Uroczyste zakończenie roku szkolnego w ZPO w Mszanie Górnej

Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych informuje, iż zakończenie roku szkolnego odbędzie się dnia 27.06.2014 (piątek).

Harmonogram uroczystości:

8.30 Szkoła Podstawowa (rozdanie świadectw)
9.15 Msza Święta dla wszystkich
10.15 Gimnazjum rozdanie świadectw, część artystyczna

Obowiązuje strój galowy wszystkich

Odwozy planowane są na godziny:
około 11.30 Lubomierz
około 12.00 Łętowe i Łostówka

Aktualizacja: Jarosław Draus

25 czerwca 2014

Wykaz obowiązujących podręczników na rok szkolny 2014/2015

Aktualizacja: Jarosław Draus

24 czerwca 2014

Wycieczka klas II z gimnazjum w Mszanie Górnej do Warszawy.

W dniach 4.06 -6.06 2014r. uczniowie klas II z Gimnazjum nr 4 im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej uczestniczyli w programowej wycieczce do Warszawy. Opiekunowie - nauczyciele z gimnazjum: p. Anna Mrózek Kotarska, p. Rafał Borowiecki, p. Jarosław Draus oraz p. Jarosław Mazur zaplanowali wspólnie z biurem podróży "Turbacz" z Rabki ciekawy plan. W programie zwiedzania znalazły się m.in. Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki, Centrum Nauki Kopernik, Stare Powązki, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza i oczywiście nie mogło zabraknąć Stadionu Narodowego. W gmachu sejmu spotkaliśmy się z posłem Ziemi Limanowskiej p. Wiesławem Janczykiem, a także mogliśmy obserwować trwające akurat posiedzenie sejmu. Mieliśmy również szczęście zrobić zdjęcia przemieszczającej się kolumnie samochodów z prezydentem USA - Barackiem Obama. Na więcej, niestety brakło już czasu. Dopisało wszystko - dobry hotel "Atos" na Mokotowie, smaczne posiłki w studenckiej restauracji "Rewers" no i idealna na taką wycieczkę pogoda.

Aktualizacja: Red. Mazur Jarosław

15 czerwca 2014

ZZF "Dolina Mszanki" na występach w Norymberdze.

W dniach od 29.05. do 2.06. 2014r. Zagórzański Zespół Folklorystyczny "Dolina Mszanki" przebywał w niemieckim mieście Norymberga na uroczystościach związanych z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Zaproszenie dla zespołu zostało wystosowane przez ks. Stanisława Stenkę prowadzącego polską misję katolicką właśnie w tym mieście oraz ks. Mariana Pańskiego proboszcza z parafii w Mszanie Górnej - którym składamy serdeczne podziękowania. Grupa ze swoimi opiekunami gościła u polskich rodzin mieszkających w Niemczech.

W piątek i sobotę poznawaliśmy zabytki miasta słynącego z pięknych gotyckich katedr, zabytkowych cmentarzy , a także kompleksu zabudowań pozostałych po czasach Niemiec hitlerowskich. Norymberga to miasto słynnego Wita Stwosza i Albrechta Durera. Duże wrażenie wzbudził budynek sądu w którym toczył się słynny proces zbrodniarzy hitlerowskich. W niedzielę - 1 czerwca zespół swoim śpiewem uświetnił Msze Święte w polskich kościołach a później wystąpił z programem muzyczno - tanecznym podczas pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Wspaniała pogoda, sympatyczni i bardzo gościnni mieszkańcy stworzyli wspaniały klimat dla pobytu naszej grupy. Wszystkie goszczące nas rodziny otrzymały prezenty przygotowane przez Urząd Gminy Mszana Dolna, za które w imieniu rodzin serdecznie dziękujemy.

Wyjazd zespołu odbył się w ramach zadania:
"Upowszechnianie kultury ludowej wśród dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem grupy górali zagórzańskich"
- na które ZZF Dolina Mszanki uzyskał w 2014r.

dotację Gminy Mszana Dolna.

Aktualizacja: Red. Mazur Jarosław

10 czerwca 2014

Zestaw pytań i zadań
z przedmiotu "Edukacja dla Bezpieczeństwa"
dla uczniów klas III

Aktualizacja: dyr Skowronek Marta

2 czerwca 2014

III Festyn Rodzinny zorganizowany na kompleksie boisk sportowych
"Orlik" przy ZPO w Mszanie Górnej

W dniu 24.05.2013r. na "Orliku" przy ZPO w Mszanie Górnej odbył się III Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu Szkolnego. Impreza rozpoczęła się od godz.9.00 pokazem samochodów bojowych i sprzętu ppoż. jednostki OSP w Mszanie Górnej. Dzieci miały wielką frajdę mogąc wejść do pojazdów i wczuć się w rolę strażaka ale najwięcej wrażeń sprawił im pokaz podania wody i przewrócenia pachołków oraz urządzeń służących do ratownictwa drogowego. Również na boiskach sportowych nie zabrało emocji . Dzieci zawzięcie rywalizowały ze sobą w różnych grach i zabawach ruchowych(piłka nożna, siatkówka, badminton, koszykówka i piłkarzyki). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także przejażdżka końmi ze stadniny Apacz w Mszanie Górnej. Jednak największą atrakcją okazały się dmuchane zjeżdżalnia i zamki ufundowane przez lokalnego sponsora. Wykorzystaliśmy także nasze miasteczko komunikacyjne gdzie był zorganizowany rowerowy tor przeszkód dla czteroosobowych drużyn z nagrodami. Kulminacyjnym punktem imprezy było spotkanie ze sportowcami- biegaczami narciarskimi kadry Polski. Byli to: Sebastian Gazurek, Jan Antolec, Maciej Staręga oraz mieszkanka naszej gminy ,olimpijka, medalistka MŚ Pani Helena Kuczaik(Mikołajczyk). Goście opowiadali m.in. o swoim pobycie na olimpiadzie w Soczi, odpowiadali na pytania dzieci oraz wspólnie z Panem Wójtem wręczali nagrody uczestnikom różnych rozgrywek. Na zakończenie imprezy zrobiono pamiątkowe zdjęcia a dzieci otrzymały słodycze i napoje od sponsorów.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, firm i instytucji które przyczyniły się do pomocy w zorganizowaniu tegorocznego festynu.
A były to: FPUH Drewnex Andrzej Niedojad, Urząd Gminy Mszana Dolna, OSP Mszana Górna, Wędzarnia Mszana Dolna -Adam Myszogląd, Stadnina koni Apacz w Mszanie Górnej, Zakład Mięsny Cichański Mszana Górna, FH Kroll- Kolar Krystyna , Silla Mszana Dolna -Lucyna Węglarz, Sklepik Szkolny w ZPO w Mszanie Górnej.

Aktualizacja: Kamiński Leszek

2 czerwca 2014

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

20 maja 2014r. w Zespole Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej z okazji 10 rocznicy przystąpienia Polski do tego związku gospodarczo-politycznego. Wzięło w nim udział 4 uczniów klasy 3B z naszej szkoły: Dziedzina Stanisław, Krzysztof Natalia, Kołodziejczyk Przemysław i Poręba Agata. Zwycięzcą konkursu okazał się Stanisław Dziedzina, miłośnik historii. Pozostali uczestnicy uplasowali się w pierwszej 10 na 28 możliwych miejsc. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Aktualizacja: Natalia Krzysztof IIIBa

10 maj 2014

"O RADOŚCI ..."

19.05 w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 10-tej rocznicy przystąpienia Polski do UE. Uroczystość zorganizował i poprowadził pan L. Pulit wraz z nauczycielami języków obcych przy udziale przedstawicieli klas 3a,3b i 2b.

