjąć decyzję kto był najlepszy. W kolejnej konkurencji zatytułowanej "MasterChef" wychowawcy klas musieli popisać się swoimi zdolnościami kulinarnymi. Nauczyciele oraz pani Dyrektor musieli oddzielić białko od żółtka, ubić pianę na sztywno tak, aby po przechyleniu nie wylądowała na ich głowie a z żółtka utrzeć kogel mogel. Najlepsza w tej konkurencji okazała się Pani Dyrektor, za co została nagrodzona gromkimi brawami. Uczniowie mierzyli się również w konkurencjach takich jak: mokry-suchy, taniec na gazecie, wyławianie kuleczek z wody za pomocą rurki, bieg z piłką między kolanami, makijaż, muzyczne krzesła. Uczestnicy dali z siebie 100, a nawet 150%. Ostatecznie zwyciężyła klasa 1c której wychowowczynią jest pani Katarzyny Sobuń. Wszyscy bawili się świetnie i opuścili salę gimnastyczną z uśmiechem na twarzach.

Aktualizacja: mgr Agnieszka Karpierz

14 grudnia 2014

Wycieczka uczniów ZPO w Mszanie Górnej do fabryki Fiat Auto Poland

Dnia 10 grudnia 2014 roku odbyła się wycieczka do zakładu Fiat Auto Poland w Tychach. Uczestnikami byli uczniowie z gimnazjum w Mszanie Górnej, Kasiny Wielkiej, Kasinki Małej oraz z Raby Niżnej biorący udział w projekcie ,,Poszerzamy horyzonty". Udział w wycieczce miał na celu wskazanie wyboru zawodu związanego z produkcją samochodów oraz pokazanie uczniom jak wygląda praca w tym zawodzie. Na miejsce dotarliśmy ok. godz. 11.00 ,następnie prześlijmy do sali, w której obejrzeliśmy krótki film o firmie. Przewodnik opowiadał o historii zakładu, liczbie i markach produkowanych samochodów. Później zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Pan, który nas oprowadzał zapoznał nas z zasadami BHP panującymi na zakładzie. Zostaliśmy oprowadzeni po spawalni, w której było bardzo dużo robotów. Tu odbywa się stopniowe łączenie w całość poszczególnych elementów nadwozi i tu samochody nabierają kształtu. Kolejno udaliśmy się do pomieszczenia, w którym montowano wszystkie części. Skompletowany samochód, zanim trafi do sprzedaży, zostaje poddany szczegółowym i rygorystycznym próbom oraz testom mającym na celu zagwarantowanie najwyższej jego jakości. Podziękowaliśmy przewodnikowi i udaliśmy się na posiłek do restauracji znajdującej się na terenie zakładu. Ok. godz. 15.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.


       

Aktualizacja: mgr Lesław Pulit

14 grudnia 2014

"Moja rozmowa z ks. prof. Józefem Tischnerem"

Dorota Poręba uczennica klasy IIc Gimnazjum im. ks. prof.Józefa Tischnera w Mszanie Górnej zajęła I miejsce w międzyszkolnym konkursie literackim ph.: "Moja rozmowa z ks. prof. Józefem Tischnerem"

Konkurs został skierowany do uczniów Szkół Gimnazjalnych należących do Rodziny Szkół Tischnerowskich. Jego celem było: zainteresowanie młodzieży osobą i nauczaniem ks. prof. J.Tischnera, pogłebienie wiadomości o jego życiu i działalności oraz wzbudzenie w młodych ludziach refleksji nad słowami i czynami ks. prof.

Spośród licznie nadesłanych prac konkursowych, list Doroty Poręby została najwyżej oceniony. Uczennica zdobyła nagrodę rzeczową.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich.

Drogi Księże Profesorze!

Już od kilkunastu lat nie ma Ksiądz możliwości bezpośredniego kontaktu z nami, a jednak wciąż brzmi w naszych uszach Kapłana nauka, przedstawiana tak pięknie i w tak prosty sposób. Mam 14 lat i często zadaję sobie pytanie, jak tłumaczyć i jak interpretować Profesora wypowiedzi, dodające jednym sił i otuchy, a budzące w drugich złość i irytację? Mam tu na myśli przede wszystkim słynne stwierdzenie wypowiedziane przez Duszpasterza do członków Episkopatu Polski podczas głoszonych im rekolekcji: "Nie znam nikogo, kto stracił wiarę po lekturze dzieł Marksa, ale znam kilku takich, którzy stracili ją po kontakcie z własnym proboszczem"...

Księże Profesorze, patrząc na to, co dzieje się obecnie wokół nas, słysząc o kolejnych skandalach w Kościele, gdzie to niewinne dzieci są krzywdzone przez dorosłych, również przez osoby duchowne, zastanawiam się, jak my młodzi mamy żyć? Skąd mamy brać przykłady? Jak postępować, aby stać się takim człowiekiem jak Profesor? Co czynić? Tak wiele pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi… Ty jednak zawsze powtarzałeś: "Gdy człowiek nie wie, co zrobić, sumienie mówi mu tylko jedno: "szukaj"." Wychowuję się w rodzinie gdzie człowiek, a tym bardziej dziecko jest najważniejsze. To rodzice podkreślają, że w życiu należy kierować się mądrą miłością i odpowiednimi autorytetami. Jednym z nich dla mnie jesteś Ty, Twoja słynna filozofia po góralsku. Faktem jest, że zdecydowanie wyprzedził Ksiądz swoje czasy; dopiero teraz spotykamy się z podobnym do reprezentowanego przez Duchownego stanowiskiem oraz z wypowiedziami, i to ze strony najwyższego nam autorytetu - Ojca Świętego Franciszka. Muszę jednak Profesorowi wspomnieć, że pod wpływem tego pięknego człowieka - Jorge Mario Bergoglio - udało mi się nie poprzestać na samej krytyce tego, co jest złe w naszym Kościele. Tutaj z pomocą przyszło mi kolejne Filozofa stwierdzenie, że: "Kościół jest nam dany i zadany". To zdanie wypowiedział Sługa Boży jako kapłan świadomy tego, że Kościół tworzymy w równej mierze, w ten sam sposób i tak samo wszyscy wierni: to znaczy tzw. laikat, papież oraz hierarchowie i zwykli księża. Miałeś rację i wiedziałeś, co mówisz. Byłeś duchownym, profesorem, filozofem i nie tylko… Pomimo to, zawsze powtarzałeś, że na pierwszym miejscu jesteś człowiekiem. Jak w dzisiejszych czasach mamy szukać takich autorytetów jak Ty? Jak naśladować innych, a nadal być sobą? Jak zwracać uwagę na niewłaściwe rzeczy, które dzieją się wokół? Twoje słowa uczą mnie, że potrzebnym i słusznym jest piętnowanie całego zła występującego wokół nas, jednak wyłącznie poprzez skupienie się na samych czynach, a nie na osobach. Wolno nam, co więcej - wręcz powinniśmy oceniać oraz nazywać po imieniu poszczególne zachowania konkretnych osób, jednakże nie wolno nam tych osób osądzać; zamiast tego jesteśmy zobowiązani - w myśl Twego "zadanego Kościoła" - do modlitwy za tych, którzy nie unieśli ciężaru kapłaństwa, pokusy nieograniczonej władzy, blichtru sławy, potęgi źle pojętego autorytetu, magnesu bogactwa czy poczucia bezkarności…

Drogi Księże, z racji mego wieku nie dane nam było spotkać się osobiście, a jednak tęsknię za Duszpasterzem! Zarówno mi, jak i moim koleżankom i kolegom brak Kogoś, kto byłby dla nas autorytetem. Ty tak prosto umiałeś łączyć w sobie profesurę, mądrość, sławę, kapłaństwo, a zarazem zwyczajne, normalne i pokorne człowieczeństwo. Nie wiem, o jakiej treści "wizytówkę" umieszczono w miejscu Twego ostatniego pobytu; gdyby jednak zależało to ode mnie, umieściłabym tam cytat z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian: "..z nich zaś największa jest miłość." (Kor. 13,13). Modlę się za Profesora i - kończąc ten list - z pełną świadomością kreślę słowa "do widzenia", bo głęboko wierzę, że kiedyś spotkamy się twarzą w twarz, będąc godnymi stać ramię w ramię przed Tym, o którym powiedziałeś, że "w Nim czeka na człowieka oswojone szczęście"!

Pozdrawiam Księdza serdecznie

Dorota Poręba
Aktualizacja: mgr Katarzyna Sobuń

13 grudnia 2014

Dni Przeciwko Przemocy w ZPO Mszana Górna

Tegoroczna edycja akcji profilaktycznej, wpisanej w tradycje naszej szkoły trwała w dniach 15-21.XI
i przebiegała pod hasłem "Najkrótsze wyrazy TAK i NIE wymagają najdłuższego zastanowienia".

W ramach trwania akcji zostały przeprowadzone następujące działania:

  • Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze o uzależnieniach.
  • Przeprowadzony został konkurs plastyczny "STOP PRZEMOCY" na plakat w formacie A4, A3 dotyczący problematyki przemocy.
  • 21.11.2014 odbyło się spotkanie młodzieży gimnazjum z Piotrem "Lupim" Lubertowiczem - jednym z lepszych w Polsce gitarzystów rockowych, wokalistą i autorem tekstów. Współpracował m.in. z takimi zespołami jak Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Lady Pank czy Chłopcy z Placu Broni
  • 20.11.2014 (lekcja 6) odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego oraz krótka sztuka (teatr plastyczny) pt. "TAK - NIE ?"
  • Wśród uczniów gimnazjum i V i VI klasy szkoły podstawowej przeprowadzono ankiety dotyczące uzależnień.
  • W ramach akcji szkoła wzięła udział w projekcie "Niebieska Skrzynka" organizowanym przez PCPR w Limanowej

Akcja, która odbywa się w naszej szkole już ponad 12 lat, jest ważnym elementem działań profilaktycznych prowadzonych w naszej szkole. Pan Rafał Borowiecki i pani Anna Mrózek-Kotarska i od tego roku pan Jarosław Draus są pomysłodawcami i koordynatorami akcji. W tym roku chcieli zwrócić uwagę uczniów na niebezpieczeństwo jakie niosą z sobą nałogi: alkohol, papierosy, narkotyki, itp. Dlatego też wszystkie zaplanowane działania zostały podjęte po to by uwrażliwić młodzież na ten problem. Na szczególną uwagę zasługuje tu wizyta w naszej placówce znanego w Polsce gitarzysty i piosenkarza rockowego Piotra Lubertowicza, który grał w swoim życiu z tak znanymi muzykami zespołów jak: Dżem, Lady Punk, Perfect. W trakcie jego wizyty opowiedział on gimnazjalistom o swoim życiu, radzeniu sobie z problemami, słabościami, nałogami. Poruszył tematykę wpadania i wychodzenia z nałogów i konsekwencji jakie niosą za sobą. Jednym z głównych haseł jego przekazu było "Wszystko zależy od CIEBIE, jesteś wyjątkowy więc nie zachowuj się byle jak i nie bądź byle jaki". Swoje opowiadania przeplatał grą na gitarze, która przykuła uwagę niejednego słuchacza.