Część oficjalna akademii odbyła się w asyście sztandarów ZPO oraz uroczystego odśpiewania Hymnów Polski i Europy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan wicedyrektor, Jarosław Mazur, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam historię UE. Po nim na scenę weszli uczniowie. Podzielono ich na dwie grupy: złotą i niebieską. Barwy te symbolizowały kolory Unijnej flagi. Drużyny rywalizowały ze sobą wykonując zadania związane z historią na temat UE. Wykazały się one ogromną wiedzą , pomysłowością i talentem muzycznym. Współzawodnictwo wygrał zespół niebieskich. Na szczególną uwagę zasługuje pan Pulit, który dzielnie wspierał obie drużyny. Dopingował je i wraz z nimi śpiewał. Akademia ta została zorganizowana w bardzo ciekawy, a zarazem zabawny sposób. Dzięki temu wszyscy świetnie się bawili, a bawiąc się wiele się dowiedzieli i nauczyli. Była to jedna z niewielu tak sprawnie i z pomysłem zorganizowanych akademii.

Aktualizacja: Sabina Potaczek IIA

10 maj 2014

Wiwat Maj! 3 Maj!

30 kwietnia 2014r. w naszej szkole uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Grono Pedagogiczne ZPO, uczniowie oraz pracownicy szkoły zostali w wyjątkowy sposób zaproszenie na spotkanie patriotów w Kuźnicy Kołłątajowskiej. Odbyło się ono w sali gimnastycznej o godz. 10:45.

Uczniowie Koła Teatralnego Gimnazjum w strojach z epoki stanisławowskiej wędrowali od sali do sali, by zaprosić wszystkich Polaków, którym na sercu leży dobro ojczyzny, na spotkanie Stronnictwa Patriotycznego. Szczególne wrażenie wywołali wśród najmłodszych członków naszej szkolnej społeczności, którzy nie znają jeszcze historii związanej z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczysta akademia rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Następnie zebrani zostali zaproszeni na przedstawienie pt." Ojczyznę trzeba ratować !", którego celem było przypomnienie i przedstawienie okoliczności związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Szczególną uwagę zwrócono na działalności posłów patriotów, którzy widzieli potrzebę przeprowadzenia głębokich reform dla ratowania ojczyzny.

Dźwięki Etiudy Rewolucyjnej F. Chopina oraz Poloneza Trzeciego Maja, aranżacja przestrzeni scenicznej -w której stworzono wnętrze osiemnastowiecznego salonu warszawskiego oraz stroje z epoki pozwoliły wyczarować niezwykły klimat spektaklu. Zebrani mogli zobaczyć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zatroskanych: H. Kołłątaja, S. Małachowskiego oraz innych posłów pracujących na przygotowaniem Ustawy Rządowej.

W role poszczególnych postaci wcielili się uczniowie Koła Teatralnego: Przemek Kołodziejczyk, Emil Figura i Staszek Dziedzina z kl. IIIb, Radek Kołodziejczyk, Tomek Białoń, Kamil Głuch z klasy IIa oraz Adrian Dawiec i Wiesiek Kowalczyk z kl. Ib., w roli narratora wystąpiła Magda Kałuża z kl. IIa. Aktorzy niewątpliwie zasłużyli sobie na gromkie brawa, stworzyli dzięki swojej kreatywności i zapałowi barwne postacie. Mam nadzieję, że dzięki ich występowi zebrani przypomnieli sobie ten ważny fragment polskiej historii.

Aktualizacja: Anna Jurkowska

10 maj 2014

Wspaniały talent!

19 maja 2014r. odbędzie się w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku podsumowanie XXX Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. Jest to wyjątkowe dla nas podsumowanie, ponieważ laureatką tegorocznej edycji konkursu jest między innymi uczennica II klasy naszego gimnazjum Sabina Potaczek.

Sabina zgłosiła do konkursu kilka wierszy oraz dramat - "Opowieść wigilijną", który napisała w oparciu o historię K. Dickensa. Utwory naszej młodej poetki są ciekawe, ale przede wszystkim zawierają niezwykłe, dojrzałe spostrzeżenia dotyczące ważnych w życiu człowieka wartości. Sabina potrafi pięknie pisać o rodzinnym domu, babci, tolerancji, pomocy, nawet starości- którą postrzega, jako ciepły, pełen możliwości oraz optymizu okres w życiu. I chociaż tematy utworów zdają się być poważnymi, a być może dla wielu rówieśników Sabiny także takimi, o których się jeszcze nie mówi, nie myśli - to jednak są opisane są w sposób radosny i optymistyczny. Niewątpliwie w tych utworach można dostrzec wielką wrażliwość naszej wspaniałej uczennicy.

Na podkreślenie zasługuje także fakt, że Sabina jest osobą niezwykle sumienną , pracowitą, ale przede wszystkim skromną i nie lubi afiszować się swoim wspaniałym talentem. Mam nadzieję, że to wyjątkowe osiągnięcie w jubileuszowym konkursie będzie dla niej nie tylko zasłużoną nagrodą, ale też bodźcem do dalszej twórczości poetyckiej.

Aktualizacja: Anna Jurkowska

10 maj 2014

Zakończyły się egzaminy gimnazjalne

W dniach 23-24-25 kwietnia 90 uczniów naszego gimnazjum zmagało się z testami z wiedzy humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz języka obcego.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, wówczas będzie go pisać w drugim terminie, tj. 2, 3 i 5 czerwca. Wyniki egzaminu są jednym z kryteriów rekrutacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych - obok ocen szkolnych/szczególnych osiągnięć.

Są również informacją o mocnych i słabych stronach ucznia - nie tylko dla niego samego, ale i dla rodziców, nauczycieli oraz szkoły. Stanowią one także wstępną informację o nowej grupie uczniów (w tym o poszczególnych uczniach) dla nauczycieli w szkole ponadgimnazjalnej, którzy - na podstawie ogólnych wyników egzaminu gimnazjalnego - mogą przygotować dokładniejszą diagnozę i właściwie opracować program pracy z danym zespołem klasowym.

Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą terytorialnie okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie otrzymają zaświadczenia 27 czerwca, wraz ze świadectwem szkolnym.

Zestawy zadań można znaleźć na stronie www.oke.krakow.pl

Aktualizacja: Jarosław Mazur

10 maj 2014

II Sztafetowy Bieg Katyński

74. rocznicę Zbrodni Katyńskiej uczczono "II Sztafetowym Biegiem Katyńskim", który miał miejsce w dniu 15 kwietnia 2014r. w Parku Miejskim im. Rodziny hrabiów Krasińskich w Mszanie Dolnej. W ten sposób młodzież szkolna miejskich i gminnych gimnazjów oddała hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa z 1940 r. oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Sportowe zmagania zostały poprzedzone złożeniem wiązanek z kwiatów w biało-czerwonych barwach oraz zapaleniem zniczy przez przedstawicieli władz miejskich i gminnych oraz delegacje szkół pod obeliskiem upamiętniającym zamordowanych w Charkowie i Twerze żołnierzy, policjantów i strażników granicznych jak również 96. członków tragicznego lotu do Smoleńska z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Na dystansie 4x1000 m rywalizowały drużyny z: Mszany Dolnej 1 i 2, Raby Niżnej, Kasiny Wielkiej, Kasinki Małej oraz Mszany Górnej. Zwycięstwo odniosła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Kasinie Wielkiej biegnąca w składzie: Justyna Popławska, Weronika Kaleta, Karol Drąg, Mateusz Drąg. Drugie miejsce zajęli gimnazjaliści z Mszany Górnej: Klaudia Kołodziej, Paulina Walczak, Maciej Kordeczka, Mateusz Graczyk. Trzecią lokatę zapewniło sobie Miejskie Gimnazjum nr 1 z Mszany Dolnej: Aneta Róg, Lidia Róg, Kamil Szczypka i Jakub Łabuz. Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczyli uczestnikom "II Sztafetowego Biegu Katyńskiego" Burmistrz Mszany Dolnej Tadeusz Filipiak, Z-ca Wójta Gminy Mszana Dolna Tadeusz Klimek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna Jan Chorągwicki.

Organizatorzy "II Sztafetowego Biegu Katyńskiego"- nauczyciele ZPO w Mszanie Górnej: Ireneusz Nalepa i Zbigniew Jarosz składają podziękowania Panu Burmistrzowi Tadeuszowi Filipiakowi, Zakładowi Gospodarki Komunalnej, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Księdzu Proboszczowi Jerzemu Raźnemu za pomoc w przygotowaniu imprezy. Panu Wójtowi Gminy Mszana Dolna Bolesławowi Żabie za wsparcie finansowe.