W trakcie akcji "Dni Przeciwko Przemocy" został również zorganizowany spektakl pt. "TAK czy NIE" przygotowany przez uczniów klasy IIIB do scenariusz Anny Mrózek-Kotarkiej. Głównym bohaterem, był Franek - młody człowiek zniewolony przez nałóg . Franek szukał szczęścia, przyjaciół, wolności, chciał zapomnieć o problemach, chciał by go wszyscy lubili. Droga, którą wybrał zaprowadziła go jednak na samo dno, od którego sam nie dał rady się oderwać. Fałszywi przyjaciele o nim zapomnieli i pozostał sam ogarnięty poczuciem, że jest nikim i nic nie znaczy. Nałóg go zniewolił, przyniósł zamiast szczęścia cierpienie, zamiast wolności niewolę.

Historia Franka, to przykład życia wielu młodych ludzi, którym wydaje się, że picie, palenie i zażywanie narkotyków to sposób na wolność, niezależność. Ludzie Ci nie umieją powiedzieć - Nie, bo boją się odrzucenia. Dlatego sięgając po używki - mówią Tak. Niestety po pewnym czasie nie mają już wyboru. Muszą brać, bo są niewolnikami własnego wyboru - są uzależnieni.

Spektakl ten, miał zwrócić uwagę młodzieży na to jak ważne jest podejmowanie właściwych wyborów, mówienia - Nie, gdy coś jest niezgodne z ich wolą, bycia asertywnym. Miał pokazać, że nie można być obojętnym na drugiego człowieka, że dobroć nic nie kosztuje, a pomoc może być bezinteresowna.

Najważniejszym celem spektaklu było pokazanie młodym ludziom, że droga do nałogu jest bardzo krótka i stroma. Łatwo na nią wejść, ale zejście z niej wymaga odwagi, wytrwałości i pomocy innych ludzi. Dlatego zawsze należy pamiętać, że najkrótsze wyrazy - Tak i Nie, wymagają najdłuższego zastanowienia.

Kolejnym przedsięwzięciem było ogłoszenie konkursu plastycznego pod hasłem "STOP PRZEMOCY, którego zwycięzcami okazały się z Gimnazjum: uczennice klasy IA Angelika Jarosik i Joanna Banik, oraz Szkoły Podstawowej: Amelia Białoń z klasy V. W ramach akcji szkoła rozpoczęła również współpracę z Limanowskim PCPR w ramach projektu "Niebieska Skrzynka", którego pełny opis można znaleźć klikając na ikonę Niebieskiej Skrzynki w lewej części strony naszego gimnazjum.

Podsumowując akcję zachęcamy wszystkich gimnazjalistów czytających ten artykuł do zastanowienia się nad poniższym plakatem.Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

22 listopada 2014

Rocznica wybuchu I wojny światowej

21 listopada 2014r. 14 osobowa grupa uczniów klas pierwszych z Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej uczestniczyła w sesji edukacyjnej "Drogi do Niepodległej -walki Legionów Polskich na froncie południowo-wschodnim", zorganizowanej przez nauczycieli i młodzież krakowskiej szkoły mistrzostwa sportowego z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100 - lecia wybuchu I wojny światowej. Prawie dwugodzinne spotkanie składało się z części wykładowej oraz inscenizacji wydarzeń poprzedzających wybuch wojny. Dla uważnych słuchaczy organizatorzy przygotowali mini konkurs historyczny z nagrodami. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Andżelika Jarosik, Katarzyna Banik, Sebastian Zapała, Daniel Wójtowicz i Marcin Dudzik. Dla uczniów była to ciekawa forma poznawania dziejów Europy i Polski. W sesji uczestniczyło wielu gości, m.in. Kurator Małopolski p. Aleksander Palczewski.

Aktualizacja: mgr Mazur Jarosława

22 listopada 2014

Wycieczka klas I gimnazjum do Łopusznej

7 listopada 2014r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z opiekunami udali się na wycieczkę programową do Łopusznej, aby poznać historię ks. prof. Józefa Tischnera. Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 9:00, gdy wyruszyliśmy autokarami w drogę. Około godziny 10:00 dotarliśmy na parking w Łopusznej.

Rozpoczęliśmy zwiedzanie od odwiedzenia grobu ks. prof. Józefa Tischnera i złożenia kwiatów. Od jednego z opiekunów usłyszeliśmy ciekawą historię odnośnie kamiennego bloku, znajdującego się na grobie, który podczas przecinania pękł i teraz kształtem przypomina pasmo Gorców - gór ukochanych przez naszego patrona. Następnie udaliśmy się do Tischnerówki na spotkanie z bratem ks. Tischnera. Wszyscy w skupieniu słuchali jego opowieści o życiu profesora. Po wysłuchaniu historii oglądaliśmy dwa krótkie filmy ukazujące naszego patrona jako osobę obdarzoną niezwykłym poczuciem humoru. Z kolei przyszedł czas na obejrzenie wystawy poświęconej księdzu profesorowi. Mogliśmy zobaczyć m.in. przedmioty używane przez profesora, a także jego osobiste rzeczy takie jak: legitymację, dokumenty, świadectwa szkolne, zdjęcia. Podczas oglądania ekspozycji towarzyszyła nam pani, która także opowiedziała kilka ciekawostek o życiu naszego patrona, poinformowała nas, że ksiądz Tischner mieszkał tak naprawdę w trzech różnych miejscach.

o godziny 13:00 byliśmy już w drodze powrotnej, która minęła nam na dzieleniu się wrażeniami z wycieczki. Wróciliśmy pełni nowych wiadomości o życiu profesora Tischnera.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

17 listopada 2014

Apel z okazji Święta Niepodległości

Święto Niepodległości to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. W naszej szkole został uczczony uroczystym apelem, przygotowanym przez uczniów ze Szkolnego Teatrzyku "Perełki".

Na początku głos zabrał pan wicedyrektor mgr Jarosław Mazur, podkreślając jak ważne jest uczenie się historii, kształtowanie postaw patriotycznych oraz wyrabianie szacunku do państwa i jego symboli. Zachęcił również wszystkich zebranych, aby 11. listopada wywiesili w swoich domach biało - czerwone flagi .

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych rozpoczęła się cześć artystyczna. Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

W części końcowej pani dyrektor mgr Marta Skowronek wygłosiła krótkie przemówienie.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

11 listopada 2014

Glisne i Luboń Wielki - ślad trzeci

Dnia 6 listopada 20014r. grupa uczniów Gimnazjum nr 4 pod opieką nauczycieli: Ireneusza Nalepy, Leszka Kamińskiego i Zbigniewa Jarosza udała się z wycieczką na Luboń Wielki w ramach projektu edukacyjnego "Śladami oddziału partyzanckiego "Mszyca"-por. "Adama" Jana Stachury. Miejsce wybrane zostało ze względu na rolę, jaką pełniło schronisko na Luboniu Wielkim podczas II wojny światowej. Było ono "częstym miejscem postoju oraz punktem wypadowym oddziału partyzanckiego "Adama" kryptonim "Mszyca" wchodzącego w skład 1. Pułku Strzelców Podhalańskich".

Rano uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami zebrali się w budynku szkoły, a następnie autokarem wyruszyli do miejscowości Glisne. W czasie przejazdu panowała miła atmosfera. Po kilkunastu minutach jazdy dotarliśmy na miejsce. Skierowaliśmy się w stronę kościoła, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Partyzantów. Chwilę czekaliśmy na księdza rektora Andrzeja Sawulskiego, z którym weszliśmy w ciszy do kościoła. Ksiądz opowiedział nam historię obrazu Matki Bożej Partyzantów ufundowanego przez członków 1 PSP AK oddział "Mszyca'' dowodzonego przez por. Jana Stachurę ps."Adam".

Dowiedzieliśmy się również o wydarzeniach z okresu II wojny światowej, walkach partyzantów z Niemcami na Glisnym,w Mszanie Dolnej, Rabce jak również o tragicznej sytuacji byłych partyzantów w okresie powojennym w rządzonej przez komunistów w Polsce. W święto Matki Boskiej Zielnej, 15 sierpnia każdego roku odbywa się w tutejszym kościele tzw. "Msza partyzancka''. Po rozmowie z księdzem wyszliśmy przed kościół i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na tle Lubonia Wielkiego. W miłej atmosferze pożegnaliśmy się z księdzem rektorem i ruszyliśmy w kierunku naszego głównego celu; schroniska na Luboniu Wielkim. Droga mijała spokojnie, chociaż o niektórych fragmentach szlaku będziemy długo pamiętać. Gdy dotarliśmy na szczyt, podziwialiśmy piękną panoramę gór. Zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie przed schroniskiem, na którym wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona oddziałowi "Mszyca''.

Jest tam również informacja związana z dowódcą oddziału porucznikiem Janem Stachurą. Po zapoznaniu się z treścią obu tablic, na miejscu wskazanym przez gospodarza schroniska rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Po posiłku nadeszła pora powrotu. Zeszliśmy niebieskim szlakiem pod budynek szkoły w Rabce - Zarytym, skąd autobusem pojechaliśmy do Mszany Górnej.

Aktualizacja: Julia Anna Pajdzik, mgr Zbigniew Jarosz

7 listopada 2014

Czerwony Groń - ślad drugi

Wyjście na Czerwony Groń w Gorcach było kolejnym etapem realizacji projektu edukacyjnego pod kierunkiem Zbigniewa Jarosza i Ireneusza Nalepy, w którym młodzież z Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej poznaje miejsca związane z działalnością oddziału partyzanckiego o kryptonimie "Mszyca" założonego przez ppor. Jana Stachurę ps."Adam".

Na Czerwonym Groniu, położonym niedaleko Turbacza, przez kilka miesięcy 1943 roku znajdowało się doskonale zamaskowane obozowisko oddziału partyzanckiego "Wilk" dowodzonego najpierw przez "Adama" a później przez por. Krystyna Więckowskiego ps. "Zawisza".

Święta Bożego Narodzenia w 1943 roku okazały się dla partyzantów tragiczne. Podczas nieobecności dowódcy i licznej grupy urlopowanych partyzantów doszło do ataku Niemców i granatowej policji. Przebywającym w obozie Polakom, oprócz dwóch, którzy ponieśli śmierć w trakcie walk, udało się uciec. Obóz został zdekonspirowany, utracono znaczne ilości broni i żywności. Konsekwencją ataku niemieckiego był rozpad oddziału partyzanckiego "Wilk" na trzy części. Dowódcą jednej z nich został ppor. Jan Stachura tworząc oddział "Mszyca". Miejscem działania nowo uformowanej grupy stały się okolice Mszany Dolnej i Rabki.