Aktualizacja: Zbigniew Jarosz

24 kwiecień 2014

Jezus

Aby zwycięstwo dobra nad złem
i życia nad śmiercią,
będące przesłaniem
nadchodzących Świąt Wielkanocnych,
stało się źródłem radości i nadziei.


Aktualizacja: Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

15 kwiecień 2014

Rekolekcje Wielkopostne w ZPO Mszana Górna

W dniach od 31 marca do 2 kwietnia w naszej szkole odbyły sie rekolekcje wielkopostne, które prowadził ojciec Marcin Drąg z zakonu franciszkańskiego. Ojcu Marcinowi pomagały dwie wolontariuszki Magda i Magda. Rekolekcje były prowadzone w bardzo ciekawy sposób. W czasie każdego spotkania ksiądz rekolekcjonista wyświetlał krótki filmik który łączył sie z tematem danego dnia. W dniu pierwszym zastanawialiśmy sie "Co sądzi o nas Bóg?" w kolejnym dniu zastanawialiśmy sie nad wolnością i nad tym co może nam wolność odebrać. W ostatnim dniu rekolekcji nasza sala gimnastyczna zamieniła sie w miejsce sprawowania liturgii i wspólnie przeżyliśmy Msze Świętą na zakończenie rekolekcji. Młodzież naszej szkoły bardzo pozytywnie odebrała te rekolekcje jak powiedziała jedna uczennica: "Rekolekcje były bardzo interesujące. Można było sie zastanowić nad wszystkim, co sie robi i czy robimy to z Bogiem. Czy pozwalamy Mu wejść w nasze życie"

Aktualizacja: ks Tomasz Stec

15 kwiecień 2014

Wycieczka uczniów klas pierwszych do Łopusznej.

Dnia 20 marca 2014r. uczniowie klas pierwszych wyjechali na wycieczkę do Łopusznej. Celem wyprawy było pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości patrona szkoły ks. prof. Józefa Tischnera. Na miejscu czekał na nas Jego brat, pan Kazimierz Tischner, który ciekawie opowiadał o życiu ks. J. Tischnera - swojego brata. Po tym spotkaniu przeszliśmy zwiedzać Tischnerówkę, a następnie udaliśmy się na cmentarz, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów oraz zapaliliśmy znicze. Dzięki tej wyprawie zrozumieliśmy, dlaczego na początku istnienia naszej szkoły młodzież zdecydowała o wyborze na patrona szkoły ks. prof. J. Tischnera.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku, malowniczo położonego nad jeziorem Czorsztyńskim w sąsiedztwie zapory wodnej. Przez cały czas wycieczki towarzyszyło nam słońce i błękitne niebo. Widać to dobrze na zdjęciach, do obejrzenia których zapraszamy do galerii.

Aktualizacja: Agnieszka Karpierz

7 kwiecień 2014

Święto Szkoły w ZPO MSzana Górna

21 marca - pierwszy dzień wiosny - uczniowie naszej szkoły spędzili w sposób wyjątkowy, bo chociaż byli w szkole, to jednak uczestniczyli w nietypowych zajęciach. Tego dnia odbyło się podsumowanie konkursu "Patronowie naszych szkół", VI Festiwal nauki oraz akademia związana ze Świętem Szkoły.

Nasze spotkanie, które zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz przedstawiciele samorządu lokalnego, rozpoczęło się o godzinie 9 w sali gimnastycznej. Pierwszym punktem uroczystości było podsumowanie konkursu "Patronowie naszych szkół" oraz wręczenie nagród zwycięzcom- przedstawicielom szkół podstawowych oraz gimnazjów. W tym roku uczestnicy konkursu przygotowali prace w formie kalendarza z patronem danej szkoły i włożyli niewątpliwie wiele wysiłku oraz serca w przygotowanie tych prac, a komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyzwaniem wyłonienia najpiękniejszych i najlepszych. Należy podkreślić, iż organizatorzy konkursu uzyskali ogromną pomoc ze strony władz Gminy Mszana Dolna, które ufundowały nagrody dla zwycięzców oraz wyróżnionych uczniów. Upominki wręczyli uroczyście Wójt Gminy p. Bolesław Żaba, dyrektor ZPO p. Marta Skowronek oraz p. Marta Chudzikiewicz - Kubies.

Kolejnym punktem programu były prezentacje z fizyki, biologii oraz matematyki przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: p. Lucyny Płoskonki, p. Heleny Domagały oraz p. Jarosława Drausa w ramach Festiwalu nauki. Pokazy te wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów, a były tym cenniejsze, że pokazały, iż w naszym codziennym życiu prawa fizyki, biologii, czy wiedza matematyczna są niezbędne.

Ten nietypowy szkolny dzień zakończył występ zespołu " Dolina Mszanki" , któremu towarzyszyli uczniowie gimnazjum w ramach "Święta Szkoły" - Gimnazjum nr 4. Uczniowie przybliżyli nam wyjątkową postać ks. J. Tischnera, który już za życia był legendą, który uczył miłości do świata i do ludzi i czynił to w sposób niezwykły - zachowując wielką radość oraz pogodę ducha.

Aktualizacja: Anna Jurkowska

23 marzec 2014

Warsztaty czytelnicze

W dniu 07 marca uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach czytelniczych, których organizatorem była bibliotek szkolna. Warsztaty przeprowadziła pani Anna Łukawiecka-Kasprzyk, przedstawiciel poznańskiego wydawnictwa Zakamarki.

W klasach I-III został zaprezentowany pokaz multimedialny połączony z czytaniem fragmentów książki "Tajemnica diamentów". Uczniowie wraz z parą młodych detektywów, bohaterów książek z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" , próbowali rozwikłać zagadkę zniknięcia diamentów ze sklepu jubilerskiego. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, najpierw przygotowując się do roli detektywów, a następnie próbując rozwiązać zagadkę detektywistyczną.

Natomiast uczniowie klas IV-VI zapoznali się z fragmentami książek z serii "Tsatsiki" Moni Nilsson, Autorce zależy, by czytelnicy odnaleźli w jej książkach coś ze swoich własnych myśli i uczuć, chce im pomóc zrozumieć siebie samych i świat, w którym żyją. Pisząc o sprawach, które często się przemilcza, ale które są udziałem każdego dziecka, chce dodać dzieciom otuchy i pokazać, że nie są w swoich myślach i emocjach osamotnione. I właśnie o uczuciach, emocjach, stosunku do świat i innych ludzi próbowali dyskutować uczniowie starszych klas. Celem warsztatów było zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania, które rozwija wyobraźnię, zainteresowania i pozwoli choć trochę "oswoić" otaczający nas świat.

warsztaty        warsztaty


Aktualizacja: Marta Chudzikiewicz-Kubies

11 marzec 2014

Mistrzowie nie tylko w Soczi

Uczeń klasy III Stanisław Rapacz Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej to wielki sportowiec. W ciągu ostatnich dwóch tygodni mimo mało sprzyjających warunków atmosferycznych pokazał na co go stać. Uczestniczył w IV OGÓLNOPOLSKIEJ SPARTIAKIADZIE NARCIARSKIEJ gdzie zdobył III miejsce w kategorii SLALOM GIGANT DZIECI, brał udział w IX SLALOMIE GIGANCIE O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA LIMANOWA, w których zdobył I miejsce oraz rywalizował w POWIATOWYCH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM kat. chłopców ur.2003 i młodszych w których zajął II miejsce i zakwalifikował się do zawodów szczebla wojewódzkiego. Należy wspomnieć że Stasiu ma jeszcze inne osiągnięcia z poprzednich lat. Jesteśmy z niego dumni i już teraz trzymamy kciuki. Stasiu to prawdziwy sportowiec potrafi pogodzić wszystko. Jest bardzo dobrym uczniem, wspaniałym kolegą i jak widać wielkim sportowcem. Może to następca: Kamila Stocha, Zbigniewa Bródki czy Justyny Kowalczyk tylko w innej dyscyplinie. Powodzenia Stasiu!

Stas Rapacz

Aktualizacja: Jadwiga Borowiecka

23 luty 2014

Rada pedagogiczna 14.02.2014r

Dyrektor Placówki zaprasza wszystkich nauczycieli na Radę Pedagogiczną, która odbędzie się dnia 14 lutego br. o godzinie 9:30 w ZPO Mszana Górna.

Aktualizacja: Anna Jurkowska

3 luty 2014

Opowieść wigilijana w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej

30 stycznia 2014r., korzystając z życzliwości oraz pomocy ze strony Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej, uczniowie Koła Teatralnego Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej zaprezentowali uczniom klas pierwszych z gimnazjów z Mszany Dolnej w Kinie "Luboń" przedstawienie pt. " Opowieść wigilijna."

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż spektakl ten powstał w oparciu o scenariusz napisany na podstawie opowieści Dickensa przez uczennicę klasy II Gimnazjum nr4 Sabinę Potaczek.

Losy smutnego oraz skąpego Scrooge'a zostały osadzone w realiach współczesnego świata, co z całą pewnością przyczyniło się do łatwiejszego oraz pełniejszego odbioru sensu opowiedzianej historii. Aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role, pozwalając widzowi dostrzec przyczyny, dla których Scrooge stał się przebrzydłym sknerą, ale jednocześnie umożliwili oglądającym obserwowanie przemiany starego człowieka. Zwrócili naszą uwagę na to, że w życiu najważniejsze są miłość, szczerość, dobroć i że możemy być szczęśliwi tylko wtedy, gdy dostrzeżemy innych wokół siebie.

Niewątpliwie młodzi aktorzy spisali się na medal! Wyczarowali swoim zaangażowaniem wspaniały klimat opowieści. Grali niezwykle swobodnie i zebrali gromkie brawa. Dzięki pomocy p. Armatysa nasze przedstawienie zyskało także wspaniałe efekty świetlne, które w połączeniu z oprawą muzyczną podkreślały atmosferę spektaklu oraz dramatyzm i niezwykłość niektórych scen.

To spotkanie teatralne zakończone zostało odśpiewaniem "Kolędy dla nieobecnych" przez Martę Piekarczyk.

Aktualizacja: Anna Jurkowska

3 luty 2014

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2014

Dnia 25 stycznia 2014 roku o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej, odbyła się uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka, której organizatorami byli: zastępca dyrektora Pan mgr Jarosław Mazur, p. mgr J. Borowiecka, p. mgr A. Bielin oraz wychowawcy i uczniowie klas 0-VI ze Szkoły Podstawowej nr1 w Mszanie Górnej.

Na samym początku zastępca dyrektora Pan mgr Jarosław Mazur powitał licznie zebranych gości oraz przybyłych na tę uroczystość: Panią dyrektor mgr Martę Skowronek, Wójta Gminy Mszana Dolna - Pana Bolesława Żabę oraz Przewodniczącego Rady Gminy-Pana Jana Chorągwickiego. Na wstępie programu artystycznego wystąpiła najmłodsza grupa - 6- latków, która pod okiem swojej wychowawczyni p. Grażyny Płoskonki dzielnie zaprezentowała się w utworach dla Babć i Dziadków. W dalszej części programu uczniowie z klasy pierwszej, przygotowani przez p. mgr Marię Szczucką zaprezentowali się w inscenizacji pt."Rzepka" oraz w kilku utworach muzycznych. Kolejnymi artystami przygotowanymi przez p. mgr Annę Bielin byli uczniowie klasy drugiej, którzy wierszem, piosenką i życzeniami przekazali miłość do wszystkich Babć i Dziadków.

W kolejnej części uroczystości wystąpiła klasa III wraz z Zespołem Regionalnym "Mali Zagórzanie". W swoim programie przedstawili skecz o Babci ,Dziadku i wnukach, nie zabrakło pięknie zaśpiewanych kolęd i pastorałek oraz życzeń skierowanych do najbliższych. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek wykonany własnoręcznie przez małych górali. Wzruszeń nie było końca w niejednych oczach widać było radość i szczęście. Oklasków nie brakowało. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Marta Skowronek składając życzenia zebranym Babciom i Dziadkom i dziękując za tak liczne przybycie. Nie zabrakło również ciepłych słów skierowanych do zebranych przez Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby, który w swoim, krótkim wystąpieniu złożył życzenia z okazji tak wielkiego święta jakim jest Dzień Babci i Dziadka oraz poprosił o informację, jeśli ktoś byłby potrzebujący w chwilach dużych mrozów to Gmina udzieli pomocy każdemu ,kto tej pomocy potrzebuje. Do tych życzeń dołączył się Przewodniczący Rady Gminy Pan Jan Chorągwicki. Na zakończenie kilka słów w imieniu wszystkich Babć i Dziadków powiedziała Pani Alicja Jania, dziękując dzieciom za cudowne wierszyki i życzenia oraz nauczycielom, którzy przygotowali swoich podopiecznych. Uroczystość była wspaniała i już z niecierpliwością czekamy na przyszły rok. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w uroczystości.

Aktualizacja: Jadwiga Borowiecka ,Anna Bielin

28 stycznia 2014

Międzynarodowy projekt "Break the ice"

Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej już kolejny raz brało udział w międzynarodowym projekcie w ramach programu Unii Europejskiej E-twinning Plus, zatytułowanym Break the Ice.

Tym razem oprócz naszego gimnazjum w projekcie uczestniczyła młodzież z dwóch szkół z Ukrainy : z Charkowa i Sewastopola na Krymie oraz dwóch słowackich szkół : z Wyżnych Różbachów i Starej Lubowni.

Projekt odbył się w słowackim kurorcie Wyżne Rużbachy w dniach od 03 do 09 stycznia w trzy gwiazdowym hotelu Travertin Comfort.

Młodzież miała okazję zaprezentować projekty o swoich szkołach i krajach. Każdy uczestnik przedstawiał swoje zainteresowania. Była możliwość spróbowania międzynarodowych słodyczy przywiezionych przez uczniów z różnych krajów.

Punktem kulminacyjnym projektu było przygotowanie potraw w międzynarodowych zespołach, przy czym potrawy należało przygotować bez gotowania, smażenia i pieczenia. Uczniowie musieli też wspólnie opowiedzieć, jakie są składniki potrawy, i w jaki sposób należy tą potrawę wykonać. Wykonano pięć potraw: jeżyka z ciasta, napój wieloowocowy, ciasto z wafla, jogurt z musli, oraz sałatkę owocową. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem mimo iż wymagało ono konieczności porozumiewania się i współpracy w języku angielskim.

Oprócz tych zadań i projektów uczestnicy spotkania korzystali z basenu z termalnymi wodami o temperaturze 38 stopni Celsjusza i sauny. Jeżdzili też na nartach na w miejscowości Zdziar gdyż w Wyżnych Rużbachach niestety nie było śniegu.

Kilkudniowy pobyt minął bardzo szybko i uczniom bardzo ciężko było się rozstać, gdyż wykonując wspólne projekty i razem odpoczywając bardzo się zżyli.

'Break the ice ' był kolejnym cennym spotkaniem w którym uczniowie mieli możliwość poznania kultury i obyczajów krajów w nim uczestniczących . Była to również wspaniała sposobność rozwinięcia swoich językowych umiejętności oraz poznania rówieśników z innych krajów. Z racji tego iż projekt odbywał się na Słowacji mieliśmy również sposobność poznania części tego kraju. Mamy nadzieję że nie było to ostatnie spotkanie w tym gronie i że niedługo spotkamy się na kolejnym projekcie

Aktualizacja: Zbigniew Wcisło

28 stycznia 2014

Jasełka 2013

Tradycyjnie już, jak co roku, w ostatnim dniu nauki poprzedzającym wyjątkowy czas Bożego Narodzenia uczniowie , nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście zebrali się wspólnie w sali gimnastycznej na wigilijnym spotkaniu.