Te informacje przekazał uczniom z-ca dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego Pan Marek Kurzeja, który był przewodnikiem po terenie ścisłego rezerwatu przyrody niedostępnego dla turystów. Dzięki niemu nieoznakowaną trasą, dotarliśmy na polanę Czerwony Groń, gdzie mogliśmy obejrzeć pozostałości po partyzanckim obozowisku, które są do dzisiaj doskonale widoczne. Podobnie jak podczas wyprawy na Polanę Stawieniec, Pan Marek Kurzeja pasjonująco opowiadał o historii tego terenu podczas II wojny światowej. Przekazywał również wiele interesujących informacji o ukształtowaniu terenu, faunie i florze Gorców oraz działalności GPN.

Jako ciekawostkę z wycieczki warto wspomnieć o wzmożonej aktywności bobrów na terenie Gorców. Kilkakrotnie na szlaku turystycznym mogliśmy zobaczyć powalone drzewa, obgryzione pnie, tamy na górskich potokach.

Po całym dniu wędrówki, którą rozpoczęliśmy ok. godziny 8:00, zmęczeni, (warto wspomnieć, że przeszliśmy ok. 24 km), przy wspaniałej słonecznej pogodzie wróciliśmy na Przełęcz Przysłop skąd autobusem odjechaliśmy do domów.

Aktualizacja: Julia Anna Pajdzik, mgr Zbigniew Jarosz

7 listopada 2014

Sprawozdanie z Dnia Święta Drzewa w ZPO w Mszanie Górnej

Dnia 21 października bieżącego roku w ZPO w Mszanie Górnej zostały zasadzone drzewa z okazji Dnia Święta Drzewa. Uczniowie już kolejny raz mieli okazje uczestniczyć w tej akcji. W tym roku drzewa sadzili uczniowie klasy IV szkoły podstawowej ZPO. Sadzone drzewa zostały dostarczone z Nadleśnictwa w Limanowej przez pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego; Panią Annę Kurzeję oraz Pana Michała Kosiarskiego, którzy również służyli swoją fachową pomocą podczas sadzenia. W tym roku zostało posadzonych pięć drzew; sosna zwyczajna, dwa wiązy górskie oraz dwa buki zwyczajne. Uczniowie klasy IV mieli okazje dowiedzieć się na temat akcji, techniki sadzenia. Wykazali się wielkim zaangażowaniem, chęcią i radością z wzięcia udziału w akcji. Następnie w grupach przygotowali prezentacje na temat sadzonych gatunków drzew, które przedstawili na lekcji przyrody.

Aktualizacja: mgr Helena Domagała

4 listopada 2014

Ogólnoszkolny Konkurs z okazji Dnia Papieskiego rozstrzygnięty!

Dnia 16. października br. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej odbyło się podsumowanie Ogólnoszkolnego Konkursu Literacko - Plastycznego z okazji obchodów VII Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie!".

Dla naszej szkoły był to niezwykle radosny dzień. Dwie uczennice Szkoły Podstawowej odniosły sukces i stały się powodem do dumy. Katarzyna Leśniak kl. V zajęła I miejsce w konkursie literackim (kategoria wiekowa - kl. IV - VI szkoły podstawowej). Kasia ułożyła piękny wiersz - modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Natomiast Amelia Białoń kl. V zajęła II miejsce w konkursie plastycznym projektując Logo Gminnych obchodów Dnia Papieskiego.

Dziewczynkom dziękujemy i gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów, które będą wizytówką naszej szkoły.

Wiersz Kasi Leśniak:

"Pragnę świętości"

Ojcze Święty ręce wznoszę,
o Twą pomoc bardzo proszę.

Chcę być lepsza, chcę być święta,
tak na co dzień, nie od święta.

Proszę, abym dobra była,
abym nigdy nie zbłądziła,
o modlitwie pamiętała,
zawsze szczere serce miała,
do pomocy chętna była,
według przykazań żyła,
zawsze mamie pomagała,
taty i babci słuchała
i dla brata milsza była,
abym w zgodzie z każdym żyła.

O to wszystko proszę Ciebie,
by, jak Ty, być kiedyś w niebie.

Aktualizacja: mgr Anna Juzuń

16 października 2014

Wycieczka do muzeum w Oświęcimiu

15 października 2014r. uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z opiekunami udali się do Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, aby poznać tragiczną kartę polskiej historii związaną z historią obozu koncentracyjnego. Ta niezwykła wycieczka rozpoczęła się o godzinie 8.00, kiedy dwoma autokarami wyruszyliśmy do Oświęcimia. Około godz. 10.00 dotarliśmy na miejsce, uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, a następnie wraz z opiekunami oraz przewodnikami weszli na teren muzeum, przechodząc przez bramę z okrutnym napisem - "Arbeit macht frei" w obozie głównym. Niewątpliwie te tragiczne miejsca, bloki, ekspozycje przestawiające zdjęcia więźniów zarówno dorosłych jak i dzieci, blok 11 i Ściana Śmierci, Komora Gazowa i Krematorium I w obozie macierzystym wywołały wstrząs i ogromne wrażenie na uczniach. W milczeniu przyglądali się kolejnym ekspozycjom i słuchali tragicznej historii opowiadanej przez przewodników. Po zwiedzeniu podziemi bloku 11 uczniowie weszli na dziedziniec, na który znajdowała się Ściana Śmierci - miejsce egzekucji tysięcy więźniów. Minutą ciszy uczcili pamięć ofiar, zapalili symboliczny znicz oraz złożyli wiązankę kwiatów. Wizyta w muzeum Auschwitz I zakończyła się zwiedzaniem Komory Gazowej i Krematorium I.