Od wielu lat spotkaniom tym towarzyszą przedstawienia jasełkowe w wykonaniu uczniów ZPO, przypominające cud Bożego Narodzenia. Jednak w tym roku szkolnym uczniowie Koła Teatralnego Gimnazjum zaprosili nas na przedstawienie pt. " Opowieść wigilijna". Losy smutnego oraz skąpego Scrooge'a tym razem zostały osadzone w realiach współczesnego świata, co z całą pewnością przyczyniło się do łatwiejszego oraz pełniejszego odbioru sensu opowiedzianej historii. Aktorzy wspaniale wcielili się w swoje role, pozwalając widzowi dostrzec przyczyny, dla których Scrooge stał się przebrzydłym sknerą, ale jednocześnie umożliwili oglądającym obserwowanie przemiany starego człowieka. Zwrócili naszą uwagę na to, że w życiu najważniejsze są miłość, szczerość, dobroć i że możemy być szczęśliwi tylko wtedy, gdy dostrzeżemy innych wokół siebie.

Niewątpliwie młodzi aktorzy spisali się na medal! Wyczarowali swoim zaangażowaniem wspaniały klimat opowieści. Z całą pewnością atrakcyjna była też oprawa muzyczna spektaklu oraz efekty specjalne, które wywarły ogromne wrażenie szczególnie na najmłodszych widzach.

Po spektaklu, przy dźwiękach kolęd, przedstawiciele poszczególnych klas złożyli życzenia i przełamali się opłatkiem z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz zaproszonymi gośćmi. Następnie głos zabrali pani dyrektor Marta Skowronek oraz przedstawiciele samorządu lokalnego, składając wszystkim zebranym świąteczne życzenia. W niezwykle podniosłej i miłej atmosferze zakończyliśmy nasze spotkanie.

Aktualizacja: Anna Jurkowska

23 grudnia 2013

Szlachetna Paczka w ZPO w Mszanie Górnej

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej po raz pierwszy włączyli się do akcji Szlachetna Paczka. Opiera się ona na idei przekazywania bezpośredniej pomocy rodzinom dotkniętym trudną sytuacją życiową .

Szlachetna Paczka jest ogólnopolską akcją świątecznej pomocy osobom najuboższym, realizowaną od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Akcja opiera się na idei przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb przez wyznaczonych do tego wolontariuszy. Osoby potrzebujące otrzymują artykuły, które są dla nich najistotniejsze i dzięki którym mogą nieco poprawić swoje warunki materialne.

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tej wyjątkowej akcji. Jej efekty przerosły oczekiwania wszystkich. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych stanęli na wysokości zadania, młodzież w ciągu zaledwie tygodnia zgromadziła ogromne ilości żywności trwałej, artykułów higienicznych, szkolnych i wielu innych produktów o które prosiła wybrana przez nas potrzebująca rodzina.

Ogromne podziękowania składamy wszystkim, którzy wspomogli akcję, a tym samym sprawili radość potrzebującym: uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły. Szczególnie dziękuję również uczennicom klasy IIIB Agacie Porębie i Natalii Krzysztof, które od samego początku brały czynny udział w akcji.

Aktualizacja: Ewa Pajdo, koordynator akcji

23 grudnia 2013

APEL do ludzi pod hasłem "ŻYCIE NIE PO TO JEST BY…

Biegniesz ulicami Manhattanu, nocą, jesteś sam, abstrakcyjnie, prawda?

Twoje oczy razi błysk neonów, które krzyczą w twoją stronę. Jesteś sam, wokół mrok, wieżowce ograniczają przestrzeń. Zaczynasz się dusić przez brak ludzi, ciszę, uwięziony, pragnący radości, swobody. To jest świat cierpiącego psychicznie, który doświadcza przemocy. Mrok jego życia rozdziera czerwień neonu z hasłem Przemoc. Fizyczna czy psychiczna tak samo niszcząca, sprawiająca, że człowiek stoi nad przepaścią.

Dzisiaj dorośli myślą, że młodzież i dzieciaki nie mają żadnych problemów. Przecież mają wszystko czego pragną, gadżety elektroniczne, ciuszki, znajomych. Nikt od nich nie wymaga wypełniania obowiązków domowych. Mają się tylko uczyć. Jednak to pozory, etap integracji ze społeczeństwem nie jest zawsze tak kolorowy jak się wydaje. Dzieci są jak bomba emocjonalna, potrafią kochać całym sercem lub nienawidzić całym sobą. Pomyśl teraz, że życie cały czas stawia cię w sytuacjach, z których trudno wybrnąć. Oprócz tego stawia ci na drodze wspaniałych rówieśników i takich którzy sprawiają ból. Niedawno obejrzałam film: "Pif Paf" jesteś trup", w którym padło ciekawe zdanie: "dzieci to najbardziej bezwzględne istoty. Potrafią być wręcz nadnaturalnie okrutne"."Cieszą się gdy musisz walczyć ze łzami. Gdy staje ci gula w gardle i się czerwienisz. Potem dają ci imię np. looser, głupek.. To imię cię odmienia jakby zmieniło twoje molekuły. Potem nie poznajesz się w lustrze, bo uwierzyłeś im. Wtedy jesteś przegrany. Nie masz imienia odebrali ci je wraz z twoja godnością, wiec nim nazwiesz kogoś głupiem pomyśl czy chciałbyś stracić godność. Po jakimś czasie widzisz tylko jedną opcję natychmiastowe zadośćuczynienie. Rodzi się pragnienie zemsty, potęgowane każdym złym słowem. Pętla przemocy zacieśnia się. Piekiełko pochłania kolejne ofiary. Skrupulatnie budowany świat wokół ogniska domowego przestaje mieć znaczenie. Chcesz podzielić się swoim bólem, lecz nie potrafisz. Młodzież ma być przyszłością, ma być nadzieją. Jednak zraniony człowiek nie rozwija się poprawnie, zburzone poczucie własnej wartości, przekonanie o błahości życia, rola ofiary jest równią pochyłą. Dla młodego człowieka najdrobniejsze gesty zyskują wyjątkowe znaczenie, słowa zapisują się trwale w sercu.

Radość z czyjegoś cierpienia, satysfakcja płynąca z każdej łzy pojawiającej się na innej twarzy, smutek i oczy przepełnione bólem - czy o to chodzi? Czy tego chcesz? To twoja pasja? Wbij szpilkę, pokaż swoją wyższość. Bądź bohaterem wśród swoich kumpli, dałeś mu popalić. A może odwrócimy sytuację? Podręczymy ciebie? Przecież jesteś twardzielem. To taka zabawa. Nie zgadzasz się? No właśnie. Przecież masz prawo żyć tak jak chcesz, sam nadajesz swojemu istnieniu kolor, wyznajesz swoje zasady. Masz swoje własne ja, w które nikt nie może ingerować, którego nikt nie może niszczyć. Nikt nie dał prawa sprawiania bólu, przecież nikt nie pojawił się na tym świecie, by cierpieć. Nie zabieraj czegoś, do czego nigdy prawa nie miałeś. "Tam, gdzie jest niesprawiedliwość, gdzie jest przemoc, zakłamanie, nienawiść, nieszanowanie ludzkiej godności, tam brakuje miejsca na miłość, tam brakuje miejsca na serce, na bezinteresowność, na wyrzeczenia. - ks. Jerzy Popiełuszko

Aktualizacja: Paulina Grucela - IIC

25 listopad 2013

Dni Przeciwko Przemocy w ZPO w Mszanie Górnej

Tegoroczna edycja akcji profilaktycznej, wpisanej w tradycje naszej szkoły trwała w dniach
18-22.XI i przebiegała pod hasłem "ŻYCIE NIE PO TO JEST BY…".

Ten cytat pochodzi z piosenki Stanisława Soyki pt. ,,Tolerancja".

Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli otwarcie
Budowa ściany wokół siebie - marna sztuka
Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą
Czasami tylko tego pragnę, tego szukam

Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać

Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka
A przecież każdy włos jak nasze lata policzony
Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci
Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam

Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać

W ramach trwania akcji zostały przeprowadzone następujące działania:

  • Wychowawcy każdej klasy ZPO w Mszanie Górnej, przeprowadzili godziny wychowawcze o tematyce związanej z tematem człowieczeństwa, szacunku, tolerancji, poszanowania godności.
  • W ramach godzin wychowawczych uczniowie klas VI SP oraz uczniowie klas gimnazjalnych nauczyli się piosenki Stanisława Soyki "Tolerancja", którą zaśpiewali na podsumowaniu akcji w dniu 22.XI 2013
  • Odbył się happening- pantomima pt. ,,Życie jest krótką chwilą", dla uczniów kl.VI SP oraz I-III gimnazjum, w dniu 22.XI 2013.
  • Zostały wystawione dwa widowiska profilaktyczne dla IV-VI kl. SP oraz dla uczniów gimnazjum wystawione przez Teatr "Kurtyna".
  • Uczniowie gimnazjum oraz klasy IV-VI SP napisali apel do ludzi pod hasłem "ŻYCIE NIE PO TO JEST BY…".
  • Policjanci z Wydziału Prewencji w Limanowej przeprowadzili prelekcję o zagrożeniu przestępczością dla rodziców-13.XI oraz dla uczniów- 20.XI.

Akcja, która odbywa się w naszej szkole już ponad 10 lat, jest ważnym elementem działań profilaktycznych prowadzonych w naszej szkole. Pan Rafał Borowiecki i pani Anna Mrózek-Kotarska są pomysłodawcami i koordynatorami akcji. W tym roku chcieli zwrócić uwagę uczniów na to co w życiu człowieka jest naprawdę ważne. W życiu, które jest kruche jak lód i łatwo go zniszczyć: zawiścią, złością, poniżeniem, pogardą, zazdrością, upokorzeniem. Dlatego też wszystkie zaplanowane działania zostały po to by uwrażliwić młodzież na ten problem. Na szczególną uwagę zasługują widowiska profilaktyczne w wykonaniu aktorów Teatru ,,Kurtyna", którzy pokazali uczniom drogi rozsądnego życia, pozytywne wzorce postępowania, wartościowe przesłania, mechanizmy budowania poczucia własnej wartości oparte o właściwe dokonywanie wyborów w oparciu o elementarne poczucie dobra i zła. Ciekawość uczniów rozbudziła również pantomima w wykonaniu uczniów z klasy IIa i IIb, którzy pokazali życie człowieka od narodzin aż do śmierci, życia w którym nie brakowało bólu, zła i cierpienia. Piosenka ,,Do kołyski" zespołu Dżem stworzyła nastrój sprzyjający skupieniu i refleksji. Całości dopełniły przeczytane apele do ludzi uczniów klasy IV: Aleksandry Kołodziejczyk, Zuzanny Węglarz, Ireneusza Michorczyka ora uczennicy klasy IIb Aleksandry Chorągwickiej, w których zawarli to co w życiu człowieka powinno być najważniejsze. Sześć najlepszych apeli zostało nagrodzonych. Wszyscy uczniowie, którzy napisali apele, a było ich łącznie czterdzieści troje otrzymali słodkie co nie co. Na zakończenie młodzież naszej szkoły wspólnie zaśpiewała piosenkę ,,Tolerancja".

Aktualizacja: Anna Mrózek-Kotarska

25 listopad 2013

Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

12.XI.2013r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel poświęcony Świętu Odzyskania Niepodległości. Jego myślą przewodnią był sformułowanie "Niepodległość w poezji i pieśni".

Głównymi organizatorami i opiekunami uroczystości byli nauczyciele Z. Jarosz i L. Pulit. Wiersze i pieśni o tematyce niepodległościowej przygotowały wszystkie klasy gimnazjum i szkoły podstawowej.

Uroczystość rozpoczął pan L. Pulit, który niezwykle interesującą, aczkolwiek niezbyt długą opowieścią, wprowadził nas w temat i klimat uroczystości. Wspomniał o latach rozbiorów i walk o wolność narodu. O trudach poświęcenia i cierpienia Polaków. Wreszcie nadszedł rok 1918. Rok chwały, wyzwolenia. Rok wolności. Opowieść ta była tak zajmująca że na Sali panowała absolutna cisza, a słuchacze myślami przenieśli się w przeszłość i przeżywali chwile chwały jak by tam byli. A w powietrzu unosiły się słowa: " Jeszcze Polska nie zginęła..."

Następnie wybrani uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane przez siebie piosenki i wiersze. Część stanowiły utwory znanych polskich poetów. Można było też usłyszeć "perełki" napisane przez samych uczniów. I to te wiersze były najcenniejsze, bo żeby je napisać uczniowie musieli zainteresować się i dokładnie zgłębić poruszany temat.

"...Austria i Prusy Cię zniewolili,
No i Rosjanie również tam byli.
Każdy kawałek chciał mieć dla siebie,
Na te kawałki rozdarli Ciebie..."

W ten sposób główny cel spotkania został osiągnięty.

Na zakończenie wystąpiła pani dyrektor Marta Skowronek, która organizatorom i uczestnikom serdecznie podziękowała za włożony trud i zaangażowanie w to wspólne dzieło.

Po apelu jeszcze długo trwała atmosfera refleksji i skupienia.

Aktualizacja: Sabina Potaczek

15 listopad 2013

VIII Konkursu "Patronowie Naszych Szkół"

Udział w VIII edycji konkursu "Patronowie Naszych Szkół" polega na przygotowaniu kalendarza ściennego na rok 2014 ilustrowanego wydarzeniami z życia patrona, bohaterami utworów, miejscami związanymi z postacią patrona itp. Technika wykonania i format dowolne.

Aktualizacja: mgr Marta Chudzikiewicz-Kubies

7 listopad 2013

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Językowy "Lingua Franca"

W dniach od 26 października do 02 listopada uczniowie naszych szkół: Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej, Szkoły Podstawowej nr II w Mszanie Górnej oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej brali udział w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Językowym "Lingua Franca" w ramach projektu e-twinning plus . Uczestnikami Festiwalu były również trzy szkoły z Ukrainy : Gimnazjum numer 82 z Charkowa, Mykola Arkas Pierwsze Ukraińskie Gimnazjum z Mikołajowa, Gimnazjum miasta Szczors oraz gimnazjum z Bułgarii: Gimnazjum Dr.Petra Beron ze Swilengradu.

Około osiemdziesięciu uczestników festiwalu- w tym około trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszych szkół- wspaniale się bawiło. Wszyscy uczniowie zdobywali też wiedzę o krajach i języku państw reprezentowanych na Festiwalu. Nasi zagraniczni goście mieli okazję do zwiedzenia okolicy. Wspólne zajęcia odbywały się popołudniami w Domu Wczasowym Agnieszka, gdzie mieszkali uczniowie z Ukrainy i Bułgarii.

Na dobry początek, w niedzielę 27 października, odbyła się powitalna dyskoteka z degustacją słodyczy z trzech krajów. Uczniowie z każdego kraju zapełnili słodyczami trzy stoliki i była możliwość ich spróbowania.

W poniedziałek 28 października nasi zagraniczni goście zwiedzili rano Szkołę Podstawową nr 2 w Mszanie Górnej. Zostali tam bardzo ciepło powitani przez Panią dyrektor Stanisławę Nowak po czym zobaczyli występ szkolnego zespołu regionalnego Zagórzańska Dziatwa, prowadzonego przez panie Helenę Flig i Małgorzatę Rosę. Spróbowali oscypka i zwiedzili dokładnie każdą salę lekcyjną, salę regionalną oraz plac zabaw. Zarówno budynek szkoły jak i jej wystrój oraz wyposażenie bardzo przypadł gościom do gustu.

Tego samego dnia około południa uczniowie z Ukrainy i Bułgarii przejechali do Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej gdzie po powitaniu gości przez Panią dyrektor Martę Skowronek odbyły się zawody sportowe. Zorganizowano mecz w piłkę nożną i piłkę siatkową. Wynik oczywiście nie był tu najważniejszy, ale uczniom z Mszany Górnej udało się wygrać oba mecze.