Następnie udaliśmy się autokarami do muzeum Auschwitz II - Birkenau. Tam uczniowie zobaczyli bramę główną, wagon, jakim transportowano więźniów do obozu, rampę wyładowczą, na której lekarze SS dokonywali selekcji nowo przywiezionych Żydów. Nasi podopieczni przeszli też drogę do ruin Komory Gazowej i Krematorium II oraz zatrzymali się przy Pomniku ku Czci Ofiar Faszyzmu w Oświęcimiu. Tutaj także w wielkim skupieniu słuchali opowieści przewodników o tragicznych losach więźniów. Na zakończenie uczniowie zobaczyli także wnętrze baraku drewnianego oraz latryny obozowe.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Krakowie, ponieważ ostatnim punktem naszej wycieczki było oglądanie filmu "Miasto 44". Nasza wyprawa zakończyła się ok. godz. 19, gdy wróciliśmy do Mszany Górnej.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

16 października 2014

Dzień Nauczyciela w ZPO w Mszanie Górnej

Dnia 13.10.2014r. w ZPO w Mszanie Górnej odbył się uroczysty apel z okazji święta Edukacji Narodowej, połączony z uroczystością ślubowania klas pierwszych. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele, radni oraz rodzice.

Na początku p. Dyrektor powitała gości. Wprowadzono sztandary szkół i odśpiewano hymny. Następnie uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej, którzy przybyli na uroczystość w tradycyjnych biretach, przystąpili do ślubowania. Każdy z nich został pasowany przez p. Dyrektor wielkim ołówkiem. Życzenia dla pierwszoklasistów w imieniu Samorządu Uczniowskiego złożyła Aleksandra Kołodziejczyk z kl. V. Klasy pierwsze gimnazjum również złożyły ślubowanie i zostały włączone w poczet pełnoprawnych uczniów szkoły.

Po tej części programu uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie "Skąd się wziął nauczyciel?... , wystawiając pod kierunkiem pań: Anity Ziemianin i Zuzanny Papaj sztukę teatralną. Dzieci ze szkoły podstawowej wcieliły się w role biblijnych postaci Kaina i Abla, którzy to wcale nie byli grzecznymi synami Adama i Ewy. Pan Bóg chcąc wybawić rodziców z opresji wychowawczych, stworzył nauczyciela (w tej roli Jasiek Filipiak kl. III B). Aniołki i diabełki dały mu się we znaki. Na szczęście poradził sobie, chociaż nie przebierał w środkach. Tak to nauczyciel w udoskonalonej formie przetrwał do naszych czasów.

To pełne humoru przedstawienie dostarczyło wszystkim wiele radości. Muzyczna niespodzianka przygotowana przez uczennice z kl. II B pod kierunkiem Ani Surówki z kl. III A, a także zrobione własnoręcznie laurki - ołówki były najlepszymi podziękowaniami za trudną, ale jakże wdzięczną pracę nauczycieli.

Aktualizacja: mgr Anita Ziemianin

14 października 2014

Piesza wycieczka integracyjna klasy I b

We czwartek, 9 października 2014r. uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią p. Anną Jurkowską oraz p. Rafałem Borowieckim udali się na pieszą wycieczkę w Beskid Wyspowy. Radość uczniów była tego poranka ogromna, ponieważ tegoroczna jesień jest niezwykle kapryśna i oczekiwaną wyprawę trzeba było dwukrotnie przekładać.

O godzinie 9.00 wyruszyliśmy autokarem do Łętowego, skąd rozpoczęliśmy naszą wędrówkę na Jasień. Podążając za zielonym szlakiem, pozostawiliśmy z tyłu drogę i weszliśmy do lasu. Trasa naszej wędrówki nie należała do trudnych, uczniowie spisywali się fantastycznie, niczym wprawieni w bojach turyści, ale mimo wszystko dwa bardziej strome podejścia nieco nas wyczerpały. Zatem na jednej z mijanych po drodze ładnych polanek, postanowiliśmy nieco odpocząć. Regenerując siły, mogliśmy napawać się wspaniałym, bajkowym widokiem otwierającym się w stronę Gorców oraz w stronę Ćwilina i Lubogoszczy. Po kilkunastu minutach uwieczniliśmy jeszcze te wesołe chwile na fotografiach i ruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Do celu naszej wyprawy dotarliśmy po około 2 godzinach. Kiedy wyszliśmy z bukowego lasu naszym oczom ukazał się pejzaż zapierający dech w piersiach. Z polany Skalne rozpościerał się wspaniały widok na wielobarwne szczyty Beskidu Wyspowego oświetlone jesiennym słońcem. To właśnie na tej polanie odpoczywaliśmy nieco dłużej. Nieopodal jednej z nielicznych w Beskidzie Wyspowym bacówek rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy wyśmienity obiad w postaci upieczonych na ognisku kiełbasek. Uczniowie wykorzystali ten czas także na grę w piłkę oraz integrację. Naszą wyprawę zakończyliśmy w Lubomierzu, do którego zeszliśmy z Jasienia. Był to niewątpliwie niezwykły dzień. Mam nadzieję, że moi uczniowie połknęli bakcyla i jeszcze nie jeden raz będziemy mogli wspólnie wędrować, poznając nasze góry.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

10 październik 2014

NO PROMIL - NO PROBLEM

Kampania społeczna NO PROMIL - NO PROBLEM to niezwykle istotna akcja, która ma na celu pomaganie młodym ludziom w dostrzeganiu wartość odpowiedzialności. Jej inicjatorzy, koordynatorzy oraz uczestnicy pragną wzbudzać w innych refleksję na temat tego co w życiu ważne, aby mogli oni świadomie podejmować decyzje.