Tego samego dnia miało miejsce uroczyste rozpoczęcie festiwalu. W obecności przedstawicieli władz gminy: pani Agaty Kordeczko oraz Ireneusza Nalepy- radnych gminy Mszana Dolna, dyrektorów szkół: Pani Marty Skowronek, Pani Stanisławy Nowak, Pani Anny Piwowarskiej i nauczycieli: Agnieszki Wcisło, Małgorzaty Stożek, Elżbiety Kubik, Elżbiety Wojsław oraz nauczycieli i dyrektorów szkół z Ukrainy i Bułgarii otwarcia dokonali główni organizatorzy Zbigniew Wcisło- nauczyciel języka angielskiego ZPO w Mszanie Górnej i Svietlana Aleksiejeva - nauczyciel języka angielskiego Gimnazjum w Charkowie. Następnie uczniowie krótko zaprezentowali kraje uczestniczące w projekcie. W tym dniu był również polski wieczór ,na którym przedstawiciele Zespołu Folklorystycznego Dolina Mszanki działającego przy ZPO w Mszanie Górnej pod kierunkiem pani Elżbiety Wojsław. zaprezentowali i próbowali uczyć naszych regionalnych tańców. Dzień zakończyła dyskoteka podczas której, można było degustować nasze danie regionalne- łazanki oraz szarlotkę upieczoną przez naszych uczniów. W międzyczasie była możliwość zobaczenia wystawy prac plastycznych uczniów Dziecięcej Szkoły Sztuk nr 5 z Kijowa, którzy tez od czasu do czasu włączali się do Festiwalu.

We wtorek 29 października do południa nasi goście zwiedzali Kraków a po południu rozpoczął się dzień bułgarski na którym obejrzeliśmy i próbowaliśmy tańczyć regionalne bułgarskie tańce. W czasie dyskoteki z karaoke degustowaliśmy regionalne potrawy.

Środa 30 października był dniem ukraińskim oraz dniem prezentacji narodowych języków. Wcześniej jednak nasi goście zwiedzili przed południem kopalnię soli w Wieliczce. Po południu wszystkie kraje w krótkiej prezentacji przedstawiły swoje narodowe języki Ponieważ tego dnia był dzień ukraiński ukraińska młodzież uczyła tańczyć i pokazywała regionalne tańce z różnych stron Ukrainy. W festiwalu uczestniczyły 3 szkoły z różnych zakątków tego kraju i każda z nich mogła przedstawić swoją prezentację . W czasie wieczornej dyskoteki karaoke degustowaliśmy ukraińskie pierogi i inne regionalne dania.

W czwartek 31 października nasi goście uczestniczyli rano w warsztatach pieczenia chleba w Zubrzycy Górnej, po południu podziwiali naszą okolicę po zdobyciu góry Wsołowa a wieczorem już z naszymi uczniami bawili się na Balu Przebierańców- Halloween.

Piątek 1 listopada był dniem zwiedzania Zakopanego , a wieczorem oficjalnego zakończenia Festiwalu. W sobotę wczesnym rankiem nasi goście odjechali do swoich krajów.

Festiwal był dla naszych uczniów biorących udział w zajęciach wspaniałą okazją do bliższego poznania kultury i tradycji ukraińskich oraz bułgarskich kolegów. Dał możliwość poznania rówieśników z innych krajów i rozwinięcia międzynarodowych kontaktów. Przyczyni się też na pewno do popularyzacji języka angielskiego w naszym środowisku- jako niezbędnego elementu międzynarodowej komunikacji. Był też świetną okazją promocji naszej zagórzańskiej kultury i tradycji oraz promocja naszego regionu.

Aktualizacja: mgr Zbigniew Wcisło

7 listopad 2013

Otrzęsiny uczniów klas pierwszych
Gimnazjum Nr4 im.ks.prof.Józefa Tischnera

25 października odbyły się długo oczekiwane otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum, których tegorocznym organizatorami były: pani Elżbieta Kubik, pani Anna Mrózek-Kotarska oraz klasa II B gimnazjum. Jak się okazało, nie tak łatwo było zostać pełnoprawnym członkiem naszego gimnazjum. Żeby zasłużyć sobie na to zaszczytne miano, nasze koleżanki i koledzy musieli wykazać się różnymi umiejętnościami, zmagając się w różnych konkurencjach. Ich zapał i umiejętności były oceniane przez jury w składzie: pani dyr. Marta Skowronek, pani Anna Stanisławska, pani Ewa Pajdo, pani Elżbieta Wojsław, Aleksandra Chorągwicka (przewodnicząca szkoły, uczennica klasy 2b).

Na początku mogliśmy obejrzeć prezentacje poszczególnych klas. Podziwialiśmy stroje, wysłuchaliśmy reklam, mogliśmy również zobaczyć maskotkę każdej klasy. Jury za tę konkurencję nagrodziło najwyżej klasę 1c.

W dalszej części mogliśmy przekonać się, który z przedstawicieli poszczególnych klas lubi jogurt truskawkowy, bowiem zadanie polegało na zjedzeniu go z zawiązanymi oczami, ta konkurencja nazywała się "Jogurtowa pychota z zawiązanymi oczami".

Następną konkurencją były "Muzyczne licytacje". W tym zadaniu wzięły udział całe klasy, których zadaniem było wylicytować, jak największą liczbę słów wylosowanej piosenki, którą później trzeba było zaśpiewać.

"Bądź trendy", to kolejna konkurencja , która była nie lada wyzwaniem,uczestnicy musieli sobie wyobrazić, że pracują w ekskluzywnym salonie fryzjersko-modowym i musieli modnie uczesać, ale również pomalować i modnie ubrać klientkę, która do tego salonu przyszła.

Kolejna konkurencja "Czy znasz Swojego wychowawcę" składała się z trzech etapów. W pierwszym drużyny musiały rozpoznać wychowawcę na zdjęciach, lub stwierdzić że wśród zdjęć na pewno nie było wychowawcy. Drugi etap polegał na dopasowaniu do wychowawcy klasy przeczytanego przez prowadzącego konkurencje opisu różnych nauczycieli. Ostatni etap polegał na rozpoznaniu wychowawcy z nagrania głosu .

Później pierwszoklasiści wzięli udział w "Quizie z przymrużeniem oka". Jak się okazało drużyny musiały się wykazać spostrzegawczością , ponieważ pytania były bardzo podchwytliwe.

Ostatnia konkurencja, była wyjątkowa, ponieważ wzięli w niej udział wyjątkowi uczestnicy czyli wychowawcy klas pierwszych: pani Krystyna Sutor (wychowawczyni klasy 1c), pani Agnieszka Karpierz (wychowawczyni 1a), a nieobecnego wychowawcę klasy 1b pana Zbigniewa Jarosz zastąpiła przewodnicząca klasy- Anna Wojciarczyk. Wychowawcy, musieli zjeść gruby plaster cytryny, zachowując uśmiech na twarzy, przeszli tym samym prawdziwy test odwagi, a zarazem chrzest wychowawcy klasy pierwszej.

Nagrodą dla Wszystkich były gorące brawa i słodkie czekoladowe cukierki.

I choć wiemy kto wygrał wszystkie konkurencje, dla nas Wszystkie klasy pierwsze są ZWYCIĘZCAMI. Najważniejsza była wspólna zabawa.

I tak otrzęsiny 2013 przeszły do historii. Następne już za rok.

Aktualizacja: mgr Anna Mrózek-Kotarska

28 październik 2013

Dzień Edukacji Narodowej

11 października 2013 roku w ZPO w Mszanie Górnej odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona ze ślubowaniem uczniów klas I gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego ślubowania uczniów klas pierwszych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły na środek wystąpili przedstawiciele klas I , którzy po złożeniu ślubowania zostali przez panią dyrektor pasowani na Uczniów Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej, następnie p. Agata Kordeczka, jako przedstawicielka władz samorządowych, wręczyła uczniom legitymację szkolną. Od tej chwili wszyscy uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów szkoły.