W tym roku kampania "NO PROMIL - NO PROBLEM" została przeprowadzona po raz VII i zaangażowali się w nią uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej którzy uczestniczyli w zaplanowanych działaniach od maja do września.

W pierwszym etapie przedstawiciel szkoły uczestniczył w szkoleniu dla koordynatorów szkolnych, a następnie wspólnie z gminnym ambasadorem kampanii ustalił harmonogram działań w tegorocznej edycji kampanii. Na terenie szkoły umieszczono tablice informacyjne oraz banery, które zawierają treści informacyjne promujące cele kampanii.

Wyłoniono także liderów młodzieżowych, którzy wzięli udział w szkoleniu odbywającym się w Urzędzie Gminy w Mszanie Dolnej, mającym na celu ukazanie, że młodzi ludzie mają wpływ na to, co się wokół nich dzieje, mają prawo działać i nie być obojętnymi, mogą przeciwdziałać zachowaniom stanowiącym zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Niezwykle istotnym było też to, że ukazano im, w jaki sposób mogą zareagować w sytuacjach, gdy życie innych ludzi jest zagrożone.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach mających charakter profilaktyczny, których najważniejszym celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży - zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii - szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy. Uczniowie otrzymali również informację, jak należy reagować w sytuacjach, gdy będą świadkami siadania za kierownicę osób pod wpływem alkoholu.

By najważniejsze przesłanie kampanii trafiło do serc także najmłodszych spośród szkolnej społeczności, wśród uczniów klasy I - VI ogłoszony został konkurs na list do kierowcy oraz konkurs plastyczny promujący trzeźwość za kierownicą. Uczniowie biorący w nim udział zostali nagrodzeni. Wyróżnione prace plastyczne przekazano Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych "Solny Gwarek" w Wieliczce.

O celach kampanii poinformowani zostali też rodzice podczas zabrania ogólnego, które odbyło się 15 września. Zachęcono ich również do podpisywania deklaracji odpowiedzialnego pasażera/świadka. Deklaracje podpisało 143 rodziców.

25 września uczniowie, którzy brali udział w konkursach, uczestniczyli we wspólnym patrolu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Limanowej z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego. W ramach patrolu funkcjonariusze badali trzeźwość kierowców, natomiast uczniowie wręczali materiały promujące kampanię i pouczali kierowców.

Należy nadmienić, iż inicjatywy były wspierane przez Annę Petrycką - Pełnomocnika Wójta ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii oraz Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żabę, którzy ofiarowali nagrody rzeczowe dla uczniów biorących udział w konkursach.

Aktualizacja: mgr Rafał Borowiecki

30 września 2014

V Turnieju Orlika

W dniach 16 i 17 września 2014r. na ORLIKU przy ZPO w Mszanie Górnej odbyły się eliminacje gminne w V Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

Celem organizacji w/ w turnieju jest promowanie wśród dzieci sportowej aktywności i zasad gry fair play, aktywizacja lokalnych społeczności oraz zachęta do wspólnego organizowania różnych działań sportowych na obiektach wybudowanych w ramach projektu "Moje boisko- Orlik 2012".

Turniej był zorganizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach:

10-11 lat (roczniki 2003-2004)
12-13 lat (roczniki 2001-2002)

Klasyfikacje końcowe:

dziewczęta młodsze - I miejsce UKS "Oset" Łostówka
chłopcy młodsi - I miejsce UKS "Oset" Łostówka
dziewczęta starsze - I miejsce Gimnazjum nr 4 Mszana Górna klasa IA
chłopcy starsi - I miejsce Gimnazjum nr 4 Mszana Górna klasa IA

Nagrodami dla wszystkich zawodniczek i zawodników biorących udział w rozgrywkach były opaski na rękę ufundowane przez sponsorów oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w turnieju. Nagrody wręczała Dyrektor ZPO w Mszanie Górnej Pani Marta Skowronek. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Organizatorem turnieju był Pan Leszek Kamiński . Opiekę medyczną sprawowała Pani Janina Nachman, sędziami byli Panowie Adrian Cebula i Ireneusz Nalepa.

Aktualizacja: mgr Leszek Kamiński

21 września 2014

Około godziny 8:00 ...

We wtorek, 16 września 2014 r. klasa II b wraz z nauczycielami Ireneuszem Nalepą i Zbigniewem Jaroszem udała się na pieszą wędrówkę w Gorce…

Około godziny 8.00 po dotarciu na Przysłop żółtym szlakiem wyruszyliśmy w kierunku Turbacza. Na Polanie Jaworzynka podczas pierwszego postoju "odchudziliśmy" nasze plecaki i pełni energii udaliśmy się w dalszą wędrówkę. Wąskim wyrównanym grzbietem górskim dotarliśmy do Polany Podskały, na której znajduje się kilka szałasów. Po minięciu Polany Adamówka stromą ścieżką wdrapaliśmy się na polanę Gorc Troszacki. Tam czekał na nas Pan Marek Kurzeja - pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego, który podczas krótkiego odpoczynku po trudach wspinaczki przekazał nam wiele ciekawych informacji dotyczących GPN.

Później nasz przewodnik zaprowadził nas do miejsca, gdzie znajduje się mogiła "partyzantów" sowieckich poległych na Gorcu Troszackim podczas walk z Niemcami. W dalszą wędrówkę udaliśmy się zielonym szlakiem na Polanę Stawieniec. Przed II wojną światową znajdowało się tam gospodarstwo wzorcowe, a w czasie wojny obóz oddziału partyzanckiego "Wilk", którego dowódcą był por. "Lech". Pan Marek Kurzeja interesująco opowiadał o początkach działalności oddziału "Wilk", przybliżył nam tragiczną historię śmierci por. "Lecha". Dodatkową atrakcją pobytu na polanie była możliwość obejrzenia pozostałości po gospodarstwie wzorcowym oraz bacówki wykorzystywanej przez partyzantów.

Na Przysłop wracaliśmy zielonym i niebieskim szlakiem. Pan Kurzeja podczas drogi powrotnej ciekawie gawędził o florze i faunie Gorców. Po dotarciu do potoku Kamienica pożegnaliśmy miłego pracownika GPN. Do Trusiówki maszerowaliśmy jeszcze przez około godzinę, mijając po drodze Papieżówkę. Tam rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbasę. Wszyscy uczestnicy górskiej marszruty byli bardzo zadowoleni - mieli możliwość dotrzeć do takich miejsc, które na co dzień są niedostępne dla turystów. Aby tam dotrzeć potrzebna jest specjalna zgoda GPN. Jesteśmy też bogatsi w wiedzę dotyczącą nie tylko przyrody Gorców, ale również faktów dotyczących historii Polski, o których dopiero od niedawna mówi się w otwarty sposób. Jest to tym bardziej cenne, że dotyczy naszej najbliższej okolicy, a często, o czym może nawet nie wiemy, naszych przodków.

Około godziny 16.00 dotarliśmy do Przysłopu, skąd autobusem i wróciliśmy do domów. Wycieczka była elementem programu edukacyjnego "Śladami oddziału partyzanckiego "Mszyca" por. "Adama" Jana Stachury. Gorce i Beskid Wyspowy w latach 1943-1946"

Aktualizacja: mgr Zbigniew Jarosz

21 września 2014

Atrakcyjny początek roku szkolnego dzieci z klas 0-3 w ZPO w Mszanie Górnej

W dniu 12.09. 2009r. sala gimnastyczna ZPO w Mszanie Górnej wypełniła się głośną muzyką i tanecznymi rytmami. Sympatyczny p. Paweł z klubu tańca "Prestige" prezentował swoje wysokie umiejętności. Po minach maluchów widać było, że na takich lekcjach mogliby spędzać każdy dzień roku szkolnego.

Aktualizacja: mgr Jarosław Mazur

16 września 2014

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

1 września 2014r. w sali gimnastycznej ZPO w Mszanie Górnej uczniowie, rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły uroczyście powitali nowy rok szkolny 2014/2015.Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Tomasz Stec. W krótkim kazaniu zwrócił się przede wszystkim do uczniów, przypominając im, co tak naprawdę jest ważne w życiu człowieka. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Marta Skowronek. Powitała uczniów ZPO, ich rodziców oraz nauczycieli. Złożyła wszystkim serdeczne życzenia i wyraziła nadzieję, iż najbliższy rok szkolny będzie dla wszystkich udany i bardzo owocny. Kolejnym niezwykle ważnym punktem była akademia upamiętniająca 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przygotowali ją uczniowie klasy III a ( Tomasz Białoń, Patrycja Głuch, Magdalena Kałuża, Radosław Kołodziejczyk, Sabina Potaczek oraz Sylwia Szczęsnowska) pod opieką p. Anny Jurkowskiej oraz p. Elżbiety Kubik. W krótkim montażu słowno-muzycznym uczniowie przypomnieli zebranym dramatyczne karty polskiej historii - agresję III Rzeszy oraz ZSRR. Na zakończenie uroczystości przybyli uczniowie rozeszli się do klas wraz ze swoimi wychowawcami, gdzie zostały omówione sprawy bieżące dotyczące organizacji roku szkolnego.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

6 września 2014

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

Plan lekcji na rok szkolny 2014/2015 dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 4

Informacja Dyrektora ZPO w Mszanie Górnej:

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się 1 września (tj. poniedziałek), o godz. 9.00.

Dowóz i odwóz uczniów Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej w dniu 1 września 2014r.

Dowóz:
Łostówka - 8.20
Lubomierz Przysłop, Kościół - 8.15
Lubomierz Król. Góra, Mszana Górna - 8.40
Łętowe - 8.45

Odwóz:
Lubomierz - 10.45
Łętowe - 11.15
Łostówka - 11.15

Organizacja roku szkolnego 2014/2015:

Dodatkowe dni wolne od nauki w roku szkolnym 2014/2014

10.XI, 2.I, 21.IV-22.IV-23.IV, 5.VI, 22.VI (gimnazjum)
10.XI, 2.I, 1.IV, 5.VI, 22.VI (szkoła podstawowa)

Spotkania z rodzicami:
15.IX, 6.XI, 28.I, 31.III, 20.V

Posiedzenia Rady Pedagogicznej:

12.09 - bieżąca (plany pracy, kalendarz imprez )
26.01 - klasyfikacja okresowa
15.04 - szkolenie
19.06 - klasyfikacja końcowa

Aktualizacja: Jarosław Draus

30 sierpnia 2014