W trakcie akademii wystąpili także: pani dyrektor, przedstawiciele władz samorządowych oraz przewodnicząca Rady Rodziców składając życzenia wszystkim nauczycielom z okazji ich święta. Życzeniom tym towarzyszyło wręczanie kwiatów przez uczniów oraz rodziców.

Po uroczystościach związanych ze ślubowaniem rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie gimnazjum pod opieką pani Agnieszki Karpierz. Tradycyjnie już organizatorzy części artystycznej zgotowali uczniom oraz nauczycielom prawdziwą niespodziankę, która niewątpliwie wywołała salwy śmiechu u wszystkich zebranych w sali gimnastycznej. Tym razem byliśmy świadkami niezwykle pasjonującego pojedynku drużyny nauczycieli oraz uczniów w programie " Familiada" Mimo starań obydwu zespołów pojedynek ten wygrali nauczyciele, choć przyznać trzeba, że sukces ten nie przyszedł zbyt łatwo.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

16 październik 2013

"Występ uczniów naszego gimnazjum w Rabce-Zdrój"

We wtorek, 17 września, uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w uroczystości z okazji 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę zorganizowanej przez Burmistrz Rabki - Zdroju, Gimnazjum nr 1, Miejski Ośrodek Kultury oraz rabczańskie koło Prawa i Sprawiedliwości. Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Marii Magdaleny, gdzie odprawiona została msza św. w intencji żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Następnie zaprezentowany został spektakl patriotyczny pt. "Listy z Katynia" przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej pod opieką p. Anny Jurkowskiej.

Nasi wspaniali uczniowie dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz pięknej postawie stworzyli wyjątkową wzruszającą atmosferę spektaklu. Przypomnieli zebranym losy polskich żołnierzy od momentu wybuchu II wojny światowej do tragicznych dni kwietnia 1940 roku, kiedy żołnierze zostali zamordowani przez NKWD. Wyjątkowe recytacje fragmentów wierszy oraz pamiętników katyńskich, którym towarzyszyła muzyka, spowodowały, że u niejednego widza pojawiły się łzy wzruszenia, zaś po przedstawieniu uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W kościeli św. Marii Magdaleny zebrani wysłuchali także wykładu historycznego, który wygłosił dr Jarosław Szarek z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Po wydarzeniach w kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny przy ul. Orkana, a następnie na Deptak Zdrojowy, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i hołd pod pomnikami ofiar Katynia i Oświęcimia oraz przy pomnikach żołnierzy i partyzantów poległych w obronie Ojczyzny.

Aktualizacja: mgr Anna Jurkowska

24 września 2013

"Przez Sybir na Monte Cassino"

"Przez Sybir na Monte Cassino" - to tytuł książki a zarazem historia wojenna porucznika Stanisława Falińskiego, który gościł 19 września 2013r. w ZPO w Mszanie Górnej. Okazją była 74 rocznica agresji ZSRR na Polskę. W kwietniu 1940 r. p. Stanisława wywieziono wraz z matką i siostrą do Kazachstanu. W październiku 1941 r. przyłączył się do tworzonego wojska polskiego na terenie ZSRR. Jako żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. W. Andersa przeszedł szlak bojowy przez Irak, Syrię , Monte Cassino i Anconę we Włoszech. Chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami uczestnicząc w spotkaniach z młodzieżą szkolną. Za swoją działalność w okresie wojennym i na niwie społecznej został odznaczony wieloma krzyżami i medalami - ostatnio uhonorowany złotą odznaką "Zasłużony dla Związku Sybiraków". Dla uczniów z Mszany Górnej była to doskonała lekcja "żywej historii". Pani dyrektor ZPO Marta Skowronek wiązanką kwiatów a uczniowie gromkimi brawami podziękowali za ten niezwykły wykład historyczny.

Aktualizacja: mgr Jarosław Mazur

19 września 2013

Eliminacje gminne w IV Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska

W dniach 11 i 16 września 2013r. na ORLIKU przy ZPO w Mszanie Górnej odbyły się eliminacje gminne w IV Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Celem organizacji w/ w turnieju jest promowanie wśród dzieci sportowej aktywności i zasad gry fair play, aktywizacja lokalnych społeczności oraz zachęta do wspólnego organizowania różnych działań sportowych na obiektach wybudowanych w ramach projektu "Moje boisko- Orlik 2012".

Turniej był zorganizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach:

10-11 lat (roczniki 2002-2003)
12-13 lat (roczniki 2000-2001)

Klasyfikacje końcowe:

dziewczęta młodsze - I miejsce UKS "Promyk" i UKS "Olimpia"
chłopcy młodsi - I miejsce UKS "Promyk" i UKS "Olimpia"
dziewczęta starsze - I miejsce Gimnazjum nr 4 Mszana Górna klasa IC
chłopcy starsi - I miejsce Gimnazjum nr 4 Mszana Górna klasa IA

Nagrodami dla wszystkich zawodniczek i zawodników biorących udział w rozgrywkach były koszulki ufundowane przez sponsorów oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w turnieju. Nagrody wręczała Dyrektor ZPO w Mszanie Górnej Pani Marta Skowronek. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Organizatorem turnieju był Pan Leszek Kamiński . Opiekę medyczną sprawowała Pani Agata Kordeczka, sędzią głównym był Pan Tadeusz Żmuda.

Aktualizacja: mgr Leszek Kamiński

19 września 2013

Wycieczka szkolna klasy IB

Dnia 09.09.2013.r wraz z całą klasą 1B pojechałem na wycieczkę. Celem wędrówki było wyjście na górę Śnieżnicę . O godzinie 9.00 wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę. Wysiedliśmy u podnóża góry, stamtąd zaczynała się droga piesza. Szliśmy około 25 minut po czym został zorganizowany postój .

Gdy byliśmy w połowie drogi ,zobaczyliśmy plebanię i kościół. Pomodliliśmy się i ruszyliśmy w dalszą drogę na szczyt. Po drodze minęliśmy małą altanę. Było w niej wielkie palenisko, trzy ułożone obok siebie stoły i poukładane wzdłuż nich ławki. Czekało nas jeszcze około 30 minut drogi pod górę. Gdy po wyczerpującej wspinaczce dotarliśmy na szczyt, wszyscy byli bardzo zmęczeni i odpoczywaliśmy. Następnie wróciliśmy do owej altany, nazbieraliśmy chrustu i rozpaliliśmy ognisko. Niektórzy upiekli kiełbaski. Opiekun klasy powiedział że możemy przejść się po lesie.

Przyszedł czas na powrót, trochę się z tego ucieszyłem, ponieważ gdy chodziłem po lesie zakrętka od ketchupu otworzyła się uwalniając zawartość butelki w moim plecaku. Wróciliśmy to samą drogą, którą przyszliśmy. Stawiwszy się u podnóża góry czekaliśmy na autokar. Gdy się wreszcie pojawił każdy zajął swoje miejsca i wróciliśmy do szkoły. Tam musieliśmy poczekać na autobus, który odwiózł nas do domów.

Aktualizacja: Wiesław Kowalczyk

15 września 2013

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnym 2013/2014

W dniu 2 września 2013r na sali gimnastycznej ZPO w Mszanie Górnej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Tomasz Stec. Po mszy głos zabrała Pani Dyrektor Marta Skowronek, która powitała uczniów ZPO, ich rodziców oraz nauczycieli. Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia i wyraziła nadzieję, iż najbliższy rok szkolny będzie dla wszystkich udany i bardzo owocny. Na zakończenie uroczystości przybyli uczniowie rozeszli się do klas wraz ze swoimi wychowawcami, gdzie zostały omówione sprawy bieżące dotyczące organizacji roku szkolnego, jak również przypomniano uczniom o ważnych rocznicach takich jak: wybuch drugiej wojny światowej czy też rocznicy porozumień sierpniowych.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

2 września 2013

Witamy w nowym roku szkolnym 2013/2014

Dyrekcja ZPO w Mszanie Górnej informuje, iż uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się dnia 02.09.2013 o godzinie 9:00.

Aktualizacja: mgr Jarosław Draus

31 sierpnia 2013